VOO I? in: VI'OII w 'Bij de tijd' Varekamp bij de Agrarische Kommissie Open Provinciale handwerktentoonstelling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Noord- Brabant Agrarische studiereizen 1987 vèr en niet ver van huis onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Het is al weer maart en soms denken we dat het voorjaar reeds be gon. Bomen en struiken tonen zwellende knoppen en de 'bollen' ko men weer boven de grond. De sneeuwklokjes deden het in étappen, telkens als het weer kouder werd trokken ze zich terug. Nu bloeien ze volop en de andere bolgewassen barsten zogezegd de grond uit. Heel normaal is om dan zelf ook van alles te willen. Buiten wat opruimen en binnen wat poetsen. Als de natuur zich opmaakt voor een nieuwe lente wil ook de mens daar aandeel van vormen. Soms werd daarbij de grens wel eens overschreden en maakte de gezellig heid plaats voor een schoonheids drang die niet te stuiten leek. Nu doen we dat anders, we doen iets als het echt nodig is, want zoveel an dere dingen zijn ook nodig. In een organisatie zoals onze Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijvoor beeld, moet door bestuurs- en kom missieleden veel worden gedaan. Wat is het dan goed dat daar vaste periodes voor staan. Zes jaar je in zetten in een bepaalde funktie en dan komt een volgend lid aan bod. Zo houden we een frisse sfeer en ruimte voor nieuwe denkbeelden. Zo blijven we 'Bij de tijd'. Iemand opvolgen lijkt soms heel moeilijk want 'die wist alles'. Toch is elk bestuurslid en/of kommissielid begonnen zonder enige ervaring. Al doende leerde men, maar men leerde ook en leert nog dat velen het wel kunnen als ze de kans daartoe be nutten. Veel, nu bekende, Bondsvrouwen zijn heel voorzichtig begonnen in een afdelingsbestuur. Vandaar uit kwamen de kansen op andere funk- ties. Kadervorming zorgde voor gro tere zekerheid en bewust optreden. En wat ze ook deden of doen het gaf en geeft veel voldoening, zelfs al komt er heel wat bij kijken. Veel afdelingsbesturen namen dezer dagen afscheid van bestuursleden en mochten nieuwe begroeten. Ook het Provinciaal Bestuur krijgt straks een paar nieuwe leden. We hopen die op deze pagina aan u voor te stellen, maar eveneens de terugblik van de scheidende te geven. Ze nemen hun opgedane ervaring mee terug in de kring der leden, maar kunnen op een andere plaats deze wel weer inzetten. Zo zien we leden terug in allerlei funkties. Bespreekbaar Daarnaar kijkende zien we dat de kennis en ervaring opgedaan in de Bond heel belangrijk is, ook voor de eigen omgeving. Het omgaan met nieuwe leefvormen en anders omgaan met onze kulture- le normen en waarden is mede door deze vrouwen bespreekbaar gewor den. Veel, wat eerst taboe was, zo van 'daar praat je niet over' is nu openlijk in diskussie. De samenle ving blijft meer open en via de vrouw is het hele gezin betrokken bij alles wat er omgaat. We leven in een tijd waarin de wereld heel dichtbij is en alle problemen van die wereld on ze problemen worden/lijken te worden. In de beginjaren van de Bond schonk Maria van Hemert al het door haar verzamelde materiaal uit de verschillende klederdrachten en merklappen en stoplappen aan de Bond. Wat een hele stap was in de richting van oude waardevolle din gen niet weggooien maar proberen ze in deze tijd te plaatsen, men aan vaardde de uitdaging. Het resultaat daarvan is het werk van de hand- werkkommissies. Via allerlei kursus- sen werden met de patronen eigen tijdse handwerken gemaakt. De re sultaten van wat ermee kon zijn soms adembenemend mooi. De toe passingsmogelijkheden zijn veel meer dan men vermoedde. Op de handwerk- tentoonstellingen is dat heel duidelijk te zien en ook daar is te zien dat ieder er ook iets heel persoonlijks in kan leggen. Dat is dan wat elk nieuw bestuurslid ook kan doen. Niet proberen een vervolg van de voorgangster te zijn, maar geven wat je zelf hebt en dur ven ontdekken dat je het hebt, dat persoonlijke/eigene. Met al die nieu we goede inzet blijven we dan wat we willen zijn: BIJ DE TIJD! P.J. de Rooy-Janse, m.a. Wat we onderhand wel traditie mogen noemen, is het verschij nen van de KNLC-voorzitter in de Agrarische Kommissie van de PJGN. Met Varekamp discus sieerden we onder meer over- marktgericht beleid, basisinko men, zuivel- en graanbeleid, en kleine boeren in de organisaties. Het idee van Mansholt ter beperking van de produktie om braakplicht in te stellen, voorlopig ongeveer 10%, spreekt Varekamp niet erg aan. Hij mist in dit plan de relatie van de boer met de markt. De markt doet zo zijn corrigerende werk niet. De KNLC- voorzitter ziet meer in een op de markt gericht beleid, en dat betekent niet dat alles maar vrij gelaten wordt. We moeten natuurlijk niet afdalen naar de wereldmarkt, want dat is een vuilnisbakkenmarkt. Va rekamp wil liever vrijwillig braken (tegen een premie) en extensivering, eventueel aangevuld met een ver plichting eens in de zoveel tijd een niet-marktbaar gewas te telen, bij voorbeeld een vlinderbloemige. Er gaan op dit moment nogal wat gelui den op in de EG, om niet meer te produceren dan nodig is voor de ei gen behoefte, en dat te bereiken via quoteringsmaatregelen. Vooral West-Duitsland is daar voor. De uit breiding moet ophouden. Het is te merken aan de akties aan de grens van Duitse boeren tegen de 'Hollan- dische Agrarfabriken'. Als reaktie op EG-besluiten, heeft de Duitse re gering de laatste jaren nationale maatregelen getroffen om hun boe ren te ontzien. Varekamp stelt dat in de laatste 25 jaar Duitsland een ster ke industrie heeft opgebouwd die profiteert van de vrije Europese markt. Als je in je Nederlandse keu ken een AEG-wasmachine hebt staan, en je rijdt Audi, dan is het niet reeël van de Duitsers onze agra rische produkten te weren en hun kleinschalige landbouw zo te be schermen. Basisinkomen Op de Algemene Vergadering van het KNLC heeft Varekamp een 'so cialistisch' idee geponeerd: het basi sinkomen. Een dergelijk inkomen is bedoeld voor alle EG-boeren en tuinders. Voor de marktorde- ningsprodukten geldt dat een deel- van de prijs is opgebouwd uit EG- subsidie. Varekamp wil dat zicht baar maken door dat rechtstreeks uit te betalen. Er kan dan een echt marktbeleid gevoerd worden. De prijzen zullen flink dalen, maar die daling wordt gecompenseerd door het basisinkomen. Op deze wijze hoopt de KNLC-voorzitter dat de leegloop van het platteland -met na me in de Zuidelijke EG-landen- tot staan kan worden gebracht. Lagere prijzen brengen bovendien met zich mee dat je de opkomst van imitatie- en subsitutieprodukten beter kunt tegenhouden. Geen graanquotering Om het graanoverschot tegen te gaan moet je niet gaan quoteren, vindt Varekamp. Het is administra tief niet uitvoerbaar. Bij melk en sui ker heb je een flessehals in de pro duktie, en dat is een aangrijpingspunt. Bij graan heb je dat niet. Produceren voor wereldmarktprij zen is ook niet reeël. Het alternatief is een terughoudend prijsbeleid,zoe ken naar alternatieven, meer in dustriële verwerking, vrijwillig bra ken, en streven naar extensivering. Bóvendien moet door sociale maat regelen bevorderd worden dat kleine boeren er eerder mee ophouden. Maandag 23 en dinsdag 24 maart organiseert de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een handwerktentoonstelling in Sprang- Capelle gebouw Zidewinde. Zoals elk jaar worden hier de werkstukken die in het winterseizoen 1986-1987 door de leden in de provincie Noord-Brabant gemaakt zijn, tentoongesteld. Diverse technieken komen aan bod b.v. perzich ajour wit/snee hardan- ger Amerikaans lapjeswerk, kant klossen en tapisserie. Dit seizoen is speciale aandacht be steed aan het afwerken van funktio- nele werkstukken. Enkele werkmappen met de resulta ten hiervan liggen ter inzage. Aansluitend hierop wordt er een kleine ekspositie met handwerken uit grootmoederstijd ingericht. Het handwerkonderwijs heeft in de laatste decennia grote veranderingen ondergaan. Het is boeiend om terug te zien hoe 50 jaar en langer geleden handwerkonderwijs gegeven werd. De (provincial quiltgroep) is enthou siast bezig om de verschillende tech nieken in het Amerikaanse lapjes- werk uit te diepen. Dit seizoen wordt gewerkt met de attic-window. De resultaten met de klassieke attic-window en de ekspe- rimenten met nieuw, moderne vor men zullen getoond worden. De tentoonstelling is geopend: maandag 23 maart van 14.00-21.00 uur. Dinsdag 24 maart van 16.00-21.00 uur. Deze theemuts is één van de voor werpen die op de eksposities te be wonderen is Voor de bezoeksters aan de provin ciale jaarvergadering is de ten toonstelling in de pauze van de ver gadering geopend. Toegangsprijs ƒ1,50 voor leden van de Bond op vertoon van lidmaatschapskaart. ƒ3,00 voor niet-leden van de Bond. J.P. Gijsberts-Boekestein, Handwerkkommissie A B en C-melk In 1989 loopt de superheffing af. Het is nog niet duidelijk wat er dan gaat gebeuren. Een aantal landen zijn voor verlenging, andere willen eraf. Het is duidelijk dat bij het loslaten van de quotering en bij ge lijkblijvende prijzen, de produktie enorm zal toenemen. Ook Vare kamp staat nog niet duidelijk voor ogen wat er dan zal moeten gebeu ren. Hij vindt dat de ideeën van LEI- directeur De Veer aandacht verdie nen: voor melk die de eigen EG- behoefte dekt, wordt een goede prijs betaald (ong.85% van het huidige quotum). Voor geringe meerproduk- tie betaalt de producent een (varia bele) vrij hoge heffing. Voor pro duktie boven het huidige quotum ontvangt de melkveehouder de we reldmarktprijs. Dan heb je een flexi beler quotumsysteem, zeker als de quota los- van de grond verhandel baar worden gemaakt. Verontruste boeren Varekamp reageert tamelijk laco niek op de geluiden van een aparte organisatie voor kleine boeren. Als democraat respecteert hij hun keuze, maar het levert nog meer verdeeld heid, en daar kan hij niet blij mee zijn. Hij moet constateren dat een ieder in de zeventiger jaren de mogelijkheid heeft gehad om zijn produktie uit te breiden, maar niet iedereen heeft hier gebruik van gemaakt. Vare kamps woorden leiden tot een geani meerde discussie. 'Hij kwam goed los', oordeelden sommigen, een an der vond dat Varekamp een harde boodschap had. Weer anderen von den zijn ideeën over 'marktgericht beleid' genuanceerder geworden. Jan Pieter Popken. Egbert Bolhuis. Naar aanleiding van de op handen zijnde privatisering van de diensten van Staatsbosbeheer stellen de 900 arbeiders, gesteund door de andere medewer kers, op 7 en 8 maart a.s. bij wijze van protestaktie hiertegen het bos open voor iedereen. Alle mensen kunnen dan met eigen ogen zien waarom goed onderhoud van de bossen noodzakelijk is en waarom dit, aldus Staatsbosbeheer, door parti- kuliere organisaties ten koste gaat van de voorzieningen voor de bezoekers en de voorlichting aan het publiek. Per provincie zijn speerpunten gekozen waar de akties gekonsentreerd worden. In Brabant is dat de boswachterij Leende (tel. 04906-2026), voor Zeeland boswachterij Westenschouwen te Burgh-Haamstede (tel. 01115 - 2545). Het seizoen 1987 van Agrarische Studiereizen is dit jaar vroeg be gonnen met een reis naar het be- sneeuwde|Zwitserland,naar tro pisch Kenya en over enkele dagen de ekskursie naar de 'Lichtstad' Parijs. Op 20 maart vertrekt het vliegtuig naar zonnig Tenerife, voor een 8-daagse agrarische stu diereis; er zijn misschien nog een paar plaatsen vrij. Maar ook in eigen land zijn er nog nieuwe din gen te ontdekken, bijvoorbeeld onze eigen hoofdstad Amster dam. Vier dagen duurt de eks kursie in en om Amsterdam; vier dagen lang staan een bus met chauffeur, een reisleidster en gid sen voor u klaar om u rond te lei den langs de mooiste plekjes. En verder: Andalusië-Zuid-Spanje: 21-28 april; 8-daagse vliegreis/rondreis per bus. Lugano-Zwitserland: 14-23 mei; 10-daagse busreis naar bergen, bloe men en meren. Tunesië: 19-26 mei, 8-daagse vlie greis naar een ANDERE WERELD. Lake District-Engeland: 25-30 mei, 6-daagse boot/busreis naar het mooiste gebied van het Verenigd Ko ninkrijk. Voor het aanvragen van de brochure of voor meer informatie over deze en volgende reizen kunt u kontakt opnemen met het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon 085-512087 (eventueel 085-427784). 20 Vrijdag 6 maart 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20