Zt Verantwoordelijkheden pi 00 vanuit de Z.L.M. gezien Sq^lbr" :E C zuidelijke landbouw maatschappij Onder de maat Publiciteit verzekeringen zlm Diefstal uit auto's onverzekerbaar? H.C. van der Maas Q L trrm VRIJDAG 1 land- en tuinbouwblad Het voorjaar mag dan nog erg pril zijn6/y efe boeren zijn er al veel aktiviteiten te zien die de start van een nieuw seizoen inluiden. Behalve het bereiden van een zaaibed en het kunstmest strooien is er in diver se streken al gestart met het zaaien van diverse gewassen. Er zijn plantuien geplant en veel percelen gerst, zomertarwe en erwten zijn ingezaaid. Ook zijn er al vroe ge aardappelen gepoot, doch hierbij was het wel nodig het land 's avonds af te dekken met plastic. Vorige week woensdag heeft de EG-ministerraad uit eindelijk de besluitvorming voor de zuivel afgerond. Eén en ander betekent, dat het in december gesloten ak koord, Om de zuivelproduktie middels een verdergaan de quotering nog eens met ±10% in te krimpen, onverkort kan worden uitgevoerd. Tevens zijn afspra ken gemaakt voor een speciaal afzetprogramma, waar mee driekwart van de overjarige Europese botervoorraad "opgeruimd" zou moeten worden. On verbrekelijk gekoppeld aan die doelstelling wordt de be voegdheid van de kommissie om de interventie van boter en magere melkpoeder onder bepaalde voorwaar den op te kunnen schorten. Deze verzwakking van de marktondersteuning zal zeker een verlagend effekt van enkele procenten op de melkprijs tot gevolg hebben. Tellen we daarbij op de eventuele bekrachtiging van de recente voorstellen om de monetaire kompensatie tot NUL te reduceren, dan worden onze melkveehou ders (naast de quoteringsbeperking) gekonfronteerd met een totale prijsverlaging van 6 a 7%! Al met al een oplegging van een éénzijdige grote ver antwoordelijkheid bij de boerenproducenten in de strijd tegen het genomen overproduktie. Immers, de primai re verantwoordelijkheid van Brussel om de bestaande boter- en melkpoeder voorraden snel en totaal op te ruimen - desnoods te vernietigen - wordt in de besluit vorming slechts beperkt ingevuld: voor een deel van de boter versnelde afzet met voorfinanciering door de lidstaten, en géén besluitvorming met betrekking tot melkpoeder. Eveneens vorige week woensdag heeft het Landbouw- schapsbestuur haar licht doen schijnen over de voor noemde besluitvorming, alsmede over de recente prijs- en marktbeleidsvoorstellen voor de akkerbouwsektor. Uit perspublikaties blijkt dat in die betreffende bijeen komst wederom onevenredig veel aandacht is besteed aan de zuivelproblematiek. De belichting van de zeer ingrijpende voorstellen met betrekking tot de akker bouw bleef vergelijkenderwijs ver beneden de (ko renmaat. Akkerbouwprijsvoorstellen, nota bene, die grofweg neerkomen op een zo goed als "wegvallen" van de marktondersteuning, met als gevolg mogelijke prijsverlagingseffekten van de marktordeningsproduk- ten, die eerder in de buurt van -1 5%, dan van -10%, zullen uitkomen. Wij ergeren ons in hoge mate aan de geringe en nonchalante aandacht, die ons hoogste be- langenorgaan, het Landbouwschap, meent (niet) te moeten besteden aan deze rigoureuze en eenzijdige hantering van het prijsverlagingsinstrument in de ak kerbouwsektor. (Zie ook verslag hoofdbestuur in ons blad van vorige week). Wij konstateren een gebrek aan verantwoordelijkheid bij het Landbouwschapsbestuur aangaande de akker- bouwbelangenbehartiging. Het is daarom, dat wij als ZLM (mede in overleg met onze landelijke organisatie het KNLC) ons genoodzaakt hebben gevoeld om zélf onze konklusie in een bredere publiciteit te brengen. Die konklusie luidt, dat het onaanvaardbaar is om - met als uitgangspunt de huidige voorstellen - een inkomens verlaging voor de Zuidwestelijke akkerbouwbedrijven te accepteren die (gerelateerd aan het LEI - arbeidsinkomen) neerkomt op een halvering voor de grotere bedrijven, en zwaar negatief voor de kleinere bedrijven. (Zie elders in dit blad een meer uitgewerkte becijfering op basis van gemiddelden). Het ZLM- hoofdbestuur is zich bewust van het feit, dat het ge bruik van het woord "onaanvaardbaar" konsequenties met zich mee kan brengen. Wij mogen die verantwoor delijkheid niet uit de weg gaan. Wij doen eerst en vooral een uitdrukkelijk beroep op ons landelijk organisatie- verband, om zich die verantwoordelijkheid óók be^vust te worden. We moeten konstateren, dat het huidige EG-beleid koerst op bezuinigingsdoelstellingen, die - vooral in de noordelijke lidstaten - een zich in een krisissfeer ont wikkelende konkurrentieslag tot gevolg zullen hebben. Als het dan gaat om "verantwoordelijkheid", wil ik niet nalaten mijn zorgen en ergernis te verwoorden over de allerwegen blijkende afbraak en negering van medever antwoordelijkheid van onze nationale overheid voor de konkurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuin bouw. De nonchalante en arrogante uitvoering van be zuinigingsdoelstellingen voor en op het ministerie van Landbouw, alsmede de politiek opportunistische prio riteitstelling van natuur- en milieubelangen, boven de Onlangs heef! u uit het nieuws vernomen dat verzekeraar Winterthur geen autoverzekeringen meer afsluit in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. De schadekosten ten gevolge van inbraak (autoradio's) zijn zo hoog opgelopen dat de premie onvoldoende is. De cijfers liegen er inderdaad niet om. De kriminaliteit konsentreert zich rond de grote steden. Dat is niet nieuw. Op de door Winterthur genomen maatregel zijn nogal wat reakties losgekomen. Begrijpelijk, want verzekeren is toch samen elkanders lasten dragen? Ja, dat was zo. Doch door produktiehonger bij landelijk werkende verzekering maatschappijen werd hert solida riteitsprincipe langzaam losgelaten. Jongeren zijn min der ziek dan bejaarden. Zij betalen nu dan ook minder premie voor hun ziektekostenverzekering dan ouderen. Wielrijders betalen in Amsterdam al jaren meer premie voor hun fiets dan fietsers in b.v. Goes. De premie voor de inboedelverzekering ligt in de grote steden hoger of er is een verhoogd eigen risiko. Voor automobilisten gelden drie regiotarieven, waar nu de vierde 'regio' (niet verze kerbaar) bijkomt. Hoe kijkt Verzekeringen ZLM nu tegen deze ontwikke lingen aan? Wij vinden deze ontwikkeling niet goed. En toch heeft Verzekeringen ZLM vorig jaar als uitsluitend regionaal werkende maatschappij haar eigen regio (Zee land en Noord-Brabant) opgesplitst in twee tarief regio's. Wij waren hiertoe genoodzaakt: doordat andere maatschappijen binnen ons werkgebied met twee tarie ven werkten, konden wij niet met één tarief blijven werken. Toch behoeft tariefregionalisatie tot op zekere hoogte niet verwerpelijk te zijn. Het moet alleen wel goed wor den uitgevoerd. En daarmee raken wij de kern van deze problematiek. De meeste maatschappijen zijn te ver ge gaan met hun tariefregionalisatie. Immers, hoe verder de risikogroepen worden opgesplitst, hoe groter de premie- verschillen zullen worden. Vele maatschappijen lieten evenwel achterwege om die (hoge) premie te berekenen welke behoorde bij die (hoge) risikogroep. Of zij maak ten goede sier met hoge kortingen (wagenparken). En waarom? Omdat de tarieven van de kommerciëel wer kende verzekeraars torenhoog gingen uitsteken boven die van de regionaal werkende onderlingen, waaronder üw Verzekeringen ZLM. Maar waarom zijn de tarieven bij 'de ZLM' dan zo goed koop? Het antwoord is simpel: niet de schadelast van de onderlingen is lager, maar de kosten van de onderlingen liggen lager. Voorbeeld: op ƒ100,schade te kunnen uitkeren maken de kommerciële maatschappijen ƒ51,kosten; de on derlingen slechts ƒ16, U gelooft toch zeker ook niet dat alleen auto's worden opgebroken van stadsbewoners. Dagelijks staan duizen den dorpelingen met hun auto in de file om in de stad te gaan parkeren, 's Avonds gaan zij weer terug, soms zon der radio... Maar onze leden verkeren in de wetenschap dat zij GELUKKIG en VERSTANDIG VERZEKERD zijn bij VERZEKERINGEN ZLM (zie voor meer verze- keringsnieuws pag. 6 en 7). H. Doeleman Hzn, direkteur produktiebelangen van de landbouwsektor, slaan ons de instrumenten uit handen om de komende konkur- rentiestrijd te kunnen volvoeren. Het ministerie van Landbouw en Visserij verwordt méér en méér tot een "ministerie van openbaar groen en algemeen grondge bruik". Tegen de achtergrond van voornoemde om standigheden, zal onzerzijds in de komende weken (uit de veelheid van verontrustende zaken, waarmee we als landbouw gekonfronteerd worden) met voorrang aandacht besteed worden aan onder andere de kwes ties van: privatisering en reorganisatie van de voorlichting; de besluitvorming betreffende de belastingvoorstellen van de kommissie Oordt; het AM-beleid plus de "zwarte lijst" van VROM-minister Nijpels; de verzwakking van de landinrichtingsdoelstellingen; alsmede aan de van natuurbelangenkant gewenste "gedoogplicht" voor de landbouw in verband met ganzenfourageergebieden. Tenslotte, als het gaat om "verantwoordelijkheid", wil ik u meedelen, dat ik bewust wél ga stemmen op 18 maart a.s. Ik zal weloverwogen mijn stem uitbrengen op één der landbouwkandidaten. Of ik dat t.z.t. ook zal doen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, weet ik nog niet zo zeker. Ik zal het u alsdan meedelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1