Boeren gebruikt als voorfinancierders staatsuitgaven Temperatuursom blijft te laag Goede zaaibedbereiding aan basis van goede opkomst Nu fosfaattoestand grond op peil brengen Een klein motje... Voor de tijd van het jaar is ook in MIDDEN- EN OOST-BRABANT de temperatuur de afgelopen twee weken veel te laag geweest. Bovendien wa ren er grote verschillen tussen dag- en nachttemperatuur. Door deze lichte tot matige vorst in nacht en ochtend blijft de temperatuursom aan de lage kant. De temperatuursom gebruikt men de laatste jaren als graadmeter om te be palen, wanneer de eerste stikstof (N) gestrooid kan worden. In Zuid- Nederland (Eindhoven) verwacht men, dat de 180° omstreeks eind maart wordt bereikt. Dit jaar zal de kunstmest (N) langer in de opslag moeten blijven. De voorraden ruwvoer zijn op de meeste bedrijven royaal voldoende. In de herfst zijn grote hoeveelheden ge oogst, vooral snijmais. Op veel be drijven is de veebezetting per bedrijf lager, zodat minder voer in totaliteit nodig is. De aanwezige voorraden zul len een flinke invloed gaan uitoefenen op de vraag naar ruwvoer. De prijs van dat ruwvoer zal vrijwel zeker on der zware druk komen te staan. Al ternatieven voor de snijmaistelers zijn er praktisch niet. Op diverse produk- ten is geen uitbreiding meer mogelijk. Ook in de tuinbouw heeft door de overdadige hoeveelheid aan produk- ten de omzet de vraag overtroffen. Gevolg is geweest bijzonder lage prij zen en tegelijkertijd doordraaien van de diverse gewassen. Onlangs is in EG-verband besloten de grote zuivel- voorraden te gaan afbreken. Boven dien zal na een bepaalde maximuminname van boter en mage re melkpoeder de interventie stoppen. Dit betekent bij een hogere produk- tie, dat de zuivelprodukten afgezet moeten worden tegen prijzen op de wereldmarkt. Dit zal negatief op de huidige melkprijs uitwerken. Een ex tra maatregel is de 9 a 10% korting van de melkhoeveelheid, die in de cember '86 werd aangekondigd. Dit zal de komende melkprijsjaren wor den uitgevoerd. Tegelijkertijd is een bevriezing van het vetgehalte van kracht geworden. Dit betekent, dat voor de superheffingsjaren 1987-1988 en 1988-1989 een maximumvetgehal te gehanteerd wordt. Dit vetgehalte mag niet hoger zijn dan het vetpercen tage van de melk geleverd in het su perheffingjaar 1985-1986. Overschrijding van het gehalte wordt omgerekend in extra geleverde kg melk. Dit betekent meer afdracht van de superheffing. Vanwege de winterse omstandigheden Hoewel de weersomstandigheden in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN op het moment dat wij dit schrijven nog een winters karakter hebben, geeft de natuur toch snel de tekens van het naderende voorjaar. Het barre winterweer dat we in janua ri enkele dagen hebben gehad, heeft toch hier en daar ook zijn sporen na gelaten in de wintertarwe. Vooral On der de nieuwe rassen zijn er die blijkbaar minder goed bestand zijn te gen een strenge vorst, zeker wanneer dat samen gaat met andere ongunsti ge omstandigheden waar een gewas aan bloot staat. Wat dit laatste betreft is vooral het bezoek aan de landerij en door grote groepen wilde ganzen en ook eenden voor veel boeren een probleem aan het worden en is dat voor sommigen onder hen al enkele jaren. Niet alleen op de tarweperce- len, maar ook aan andere gewassen en ook weilanden kan daardoor be hoorlijk schade worden gedaan. Vooral in kombinatie met strenge vorst kan een gewas daardoor volle dig verloren gaan. Sommige mensen vinden dat helemaal is de aktiviteit op het land zeer gering. Grondbewerking is niet mogelijk. Op zeer geringe schaal wordt nog drijf- mest uitgereden. Nu hebben de meeste agrariërs de tijd om wat extra onderhoud en een eventuele schoon maakbeurt te houden. In een drukke tijd wordt dergelijk werk vaak over geslagen. In een minder drukke tijd kan extra aandacht voor een aantal zaken geen kwaad. Een voorbeeld kan zijn de te houden vergaderingen bezoeken, aan dacht besteden aan technische en fis- kale administratie. Het is belangrijk te weten, hoe de resultaten afgelopen jaren zijn geweest. Deze zijn de ko mende tijd weer te gebruiken voor de bedrijfsvoering. De winter weet ook op WALCHEREN nog van geen wijken. We schrijven 7 maart, maar de temperatuur is nog steeds laag. Als het zo doorgaat zal het nog weken duren aleer de tempe ratuursom van 180°C is bereikt. Het ziet er dan ook naar uit dat de gras- groei laat op gang komt. De neerslag is bij ons tot op heden vrij gering, ter wijl neerslag in de vorm van sneeuw niet van betekenis is voorgekomen. Tijdens de periode met lichte nacht vorst is er op sommige bedrijven een schuchter begin gemaakt met de voor- jaarsinzaai. Er zijn 2e jaarsplantuien geplant. Ook zijn er enkele percelen zomergerst en erwten gezaaid. Door de lage temperatuur zal de kiemlust nog niet groot zijn. Onder de huidi ge omstandigheden zal het zaad ech ter ook weinig te lijden hebben. Ook hier geldt; het is wachten op betere tij den. Weerkundig gezien mogen we die zeker verwachten op dit tijdstip van het jaar. De verwachting is dat dit voorjaar het klaarmaken van het zaai- bed met gemak zal plaatsvinden. De aandacht zal er vooral op gericht moeten zijn dat er niet te diep gezaaid wordt. Vooral als we tijdig kunnen zaaien kan te diep zaaien van o.a. ui en, vlas en bieten problemen geven bij de opkomst later. Bij een goed zaai- bed is de vochtvoorziening doorgaans goed, zodat de noodzaak van diep zaaien niet aanwezig is. De zaaibed bereiding dient er op gericht te zijn, dat het zaad op een vaste bodem wordt neergelegd. Echter geen vaste bodem van een trekkerspoor. Dit dient men zoveel mogelijk te voorko men. Probeer zoveel mogelijk bewer kingen in één werkgang te kombineren. De vaste ondergrond waarop het zaad wordt weggelegd dient wel voldoende poreus te zijn. Dus goed doorlatend, wel vochthou- dend en goed doorwortelbaar. Daar bij nog een goede kiemingstemperatuur en een prima opkomst is verzekerd. Het merendeel van de kunstmest is in de afgelopen weken verstrooid. Dit kon onder gunstige omstandigheden plaatsvinden. Verschillende gebrui kers van kunstmeststrooiers hebben hun strooiers onlangs laten testen. Dit blijkt een zeer goede zaak te zijn. Op deze wijze kunnen de afwijkingen van de strooiers worden aangetoond en verholpen. Ook van loonwerkèrs zijn strooiers getest. In totaal zijn er 14 aangeboden voor een test. Er blijken plannen te zijn om volgend wintersei zoen weer spuitmachines te testen met de zgn. testbank. Ook hier speelt een goede verdeling van een soms kleine hoeveelheid middel een grote rol. De invulling van het bouwplan is op veel bedrijven nog steeds niet voor 100 procent geregeld. Het aanbod van financieel aantrekkelijke gewassen is zeer beperkt. Voor de teeltagenten is het een ondankbare taak het beschik bare areaal zo goed mogelijk te ver delen onder de bestaande relaties. Nieuwe telers komen vrijwel niet aan bod voor aantrekkelijke kontraktge- wassen. Het ziet er dan ook naar uit dat het areaal met zomergerst nog aanzienlijk zal uitbreiden. Zeker wan neer er op korte termijn onder gun stige omstandigheden gezaaid kan worden. Ook het areaal veldbonen en erwten zal aanzienlijk uitbreiden t.o.v. vorig jaar. Verder is er vrees voor een uitbreiding van de opper vlakte aardappelen. Er is nog een gat in de markt voor in dustrieaardappelen augustus-begin september. In deze tijd worden er veel uit België ingevoerd. Zouden we die zelf ook niet kunnen telen? Voor een aantal telers zou het best eens interes sant kunnen zijn een gedeelte van hun areaal hierop te richten. Ervaring in de praktijk is belangrijk. In ALTENA-BIESBOSCH zijn we na een zeer nat weekend eind februari weer in een vorstperiode terecht ge komen, met 's nachts temperaturen van 6 a 7°C onder nul. Doordat de zon overdag al sterker begint te wor den komen dan de temperaturen (iets) boven 0°C. In ons gebied is deze vorst goed be nut om kunstmest te strooien, voor al 's morgens was men al vroeg bezig. De prijzen van de kunstmest zijn dit jaar gelukkig aanmerkelijk lager dan vorig jaar, wat wellicht aanleiding kan geven de fosfaatbemesting iets ruimer te nemen om de fosfaat toestand van de grond iets op te voe ren, daar deze in grote delen van ons gebied te laag is. Door de diverse vorstperioden in januari en februari is de mogelijkheid tot het laten nemen van stikstofmonsters ver doorgescho ven, hetgeen in de praktijk problemen zal gaan opleveren. Dit jaar zullen in ons gebied meer gerst, erwten en veldbonen gezaaid worden, waarvan de afgelopen dagen reeds een behoorlijke oppervlakte ge niet erg, want er is toch overproduk- tie, zo redeneren zij. Wel zijn het als regel mensen die niet van een inko men uit de landbouw afhankelijk zijn, die zoiets zeggen. Gedeeltelijk hebben zij wel gelijk. Een zekere overproduk- tie valt niet te ontkennen. Maar er wordt wel heel gemakkelijk aan voor bijgegaan, door sommigen zelfs niet eens begrepen, dat een betrekkelijk kleine opbrengstvermindering van een perceel een grote rendements daling tot gevolg heeft. En met de huidige krappe- en nog steeds krapper wor dende marges al heel gauw tot verlies lijdt. Hoewel van overheidswege een schadevergoedingsregeling voor gan- zenschade mogelijk is, blijven wij van mening dat de gastvrijheid die de gan zen in ons land geboden wordt, de Nederlandse boeren jaarlijks vele mil joenen gulden kost. Een andere kwelling waar de land bouw mee te maken heeft is de ver vroegde inning van de voorlopige aanslag voor de inkomstenbelasting. Het is toch wel heel vergaand dat men als ondernemer nu reeds inkomsten belasting moet betalen over een mo gelijk - en nog totaal onzeker - inkomen dat moet voortvloeien uit de opbrengst van oogst 1987. Waarvoor door de betreffende ondernemers, in dit voorbeeld de boeren, reeds in de herfst van het voorgaande jaar de eer ste kosten worden gemaakt, maar waarvan de geldelijke opbrengst pas na de oogst binnenkomt en in veel ge vallen zelfs veel maanden later. Toch zullen velen onder ons hun eerste ter mijn eind februari hebben moeten betalen. Belasting dus over een inkomen dat pas na maanden zal kunnen worden verwezenlijkt, met de grote vraag voor velen of het wel belastbaar zal zijn. Trouwens, met de wijze van de premieheffing is het niet veel beter. Al met al worden wij op deze manier wel gebruikt om de staatsuitgaven op een goedkope manier vóór te financieren. Punten welke in het bijzonder ons werkgebied aangaan zijn de vaste oe ververbinding en de op handen zijn de ruilverkaveling. Hopelijk wordt achter deze voor ons uitermate be langrijke objekten vaart gezet, opdat uiteindelijk eens wat van de achter stand kan worden weggewerkt welke in de loop van de jaren in ons gebied is ontstaan in vergelijking met veel an dere streken van Nederland. Dit laat ste zeker wat de landbouw betreft. Als laatste punt willen we vanuit de praktijk toch ook ieders aandacht vragen voor de a.s. verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Met begrip en respekt voor ieders persoon lijke mening wil schrijver dezes er wel op wijzen dat iedere onbenutte stem vanuit de boerenpraktijk de toch reeds kleine inbreng vanuit die hoek alleen nog maar kleiner maakt in ver houding tot andere belangengroepen. Van groot belang is dat de uitslag van deze verkiezing tevens de grondslag vormt voor de politieke samenstelling van de Eerste Kamer voor de komende zittingsperiode. En daarin kan één landbouwvertegenwoordiger mméér of één minder van grote betekenis voor ons zijn. Daarom vinden wij dat hier nog eens extra op gewezen moet worden. In breng vanuit de hoek van de land bouw blijft uitermate belangrijk. Ook in de Provinciale Staten. zaaid is. Naar het zich laat aanzien is de wintertarwe en het graszaad de winter goed doorgekomen en tijdens het zachte week-end vorige week was goed zichtbaar dat diverse percelen al weer groen begonnen te kleuren. Op bijeenkomsten met boeren komt het steeds meer de problematiek naar vo ren, hoe nu verder, na de voorstellen uit Brussel. Het doet ons goed, onze algemeen sekretaris van de Z.L.M. de heer J. Oggel voor de radio te horen om in een vraaggesprek zijn zorgen te uiten voor het bestaan van het Z.W. akkerbouwbedrijf. We zullen hopen dat alles nog wat meevalt, maar dat we een paar stappen terug zullen moe ten doen, is wel zeker. Zojuist vernamen we dat half mei het Overlegorgaan Nationaal Park de Biesbosch door minister Braks geïnstalleerd zal worden, waarna het Nationaal Park de Biesbosch officieel van start gaat. We zullen hopen dat wij als landbouw in goed overleg met het Nationale Park kunnen funkti- oneren. Hoe krijgen we zonder over schotten te telen ons bouwplan 1987 vol, is een steeds terugke rende vraag. Een teveel aan tar we, aan bieten, aan uien en aard appelen hebben we nu al, maar wat kunnen we invullen om ons bouwplan verantwoord sluitend te krijgen? Wel driemaal daags kunnen we naar vergaderingen gaan, maar onze eigen problemen zullen we zelf toch op moeten tossen. Met steun van een oudere buur man meen ik op langere termijn een oplossing gevonden te heb ben. In bouwplan 1987 nemen we minder zomertarwe, minder bie ten en minder aardappelen op. Daardoor krijgen we ruimte voor erwten, veldbonen en vlas en de ze zijn juist prima voorvruchten en dekvruchten voor karwij. Wanneer we dan bovendien nog luzerne onder de dekvrucht win tertarwe inzaaien, dan is de puz zel voor 1988 weggewerkt. Hoe meer gewassen we in ons bouw plan opnemen, hoe moeilijker het voor Brussel wordt, want dat moet politiek allemaal weer ver werkt worden. Voor karwij en luzerne hebben we niet ekstra te investeren. Deze gewassen kosten praktisch geen arbeid en waarom moet een boer in dit tijdperk nog langer wer ken? In 't begin van juli valt de oogst van de karwij, zodat er een prachtige gelegenheid is om het land herhaaldelijk te bewerken. 'Zomerbraak' noemt men dat en dat woord past politiek heel erg goed. Karwij is en blijft een zeer spekulatief gewas, want de op brengst en de prijs kunnen sterk schommelen. Zowel chemisch als mechanisch kunnen we de on kruiden in de karwij goed bestrij den. Het is de vraag of we de che mie wel nodig hebben. Onder groene korststro erwten of onder veldbonen wordt de karwij alleen in rijen van de dekvrucht gezaaid. Bij langstro erwten zaait men soms 1 of 2 rijen karwij tus sen de rijen erwten. Modern en goed is om een 'karwijbak' op de zaaimachine te monteren. De rij- wijdte bedraagt slechts 30-40 cm en karwij mag men maar heel on diep zaaien. Doordat het zaad zo langzaam water opneemt, duurt het heel lang eer het ontkiemd is. Voor ieder soort zaad bestaat een temperatuur beneden welke geen kieming mogelijk is; dit is de mi nimum kiemingstemperatuur. Deze is voor: karwij 8-9°C; erw ten 1-2°C; veldbonen 3-4°C. Hieruit volgt, dat er een groot tijdsverschil is tussen de opkomst van de dekvrucht en die van de ondervrucht. Hiermede kunnen we ons voordeel doen bij de bespuiting met een kontaktmid- del tegen zaadonkruiden na- opkomst van de dekvrucht. Karwij en luzerne opgenomen in ons bouwplan 1988 geven rust en zekerheid en met zo'n bouwplan kan men als boer oud worden. Karwij laat best land na. Het karwijzaad dient voornamelijk voor de bereiding van 'Kümmel' een heerlijke brandewijnlikeur welke in Duitsland en Rusland veel wordt gedronken. De rups van de karwijmot is de grootste vijand van dit gewas. Meermalen vernielt ze de bloem- schermen en soms ook de zaden zo sterk, dat de oogst tot een mi nimum daalt. Zodra de eerste rupsjes zich in de schermen in spinnen is de tijd rijp om ze che misch te bestrijden. Als we er geen aandacht aan schenken, kan een klein motje toch heel wat schade te weeg brengen. 8 Vrijdag 13 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8