verzekeringen zlm V/er/tondig verzekeren Waar blijft m'n eigen risiko..., 't is toch niet mijn schuld??? Camper-vluchten naar Spanje WA Nieuwe vorm van vakantie-houden: £1 Welhaast ieder jaar wordt ook ons land vooral in het najaar geteisterd door storm. De veelal zuidwesten stormwind laat herhaaldelijk zijn spo ren na en voert de gedachten van me nigeen terug naar de bekende stormnachten van februari 1953. Afgewaaide dakpannen, gebroken televisie-antenne's, ontwortelde bo men, het zijn helaas bekende ver schijnselen bij een zware zuidwester. En Verzekeringen ZLM zou geen goe de verzekeringmaatschappij zijn, wanneer we de kliënten voor dit soort kalamiteiten geen dekking zouden bieden. De uitgebreide gevarenverze- keringen opstal en inboedel dekken dan ook schade veroorzaakt door storm. Echter, het is ook mogelijk dat door diezelfde afgewaaide dakpannen of omver gewaaide boom naast de ver zekerde ook derden schade lijden. Hoe zit het dan, wie vergoedt de scha de? Om hierop een sluitend en eensluidend antwoord te geven is niet eenvoudig. Het kan immers zijn dat niemand wettelijk aansprakelijk is voor aan derden door storm veroor zaakte schade. Er wordt dan wel gesproken van overmacht. Hoe triest het ook moge klinken, er kunnen zich situaties voordoen dat een benadeel de zelf voor schade moet opdraaien die hij/zij lijdt door toedoen van ob- jekten van iemand anders. Vanzelfsprekend bestaan er richtlij nen om te bepalen wanneer iemand aansprakelijk is en wanneer niet. Deze richtlijnen zijn ondermeer verwoord in ons Burgerlijk Wetboek. Een in de verzekeringswereld bekend wetsarti kel, is artikel 1401. Hierin is bepaald dat aan vier vereisten moet zijn vol daan, wil iemand wettelijk aanspra kelijk zijn. Deze vier eisen zijn: - iemand moet zich onrechtmatig hebben gedragen; - degene die zich onrechtmatig ge draagt, moet schuld hebben; - er moet schade zijn ontstaan; - er moet causaal (oorzakelijk) ver band bestaan tussen de onrechtmati ge gedraging' en de schade. Wanneer we trachten deze vrij tech nische verhandeling toe te passen op een konkreet schade-evenement dan houdt dit in, dat degene die meent recht te hebben op vergoeding van ge leden schade, in principe het bewijs voor deze vier aspekten dient te leve- nr. schaal van F. Waterman ren. Het zal u duidelijk zijn dat deze bewijsplicht zeker bij stormschade niet eenvoudig ligt. Immers hoe toon je aan dat iemand schuldig is aan het omwaaien van een boom bij wind kracht 9 a 10? Of hoe valt het te be wijzen dat uw buurman enige blaam treft wanneer onder zulke weersom standigheden een dakpan van zijn wo ning op uw auto waait? Ook in zaken als deze ligt de bewijsplicht in princi pe bij een benadeelde. Slaagt hij/zij er niet in het vermeende onrechtma tig (foutief) handelen van de schade veroorzaker te bewijzen, is het zeer wel mogelijk dat laatstgenoemde zich met succes op overmacht kan beroe pen. Met nadruk zeg ik "in principe", omdat er situaties denkbaar zijn dat van deze bewijsregel moet worden af geweken. Het is gelukkig enkel aan de rechter voorbehouden om in een eventuele procedure niet de benadeel de maar de schadeveroorzaker met een bewijsplicht te belasten. Deze si tuatie zou kunnen ontstaan, wanneer bijvoorbeeld een omgewaaide boom op het breukvlak ernstige verrottings verschijnselen blijkt te vertonen en/of er aanwijzingen zijn dat de eigenaar hiervan in zijn onderhoudsplicht te kort is geschoten. Blijkt hiervan spra ke te zijn, dan kan dit gegeven wel lei den tot gehele of gedeeltelijke aansprakelijkheid. Mocht het u gebeuren dat u voor stormschade van derden aansprake lijk wordt gesteld, doet u er, wanneer u een aansprakelijkheidsverzekering bij onze maatschappij heeft afgeslo ten, goed aan ons zo spoedig moge lijk van de schade in kennis te stellen. Het zal u duidelijk zijn dat het goed onderhouden van uw eigendommen de kans op schade aan iemand anders kan beperken. Ook hier geldt: voor komen is beter dan genezen. Dit en aanverwante opmerkingen krijgen wij op de schadeafdeling vaak te horen van een verzekerde die zojuist zijn bank- of giroafschriftje heeft ontvangen, met daarop de bij schrijving m.b.t. een schadeclaim verminderd met een bepaald bedrag eigen risiko. Inderdaad: In eerste instantie wordt, wanneer u kasko en w.a. (zgn. all risks) verzekerd bent het geldende ei gen risiko van ƒ200,(of ƒ300, voor bestuurders jonger dan 24 jaar) op de kasko-uitkering ingehouden. U heeft immers een kontrakt met ons gesloten waarin staat, dat wij, in geval van een gedekte schade, uitke ren minus het eigen risiko. Schuld of geen schuld, op basis van dit kon trakt dienen wij dus een uitkering te doen. Indien wij naar aanleiding van de in- In tegenstelling tot het bovenstaande merkt u soms dat u het hele schade bedrag ineens ontvangen heeft. Dit kan het geval zijn indien beide par tijen bij de ZLM verzekerd zijn, en ook uw tegenpartij de schade gemeld heeft. Wanneer de lezingen overeen komen en de schuldvraag is duide lijk dan kan zo'n geval natuurlijk meteen afgewikkeld worden. Wanneer u dus 200 of 300 gulden 'mist' in geval u niet aansprakelijk bent, kunt u er vanuit gaan dat wij deze op de tegenpartij zullen probe ren te verhalen. Gelukkig slagen wij er in de meeste gevallen in de zaak binnen redelijke tijd op te lossen. Wij trachten vanzelfsprekend zo goed mogelijk uw belangen te behar tigen. Wanneer een tegenpartij ech ter niet meewerkt of een ander ver- Mocht IJ bij een schadegeval ooit twijfels hebben over de schuldvraag, dan kunt u altijd informeren bij de desbetreffende kor respondent. houd van uw schadeformulier van mening zijn dat de tegenpartij (mede-) aansprakelijk is voor de aan u toegebrachte schade, zullen wij de tegenpartij of diens maatschappij aansprakelijk stellen. Wij dienen dan een klaim in, die enerzijds bestaat uit het bedrag dat wij aan u uitgekeerd hebben, anderzijds uit uw eigen risiko. Ook eventuele ver dere niet-verzekerde schadeposten, de zgn. persoonlijke schade, willen wij op grond van verhaalsbijstand bij de tegenpartij klaimen. haal vertelt, dan worden wij voor het probleem gesteld dat wij uw le zing moeten bewijzen. Dit kunnen wij doen d.m.v. de politiestukken en getuigenverklaringen. Wij begrijpen echter dat de toch al overbelaste po litie niet bij elk 'ongevalletje' aanwe zig kan zijn. Indien u bij een ongeval Monique Verbeemen betrokken raakt kunt u samen met de tegenpartij, ter plaatse, een een voudige maar duidelijke ongevals omschrijving op papier zetten, met daaronder de namen en handteke ningen van de betrokkenen. Dit kan gebeuren op een zgn. Europees scha deformulier of desnoods op een kladje! Ook het noteren van de namen van omstanders die getuige waren, kan nooit kwaad! Zelfs of misschien wel juist indien beide partijen het ter plaatse roerend eens zijn! Indien u nu op deze manier 'goed beslagen ten ijs' komt vergemakke lijkt dit zeker ons werk, en hoewel het natuurlijk nooit 100% garantie geeft, kan het veel bewijsproblemen voorkomen. Indien de tegenpartij op kortere of langere termijn geheel dan wel ge deeltelijk aansprakelijkheid erkent zullen wij zorgen dat ook de u nog toekomende bedragen m.b.t. de per soonlijke schade, zoals bijv. het ei gen risiko bij u terechtkomen. Mocht u twijfels hebben over de schuldvraag, dan kunt u altijd infor meren bij de betreffende korrespon- dent.,Deze kan u dan vertellen of en in hoeverre u of de tegenpartij aan sprakelijk kan worden geacht, en of uw schade eventueel verhaalbaar is. En... mocht het ooit andersom ge beuren en een tegenpartij stelt u aan sprakelijk, verleen dan ook uw me dewerking d.m.v. het invullen van een schadeformulier! Monique Verbeemen Beaufort m/sec. benaming kenmerken op zee 0 0- 0,2 stilte spiegelglad 1 0,3- 1,5 flauw en stil lichte rimpels 2 1,6- 3,3 flauwe koelte kleine golven zonder brekende toppen 3 3,4- 5,4 lichte koelte kleine golven met hier en daar brekende toppen (schuimkoppen) 4 5,5- 7,9 matige koelte vrij veel schuimkoppen 5 8,0-10,7 frisse bries matige golven met overal (vrij krachtige wind) schuimkoppen 6 10,8-13,8 stijve bries grote golven met veel grote (krachtige wind) schuimplekken 7 13,9-17,1 harde wind schuimstrepen in windrichting 8 17,2-20,7 stormachtig vrij hoge golven met afwaaiende toppen 9 20,8-24,4 storm hoge golven (7 m), zware schuimstrepen, lopende rollers 10 24,5-28,4 zware storm zeer hoge golven met lange, overstortende kammen en zware rollers 11 28,5-32,6 zeer zware storm buitengewoon hoge golven (12 m) met verwaaiende golfkamranden 12 32,7 orkaan lucht gevuld met schuim en meer en verwaaid water kenmerken op land rook stijgt recht omhoog rook drijft af wind beweegt en strekt een vlag wind beweegt een vlag, bladeren en twijgen wind beweegt kleine takken wind doet dunne takken met bladeren zwaaien wind doet takken bewegen en bovengrondse leidingen fluiten wind beweegt bomen en bemoeilijkt het lopen wind rukt kleine takken af wind rukt grote takken en tv-antennes af wind ontwortelt bomen wind brengt grote schade toe aan gebouwen wind blaast auto's weg en richt algemene verwoesting aan Q. rr 3 o. 3 O. De reisorganisatie Bel Air B.V., die dit jaar een kwart eeuw bestaat, komt deze zomer (vanaf 4 april a.s.) met een nieuwe, unieke manier van vakantie houden: camper-vluchten. Hierdoor worden de voordelen van de snelle vliegreis en het avontuur lijk toeren met een kampeerbus ge- kombineerd. Het werkt als volgt: de vakantiegan ger boekt gewoon een kamping- vlucht bij de reisorganisatie plus de huur van een camper, die op een kampeerterrein nabij het vliegveld klaarstaat. Men wordt op het vlieg veld opgevangen en naar een nabij gelegen kampeerterrein gebracht, waar door een Nederlandse funktio- naris de nodige instruktie wordt ge geven. Wil men de eerste dag(en) nog op de kamping doorbrengen dan kan dat ook. De voordelen van een dergelijk ar rangement zijn evident: men is niet gebonden aan één vaste bestem ming, maar kan een rondreis maken zonder een eigen auto mee te hoeven nemen. Met het vliegtuig is de va kantieganger dan snel en zonder de slopende vermoeidheid van een lan ge autoreis (denk óók aan de terug reis!) bij het startpunt. Het reizen met deze VW-campers is niet alleen 'avontuurlijk' maar tevens komfor tabel. Zij zijn speciaal voor dit doel in Nederland gebouwd door de fir ma Easy Camper naar de specifieke eisen en wensen van de Nederlandse vakantieganger. De Easy Campers zijn uitgerust met vier slaapplaatsen (2 tweepersoonsbedden), een kom pleet ingerichte kitchenette met kooktoestel, koelkast, etc., een che misch toilet, een radio/kassettere- korder, een kluisje, een voortent met tuintafel, stoelen en barbecue en zélfs een surfplank met toebehoren. Camper/hotel-reis Het systeem is heel flexibel: zo is het ook mogelijk de campertocht met een verblijf van één of meer weken in een hotel of appartement te kom- bineren. Men boekt dan een nor maal arrangement van vlucht met hotel of appartement en huurt voor de gewenste periode daarvoor of daarna ekstra de Easy Camper. De vluchtprijs blijft ondanks de verlen ging dan gelijk. De camper kost, af hankelijk van het aantal personen, per week resp. voor bijvoorbeeld 2 personen ƒ545 en voor 4 personen ƒ290 per persoon, ongeacht het aan tal kilometers. Informatie tel. 010 - 4690911. Vrijdag 13 maart 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7