Tuinkassen over geld en goed Dit jaar begrenzingenplan Rvk 'Yerseke Moer' voorbereid De jonge landbouwer-ondernemer Ook agrarische vrouwen hebben recht op AAW-uitkering bij langdurig arbeids ongeschiktheid Veldinventarisatie ruilverkaveling 'St. Philipsland' Oost Zeeuws-Vlaanderen een zeer hagel- en stormgevoelig gebied Onlangs is een rapport verschenen waarin de resultaten staan van een onderzoek naar de werking van de algemene arbeidsongeschiktheids wet ten aanzien van agrarische vrouwen. Een van de knelpunten welke in dit rapport genoemd wor den is de grote onbekendheid ten aanzien van de mogelijkheden die de AAW biedt. Deze knelpunten waren ook reeds verwoord in het rapport "Loon naar werken". Dit artikel wil een bijdrage leveren om de misverstanden die er op dit ge bied zijn op te heffen. Welke gegevens zijn nodig: - Datum van ingang van arbeidson geschiktheid (tenminste 25%). - Aard van de arbeidsongeschiktheid gegevens van huisarts en specialist. - Soort bedrijf. - Welke taken had U in het bedrijf (zie lijst van werkzaamheden). - Hoeveel uur heeft U gewerkt in het jaar voordat U arbeidsongeschikt bent geworden. - Wat was het inkomen in de 3 jaar voor de arbeidsongeschiktheid. Tenslotte Het is raadzaam niet te lang te wach ten met een aanvraag (dus niet als men helemaal niet meer kan werken). Een aanvraag kan immers ook bij ge deeltelij ke arbeidsongeschiktheid worden ingediend. Als U arbeidson geschikt bent en U twijfelt eraan of U in Uw situatie een AAW-uitkering zult aanvragen, vraag dan eens advies bij de SEV-(st)er in Uw gebied. Hij of zij kan U informeren over de wet en heeft er zicht op of het in Uw si tuatie zinvol is om de uitkering aan te vragen. N.B. Reken er wel op dat het enige tijd duurt voordat de gehele procedu re rond is. Bewaar een afschrift van de gegevens die U opstuurt en/of ver strekt. Misverstand nummer 1: De agrarische vrouw heeft geen recht op een AA W-uitkering omdat zij niet zelfstandig premie heeft betaald. Misverstand nummer 2: De agrarische vrouw heeft geen recht op een AA W-uitkering omdat zij geen zelfstandig fiskaal inkomen heeft. Dit zijn twee duidelijke onjuistheden. De meeste agrarische vrouwen die werken in de onderneming van hun man leveren door hun arbeid op en voor het bedrijf een bijdrage aan het financiële bedrijfsresultaat. Omdat deze inbreng van de vrouw niet altijd blijkt uit de fiskale boekhouding geldt voor de AAW een andere berekening dan voor de fiskus. Als de vrouw be roepsarbeid verricht dan mag name lijk een gedeelte van de winst aan haar toegerekend worden. Dit gedeelte is afhankelijk van de uren die zij heeft gewerkt voor en op het bedrijf, en van de aard van het werk (geschoold, on geschoold, leidinggevend). Het feit dat het inkomen dat de vrouw zou hebben verdiend (als dit beloond zou zijn) fiskaal en voor de premieheffing bij de man wordt belast is dus geen beletsel om voor een AAW-uitkering in aanmerking te komen. Misverstand nummer 3: Een vrouw komt niet in aanmerking voor een AA W-uitkering omdat de man als kostwinner gezien wordt. In onze maatschappij zijn de opvat tingen op dit punt aan het verschui ven. Toch blijkt het voor veel mannen en vrouwen moeilijk om hun gedach ten op dit punt te wijzigen. Onze wet geving is er op gericht dat mannen en vrouwen in de toekomst beiden ver antwoordelijk zullen zijn voor het in komen. Een ieder moet zich realiseren dat als U Uw werk in het bedrijf niet meer kunt doen dit een extra belasting voor de andere echtgenoot (en kinde ren) of inkomensachteruitgang bete kent. Opkomen voor Uw recht is opkomen voor Uw gezinsbelang. Ook als men geen kostwinner is, is er recht op uitkering. Misverstand nummer 4: De rapporteur is er op uit om aan zo min mogelijk mensen een uitkering te verlenen. De rapporteur betaalt de uitkering niet uit zijn eigen portemonnee. Hij heeft echter wel veel gegevens nodig en die moet U als betrokkene ver strekken. Het kan zijn dat U niet ge wend bent om met formulieren om te gaan. Het kan ook zijn dat bij zowel U als bij de rapporteur misverstand nummer 3 een rol speelt. Misverstand nummer 5: Een aanvrage indienen is ingewikkeld. Dit valt wel mee. Aanvraagformulie ren zijn verkrijgbaar bij het postkan toor. U hoeft alleen die vragen te beantwoorden welke op Uw situatie van toepassing zijn. Na de aanmel ding komt een rapporteur van de be drijfsvereniging bij U thuis de situatie opnemen. Daarbij is het belangrijk dat U zelf duidelijk bent in Uw ant woorden. Het is dus zaak om Uzelf voor te bereiden en voor Uzelf alvast een aantal punten op te schrijven. Als hulpmiddel kunt U de lijst van werk zaamheden gebruiken. Belangrijke punten voor de AAW De algemene arbeidsongeschikt heidswet is er voor iedere ingeze tene tot 65 jaar. Er zijn uitkeringen en voorzieningen. Een uitkering is er voor mensen die door of in verband met hun licha melijke of geestelijke oorzaken niet in staat zijn te verdienen wat een gezonde persoon in hun situa tie zou kunnen verdienen. Voorwaarden voor een uitkering: 1. U moet 18 jaar of ouder zijn; 2. U moet 52 weken onafgebroken arbeidsongeschikt zijn geweest (voor meer dan 25%); 3. In het jaar vóór de arbeidson geschiktheid moet U een "inko men hebben verdiend" minimaal ƒ4.404,in 1987 in het bedrijfs- of beroepsleven (zie Tnisverstand nr. 1 en 2) of 6 maanden in dat jaar gemiddeld 40 uur per week hebben gewerkt of op andere ma nier aan de voorwaarden voldoen (uitzonderingsgevallen, jong ge handicapten). Overigens is het bij een sociale voorziening zoals de AAW gebruikelijk te kijken naar het werk dat je nog wèl kunt doen ("passende arbeid"). Procedure: 1Aanvrage bij de bedrijfsvereni ging (voor agrariërs de Agrarische Sociale Fondsen) formulieren zijn verkrijgbaar op het postkantoor. 2. De rapporteur van de ASF maakt een rapport van Uw si tuatie. 3. Medische beoordeling door ASF of Gemeenschappelijke Me dische Dienst (GMD). 4. Arbeidskundige beoordeling. 5. Beslissing ASF. Als U het hier mee niet eens bent is beroep mo gelijk. In de afgelopen weken werd ik enige malen gekonfronteerd met het aspekt bedrijfsovername en de toekomst van de jonge agrarische ondernemers. De ze situatie is aktueel op dit moment wat betekent dat deze jongeren er be wust mee bezig zijn. Een erg goede en nuttige aangelegenheid en de tijd die daarvoor wordt vrijgemaakt is wel besteed. De eerste situatie waarop ik doel be trof de ZLM-studiedag voor jonge boeren en boerinnen. De circa 300 jongeren hebben via inleidingen en diskussiegroepen kunnen horen en bespreken wat hun te wachten staat. De ondertoon van deze dag was dat aan de kwaliteit van het ondernemer schap hoge eisen worden gesteld. De ze kwaliteit moet (deels) van nature aanwezig zijn en kan daarnaast mid dels voldoende scholing verder wor den aangeleerd. Want ook dat is voor een goed ondernemer nodig: zorgen voor een voldoende (bij)scholing. De andere keer dat ik dit onderwerp tegenkwam was een studiedag over de gevolgen van de bedrijfsovername. Dat een overname grote financiële en fiskale gevolgen kan hebben zal u be kend zijn. Maar ook de sociale gevol gen in het gezin van de overdragende ouders mogen niet worden onder schat. De op deze dag vertoonde vi deofilm was bijzonder leerzaam en illustratief. Deze film die gemaakt is door de Rabobank in samenwerking met de SEV kan ik bij u aanbevelen. En of het nog niet genoeg was kreeg ik vervolgens nog toegezonden de werkmap Bedrijfsovername. Dit uit stekende uitgevoerde boekwerk is een uitgaaf van het Nederlands Agrari sche Jongeren Kontakt (NAJK). In Op 15 oktober 1986 is het stelsel van klassifikatie van de gronden van de Rvk 'Yerseke Moer' door de Centra le Landinrichtingskommissie vast gesteld. Op basis van dit stelsel wordt de zogenaamde ruilwaarde van de gronden gelegen binnen het ruilverkavelingsgebied bepaald. De door de landinrichtingskommis sie benoemde schatters zijn thans doende met de uitvoering van de schattingen. Inmiddels is circa twee derde van het gebied opgenomen en zal het geheel in maart zijn af gerond. De kommissie heeft het voornemen om in juni van dit jaar de resultaten van de schatting gelijktijdig met de lijst van rechthebbenden ter visie te leggen. Bouw gemaal Ten behoeve van de bouw van het nieuwe gemaal is opdracht verstrekt voor het samenstellen van een bestek. Verwacht wordt dat met de bouw eind 1987 een aanvang kan worden gemaakt. Gelijktijdig zal ook de toevoerleiding vanaf de Ree weg en de duiker in de Reeweg in uit voering worden genomen. Planning Door de landinrichtingskommissie is voor de uitvoering van de ruilverka veling een planning opgesteld. In dit kader zal in 1987 het onderzoek naar de mogelijkheden voor fruitteelt verplaatsing worden uitgevoerd en zullen de voorbereidingen voor het ontwerp van het begrenzingenplan worden getroffen. In de procedure is het tijdig vaststel len van het begrenzingenplan van groot belang, te weten het vastleggen van het definitieve stelsel van wegen en waterlopen, de gebieden van be lang voor natuur en landschap e.d. Eerst nadat dit plan door Gedepu teerde Staten is vastgesteld, kan het plan van toedeling ter inzage worden gelegd. Waardeverandering Binnen het ruilverkavelingsblok komt het regelmatig voor dat door middel van slootdempingen, opho gingen e.d. een waardeverandering wordt aangebracht door de eigenaar of gebruiker van het betreffend on roerend goed. Indien deze waardeve randering beperkingen in het agra risch gebruik veroorzaakt, kan dit ertoe leiden dat in ernstige gevallen de grond niet meer in het kader van het plan van toedeling kan worden uitgeruild. In gevolge art. 71 en 72 van de land inrichtingswet moet voor dit soort aktiviteiten toestemming worden ge vraagd aan de Landinrichtingskom missie. Waardevermeerdering als ge volg van handelingen waarvoor geen toestemming is verleend door de kommissie behoeft niet in het kader van de ruilverkaveling te worden vergoed. een zestal hoofdstukken worden on derwerpen behandeld als: ouders en opvolger: wat is bedrijfsovername - van school, wat nu? Werken en be lonen vóór overname - ouders en op volger: de overname goed regelen - halen en/of betalen: belastingen en subsidies - kan het of kan het niet? investeren, financieren, begroten en rondkomen - opvolger en partner: trouwens onder welke voorwaarden? Deze werkmap (prijs ƒ20,kan ik van harte bij u aanbevelen. Het tele foonnummer van het NAJK is: 030-730830. Als adviseur van agrari sche ondernemers is het boeiend om deze materie op verschillende manie ren behandeld te zien. B. Veerbeek 'Bedrijfsovername goed voorbereiden' 'Het is een goede zaak dat bedrijfs overname grondig en vroegtijdig wordt voorbereid'. Jaap van der Veen, voorzitter van het drie-CLO- overlegorgaan, zei dit toen hij op de vergadering van de drie landbouw organisaties op 18 februari de werkmap Bedrijfsovername van het NAJK in ontvangst nam. Van der Veen kreeg de werkmap sa men met Joris Schouten en Marius Varekamp overhandigd door de voorzitter van het Nederlands Agra rische Jongerenkontakt, Jos Roemaat. Het NAJK wil met de map opvolgers en ouders helpen zich op de bedrijfs overname voor te bereiden. Zij krij gen een handleiding in de doolhof van wetten, regelingen, instanties en buro's. De Minister van Landbouw en Vis serij heeft eind december 1986 beslo ten dat voor het gebied 'St. Philips land' een ruilverkaveling met admi nistratief karakter zal worden voor bereid. In de loop van 1987 zal een landin richtingskommissie worden be noemd. Deze kommissie wordt be last met het opstellen van het landin richtingsplan voor de ruilverkave ling 'St. Philipsland'. Voor het opstellen van het landin richtingsplan zijn gegevens over de inrichtingssituatie noodzakelijk. Gelet op artikel 9 van de Landinrich tingswet en in overleg met het over legorgaan van de desbetreffende Landbouworganisaties is besloten om nu reeds deze gegevens te verza melen. Er zullen vooral gegevens over de aanwezigheid van drainages, kavelsloten, perceelsontsluiting, egaliteit van percelen, enz. worden verzameld. Deze zaken zijn van be lang om de onderlinge uitruilbaar heid en daarmee samenhangende kosten te kunnen bepalen. Daarom zullen vanaf half maart 1987 veldinventarisaties en opnames worden verricht. Dit gebeurt in opdracht van de Land- inrichtingsdienst te Goes door me dewerkers van de Heidemij B.V. U wordt verzocht toe te staan dat op uw gronden opnamen worden ver richt. Men kan zich legitimeren. De drainage zal worden geïnventari seerd door medewerkers van de Land- inrichtingsdienst. Voor nadere informatie kunt u zich richten tot de Landinrichtingsdienst (01100 - 37911, tst. 255 of 01100 - 16484, heer Steendijk) of de Heide mij B.V. (040 - 419475, heer P.W. van Aken). 'Uit de statistieken blijkt, dat Oost Zeeuws-Vlaanderen één van de ha- gelgevoeligste gebieden van Neder land is. Het schadeverloop van de afgelopen jaren illustreert een grillig beeld van het hagelrisiko'. Dat zei voorzitter K. Baron d'Escury tijdens de algemene ledenvergadering van de Onderlinge Verzekering Maat schappij tegen Hagelschade ('Hagel Hulst') in Hulst. De hagelschade in akkerbouwgewas sen is vorig jaar ten opzichte van 1985 (1,4 miljoen gulden) nog vrij beperkt gebleven. Toch was er een schade van ƒ90.000,waarbij 39 leden betrokken waren. De stormschadeverzekering voor ak kerbouwgewassen, waarmee de 'On derlinge Hulst' in 1982 is begonnen, vertoont eveneens een zwaar schade- verloop. Een vijftigtal leden heeft zich voor dit risiko verzekerd. Aan elf leden werd een schade uitgekeerd van ruim dertigduizend gulden. 'Het uiterst wisselvallig weer beklemtoont hoe belangrijk het is, dat er goede verzekeringsmogelijkheden voor de akkerbouw zijn'. Dat stelde de sekretaris-penningmeester, me vrouw T. van der Voeken-de Bot. Het voorstel van het bestuur om bij de afdeling storm 5% eigen risiko in te bouwen, werd aangenomen. De premie voor de hagelverzekering gaat niet omhoog, terwijl de premie voor stormverzekering wordt aange past. In totaal woonden 27 leden de bijeenkomst in 'Den Dullaert' bij. De grootste collectie Kassen voor privé en zakelijk gebruik. Voor alle tuinen. Ook veel accessoires, kweektafels, verwarmde kweek- kasjes, gereedschap. Bezoek onze showrooms: Goes. Albert Plesmanweg 1. De Poel. Krabbendijke, J. W. Frisostraat 31 Telefoon 01134- 1255 tuintechniek in Goes en Krabbendijke Vrijdag 6 maart 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3