Ing. J. Zonderland: "Zeeuwse veehou ders moeten meer samenwerken!" NOODSLACHTHUIS VERKOOP BIJ INSCHRIJVING BOUWLAND DREISCHOR Kavel 1 KAVEL I KAVEL II KAVEL III Marathon-rechtszitting voor over treders besluit aardappelmoeheid Geopend te Kruiningen: voor al uw noodslachtingen. NIEUWENHUIJSE KRUININGEN 01130-2503 auto tel. 06-52114682 ICI Holland BV Notaris Mr. W.H. KLAASSEN te Zierikzee is voor nemens ten verzoeke van zijn principaal bij inschrij ving te verkopen: Het bouwland met kippenstal aan de Welleweg te Dreischor, kad. bek. gem. Brouwershaven, sectie L, no. 445 ged. groot 3 hectare. Het bouwland aan de Welleweg te Drei schor, kad. bek. gem. Brouwershaven, sectie L, nos. 251 en 252, samen groot 3.23.80 hectare. Het bouwland aam de Zorge'sweg/Wel- leweg te Dreischor, kad. bek. gem. Brou wershaven, sectie L, nos. 248 en 249, samen groot 5.58.10 hectare. Combinatie van Kavels II en III. Onder de verkoop zijn mede inbegrepen het kippen- quotum (Kavel I) en het bietenquotum (Kavels I, II en III). Het bouwland is direkt- en de kippenstal is in over leg met de eigenaar te aanvaarden in eigen gebruik, na betaling der koopsom. De prijs waarbij volle last wordt gegeven, is bij de notaris gedeponeerd. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar ten kantore van notaris Klaassen en dienen aldaar te worden in geleverd in gesloten envelop (voorzien van het motto "inschrijving Dreischor") op uiterlijk woensdag 25 maart 1987 om 13.30 uur. Aansluitend om 14.00 ur ten notariskantore opening der enveloppen, waarbij de inschrijvers aanwezig kunnen zijn. Betaling van koopsom en het verder verschuldigde (kosten volgens notariëel veilingtarief) uiterlijk op 27 april 1987. Nadere inlichtingen ten kantore van notaris KLAASSEN, Oude Haven 16, Postbus 187, 4300 AD, Zierikzee, tel. (01110) 6451 (na 15 maart 1987: 1 64 51), alwaar inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn. bestrijden ven schuilt. Slecht weer komt altijd ongelegen. Zeker als u nog vóór opkomst van uw gewas uw percelen onkruidvrij wilt maken. In deze situatie maakt Actor het u gemakkelijk Het hoeft maar even droog te zijn en u kunt Actor al toepassen. Na 10 minuten is Actor regenvast zodat weers omstandigheden géén invloed meer hebben op het resultaat En dat is een hele zorg minder! Maar er is meer over Actor zoals: handig kant en klaar mengsel van Gramoxone en Regione brede werking tegen zowel gras achtige als breedbladige onkruiden heeft een uiterst snelle kontaktwerking geen nawerking via de grond altijd en overal inzetbaar, ook in combinatie met een bodemherbicide kost minder dan u denkt Over toepassing en dosering kan uw leverancier alles vertellen. Raadpleeg voor gebruik ook altijd het etiket Justitie in Zwolle heeft voor dinsdag 24 maart 72 landbouwers die het besluit aardappelmoeheid hebben overtreden voor de rechter gedaagd. In het besluit is de wisselteelt van aardappels geregeld. Het negeren er van maakt de kans op besmette gronden steeds groter. De speciale zitting van de ekonomi- sche politierechter waar de gedaag den moeten verschijnen, wordt ge houden in Lelystad. De landbouwers komen allen uit de provincie Flevo land. Er is bewust voor deze speciale zitting gekozen - voorafgaand aan het nieuwe pootseizoen - om de landbouwers er eens met de neus op te drukken dat zij door hun handel wijze hun eigen belangen en het na tionaal belang schaden door moge lijke gevolgen voor de eksport, aldus justitiemedewerker H. Langejans. In het afgelopen half jaar is er vanuit Flevoland 230.000 ton aardappelen uitgevoerd naar EG-landen en lan den als Cuba, Algerije en Egypte. De groep landbouwers die terecht moet staan, valt in drie kategoriën uiteen. De meesten hebben aardap pels geteeld op schone grond, maar zich daarbij niet gehouden aan de voorgeschreven wisselteelt. De ande ren verbouwden aardappels op besmette gronden waarin bijvoor beeld het cystenaaltje werd aange troffen. Bij de kleinste kategorie gaat het om het niet opruimen van loof, waardoor de schimmelziekte phytophthora de kans krijgt in de knollen te dringen en om het kweken van bollen, zoals tulpen en irissen. Deze vallen ook onder het besluit bestrijding aardappelmoeheid om dat zij voor ziekteverwekkers in de aardappels kunnen zorgen. Volgens Langejans is de aardappel moeheid de laatste jaren vanuit Friesland aan het afzakken in de richting van de voormalige zuidelij ke IJsselmeerpolders. De omgeving van Lelystad is al danig aangetast, rond Almere zijn de gronden nog aardig schoon. De landbouwers die dinsdag voor de rechter verschijnen, kunnen erop re kenen behoorlijk in hun portemon nee te moeten tasten. De Officier van Justitie kan volgens de landelij ke richtlijnen boetes eisen die varië ren van tien tot vijftien gulden per are, afhankelijk van de teelt op niet en wel besmette terreinen. Vrijdag 20 maart 1987 Mits voldoende ingespeeld wordt op de mogelijkheden is er voor een, zij het betrekkelijk kleine, groep melk veehouders nog een goede toekomst in Zeeland weggelegd. De bedrijfstak- deskundige voor de rundveehouderij in Zeeland, ing. J. Zonderland, zei dit op de algemene ledenvergadering van het Zeeuws Rundvee Syndicaat op 5 maart j.l. in "De Vroone" te Kapelle. Volgens de bedrijfstakdeskundige is de kleinschaligheid van de Zeeuwse rundveehouders niet gunstig. Met na me de kleine bedrijven die enkel van rundvee afhankelijk zijn zullen op hun reserves aangesproken worden. Een goede zaak noemde hij het dat Zeeland op een aantal punten tijdig heeft aangehaakt bij grotere werkver banden zoals de grote melk- en vlees afnemers. Het op elkaar afstemmen en met elkaar kortsluiten van het aan bod van Piemontese- kruislingkalveren bij melkveehoude rij en de vraag naar goed uitgangsma teriaal bij vleesveehouders zou in dit verband een nuttige taak van het ZRS zijn, aldus Zonderland. Over de af zet van vlees achtte de bedrijfstakdes kundige nog wel het een en ander aan voorzieningen nodig. Zeeland kent geen veemarkt en de slachtkapaciteit is er slechts gering. Om de prijsvor ming van vee en vlees te bevorderen zou verdergaande samenwerking tus sen dienstverlenende instanties wel licht extra mogelijkheden bieden. Samenwerking "Naarmate de marges tussen kosten en opbrengsten kleiner worden is het van groter belang om goede techni sche resultaten te boeken. Hulpmid delen als melkkontrölecijfers DELAR, GGK, KMV, SAP en GRIP kunnen daarbij van nut zijn". Aan sluitend aan deze aanbevelingen deel de Zonderland zijn gehoor mee dat het percentage deelname aan genoem de systemen in Zeeland boven het lan delijk gemiddelde ligt. Dat geldt ook voor de technische resultaten van de Zeeuwse melkveehouder. Zeeland is hier dus als een voorloper te beschou wen. Hij moest daar overigens wel aan toevoegen dat het percentage deelname aan de melkkontrole onder het landelijk gemiddelde ligt. Zonder land benadrukte dat verdere samen werking nodig blijft. Met name noemde hij het belang van uitwisse len van kennis en ervaring tussen be- drijfsgenoten, maar ook de dienstverlenende instanties moeten, ing. J. Zonderland gezien de exentrische ligging en de ge ringe veedichtheid in zijn ogen meer samenwerken. Waar mogelijk moet ook met de akkerbouw worden sa mengewerkt. Waar het gaat om o.a. het in stand houden van degelijk vee- teeltonderwijs op middelbaar niveau is het van belang dat er een goede wis selwerking tussen vaktechnische orga nisaties en standorganisaties blijft bestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18