Z.A.J.K. p.j. zuid geluid ANDALUSIE: mooie steden in een afwisselend landschap Twee nieuwe gezichten bij het ZAJK Het licht op de afdeling Goes e.o. SVTO-kursus kiezen voor Kenya Administrateur ZAJK Algemene ZAJK- sekretaris Redaktie: Roelie Troost Agrarische Studiereizen 1987 Twee nieuwe krachten versterken sinds 1 maart het sekretariaat van het ZAJK: Jacques Roumen en Jan de Reu. Jacques Roumen (zie kader) volgt Ad Phernambucq op voor de bege leiding van het reguliere agrarisch jongerenwerk. Hij wordt in feite de algemene ZAJK-sekretaris - begelei der. Jan de Reu verzorgt in feite al enige tijd de administratieve on dersteuning op het ZAJK sekretari aat. Vanaf 2 maart gaat hij dit voor 5 dagen per week doen. Jacques Roumen is voor 3 dagen per week aan het ZAJK verbonden. De huidige beroepskrachten, Karin van Herwaarden en Ad Phernam bucq blijven ook aan het ZAJK ver bonden. Karip, die nu belast is met de uitvoe ring van het Boerinnenprojekt, zal na afloop van het projekt (deze zo mer) het Boerinnewerk blijven be geleiden. Dit echter veel op een lager pitje. Zij blijft voor één of twee dagen voor het ZAJK werken (hierover wordt binnenkort besloten). Ad Phernambucq blijft bij het ZAJK (twee dagen per week) voor het Projekt Ontwikkelingssamen werking (trekkracht voor Kenya e.d.). Deze wijzigingen betekenen ook een verandering in de bereikbaarheid van het ZAJK - sekretariaat en de medewerkers. Jan de Reu is in kantooruren de hele week bereikbaar en weet over het al gemeen ook waar de anderen bereik baar zijn. Jacques zal op maandag, dinsdag en donderdag op het ZAJK sekretariaat bereikbaar zijn. Karin op maandag en dinsdag. Ad op maandag. Het sekretariaat is telefonisch be reikbaar door 01100 - 21010 te draai en (toestel 58). De twee nieuwe ZAJ K-medewerkers stellen zich hierbij aan u voor. Hallo, even voorstellen: Mijn naam is Jan de Reu en ik ben 23 jaar. Voor de mensen op Walcheren en de Bevelanden woon ik 'aan de over kant' in Breskens (Z.V1.). Voorheen ben ik werkzaam geweest in het bedrijfsleven, in de interieur verzorging en ik ben afgestudeerd voor ondernemer. Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100-21010* Jacques Roumen. Op 9 maart jongstleden startte on dergetekende zijn werkzaamheden voor het ZAJK. Ik ben opgegroeid in Zuid-Limburg. Mijn ouders eksploiteerden een tuin- dersbedrijf. Na mijn middelbare school opleiding ben ik aan de Land bouwhogeschool kuituur-techniek gaan studeren. In de loop van mijn studie kreeg ik steeds meer belangstelling voor de belangenbehartiging van boeren en boerinnen. Door in - en naast mijn studie veel samen te werken met jonge agrariërs leerde ik het Agrarisch Jongeren werk kennen. Na mijn afstuderen werkte ik gedu rende anderhalf jaar voor het Agra risch Jongerenwerk in Flevoland en Noord-Brabant. De ervaring die ik daar opdeed wil ik graag ten nutte maken voor het ZAJK. Als relatieve buitenstaander ken ik het ZAJK als een organisatie die konstruktief werkt, zeker 'als het gaat om belangenbehartiging. Ik wil me ervoor inzetten om deze belan genbehartiging op peil te houden. Samen met het ZAJK-bestuur zal een werkplan gemaakt worden. On derdeel van dit ZAJK werkplan zal in ieder geval zijn het verder on- Jan de Reu. Sinds 2 maart werk ik voor een be paalde periode bij het ZAJK te Goes, waar ik administratie e.d. ter hand zal nemen. Een full-time job die ik met plezier tegemoet zie, en ik hoop met 'de mensen in Goes' een prettige werkrelatie te mogen hebben. Tot zover en tot ziens, jan dersteunen van RAK's. Mijn inzet hierbij zal bestaan uit het ondersteunen van RAK's bij het op zetten van aktiviteitprogramma's en het verzorgen van kursussen. Wat ik ook van het ZAJK ken als buitenstaander, is dat het vrouwen werk een zeer snelle en positieve ont wikkeling heeft doorgemaakt. Ik ben van mening dat het ZAJK alle ruimte moet verschaffen om de ont wikkeling van het vrouwenwerk ver der te stimuleren. Ook daar wil ik graag mijn steen(tje) toe bijdragen. Jacques Roumen Vorig jaar was voor de P.J.Z. afd. Goes e.o. een nieuw begin. We zijn, zoals iedereen wel weet, met een nieuw bestuur begin vorig jaar van start gegaan. We waren allemaal heel enthousiast en zijn vol goe de moed begonnen aan een nieuw P.J.Z. seizoen. We organiseerden iedere maand een aktiviteit, die over het algemeen goed bezocht werd. Zo hadden we b.v. een filmavond, dropping en een schuur- feest. Het schuurfeest organiseerden we samen met afd. Noord-Beveland. Op deze avond telden we ±215 men sen. Onze konklusie was dan ook dat dit een geslaagde aktiviteit was. In juni organiseerde de Z.L.M. kring Oost-Zuid-Beveland een gezinsdag. Wij hebben ook ons steentje bij kun nen dragen door te helpen bij de voor bereidingen en realisatie van deze dag. Hierop volgden een fietspuzzeltocht, zeilen, een slikrit, chinezen en natuur lijk de grote avond. Ook deze avond hebben we met Noord-Beveland sa men georganiseerd. Omdat we op Zuid-Beveland niet veel donateurs hebben en er vanuit de leden weinig belangstelling was om mee te spelen Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen - op vrijdag 20 maart organiseert de P.J.Z. Oost Zeeuws-Vlaanderen "de ronde van Biervliet", een leuk spel ge baseerd op het gebruik en misbruik van alkohol. Kom in ieder geval eens kijken, het is de moeite waard. We maken er een gezellige avond van in café Cambrinus te Axel om 20.00 uur. Tot dan. Namens jullie P.J.Z. bestuur, Elly Brouwers in het toneelstuk, hebben we besloten het toneelstuk alleen op Noord- Beveland te spelen. De grote avond was erg geslaagd. Na maanden van voorbereiding oogstte het toneelstuk veel succes. Dankzij de gulle giften van bedrijven uit Noord- en Zuid- Beveland konden we een heleboel mooie prijzen verloten. We hopen, ook omdat er veel publiek uit onze af deling aanwezig was, dat we volgend jaar weer twee avonden kunnen orga niseren. Nu is gebleken dat een grote avond heel gezellig en een toneelstuk heel leuk kan zijn, hopen we dat er volgend jaar meer animo is om mee te spelen in een toneelstuk. Nieuwe seizoen Het nieuwe seizoen zijn we begonnen met een jaarvergadering. Van de zes bestuursleden zijn er drie afgetreden. Er meldde zich slechts één kandidaat voor een bestuursfunktie. Het is jam mer dat er vanuit de leden zo weinig belangstelling is voor een funktie in het afdelingsbestuur. Ons huidige bestuur bestaat nu uit Leenjan Boot, voorzitter; Jan de Jager, penning meester; Jan Mol, alg. lid en Janine Boogert, sekretaresse. Op de jaarver gadering bleek dat iedereen toch te vreden was over het verloop van 1986. Vooral het schuurfeest en het zeilen viel in de smaak. We zullen proberen weer voor het komende seizoen weer De kursisten die de kursus Sociale Vaardigheid voor Toekomstige On dernemers hebben gevolgd kijken daar met veel genoegen op terug. Een erg geslaagde kursus die vol gend jaar een vervolg moet krijgen. Jammer dat er slechts 8 deelnemers deze kursus aandurfden, maar dat zal wel komen omdat deze nog be trekkelijk nieuw, en dus onbekend is. Wat heeft nu de SVTO-kursus met het Projekt Trekkracht voor Kenya te maken? Wel, één van de trainingen, die on derdeel uitmaken van deze kursus had betrekking op het nemen van besluiten. Een besluiteloze onderne mer is immers geen goede onderne mer. Elk besluit moet daarnaast toch afgewogen zijn. Je hanteert maatstaven en normen. Tijdens de kursus werd de kursisten gevraagd allen vijf gulden uit eigen zak op tafel te leggen. Vervolgens moesten de kursisten gezamenlijk beslissen over de besteding van de totale som (ƒ45, Eén van de afwegingen was: waar kan het geld optimaal rendement opleveren? Al snel waren ze het eens, die kur sisten, ze besloten het geld te storten op de aktierekening Trekkracht voor Kenya. De ƒ45,is niet meer dan een sym bolische gift, zo dachten de kur sisten, maar als elke deelnemer aan een kursus in Zeeland nou ook eens vijf gulden zou storten... Een leuk idee. Voor wie volgt: Rabo-Rek. 3205.02.635 t.a.v. Kenya aktie Nu 11.000,- voor Kenya binnen Deze week is het bedrag op de aktie rekening gestegen tot ƒ10.939,65. Inmiddels is ƒ5000,overgemaakt naar Kenya en zijn de eerste honderd guldens besteed voor steun aan de tuigenmakers van Manor-House. Naar alle waarschijnlijkheid zal eind maart/begin april een eerste Nieuws brief uitkomen met een aantal infor matieve berichten over het verloop van de aktie Trekkracht voor Kenya. ANDALUSIE is één van de aantrek kelijkste streken van Spanje. Van wege de zuidelijke ligging is het er vroeg in het voorjaar meestal ai mooi weer. De natuur staat in april in volle bloei. gezellige aktiviteiten te organiseren. Waarschijnlijk iets minder frequent als afgelopen jaar, maar dat is dan een gevolg van een onderbezet bestuur. We hopen dat het bestuur ^spoedig weer voltallig en het komen de jaar weer een gezellig P.J.Z.-jaar wordt. We kunnen natuurlijk ook nieuwe do nateurs en vooral nieuwe (en jonge) leden gebruiken. Je kunt al lid wor den vanaf 15 jaar. Heb je interesse of wil je gewoon iets meer weten van de P.J.Z. neem dan eens kontakt op met een van de bestuursleden. Tot ziens op de aktiviteiten! Namens de P.J.Z. afd. Goes e.o. Janine Boogert, tel.: 01130-1321 Algemene ledenvergadering PJZ afd. Fijnaart Vrijdagavond 20 maart a.s. verwach ten wij jullie allemaal om 20.00 uur in "Het wapen van Fijnaart" te Fij naart. Op deze avond hebben wij na melijk onze jaarlijkse algemene ledenvergadering gepland. Ook de sa menstelling van ons bestuur zal gewij zigd worden, omdat een aantal bestuursleden aftreden. Na het verga dergedeelte volgt er een diaserie met het thema: "Trekkracht voor Ke nya". Dit zal gaan over een projekt in het Oostafrikaanse land Kenya. Hiermee wordt uitgelegd hoe een be ter gebruik van de beschikbare trek dieren voor het bewerken van de grond en voor transportdoeleinden, De provincies Granada en Cordoba zijn mooi: Granada heeft de blauwe zee in het zuiden, het bergmassief Sierra Nevada, waar 's winters èn zomers geskied wordt; Cordoba heeft de rode bergen en dichte bos sen. Op het vruchtbare vlakke land rondom de rivieren die overal het landschap doorkruisen, overheerst het beeld van land- en tuinbouw. In Andalusië bevinden zich de drie mooiste steden van Spanje. Granada met het wereldberoemde Alhambra, de paleisstad die in de 13e eeuw als Mohammedaanse vesting is ge bouwd. Cordoba is één van de oudste steden van Spanje met als in drukwekkendste monument de Mos kee, met de bouw waarvan is begon nen in het midden van de 8e eeuw. Sevilla is de stad die tal van kompo- nisten heeft geïnspireerd tot het komponeren van operamuziek: de Barbier van Sevilla, Don Giovanni, Carmen. Sevilla wordt ook wel de meest Spaanse stad van Spanje ge noemd. Het meest beroemde monu- kunnen leiden tot b.v. een beter bestaan voor de kleine boeren. De voedselsituatie van het land kan er mee verbeterd worden. Een stap voor uit in de ontwikkeling van dit derde wereldland. Wij rekenen op jullie komst! Tot de twintigste maart! Namens jullie P.J.Z. bestuur, Elly Brouwers ment is de dom, op drie na, de grootste ter wereld. Andalusië is vooral interessant op het gebied van akkerbouw en tuinbouw, veel fruit en katoenteelt. De wijnbouw levert kwaliteitswijnen, de sherry is wel één van de bekendste! Om zoveel moge lijk te ontdekken van Andalusië heeft Agrarische studiereizen een rondreis geprogrammeerd van 21 t/m 28 april. Op het programma staat o.a. een demonstratie 'dansen' van de witte Andalusische paarden, bezichtiging van het Alhambra, be zoek aan een wijnbouwbedrijf en flamenco-ballet. En verder: AMSTERDAM, 7-10 april, 4 dagen Amsterdam en omgeving!!: rond vaart door de grachten, stadsbezich- tiging met gids, Begijnhof, Rijksmu seum, theatervoorstelling in Carré, veiling Aalsmeer, bezoek agrarisch bedrijf, Artis en het Aquarium, wandeling door het Vondelpark, Planetarium, en nog méér. LUGANO-Zwitserland, 14-23 mei, 10-daagse busreis naar het Italiaanse Zwitserland. TUNESIË, 19-26 mei, 8-daagse vlieg reis naar een andere wereld. LAKE DISTRICT-Engeland, 25-30 mei, 6-daagse boot/busreis. SICILIË, 30 mei-6 juni, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus. NIEUW! NORMANDIE, 1-10 juni, 10-daagse rondreis per bus; ZEER AFWISSELEND. Voor meer informatie over deze en volgende reizen èn voor het aanvra gen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1987' kunt u kontakt opnemen met het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon: 085-512087 (eventueel 085-427784). Vrijdag 13 maart 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17