Voorlichtingsburo Vlas in aktie NTS wil betere aanpak schapendiefstallen Landbouw Walcheren moet nog niet akkoord gaan met Rijksweg 57 Diskussienota 'Pluimveehouderij 1986-1990" verschenen Vlas, een geliefd akkerbouwgewas worstelt al heel lang met beperkte afzetmogelijkheden. De konkurrentie met het veel goedkopere ka toen en de synthetische produkten duwen het vlaslinnen naar de ach tergrond, hoewel vlaslinnen de laatste jaren weer terrein wint. Vriend en vijand is er van overtuigd dat vlaslinnen veel en veel meer toepassingsmogelijkheden heeft, als de markt maar verkend wordt, er veel meer onderzoek gedaan wordt en er veel meer reklame voor het vlaslinnen wordt gemaakt. Wat dat laatste betreft staken wij ons licht op bij het Voorlichtings buro Vlaslinnen, dat in Amsterdam haar zetel heeft. Wij spraken met de nieuwe viaslinnenpromotor, de heer R.J. Witsen. De belangen van de vlastelers, de verwerkers en de handelaren, zijn sinds vorig jaar ondergebracht in een 'Kommissie voor Vlas', onder deel van het Publiekrechtelijke Be drijfsorgaan, het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten in Den Haag. Deze Kommissie bevordert onder zoek naar verbetering van de pro- duktietechnieken en de kwaliteit van het eindprodukt, houdt de nationale en internationale kontakten in stand en bevordert de promotie van vlas. De promotiegelden De promotie van vlaslinnen in Euro pa begint bij de internationale fede ratie voor vlas, de Confederation In ternationale du Lin et du chanvre (CILC) in Parijs. Het CILC krijgt van de Europese Kommissie geldmiddelen om op kol- lektieve wijze propaganda te maken voor het eindprodukt van vlas. De Europese Kommissie houdt een be drag achter van wat zij voor de teelt en verwerkingspremie aan vlastelers en vlasbewerkers moet uitkeren. Per jaar houdt de Europese Kom missie - afhankelijk van het vlasa reaal zo'n ƒ12 miljoen in om propa ganda voor vlaslinnen mogelijk te maken. Dat is een schijntje vergele ken met wat Nederland doet aan propaganda voor landbouwproduk- ten. De Nederlandse promotieburo's van het bedrijfsleven besteden per jaar aan reklame zo'n ƒ120 miljoen, terwijl het Ministerie van Landbouw voor dit doel een budget heeft van ƒ10 miljoen. De ƒ12 miljoen voor vlas wordt besteed aan vlaslinnen- promotie in Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië. de Benelux, de Duitstali ge landen en de Verenigde Staten. Die ƒ12 miljoen is natuurlijk veel te weinig om zo'n groot gebied te 'be werken'. Globaal wordt de ƒ12 mil joen als volgt aangewend: Rond ƒ5 miljoen wordt uitgegeven om bekendheid te geven aan het beeldmerk L. Zo'n ƒ2 miljoen wordt uitgegeven aan nationale akties, waaronder dit jaar een grote aktie in Monte Carlo voor de promotie van 'modelinnen' en volgend jaar in Milaan voor 'inte rieurlinnen'. Eveneens ƒ2 miljoen is uitgetrokken voor deelname aan een 15-tal beurzen. De overige ƒ3 miljoen gaat op aan permanente uitstallingen in Londen en Parijs, algemene PR-aktiviteiten, studies naar het effekt van het pro paganda voeren, marktstudies naar afzetkansen en meer toepassingsmo gelijkheden e.d. Dichter bij huis Parijs doet wat geheimzinnig als het gaat om de vraag waar het geld pre cies naar toe gaat. Dat is begrijpelijk omdat 'delen van weinig' altijd moeilijk is en al gauw 'verongelijk ten' voortbrengt. Als onze informa tie juist is zou er slechts een ƒ300.000 naar de Benelux gaan, terwijl Am sterdam zelf een ƒ55.000 mag beste den. Van de Kommissie voor Vlas wordt ook een bijdrage ontvangen (voor dit iaar ƒ4500). Vanuit Parijs en Brussel kan gebruik gemaakt worden van gratis (papie ren) materiaal. Verder volgt Parijs de tendenzen van de markt en rap porteert daarover. Ook de ontwik kelingen in de hele kolom van de vlaswereld is een Parijse aangelegen heid. En tenslotte moet zo'n hoofd- buro alles koördineren. Brussel geeft aan de akties vanuit Parijs een specifieke invulling voor het Benelux marktgebied, door het houden van beurzen, het samenstel- Vrijdag 27 maart 1987 len van schriftelijk propaganda ma teriaal, advertentiekampagnes, showrooms inrichten voor vlaslin nen e.d. Vorig jaar is er een nieuw blad 'Lin- formatie' verschenen, dat als een Nieuwsbrief fungeert en drie keer per jaar wordt uitgebracht door het Voorlichtingsburo Vlaslinnen. Op verzoek van de Kommissie is er een adressenlijst verschenen, waarin staat waar men huishoudlinnen, ta felkleden, stoffen en wandbekleding van linnen kan kopen. Het Voorlichtingsburo Vlas heeft Nederlandse modekollekties geselek- teerd voor Monaco en heeft op het gebied van de mode veel bekendheid gegeven aan de Parijse aktiviteiten op dit gebied. Uit het Parijse 'tendensenboek' wor den relevante gegevens gehaald en doorgegeven aan professionele en of toekomstige gebruikers. Daarnaast is er het algemene werk van informatieverschaffing, het sa menstellen van een brochure voor het (tekstiel) onderwijs, het volgen van wat er in de vlaswereld gebeurt, op tijd je gezicht laten zien waar dat wat kan opleveren e.d. Kortom alles wat van een PR-buro verwacht mag worden. Witsen's wensen Aan het slot van ons gesprek vat Witsen samen wat er moet gebeuren R.J. Witsen, p.r. koördinator van het Voorlichtingsburo Vlaslinnen in Amsterdam om vlaslinnen op grotere schaal in gang te doen vinden: Er is veel meer promotiegeld nodig. De toepassingsmogelijkheden moe ten verbreed worden, niet alleen van de vezel maar ook van het zaad. Er zouden in Nederland weer wevers van stoffen en spinners van garens moeten komen. Het eindprodukt moet goedkoper. Bij de teelt kan dat misschien door andere oogstmethoden en daarna door goedkopere be- en verwer kingsmachines. De konsument moet geleerd worden dat gekreukt (linnen) mooi is in een maatschappij die alles glad en glim mend wil zien. Vlaslinnen moet weer 'in' worden. Het voorlichtingsburo Vlaslinnen maakt een vuist om deze doelstellin gen te verwezenlijken. Piet Westra De landbouw op Walcheren moet niet te snel akkoord gaan met de aanleg van de nieuwe rijksweg 57 over Walcheren. Realisering ervan zal bij veel bedrijven kaveldoorsnij ding en andere hinder geven terwijl ook het agrarisch wegtransport veel om zal moeten rijden. Bovendien staat de noodzaak ervan nog hele maal niet vast. Dit stelde de voorzit ter van de ZLM kring Walcheren, de heer C.J. Bierens, dinsdagavond op een voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverkaveling op Walcheren die plaats vond in het Verenigings ge bouw te Veere. Volgens Bierens is er na de openstel ling van de peilerdamweg nog een paar jaar tijd om te kunnen bezien hoe het verkeer zich op het voorma lig eiland ontwikkelt en de verkeers drukte kan dan best meevallen. Bie rens: "De landbouw moet goed na denken voor zij met de aanleg ak koord gaat. Misschien moeten we op dit punt wel steun gaan zoeken bij de natuurbescherming die zich ook keert tegen de aanleg van de rijks weg. Overigens werd op de voorlich tingsavond duidelijk dat de eventue le aanleg van de enkelbaans weg sa men zal vallen met de uitvoering van de ruilverkaveling. De Dammenweg zal eind 1987 in gebruik worden ge nomen terwijl het tracé van de rijks weg 57 in 1991 vastgesteld zal wor den. Inmiddels heeft de Gewestelijke Raad van het landbouwschap als haar oordeel gegeven dat bij de aan leg zoveel mogelijk bestaande weg- tracés moeten worden gevolgd. Na de uitvoerige toelichting op ruilver kaveling en beheersgebieden door respectievelijk de heren C. Bierens en W.J. Sanderse werden nog enige vragen gesteld die voornamelijk be trekking hadden op details. Een tweetal aspekten zal de komen de jaren van wezenlijke invloed zijn op de pluimveehouderij in Neder land. Dit zijn de invoering van ver schillende milieubeschermende maatregelen en de afzetmogelijkhe den van eieren en pluimveevlees. Dit onder meer staat in de onlangs verschenen taknota 'Pluimveehou derij 1986-1990' van het ministerie van landbouw. De ontwikkeling van de konsumptie en de bevolkingsomvang in de EG laten geen ruimte voor een uitbrei ding van de totale afzet van konsumptie-eieren. Voor de slacht- sektor lijkt nog een beperkte uitbrei ding van de produktie in de EG mo gelijk. Een handhaving c.q. toename van de afzetmogelijkheden van pluim- veeprodukten uit Nederland zal al leen kunnen plaatsvinden op basis van verdringing van de producenten uit andere lidstaten door een sterke re konkurrentiepositie van de Neder landse pluimveesektor. Strukturele ontwikkelingen De inkomens in de pluimveesektor zullen in de komende jaren onder druk blijven staan. Wanneer de be drijven er niet in slagen om via be- drijfstechnische maatregelen tot kostenbesparingen te komen, kan de Het lijkt erop dat het bij schapen diefstallen in ons land niet meer gaat om incidenten maar dat er sprake is van een strukturele zaak. Bij het Ne derlands Texels Schapenstamboek komen regelmatig telefoontjes bin nen van diefstallen. Het gaat daarbij om dieven die met een uitgekiende techniek steeds koppels schapen met een omvang van tussen 20 en 30 stuks op een vrachtwagen laden. Hun werkgebied is groot en ze slaan hun slag dan in Zuid-Holland, dan weer in Utrecht, Zeeland of West- Brabant. "Tot nu toe, zo konstateert de voor zitter van het NTS de heer J.C. Ge luk uit Dinteloord, hebben wij de in druk dat de politie nog niet veel aan deze minderwaardige praktijken heeft gedaan. Bij de diefstallen zijn overigens vaklui aan het werk. Als een koppel schapen te groot is om in zijn geheel mee te nemen dan zoeken ze er wel de beste uit. Het NTS heeft reeds vorig jaar september de Minis ter van Justitie middels een brief op de hoogte gesteld van de diefstallen, Voorlichtingskrant Ruilverkaveling Walcheren Na de verspreiding is gebleken dat niet alle belanghebbenden op Wal cheren een exemplaar hebben ont vangen van de ruilverkavelings krant. Zij die alsnog in het bezit wil len komen van deze krant kunnen een exemplaar aanvragen bij het Landbouwcentrum te Goes afdeling landinrichtingsdienst, tel. 01100- 37911. Er wordt dan alsnog een exemplaar toe gezonden. de schade die daardoor ontstaat en van de onrust onder de schapenhou ders. In de brief werd ook de sug gestie gedaan om de diefstallen on der de aandacht te brengen van alle politiekorpsen in ons land waardoor een beter gekoördineerde opsporing van de dieven mogelijk wordt. Justi tie reageerde enige maanden later met een brief waarin het NTS werd gevraagd alle arrondissementspar ketten maar van deze zaak op de hoogte te stellen. Daarmee maakte Justitie zich wel erg gemakkelijk van de zaak af, zo vindt de heer Geluk. Inmiddels heeft het NTS aan alle 14 arrondissementsparketten een brief geschreven waarin opnieuw de aan dacht voor de schapendiefstallen wordt gevraagd. Het NTS hoopt nu dat er mogelijkheden kunnen wor den gevonden om middels gekoördi neerde akties tussen de verschillende politiekorpsen en de lokale besturen tot een effektieve beteugeling van de diefstallen te komen. Inmiddels is ook het Tweede Kamerlid H.F. Dijkstal gevraagd zich voor de zaak in te zetten Vooralsnog geen importbeperkingen ZHR- appelen Begin deze week heeft de Europese Commissie besloten vooralsnog geen importbeperkingen voor appelen van het Zuidelijk Halfrond in te stel len. Wel heeft de Commissie laten weten maatregelen te overwegen als de invoer tot meer dan 492.000 ton zou oplopen. Om de vinger aan de pols te houden is besloten de inge voerde hoeveelheden nauwgezet te volgen. De lidstaten moeten daarom twee maal per week de invoer mel den in Brussel. 100 Houten vissen Vanaf 4 april t/m 20 april vindt in Hotel-Goes aan de Anthony Fok kerstraat een zeldzame tentoonstelling plaats van 100 met ongeremde vitali teit gesneden en beschilderde houten vissen afkomstig uit een klein geïso leerd liggend indiaans dorp in de staat Guerrero in Midden Mexico. Deze prachtige, vrolijke beelden zijn in fa milieverband ontstaan, op een wijze die vergelijkbaar is met de vroege ont wikkeling van de naïeve schilderkunst in Oost-Europa. Regionaal weerbericht start 15 april Het regionaal weerbericht van het KNMI start niet op 1 april, zoals el ders in dit blad wordt vermeld, maar op 15 april. Het 2 minuten durend bericht is voor het Zuidwesten telefo nisch oproepbaar onder nr. 06-91122342. kontinuïteit in gevaar komen. De qua bedrijfsresultaten marginaal producerende bedrijven zullen voor de keus komen te staan om ofwel de pluimveehouderij te beëindigen of wel genoegen te nemen met een mar ginaal inkomen. Voor de efficiënter producerende bedrijven zijn er daar entegen wel degelijk mogelijkheden om de effekten van de milieube schermende maatregelen op te vangen. Voor kleinere leghennenbedrijven zonder renovatie- of uitbrei dingsmogelijkheden kan het over schakelen naar scharreleieren een al ternatief zijn om het inkomen te ver beteren, aldus de nota. CPC te Sas van Gent naar Feruzzi International CPC en het Italiaanse agro-industrie concern Ferruzzi heb ben woensdag een principe overeenkomst getekend waarbij CPC haar Europese zetmeel- industrie voor een bedrag van 630 miljoen dollar verkoopt aan Ferruzzi Daarmee is dit Italiaanse concern ook de eigenaar geworden van de CPC fabriek in Sas van Gent. De vakbonden zijn ingelicht. Er zullen geen ontslagen vallen. Woordvoer ders van beide partijen toonden zich verheugd over de transaktie, die voor 30 september juridisch moei zijn afgerond. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11