Koprotproblemen en kostendifferentiatie zoet water! Melkveehouders gaan over op zelf afmesten stierkalveren korte wenken veehouderij mengprijssysteem "Goede struktuur" Cofok en Landbouwuniversiteit starten biotechnologisch fokkerij-projekt bij varkens Nog steeds veel onvrede over het bewaakte Moed verloren is al verloren De laatste week van februari is er op de zandgronden in WEST BRABANT ZUID op enkele plaatsen een begin gemaakt met ploegen. Het had nog een dag droog moeten blij ven dan waren de eerste brouwgerst, tuinbonen, plantuien en erwten weer aan de grond toevertrouwd. Begin maart is ruim 30 mm neerslag gevallen en met de weersvooruitzich ten op langere termijn in ons achter hoofd wordt het voor enkele gewassen een laat voorjaar. Voor twee kwartjes per kilogram, inklusief BTW en medeverantwoordelijkheids heffing, zijn er in ons gebied diverse kontrakten afgesloten voor brouw gerst. Deze prijs is wel een minimum prijs zodat tijdens de oogst er eventueel nog iets bij kan komen. Ge zien de afgelopen oogst toen op brengsten behaald zijn van 7 a 8 ton brouwgerst is het misschien aantrek kelijk om gerst te zaaien. Veel betere alternatieven zullen er niet zijn. Ver tegenwoordigers van graszaadfirma's hebben weinig moeite hoeven doen om hun areaal voor 1987 en 1988 vol te krijgen. Ondanks de grote vraag naar graszaadkontrakten is door de zaadbedrijven afgesproken dat ster ke uitbreiding in deze teelt zinloos is. Om deze teelt voor de trouwe gras zaadteler nog enigszins interessant te houden is het belangrijk dat gestreefd Binnenkort gaat een omvangrijk on derzoek van start bij de Landbouwu niversiteit naar de aanleg voor weerstand tegen ziekten bij varkens. De universiteit voert het projekt uit in samenwerking met de fokkerijgroe pering Cofok te Oosterhout en met steun van het ministerie van ekono- mische zaken. Cofok, een dochter van de koöpera- ties Coveco, Cebeco-Handelsraad en Landbouwbelang, is geïnteresseerd in varkensrassen met een hoge natuur lijke weerstand tegen infektieziekten. In het voorjaar moet de AFRASTE RING weer in orde worden gemaakt.. Gebruik verduurzaamde palen. Deze zijn nu misschien per stuk wat duur der maar ze gaan veel langer mee, zo dat U uiteindelijk goedkoper uit bent. Zijn de weidepompen gereed voor het gebruik? Als koeien moeten worden DROOG- GEZET, stop er dan niet in de wilde weg een droogzetpreparaat in. Over leg met de dierenarts wat voor Uw omstandigheden het beste is. Als er problemen zijn kan ook eens naar de melkinstallatie en de melktechniek worden gekeken. Daar ligt in veel ge vallen de oorzaak van afwijkingen. Maak er een gewoonte van bij het melken om na het aansluiten van de eerste koeien even in de MELKKA- MER te KONTROLEREN. Er wordt soms melk "weggemo/ken omdat de apparatuur niet goed is aangesloten. wordt naar kleine voorraden. Door de vaak wisselende weersomstandighe den tijdens de groei en oogst is het fi nanciële resultaat van jaar tot jaar toch al verschillend. Met name melk veehouders zagen in graszaad enig perspektief om hun t.a.v. de super heffing (waardoor een inkrimping van het areaal ruwvoer ontstond), vrijko mend land in te zaaien met Italiaans of Engels raaigras. Zoals het er nu naar uitziet zullen melkveehouders hun vrijkomende stalruimte benutten om zelf hun stier kalveren af te mesten. Veel bedrijven hebben al of gaan een piemontese stier aanschaffen om daarmee hun vaarzen drachtig te krijgen. De rood- vleesproducenten zitten niet te sprin gen op deze ontwikkeling omdat voor hen geen alternatief voorhanden is om vrijkomende stalruimte op te vul len. Een stierenmester kan immers geen melkvee gaan houden of direkt omschakelen naar varkens. Voor de melkveehouder is dit de enige manier om het bedrijf voor 100% draaiende te houden met in verhouding weinig extra kosten. Veehouders die er vorig jaar als ne ventak wat grove tuinbouw of akker bouw bij zijn gaan doen komen er van terug om dat dit niet "hun" stiel is. Ook bij de diverse bedrijfstakken in de landbouw geldt het spreekwoord "schoenmaker blijf bij je leest". Het doel is testmethoden te ontwik kelen om varkenslijnen te selekteren die niet alleen gunstige produktie- eigenschappen bezitten maar ook uit blinken in een lage vatbaarheid voor infektieziekten. Biotechnologische methoden zoals monoklonale antili chamen en fundamentele kennis van het erfelijk apparaat bieden in prin cipe de mogelijkheid snel en nauw keurig grote aantallen dieren op immunologische kenmerken te "screenen". De duur van het projekt is drie jaar en er is in totaal anderhalf miljoen gulden mee gemoeid. Voorkom verlies en ergernis om se- kuur te werken. Als een dier verwerpt laat dan altijd een BLOEDMONSTER nemen en onderzoeken. Er kan dan worden vastgesteld of het besmettelijk verwer pen is. Kalft een dier normaal, zorg dan dat het kalf direkt biest krijgt. Volop biest is van levensbelang voor het kalf. Zorg in de kalverstal voor een goed HOKKLIMAAT. Voldoende frisse lucht is van groot belang. Beter een lage temperatuur in een frisse omge ving, dan een benauwd warm hok met hoge luchtvochtigheid. Durf te ven tileren, waak echter voor tocht. Minister wil voor eind van het jaar alle runderen merken Minister Braks wil nog voor het eind van het jaar een herkenningssysteem invoeren voor alle runderen in Ne derland om de kontrole op eventueel Vanwege het mooie weer met 's nachts lichte vorst waren de omstan digheden om kunstmest te zaaien op THOLEN EN ST. PHILIPSLANI) ideaal te noemen. Vele kollega's heb ben dan ook reeds heel veel, zo niet alles, wat reeds te strooien was al op de akkers gedeponeerd. Zij die de afgelopen dagen hebben geploegd waren ook al in staat om gerst en erwten te zaaien, plantuien en een enkel perceeltje vroege aar dappels te planten, maar dan moest 's avonds het land wel reeds met plastik gedekt worden. Op het land dat afgelopen najaar geploegd is, waren deze mogelijkheden nog niet aanwezig, daarvoor was het land nog te nat. Bij het kunstmeststrooien kregen we daar meestal zo half in de voormiddag ook problemen mee. Wanneer het weer echter zo nog een aantal dagen volhoudt, dan zal het aan het eind van deze week zeker ook daar bekwaam zijn om zomer graan, erwten en misschien wel uien te zaaien. Ja wat dat laatste produkt betreft gaan de meesten het toch maar weer wagen ondanks de slechte resultaten daarmee in het afgelopen Ook op SCHOUWEN- DUIVELAND nemen de aktiviteiten op het land toe. Diverse percelen gerst en zomertarwe zijn gezaaid. Ook plantuien zijn op vers geploeg de grond al geplant en als u dit leest zijn er misschien ook al wel erwten en veldbonen gezaaid. Daarnaast heeft ook de kunstmeststrooier de laatste weken veel werk verzet. Toch was ook het Tonnenmagazijn in Brouwershaven nog stampvol tijdens één van de laatste vergaderingen in dit seizoen. De kringvergadering van de Suiker Unie trok veel mensen en het was duidelijk waarvoor zij geko men waren. Het bewaakte meng prijssysteem. is bij de Schouwse boeren slecht gevallen. Het valt op dat Schouwen-Duiveland veel min der in areaal achteruit gaat dan de Het is nog steeds winter in de WEST HOEK. Een koude schrale wind waait over de polders. Maar toch is het an ders, 't is een winter gemengd met het voorjaar. De kou die aan kracht wint, stuwt de sappen in bomen en struiken naar bo ven en doet de knoppen zwellen. We zien het aan de kastanjebomen die op veel boerenerven toch nog te vinden zijn. Ook de elzen laten met hun wie gelende katjes zien dat het niet alleen op de scheurkalender voorjaar wordt. Koude nachten hebben het mogelijk gemaakt dat het kunstmest strooien ver is gebeurd. Aardappelland kan wachten dat kan ook nog na het poten. gebruik van verboden anabolica (groeihormonen) te vergemakkelij ken. Braks heeft de notitie maandag naar de Tweede Kamer gestuurd. De bewindsman wil alle runderen op zeer jonge leeftijd, of zo snel moge lijk als het om ingevoerde dieren gaat. Voorzien van een individueel nummer dat het dier zijn gehele le ven bij zich draagt. Iedere verplaat sing van het dier zal dan moeten worden gemeld en geregistreerd, om het gebruik van de verboden anabo lica tegen te gaan overwegen de be windslieden een wijziging van de vleeskeuringswet die het mogelijk moet maken niet alleen dieren waar bij resten van die middelen zijn ge vonden af te keuren, maar ook alle andere dieren die tot de zelfde groep behoren. De Belgen hebben tijdens overleg met Nederland en Luxemburg op 11 februari toegezegd hun kontrole te verscherpen. Afgesproken is toen dat de landen 20 maart zullen bekij ken of de Belgen daarin zijn geslaagd. jaar, vanwege de hevige koprotaan- tasting en, mogelijk zelfs wel vanwe ge die koprotaantasting, slechte prijsontwikkeling. Nu vrijwel alle slechte partijen geruimd zijn en het aanbod duidelijk afneemt zit er mis schien nog een beetje prijsverbete ring in. Wij hebben de indruk dat de partijen uien die goed droog be waard zijn gebleven thans goed te sorteren en klaar te maken zijn om dat de koprotuien nu in ieder geval redelijk herkenbaar zijn. Overigens zit de schrik van het a.s. seizoen er wél in. Dit temeer omdat er heel veel uienafval besmet met koprotschim- mels op allerlei plaatsen in ons ge bied wordt weggestort. Vooral de schapenhouders gebruiken veel van deze afvaluien. Op zichzelf is dat niet zo erg als de schapen de afvalui en maar met schimmel en al opeten en dan ook alles opeten en niets ach terlaten. Maar over dat laatste zijn wij als uientelers toch wel erg ver ontrust. Wij willen dan ook gaarne een be roep op onze schapenhoudende kol lega's doen zeker niet meer afvaluien op het land te rijden dan de schapen rest van Zeeland. Kijkend naar de zaadbestellingen blijkt Schouwen- Duiveland ±2% achteruit te gaan terwijl de rest van Zeeland meer dan 5% terug gaat in areaal. Tijdens de vergadering in Brouwershaven kwa men dan ook veel vragen over dit be waakt mengprijssysteem. Vooral over de voortschrijdende referentie ontstond veel diskussie. Daarnaast blijven de regelmatige telers zich ge pakt voelen en blijken bovendien de grondaankopen veel problemen te geven. Maar goed de antwoorden op al deze vragen werden gegeven. Het is echter wel de vraag of iedereen wel zo gelukkig was met de antwoorden op zich en met de manier waarop dit gebeurde. Dan nu nog even terug naar het land waar toch nog veel tar we percelen het erg moeilijk hebben. Een vroeg stuk land ligt er gladjes bij. Er is gerst ingezaaid. Als de struktuur goed is, is vroeg zaaien van gerst al tijd voordelig want het geeft toch zo door elkaar de meeste kilo's. Het is bovendien niet gezegd dat als de dooi invalt het niet met regen zal gaan, dus als het goéd is doorgaan, dat is en blijft zo. Ons blijft alleen maar over om kostenverminderend te gaan wer ken. Om dat te bereiken worden we gestimuleerd om zoveel mogelijk ki lo's van ons land te halen zonder veel kosten. Is dit een nieuwe uitdaging voor de landbouw? Je vraagt je af wordt dit een uitputtingsslag waarin alleen de besten het overleven? Of zit er toch meer rek in het elastiek, dan de meesten denken. Het zijn vragen waar we als praktijkschrijvers, geen zinnig antwoord op kunnen geven. Ondertussen hebben we het bouwplan helemaal ingevuld. Het zaaizaad be gint binnen te komen. De folders van gewasbeschermers en onkruidbestrij ders rollen in de brievenbus. Een fa briek stuurde zelfs een klokje mee. Je vraagt je af is dat een hint om bij de tijd te blijven of verdienen ze er zo veel aan dat zo iets er wel af kan. In het programma van kostenbestrijdend werken zou ik zeggen maak het maar wat goedkoper daar zijn we allemaal beter mee. Het karnavalsgedruis is in onze dor pen verstomd. Blijft over veel confetti en slierten papier in tuinen, heesters en planten. De één trekt z'n boeren kiel uit, de ander trekt hem weer aan. Had de eerste als lijfspreuk ,,agge maar leut ad" en meer niet, de twee de zou graag beginnen om ook van dit oogstjaar iets te maken. Ondanks grote koppen in de krant die niet veel goeds beloven. E.G.-maatregelen, overschotten en la gere prijzen. Een ding is hoopvol, we weten met elkaar nooit van te voren hoe het zich zal ontwikkelen. De na tuur is grillig daarmee ook de op brengsten en de prijzen. ook werkelijk opeten om op die ma nier infektiehaarden voor koprot- schiminel te voorkomen! De afdelingsbesturen van onze kring hebben in de afgelopen week verga derd over de voor en tegens van het aanwenden van zoet water, maar bo venal was de vraag aan de orde hoe de kosten van het zoete water ver deeld zouden moeten worden. Op de algemene kringvergadering was reeds gesteld dat de kosten in ieder geval zouden moeten worden gedragen door de grondgebruikers, zeker voor het overgrote deel! Een verder belangrijk vraagstuk was de kwestie van een gedifferentieerde kosten verdeling. Wij vinden het ver standig dat er in ieder geval over de differentiatie is gedacht, omdat het toch voor velen duidelijk zal zijn dat de terugverdienmogelijkheden van bedrijf tot bedrijf maar vooral van sektor tot sektor verschillend zullen zijn, wellicht zelfs van gewas tot ge was. Het moeilijkst lijkt hel ons werkbare rekennormen te vinden waarmee dan bovendien nog over zichtelijk kan worden gerekend. Vooral de afwisselende dooi en vorst van de laatste weken heeft veel plan ten het leven gekost. Zo erg zelfs dat er diverse percelen te weinig planten over houden. Vooral over de rassen Marksman en Tombola wordt veel geklaagd. Ook zijn er nog enkele percelen tarwe ondergeploegd van wege de ganzenschade. De ganzen worden een steeds groter probleem. Over de schadevergoeding bestaat nogal wat onvrede. Enfin zo weten we in ieder geval weer dat het groeiseizoen weer begonnen is. Zoals bijna ieder jaar zo links en rechts weer met wat problemen. Als boer weet je dat er risiko's zijn en als je zonder risiko's wil werken dan moet je in ieder geval geen boer worden. Het is nog geen voorjaar op het ZUID-BEVELANDSE land. Het zag er even gunstig uit veertien dagen te rug maar daarna sloeg het weer toch weer om. Na de regen is het toch weer gaan vriezen wat inhield dat we 's ochtends tot een uur of elf heel wat kunstmest konden strooien. Er is dan ook volop kunstmest gestrooid en er is ook al gerst, erw ten en uien gezaaid toen dat mogelijk was. Er is dus niet bepaald stil geze ten op Zuid-Beveland. De meesten waren ook blij dat er weer eens wat op het land gebeuren kon. Want na een winter van klusjes opknappen, vergaderingen en kursussen volgen zal de boterham toch weer op het land verdiend moeten worden. Het is toch min of meer een bewogen winter ge weest. Het ziet er in eerste instantie dreigend uit voor de Nederlandse landbouw. Er worden beperkingen opgelegd ten aanzien van het bouw plan,. suikerbietenquota en Am- beleid, en prijsverlagingen voor gesteld voor tal van gewassen. Dit komt dubbel zo hard aan. In tweede instantie wordt het wel steeds duide lijker hoe de landbouw in Nederland en dus ook in Zuid-Beveland er straks uit zal zien. Dat is toch belangrijk in verband met investeringen op de lan ge termijn of men die wel of niet moet doen. Met andere woorden wat zijn de mogelijkheden voor iedere indivi duele ondernemer. Een belangrijk aspekt daarnaast is of er een bedrijfs- opvolger aanwezig is. Maar we zullen ons eerst richten op het komende groeiseizoen. Het ziet er in eerste instantie goed uit. Door de vorst is er weer een goede struktuur en het zal belangrijk zijn die niet te verprutsen. Een goede diepteregeling van de grondbewerkingswerktuigen is ook van groot belang omdat de grond al gauw te diep bewerkt wordt. Het ziet er tot nu toe naar uit dat de wintertarwe goed de winter is door gekomen. We zijn uiteraard benieuwd hoe de nieuwe bakwaardige rassen de winter uit komen. Vrijdag 13 maart 1987 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9