r LELYj L 1 1 i N Koprotaantasting beïnvloed door keuze bestrijdingsmiddel tegen bladvlekkenziekte Hoofdbestuur NCB: prijsvoorstellen akkerbouw onaanvaardbaar Brochure voederbietenteelt v# Uit onderzoek in 1986 is gebleken dat de keuze van het middel, dat wordt gebruikt voor de bestrijding van de bladvlekkenziekte (botrytis squamo sa) in zaai-uien, ook van invloed kan zijn op de mate van koprotaantasting. Op een proefveld waar 9 middelen werden beproefd en waar in totaal 7 bespuitingen zijn uitgevoerd in de pe riode van 23 juni tot 7 augustus wer den half september uienmonsters verzameld. De voorzichtige konklusie mag wor den getrokken dat een aantal midde len die de bladvlekkenziekte bestrijden ook enige nevenwerking hebben op de bestrijding van koprot. Daarom wordt aangeraden om het komende seizoen, bij de bestrijding van bladvlekkenziekte, afwisselend met middelen te spuiten (b.v. bij 6 bespuitingen 3 keer Daconil M en 3 keer Ronilan M). Eventueel kan Ro- nilan M worden vervangen door een tankmix van Rovral Maneb. Dit advies is mede gebaseerd op het feit dat voorkomen moet worden dat er resistentie tegen de te gebruiken mid delen optreedt. Het is onjuist Roni lan en Rovral af te wisselen omdat deze middelen tot dezelfde groep be horen, waartegen snel resistentie kan optreden. Dit advies geldt uiteraard alleen voor zaai-uien. Drogen Uit in het verleden door de SNUiF uitgevoerd onderzoek is gebleken dat het oogsttijdstip en de temperatuur van de lucht waarmee zaai-uien wor den gedroogd van invloed kan zijn op de hoogte van het percentage koprot. In het najaar van 1986 is hiernaar we derom onderzoek verricht. Bij dit on derzoek werd uitgegaan van twee oogsttijdstippen nl. 30% en 60% af gestorven loof. Na het inschuren werd gedroogd met drie verschillende tem peraturen van de inblaaslucht t.w. 20, 25 en 30°C. In alle gevallen bedroeg de luchtkapaciteit 150 m3 lucht per uur per m3 produkt bij een tegendruk van 300 Pa. Naar mate de temperatuur van de drooglucht hoger was verliep het droogproces sneller. Uit dit onder zoek komt duidelijk naar voren dat het tijdig rooien en daarna snel dro gen van het produkt minder koprot tot gevolg heeft. Infektiedruk verminderen Om de kans op het optreden door kop rot te verminderen is het noodzake lijk er voor te zorgen dat de infektiedruk van de koprotschimmel vermindert. Om deze reden moeten afvalhopen van uien en uienresten worden afgedekt en moet het uitrij den van uienafval op dijken en in wei landen voor veevoeder worden gestaakt en moet tijdens het groeipro ces geen uienafval over leeggekomen akkers worden verspreid. Ook tweede-jaars plantuien kunnen een bron van infektie vormen vooral als er gebruik wordt gemaakt van plantgoed waarin koprot voorkomt. Uit in het afgelopen jaar uitgevoerd onderzoek is gebleken dat er door een ontsmetting met Benlate via een dom peling van het plantgoed goede resul taten zijn behaald bij de bestrijding van koprot. De aanvraag voor een toelating van deze behandeling is in gediend. Indien het gebruik hiervan wordt goedgekeurd zijn we weer een stap dichter bij de oplossing van het koprotprobleem. SNUiF C. de Geus Het hoofdbestuur van de NCB onder schrijft de opvatting van de Akker- bouwkontaktgroep van de NCB ten aanzien van jjle prijsvoorstellen van de Europese Commissie; de voorstellen moeten als té rigoureus en té vergaand bestempeld worden. Worden de afbraak van de positieve mcb's en de indirekte effekten zoals verscherping van de kwaliteitseisen, opschorten van de interventie hierbij gevoegd, dan ontstaat een geheel van voorstellen welke in deze vorm on aanvaardbaar is. Bij de KNBTB zal er op worden aangedrongen om de in direkte effekten af te zwakken en de afbouw van de positieve mcb's fase gewijs te laten plaatsvinden. Verplaatsingsbesluit Het hoofdbestuur van de NCB is van oordeel dat het uitblijven van de Al gemene Maatregel van Bestuur, waar bij het gaat om de uitzonderingen op het verbod om de produktie van dier lijke meststoffen te verplaatsen een ontoelaatbare zaak is. Dit betekent, dat op dit moment in nagenoeg alle situaties waar sprake is van grondruil, splitsing van bedrijven, samenvoeging van bedrijven, onteigening, pacht- beëindiging e.d. er verlies optreedt van referentiehoeveelheden fosfaat. Er zal op aangedrongen worden om de voornoemde AmvB zo spoedig mogelijk in werking te laten treden, opdat agrarisch grondverkeer weer, op een normale manier, mogelijk wordt. Kosten en opbrengsten loonbedrijf in 1986 Recent is verschenen een voorlich- tingsbrief van het Ministerie van Landbouw en Visserij over de kosten en opbrengsten van loonwerk in 1986. Hieraan is medewerking verleend door de tak-konsulentschappen in al gemene dienst voor zowel de veehou derij als de akkerbouw en de groenteteelt in de volle grond. Deze voorlichtingsbrief geeft informatie over bedrijfsbeoordeling; het aange ven van meetpunten en beoordeling van verkregen cijfers staat centraal. De gegevens heeft het LEI ontleend aan de hand van resultaten en vermo genspositie van 63 loonbedrijven. Voor inl. tel. 03200-22514 (PR) of 03200-22714 (PAGV). Onlangs is bij Barenbrug de 6e druk verschenen van het boekje 'De teelt van voederbieten'. Hierin worden alle aspekten van de moderne voe derbietenteelt belicht: zaaibedberei- ding, zaaien, gewasbescherming, rooien, bewaring, vervoedering en het kostenaspekt. De voederbiet is vanwege zijn enorm hoge VEM-opbrengst en zijn kracht- voerbesparende werking een interes sant gewas voor de kostenbewuste veehouder. Energie uit voederbieten biedt bovendien de mogelijkheid het eiwitgehalte in de melk te verhogen, aldus Barenbrug. De moderne voederbietenteelt is ge heel te mechaniseren en de arbeids- behoefte is nauwelijks hoger dan die van snijmais. Ook voor bewaring en vervoedering zijn nieuwe arbeids besparende methoden gevonden. Het boekje telt 20 pagina's en is gra tis verkrijgbaar bij Barenbrug Hol land BV, Postbus 4, 6800 AC Arn hem, telefoon 08818 - 1545. Vrijdag 27 maart 1987 Bij deze proef werden de volgende resultaten verkregen: Temperatuur in blaaslucht koprot 20°C 25°C 30°C 30% afgestorven loof 1,9 1,8 1,6 60% afgestorven loof 10,3 5,0 5,0 Nu, beslist een Want de Lelyterra heeft de maximale werkbreedte. Door de opklapbare grondgeleiders heeft de Lelyterra een transportbreedte van minder dan 3 m. Hierdoor valt de Lelyterra bin nen de wettelijk geldende regels. Daardoor veiligheid, ook op de open bare weg! Koop ook daarom de be roemde Lelyterra! Lely heeft de rotoreg ontwikkeld en op de markt gebracht. Lely en kwali teit zijn spreekwoordelijk. Typische Lely kenmerken zijn: de flexibele rotorbescherming, de slepend ge monteerde tanden, de breekpen- automaat, uitwisselbare tandwielen, maar vooral een machine ontwikkeld en gefabriceerd voor Uw omstandig heden. De rotoras vormt de verbinding tus sen de tandwielaandrijving en de tandhouder. Door de grote afstand tussen de beide lageringen worden dwarskrachten op de tanden ge makkelijk opgevangen. Daartoe is de zware rotoras voorzien van een spiebaanvertanding en van extra zware lagers. De smering van tand wielen en rotorassen vindt plaats met een vetvulling die toereikend is voor de levensduur van de ma chine. De Lelyterra is in vele typen leverbaar. In Nederland zijn de meest verkochte modellen de series 20 en 32. De serie 20 is solide gebouwd en chikt voor 540 of 1000 toeren. Standaard heeft deze serie een breekboutbeveiliging. Een ideale machine met vele gebruiksmogelijkheden. gesch De sei 3 serie 32 heeft een zwaardere tandwielaandrijving met een doorlopende aftakas, een breekpenautomaat-beveiliging en extra lange tanden (26 cm). Verder levert Lely de serie 19 (zonder wisselwielen), de serie 44 (met freem), de serie 60 (bijzonder sterk en zwaar) en de 6 meter en 8 meter machines. <C> O Regionaal land- en tuinbouwweerbericht voor het Zuidwesten Met ingang van 1 april a.s. is er een regionaal weerbericht voor de land- en tuinbouw in het Zuid westen beschikbaar. Door het nummer 06 - 91122342 te draaien krijgt u zeer aktuele informatie over het weer gericht op de agra rische sektor. Het weerbericht is 24 uur per dag te raadplegen en wordt minstens 7 keer per dag "ververst". WEVERSKADE 10 f POSTBUS 26 3155 ZG MAASLAND TEL 01899-12644 TELEX 21617

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12