Nickerson-Zwaan Kombinatiebanenplan STAP voldoet aan een behoefte Eerste meervalkwekers in Helmond gediplomeerd Stomp is de basis voor een langdurige bestrijding van breedbladigen en grassen in uien. Spuit Stomp kort na zaai. Stomp is toegelaten in o.a. zaai-uien, zilver uien, 1e en 2e jaars plantuien en sjalotten. Na opkomst komt u terug met Lironion®. Eventueel in een gesplitste toepassing. Mevrouw Abrahamse Serooskerke 150ste lid Be drijfsverzorging Walcheren Praktisch ongevoe lig voor bruine pit. - Voor middelvroe- geen late trek. - Mooie gesloten vaste kroppen. -Zeer goede totaalopbrengst en een extreem goede opbrengst aan kwaliteit Hof. Kies nu het juiste ras: Spectra, extra aanbevolen. Ook leveren wij 1e klas zaad van: Toner F1, Flash F1, Zoom F1 en Bea F1. Het door de Stichting Agrarische Pro- jekten Zeeland opgezette Kombinatie- banenprojekt blijkt in de agrarische sektor aan een behoefte te voldoen. Gekonstateerd kan worden dat in sommige gebieden de aanvragen voor kombiwerkers het aantal potentiële (geschikte) kandidaten overtreft. Dit o.m. blijkt uit het jaarverslag van de STAP Zeeland over 1986. Een extra handicap bij de plaatsing van kombi werkers blijkt de geografische situa tie in Zeeland. Ook is er in de leeftijdsklasse van 17 tot 22 jaar wel een grote groep werklozen, maar de ze is dat voor het merendeel seizoens gebonden. Voor een kombinatiebaan wordt echter een jaarkontrakt af gesloten, om konkurrentievervalsing met de Bedrijfsverzorging of loonwer kers te voorkomen. In totaal zijn er van alle aanvragen door ondernemers 28 goedgekeurd, geen enkele afgekeurd en nog 15 in behandeling. Een aantal ondernemers heeft zich teruggetrokken vanwege verslechterde ekonomische omstan digheden of omdat er geen vol jaar werk te bieden is. Van de 26 bedrij ven waar reeds één van de 11 kombi werkers aan de slag is bevinden zich er 2 op Noord-Beveland, 11 op Zuid- Beveland, 6 op Walcheren, 2 op Tho- len, 2 in Zeeuws-Vlaanderen en 3 op Schouwen-Duiveland. Het betreft 8 akkerbouw-, 3 veeteelt-, 9 fruitteelt- 1 pluimvee- en 5 gemengde be drijven. Financiering De financiering van het projekt komt uit drie subsidiebronnen. De onder nemers die een kombiwerker te werk stellen op het bedrijf krijgen in de eer ste twee jaar een gewenningssubsidie op de loonkosten door middel van een gewenningstarief. Deze subsidie is be schikbaar gesteld door het Distrikts- bureau voor de Arbeidsvoorziening in Middelburg en loopt via de Arbeids bureaus. In totaal is hiervoor een be drag gereserveerd van ƒ165.000, (dit is ƒ11.000,per baan, te reali seren binnen drie jaar). Een tweede subsidiebron zijn de MCB-gelden. Hiervan worden de koördinatiekosten betaald. Voor 1986 heeft de STAP- Zeeland hieruit een bedrag van ƒ50.000,ontvangen. Verder heeft de Provincie Zeeland de STAP- Zeeland een Subsidie verstrekt van ƒ44.000,en nog eens ƒ88.000, toegezegd voor de eerstkomende twee jaren. De Bedrijfsverzorgingsdienst Wal cheren heeft onlangs haar 150ste lid genoteerd. Het is mevrouw Abra hamse uit Serooskerke (W). Me vrouw Abrahamse is hiermee één van de 14 vrouwen die in Walcheren lid zijn van de bedrijfsverzorging. De heer en mevrouw Abrahamse zijn nu beiden lid. Desgevraagd zei mevrouw Abrahamse ons, dat zij lid is geworden omdat zij een groot aan deel heeft in de werkzaamheden op het bedrijf. Als zij bijvoorbeeld ziek zou worden, zou dat tot problemen leiden. Haar man zal zich dan ook met het huishouden moeten bemoei en. Een ekstra reden om een be- drijfsverzorger in te schakelen. De sekretaris van Bedrijfsverzorging Walcheren, de heer C. de Visser uit Meliskerke, benadrukt het belang voor vrouwen om als mede bedrijfs- hoofd of meewerkende in het bedrijf lid te worden. Het lidmaatschap van de meewerkende partner kost slechts ƒ90,— en niet ƒ185,Hierbij komt nog wel de ƒ35,reduktieregeling. De vrouw heeft dan bij ziekte het recht op 24 uur of 3 dagen per week hulp. Volgens De Visser kan nu nog geen vrouw bij de bedrijfsverzorging worden aangesteld: 'Dan zouden er eerst nog veel meer meewerkende vrouwen lid moeten worden'. Op de Middelbare Agrarische School in Helmond zijn vorige week de eerste 38 mensen gediplomeerd als viskweker. Zij hebben de in sep tember van het vorig jaar gestarte eerste viskweekkursus in Nederland met sukses beëindigd. Onder de kur- sisten waren opvallend veel vrouwen. Kredietadviseur G. Hansen van de Rabobank waarschuwde op de di plomabijeenkomst voor een te groot optimisme bij de kersverse viskwe- kers. Hij zei dat de banken bepaald niet staan te springen om geld in de viskweek te steken, omdat er nog te weinig ervaringsgegevens zijn. Hij adviseerde om de viskweek in eerste instantie klein op te zetten en het dan verder uit te bouwen. Ook andere sprekers wezen op pro blemen die bij viskweek kunnen ont staan. Een onzekere faktor is het verkrijgen van voldoende pootvis, terwijl ook de afzet nog lang niet ge regeld is. Integendeel, de vorig jaar opgerichte koöperatie van meerval kwekers heeft de handen vol om het visje een grotere bekendheid te ge ven. Volgens sekretaris Van Wijk van deze koöperatie zal de viskweek zich nooit verder kunnen ontwikke len dan een tweede tak op het be drijf: alleen van de viskweek kun je niet leven. Landbouwschap: Onderhoud zeedijken niet afwentelen op boeren en tuinders Het Landbouwschap heeft be zwaar aangetekend tegen het plan van minister Smit van Ver keer en Waterstaat om de rijks bijdrage voor het onderhoud van hoofdwaterkeringen aanmerke lijk te verlagen. In de praktijk zal deze verlaging betekenen dat de onderhoudskosten via de water schappen voor een belangrijk deel worden afgewenteld op boe ren en tuinders. Een dergelijke afwenteling noemt het Land bouwschap volstrekt ongerecht vaardigd. Naar de mening van het schap zijn de hoofdwaterkeringen voor de veiligheid van ons land van nationaal belang. De onder houdskosten zouden dan ook ge heel, of in ieder geval voor een belangrijk deel, uit nationale middelen moeten worden betaald. ONDERSCHEIDT UW UIEN Witlof •Stomp is een geregistreerd handelsmerk van American Cyanamid Company •Lironion is een geregistreerd handelsmerk van Ligtermoet Chemie B.V. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-32912. verkrijgbaar in Nederland bij: Nickerson-Zwaan b.v., Postbus 4,1747 ZG Tuitjenhorn Telefoon 02269-1644. In België bij: Nickerson-Zwaan, Berlaarbaan 83, St. Katelijne-Waver. Telefoon (015) 209765. m 14 Vrijdag 20 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14