Boerenbond België drong aan op mestimportverbod Ir. P. Hijma: "Nederlandse aardappeltelers kunnen konkurrentiestrijd met buitenland aan! "Aardappel BV" vreest uitbreiding aardappelareaal Binnen jaar tot stand gekomen vrijwillige kavelruil maakt weg vrij voor aansluiting Oesterdam Tholen GS-lid J. de Voogd: "Unieke zaak" De Nederlandse aardappeltelers zullen de komende jaren rekening moeten houden met lagere prijzen voor hun produkt. Dit is o.m. een gevolg van toenemende konkurrentie met kollega's uit andere landen die evenals wij in Nederland gekonfronteerd worden met prijsdalin gen van de gegarandeerde produkten. Er zit ook niet veel groeipoten tie meer in de export. Alleen in de -afzet van industriële produkten mag nog groei worden verwacht. Toch moet de Nederlandse teler er met zijn specialistische kennis en zijn voorsprong in kunnen slagen de konkurrentieslag te winnen en de teelt in handen te houden. Maar dan zullen er wel grotere en andere inspanningen moeten gebeuren ten aanzien van exportbevordering en kwaliteit". Dat zei de stafme dewerker van het Produktschap voor Aardappelen ir. P. Hijma don derdag 26 februari jl. op de algemene vergadering van de Aardappel BV in Motel Goes te Goes. ff Volgens de heer Hijma zal een afne mende of konstante blijvende vraag en een toenemende opbrengst per ha. gaan leiden tot een inkrimping van het aardappelareaal. "Maar dat moet als het enigszins kan wel plaats vinden in het buitenland", zo merk te hij op. Wil de noodzakelijke om- zetvergroting gerealiseerd worden dan is het volgens de produkt- schapsmedewerker absoluut nodig dat daar waar kwaliteit gevraagd wordt deze ook kan worden gele verd, er moet duidelijk worden in gespeeld op de eisen vanuit de in dustrie en ook in toenemende mate met die van het grootwinkelbedrijf. Verder moet bij de export van verse aardappelen een objektief beoorde lingssysteem worden geïntrodu ceerd. "De aardappeltelende akker bouwer zal in de eerste plaats een specialist moeten worden op het ge bied van de teelt en de kwaliteit. "Wat de maatverdeling betreft dient er zeker nog veel te gebeuren. Er moet gewerkt worden naar een veel groter percentage Bintje 50 opw. maar Hijma ziet hier toch de oplos sing voor een niet onbelangrijk deel in de opname in het bouwplan van andere beter geschikte rassen. Wat de AM-problematiek betreft zei hij dat het Zuidwesten hier op zijn tel len moet passen "maar het resultaat zal in alle gevallen zijn: minder Bint je teelt. De komende jaren zal het voor de fritesverwerking volgens hem gaan tussen de buitenlandse Bintjes, misschien de zandbintjes en de nieuwe AM-resistente rassen. Het is de industrie die daarbij een bepa lende rol speelt. Overigens verwacht de heer Hijma dat er zeker nieuwe rassen komen en dat de Nederlandse industrie die zeker zal willen hebben. Voor de telers geeft dit een aantal ja ren een moeilijke situatie van aan- Op 17 maart 1986 werd het tracé van de noordelijke aansluiting van de weg over de Oesterdam op Tholen vastgesteld. Op woensdag 4 maart jl. reeds vond in restaurant "Zeeland" te Tholen de onderte kening plaats van de voorlopige akten van aan- en verkoop en ruiling van gronden die bij de aanleg van de weg zijn betrokken. Daarmee is in wel zeer korte tijd één van de moeilijkste vrijwillige ruilverkave lingen ooit in Nederland aangevraagd tof stand gekomen, zo zei Ge deputeerde J. de Voogd tijdens de officiële ondertekening. Door de wegaanleg leek aanvanke lijk een sterke versnippering en een ernstige vormschade van landbouw- percelen op te zullen treden. Door een adequate aanpak van de provin cie en van de betrokken boeren in het gebied de Schakerlooppolder kon evenveel een verlies aan grond als gevolg van de aanleg van de aan- sluitingsweg worden gekompenseerd en door uitruil van gronden konden schadelijke doorsnijdingen van landbouwpercelen eveneens tot een minimum worden beperkt. De pro vincie heeft er elders op het eiland 26 ha. voor aangekocht. Er was 100 ha. betrokken bij de hele operatie. Door de vertrouwenscommissie kon een zodanig gunstig plan worden voor gesteld dat ze zeer snel de instem ming van de niet minder dan 17 di- rekt betrokken grondgebrui kers/eigenaars kreeg. "Een unieke zaak", zo zei de Voogd te meer om dat het geheel op vrijwillige basis tot stand is gekomen. Volgens de gede puteerde is dit succes vooral te dan ken aan de positieve benadering van alle deelnemers aan de kavelruil en aan de enorme inzet van de commis sie van vertrouwensmannen en aan het team dat haar terzijde heeft gestaan. De voorzitter van de distriktsraad van het Landbouwschap op Tholen en St. Philipsland de heer M.C.J. Kosten onderstreepte ook de snelle en efficiënte samenwerking bij het tot stand komen van het definitieve tracé en van de kavelruil. Voor de Thoolse bevolking en ook voor agra rische sektor zei hij verheugd te zijn De bij de ruilverkaveling betrokken percelen zijn in het midden aan gegeven. dat de beide aansluitende wegen naar de Oesterdam in de loop van 1989 gereed zullen zijn. Hij sprak zijn bijzondere waardering uit voor het feit dat Provinciale Waterstaat een tracé heeft willen uitwerken dat door belanghebbenden is voor gesteld. "Hieruit blijkt dat inspraak geen holle frase is, zo zei hij. Hij vermeldde voorts nog dat aan de verlangens van de Zeeuwse Milieufe deratie en de Natuurvereniging Tho len tegemoet kon worden gekomen door ongeveer 4 ha. karrevelden te kompenseren. Aan het verzoek van de heer Kosten om de aansluiting van de nieuw aan te leggen weg op de rondweg rond Tholen te beveili gen met stoplichten kan worden vol daan zo werd ter vergadering reeds door vertegenwoordigers van de provincie gezegd. ir. P. Hijma passing maar de praktijk zal dit wel oplossen, zo is zijn overtuiging. Hij ma stelde tenslotte vast dat wat de afzetvergroting betreft de binnen landse markt in het verleden te wei nig aandacht heeft gehad en dat ook de kwaliteit hier is verwaarloosd. Waar tot nu toe in zowel binnen-als buitenland door normaal koopman schap altijd meer kon worden afge zet, daar wordt de situatie toch moeilijker. Er zal daarom veel meer aan marktonderzoek moeten wor den gedaan. Desgevraagd stelde de produktschapsmedewerker tenslotte nog dat aan de toenemende buiten landse importen in vooral de herfst niets is te doen". Dan hebben wij nog niets voor de industrie en boven dien levert het buitenland voor een prijs waarvoor wij het niet kunnen doen". "Gezien de te verwachten daling van de prijzen bij de gegarandeerde produkten houden we ons hart vast wat de uitpoot van aardappelen voor het jaar 1987 en de komende jaren betreft. Toch zullen we moe ten proberen te telen wat de markt vraagt" zei een enigszins bezorgde president-commissaris van de Aardappel BV de heer J.B. Becu in zijn openingswoord bij het begin van de algemene vergadering van de vennootschap donderdag 26 februari jl. in Motel Goes te Goes. De heer Becu maakte gewag van het feit dat het steeds moeilijker wordt om aardappelen tegen een redelijke prijs af te zetten zeker in bepaalde periodes van het jaar. Daarom zal de Aardappel BV de komende jaren meer gaan investeren in opslagcapa citeit. De heer Becu konstateerde dat de Aardappel BV over het afgelopen seizoen de laagste poolprijs sinds de laatste 10 jaar heeft uitbetaald. De kosten binnen het bedrijf zijn goed in de hand gehouden. De sorteer- kosten zijn zelfs met 10% gedaald. In de markt wordt steeds duidelij ker, zo stelde hij verder vast, dat bij de afzet van konsumptie-aardappelen steeds meer vraagt komt naar de grote maten, terwijl die van de klei ne maten zelfs stagneert. Volgens hem zal in Nederland meer reklame voor de aardappel gemaakt moeten worden, ook al betekent dat een ver hoging van de ha-toeslag. Afzetor ganisaties en telers moeten volgens de president-commissaris gezamen lijk werken aan het oplossen van de problemen rond ringrot, phoma en Rhizomanie, anders vormen deze ziekten een serieuze bedreiging voor de export. De direkteur van de Aardappel BV de heer A.W. Bierens wees op de vrij ernstige problemen die momenteel bij het bakken van de aardappelen bestaan dit als gevolg van het feit dat J.B. Becu de aardappelen te kort voor leveren en te snel worden opgewarmd. Hij adviseerde een langere opwarmperi- ode van ca. 14 dagen. Dat een goede bakkwaliteit loont spreekt wel uit de prijsverschillen tussen wel voor bak ken geschikte en daarvoor niet ge schikte aardappelen; een verschil van niet minder dan 4,per 100 kg. Voor het komend jaar verwacht de direkteur weer een omzet te zullen halen van ca. 200.000 ton. Ten op zichte van vorig jaar zal er een lichte areaalsuitbreiding zijn van 2 a 3%. Over de AM-problematiek zei de heer Bierens nog te hopen dat alle betrokken organisaties zich op zul len stellen achter het Landbouw schap dat de verantwoordelijkheid in deze bij de telers wil leggen. Op het importverbod van Neder landse drijfmest naar België, dat vo rige week door de Vlaamse deelrege- ring onverwacht is ingesteld, is aan gedrongen door de Belgische Boe renbond in Leuven. 'Wij vinden de maatregel niet meer dan rechtvaar dig', aldus dr. R. Tijskens, direkteur Bedrijvendiensten van de Boerenbond. Het eenzijdig ingestelde verbod om Nederlandse drijfmest op te slaan en uit te rijden heeft onder boeren in de grensstreek grote onrust veroor zaakt. De maatregel treft vooral een groot aantal (bijna 150) Brabantse boeren die akkerbouwgebieden over de grens hebben. Naar schatting be zitten of pachten zij 2500 tot 3000 ha grond in België. Dr. Tijskens begrijpt dat de Belgi sche maatregel onaangenaam over komt. 'Maar u moet begrijpen dat wij geen afval met subsidie wensen. Drijfmest is voor ons net zo goed schadelijk afval, als er teveel van is. Een overschot aan drijfmest bete kent immers milieuvervuiling'. Volgens Tijskens kunnen Belgische boeren ook in eigen land voldoende mest krijgen. 'Vergeet u niet dat er tegenwoordig in België eveneens overschotten zijn. In de provincies West-Vlaanderen en Antwerpen is zeker 800.000 ton drijfmest niet plaatsbaar, terwijl eksport naar Wallonië erg moeilijk is. Om die re den richten we binnenkort ook een mestbank op'. Het stoort de Belgische Boerenbond ook, dat Nederlandse loonbedrijven alleen dankzij overheidssubsidie mest goedkoop naar België kunnen transporteren. Het zal Tijskens overigens niet ver bazen als Nederland bij wijze van te genzet nu ook de Zeeuwse grenzen sluit voor mest uit West-Vlaanderen. 'Het is waar dat onze mestover schotten voor een deel naar Zeeuws- Vlaanderen gaan. We zouden daar om best kilo-voor-kilo willen ruilen. Alleen op die basis willen we praten'. Ook bouwstop varkensstallen in België De feitelijke achtergrond van het weren van de Nederlandse mest is het bouwverbod, voor stallen voor meer dan duizend varkens en meer dan driehonderd mestkalveren, dat gelijktijdig door de Vlaamse deelre- geling is uitgevaardigd. Dit bouw verbod, dat verband houdt met de mestoverschotten in delen van Vlaanderen, is te vergelijken met de interimwet. Volgens minister Braks van Landbouw mag de Vlaamse deelregering geen verboden uitvaar digen voor het opslaan en uitrijden van Nederlandse drijfmest. Een der gelijke maatregel is volgens de mi nister in strijd met de uitgangspun ten van de EG als de mest normaal aan de Belgische milieunormen vol doet. Voor mest bestaat immers vrij verkeer binnen de Europese Ge meenschap, zo betoogde de land bouwminister op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Maarhee- ze, waar hij nadrukkelijk met deze kwestie werd gekonfronteerd. De bewindsman wacht eerst een inven tarisatierapport af van de NCB, al vorens hij met België gaat praten. Tegenmaatregelen, zoals het sluiten van de Zeeuwse grens, worden door hem niet overwogen. Ook de plaatselijk zeer gevoelige cadmium-affaire kwam herhaalde lijk aan de orde op de zeer druk (plm 700 mensen) bezochte avond in Maarheeze, waar minister Braks overigens duidelijk een thuis wedstrijd speelde. Ondanks boze reakties van beroepstuinders uit Bu- del hield hij vast aan het grootste be lang in deze zaak, het beschermen van de volksgezondheid. 'Als dat nodig is uit het oogpunt van volksgezondheid, moet de overheid een produktieverbod op besmette grond niet schuwen'. De minister wees er op dat dit pro blemen kan opleveren voor de grond eigenaren, omdat bij het uit pro- duktie nemen van grond geen subsi- diepot beschikbaar is voor eventuele schadeloosstelling. Daarvan is alleen sprake als schade wordt geleden bij het ruimen van verontreinigde grond. Harry de Bot Bretonse boeren protesteren met Nederlandse ham tegen prijs varkensvlees In het centrum van Pontivv, in Bre- tagne, hebben rond 300 Franse boe ren dinsdagochtend vroeg betoogd tegen de daling van de prijs van var kensvlees. Uit een pakhuis werd Ne derlandse ham gehaald en voor het kantoor van de onderprefect gelegd. 'Wij eisen een minimumprijs voor varkensvlees van 10 franc (3,30 gld) per kilo', verklaarde Bernard Rival, voorzitter van de boerenorganisatie. Maandagochtend zakte de prijs van varkensvlees in Finistère tot 9,09 franc. Agrarische Commissie- Zeeland De agrarische commissie Zeeland van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen houdt op woensdag 11 maart a.s. een thema-ochtend over "Loon naar werken". Het rapport van de commissie mee werkende vrouw in het eigen bedrijf. Onder leiding van mevrouw G. Middelkoop-van der Ploeg, SEV- ster willen we dit rapport aan de or de stellen. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en wordt gehouden in hotel "Goes" gelegen aan de Rijksweg te Goes. De bijeenkomst is bedoeld voor alle meewerkende en geïnteresseerde vrouwen in het agrarisch bedrijf. —•w-~ 6 Vrijdag 6 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6