Pionieren in Amerika, deel 2 'Idee met groepsbijeen komsten slaat zeer aan' Boerenkool Groenbemesting Beer Geld De Groep Plannen A kt ie "Rekenen voor Beslissenweer afgerond: Thuiswerkgroepen Opdrachten Centrale bijeenkomsten Veel waardering In het eerste deel vertelde Guus Mulders over de aanzet tot het verwezenlijken van zijn ideaal: leven op en van het land. We za gen hoe hij zijn land kocht en de eerste ontginning begon. We la ten hem nu aan het woord als hij op het punt staat aan zijn eerste groeiseizoen te beginnen. Mulders: 'Na de min of meer ge dwongen winterrust popelden we om te beginnen. Het is een geweldige er varing om de bewoonde wereld ach ter je te laten en midden in de natuur je eigen woonhuis te betrekken. Om te inspekteren hoe de met eigen han den gebouwde schuur de winter heeft doorstaan en om te zien hoe de eigenhandig geploegde grond vanon der zijn sneeuwlaag tevoorschijn komt. We zaaiden de groentetuin in met de gebruikelijke groenten: erwten, bo nen, kool, e.d. Ook uit Nederland meegenomen boerenkoolzaad bleek prima te gedijen. Van de nog braak liggende grond ploegen we 1,5 ha om met een ge leende trekker en ploeg. Dieper dan 12 cm konden we niet gaan, en van de stenen en rotsblokken die we eruit haalden konden we een 40 cm hoge muur rond het perceel bouwen. We stuurden grondmonsters naar Agway. de Amerikaanse boeren bond en kregen het advies boekweit te zaaien en een kalkmengsel aan de grond toe te voegen om zodoende de zuurgraad te verlagen. De boekweit moest dan na zes weken omgeploegd worden en opnieuw ingezaaid. Na weer zes weken ploegden we ook dit onder, en zaaiden een gras-klaver mengsel, omdat we dit stuk land voor weidegrond wilden bestemmen. We hadden inmiddels een paar gei ten aangeschaft, en kwamen niet veel later in kontakt met een veehou der. Deze had één koe die het de rest van zijn veestapel nogal lastig maak te, door steeds te trachten de uiers van zijn soortgenoten te verwonden. We konden de koe, die verder niets mankeerde, voor een zeer schappe lijke prijs overnemen. De Jersey koe, inmiddels nog gedekt ook, werd tegen november afgeleverd. Aangezien de weide nog niet goed was at ze wild gras, en kochten we hooi voor de winter. We maakten ook nog anderhalve hektare land schoon, dat wil zeggen: we verwijderden het struikgewas en andere begroeiing. Een tijdrovende bezigheid als je aangewezen bent op voornamelijk handkracht. In de groentetuin ging alles naar wens, totdat ik op een avond een groot donker gevaarte zag schuife len. Het bleek een beer, die met zijn logge lichaam een groot deel van de toekomstige oogst vernielde. Ik kon niet veel meer doen dan wachten tot hij wegging. Verder verliep alles redelijk naar wens. De wintervoorraad hout werd gezaagd, en we gingen ons opmaken voor de lange, koude winter. Hoewel we redelijk tevreden waren over ons eerste jaar op het platte land, was er één tamelijk vervelend probleem: het geld was op. Aange zien we nog niet helemaal in onze ei gen behoeftes konden voorzien, nog geen of weinig ruilhandel hadden, en we nog steeds investeringen in het bedrijf moesten doen, was er een na drukkelijke behoefte aan een 'kasin- komen'. Zodoende ging ik die win ter lesgeven aan een kollege, terwijl m'n vrouw in een pizzeria ging wer ken. Dit pakte goed uit, zodat we aan het eind van die winter genoeg geld hadden om weer een jaar te kunnen leven, en bovendien een be- drag gespaard hadden voor een tweede hands trekker. Verder overdrachten we de moge lijkheden om binnen ons bedrijfje iets te telen of te vervaardigen dat ons in de toekomst kon voorzien van kasgeld. Het meest kwam in aan merking iets wat arbeidsintensief was, en al spoedig kwamen twee mo gelijke oplossingen uit de bus: het vervaardigen van maple-siroop, en het telen van asperges. Die winter gebeurde er ook iets wat voor de toekomst belangrijke gevol gen had: de plaatselijke gezondheid winkel ging failliet. In eerste instan tie betekende dat voor ons, en ande re gelijkgestemden, dat we niet meer zo eenvoudig aan onbespoten le vensmiddelen of natuurzuivere grondstoffen konden komen. Het gevolg was echter dat we met de an dere eenheden in de buurt zelf een koöperatie oprichtten. Zodoende ontstond De Groep, die naast de koop ook sociale kontakten met el kaar onderhield, en elkaar bij be paalde werkzaamheden steun of ad vies bood. Via de leverancier aan onze koöp, op zich ook weer een koöp, kwamen we b.v. in kontakt met een zaadhan- del die zich speciaal richtte op de ontwikkeling van zaad voor klein schalige landbouw. Later brachten we zelf weer een kleinschalig kaasfa briekje, dat heel primitief gedreven werd door een groep Mennonieten, in kontakt met de koöp die aan ons leverde. Zo vonden we dan lang zaam maar zeker een aansluiting met een net van kleine, alternatieve koö- peraties. Zo komen de Mulders' hun eerste winter in hun nieuwe huis door. Ze werken voor hun kasinkomen, leg gen links en rechts kontakten, en maken plannen. Het groeiseizoen is kort, de winter erg lang Mulders: 'Dat plannen maken was heel belangrijk. Het groeiseizoen was heel kort, en de winter erg lang. Zo was het ruim van te voren zorgen voor een winterhoutvoorraad een hele klus, die al gauw zo'n 50 werk dagen in beslag nam. Bovendien was het een werk waar je jezelf echt toe moest dwingen. Later maakten we hier overigens een groepsprojekt van, zodat we met 12 man in drie da gen de houtvoorraad van een een heid konden zagen'. wordt vervolgd Peter Dieleman Schuur in aanbouw In de periode van eind november tot eind februari hebben ca. 200 Zeeuwse boeren en boerinnen zich gebogen over de opdrachten die hen werden voorgeschoteld tijdens de aktie "Rekenen voor Beslis sen". Dit jaar waren de gebieden Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, West Zeeuws- Vlaanderen en Midden Zeeuws- Vladnderen aan de beurt. Daar mee is nu in alle gebieden in Zee land deze aktie gehouden. Daarnaast zijn ook in West Bra bant en in Zuid-Holland groeps bijeenkomsten geweest in het kader van deze aktie. Een korte evaluatie. De aktie "Rekenen voor Beslissen" is opgezet met het doel om de kennis over bedrijfsekonomie en de vaardig heid daarin te vergroten. Het uit gangspunt hierbij was, dat vaardigheid het best aangebracht kan worden door te oefenen. Dit oefenen gaat dan heel goed door in groepjes met lotgenoten daar samen mee be zig te zijn. Wat je zelf al doende ont dekt blijft veel beter hangen dan een verhaal dat een ander vertelt, hoe dui delijk dat ook mag zijn. Het samen er mee bezig.zijn stimuleert om door te zetten en om als groep tot een be paald resultaat te komen. De deelnemers werden ingedeeld in zogenaamde thuiswerkgroepen van 6 tot 8 personen. Getracht werd om in de samenstelling zoveel mogelijk spreiding aan te brengen wat betreft bedrijfsgrootte, leeftijd en kennis niveau. Vooral de gedachtenwisseling tussen ouderen met meer praktijkervaring en jongeren met dikwijls meer theoreti sche kennis is zeer nuttig. Het samen werken aan opdrachten in een groep, zonder begeleiding van een voorlichter, wordt als zeer leerzaam en plezierig ervaren. Eén van de deel nemers zei hierover na afloop: "Po sitief zijn de onderlinge bijeenkomsten om de opdrachten uit te werken. In deze opzet komen boe ren vanuit verschillende standsorga nisaties met elkaar in kontakt en spreken over dezelfde problemen. Probeer meer zulke situaties te kreë- ren in bijeenkomsten". Een ander schreef: "Vooral de zelfwerkzaam heid in groepen is erg goed en inte ressant". Waar alles om draaide, waren de op drachten. Er is getracht om alle aspekten van de bedrijfsekonomische berekeningen door middel van deze opdrachten aan de orde te stellen. De basis daarvan is de berekening van de bedrijfsresultaten met behulp van be drijfsekonomische uitgangspunten en normen. Daarna worden detailpro blemen verder uitgeplozen. Het opstellen van de vragen en de op drachten is het moeilijkste punt bij de voorbereiding van een dergelijke ak tie. Welke problemen neem je als voorbeeld en hoe stel je de vragen om alles zo duidelijk mogelijk uit te la ten komen? Het is terecht dat hierover bij de nabespreking opmerkingen werden gemaakt dat het nog beter kan. De opdrachten hadden betrekking op een gefingeerde bedrijfssituatie. Dit heeft als nadeel dat het wel eens wat als theoretisch overkomt. De werke lijkheid is ingewikkelder en genuan ceerder. Maar er zitten veel voordelen aan om zo te werken: - een eenvoudige bedrijfsopzet geeft een beter overzicht; - iedereen werkt met dezelfde gege vens, zodat de berekeningen onder ling vergelijkbaar zijn; - er gaat geen tijd verloren omdat niet meer gezocht hoeft te worden naar een bedrijfsopzet; - iedereen kan vrij praten over dit "bedrijf", omdat er niemand per soonlijk bij betrokken is. Het ging er dus niet om of de uit komsten hoog of laag waren, maar hoe je de uitkomsten berekent en om dat geleerde dan op het eigen bedrijf toe te passen. Per gebied kwamen de thuiswerkgroe pen bijeen in centrale bijeenkomsten, AKTIE ZUIDWEST REKENEN VÓÓR BESLISSEN waar de resultaten van de groepen werden vergeleken en nabesproken. Dit vergelijken stimuleert de groepen om met een goed resultaat voor de dag te komen. De uitkomsten moesten tijdig gerapporteerd worden bij de begeleidende voorlichters. In elk gebied werd begeleiding gegeven door een voorlichter van het Konsu- lentschap en een voorlichter van de SEV. Het nadeel van deze centrale bijeen komsten is dat de groep erg groot is. Dit stelt grote eisen aan de vaardig heid van de begeleiders. Deze moeten daarvoor wel met zijn tweeën zijn. Doordat de deelnemers daar ook in de eigen thuiswerkgroep zitten, is er echter wel een overzichtelijk geheel. In thuiswerkgroepen van zes tot acht personen bleek de kombinatie van oude ren met meer praktijkervaring en jongeren met vaak meer theoretische kennis zeer succesvol. Bij zo'n massaal gebeuren loopt er natuurlijk op onderdelen wel eens wat minder gesmeerd. De grote betrok kenheid van de deelnemers zorgt er echter steeds voor dat dat weinig sto rend is. Er is hard gewerkt, zowel door de begeleiders als door de deel nemers. Aan het eind van de bijeenkomsten is gevraagd om snel een beoordeling te geven van de onderdelen en een eigen mening over het geheel. Het snel moe ten geven van een antwoord geeft dik wijls een juiste momentopname van de meningen. Hoe langer er over na gedacht kan worden, hoe moeilijker het wordt om een mening te geven. Het moeten antwoorden met ja of nee dwingt om een keus te maken. Waardering overheerste bij de beant woording. Enkele voorbeelden daarvan: "Leerzame kursus, stimuleert om verder uit te werken voor eigen bedrijf". "Prima methode. De mensen ak- tief laten deelnemen i.p.v. passief te laten zitten". "Zeer goed geslaagd!Als zeer nut tig ervaren!" "Je leert van anderen en zijn in zicht op 't bedrijf". "Idee met groepsbijeenkomsten thuis slaat zeer aan". "De gesprekken in de groepen ko men mij leerzaam over, o.a. gedach tenwisseling over verschillende onderwerpen. Ook het overzicht van de bijeenkomsten was beslist leerzaam". Al met al kunnen zowel voorlichters als deelnemers terugzien op leerzame en plezierig verlopen bijeenkomsten. Het is de bedoeling dat voor de deel nemers van 1985-1986 en 1986-1987 vervolgbijeenkomsten worden geor ganiseerd, waarin dieper ingegaan zal worden op het gebruik van de fiskale boekhouding en de berekening van kosten op het akkerbouwbedrijf. ing. F. Vader CAT - Goes 12 Vrijdag 13 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12