Biedt hout perspectief (00 1 Hoofdbestuur ZLM vindt Europese prijsvoorstellen onverteerbaar en ontoelaatbaar zuidelijke landbouw maatschappij Niet aanvaardbaar Boeren verantwoordelijkheid Bestuur Landbouwschap: "Brusselse voorstellen op onderdelen onaanvaardbaar Quotum systeem Reaktie Andriessen VERVOLG PAG. 10 land- en tuinbouwblad VRIJDAG 6 MAART 1987 75e JAARGANG NO. 3866 Op de vraag of houtteelt perspektieven biedt heeft familie De Regt uit Geersdijk (gem. Kort gene) een duidelijk antwoord. Omdat het Steven de Regt tot nu toe niet gelukt is om voor een zeer bescheiden ver goeding een afnemer te vinden voor de kaprijke populieren op het erf van zijn boerderij, beschouwt bij de optimistische geluiden over de teelt van hout meer als een zoethoudertje van de politiek dan als een reeël alternatief. Meer hierover kunt u lezen op pag. 8. "De prijsvoorstellen van de Europese Commissie blij ken nog veel rigoureuzer dan we durfden vermoeden. Het venijn zit in de voorgestelde bijkomende maatre gelen (zie voor specificatie pag. 5), die desatreuze prijsverlagingen zullen veroorzaken. Ze betekenen een inkomensderving op een modaal Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf die met 4 nullen geschreven moet worden! Amerikaanse toestanden zullen het gevolg zijn". Met deze woorden opende de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, maandag 2 maart jl. de hoofdbestuursvergadering van de ZLM in het Landbouwhuis te Goes. Volgens de ZLM-voorzitter zijn de voorstellen van de commissie eenzijdig en komen deze vooral voort uit gemakzuchtige neigingen naar de consumentenbelan gen. Ze getuigen bovendien van een vergaande (op het arrogante af) negering van zowel de inkomenspo sitie in de land- en tuinbouwsector, als van de tot nu toe getoonde grote verantwoordelijkheid van boeren en tuinders voor een efficiënte landbouwproduktie in met name Nederland. Tot grote teleurstelling van de voorzitter sluit ook on ze eigen nationale overheid zich aan bij die negering en zijn conclusie (die later door het hoofdbestuur werd onderschreven) was dan ook dat deze voorstel len voor de praktijk niet aanvaardbaar zijn. De voorzit ter zag de opstelling van de Europese Commissie als een overhaaste, plotselinge beleidswijziging waar voor de landbouwcrisis gebruikt wordt als argument voor de zogeheten aanpassing aan de marktomstan digheden". Op deze basis kan-en-mag geen beroep worden gedaan op de boerenverantwoordelijkheid om zich aan te passen aan de economische omstandighe den. Dit is geen beroep maar een éénzijdige oplegging, van een strafregeling, op basis van een veronderstel de eenzijdige verantwoordelijkheid van de boerenpro- ducenten". De voorzitter van de ZLM zei in dit ver band zowel landelijk als in het eigen werkgebied be grepen te hebben dat de boerenproducenten in Neder land wel degelijk genegen zijn vrij vérgaande medever antwoordelijkheid te dragen! Hij sprak daarover dan ook zijn waardering uit: "Boerenproducenten zijn be reid hun ondernemerschap aan te scherpen en de uit daging van (keiharde) en internationale concurrentie, aan te gaan. "Waar wij als bestuurders voor staan is om een zodanige landbouwpolitiek te bewerkstelli gen dat we daarvoor de tijd krijgen en dat ons daar voor de instrumenten geboden worden". Die tijd zal volgens de voorzitter in Brussel gebruikt moeten wor den om daadwerkelijke aanzetten te maken tot stimu lering en financiëring van een aangepast grondge bruik, dus voor andere doeleinden dan landbouwpro duktie en van een landbouwproduktie voor industriële grondstoffen - naast voedselproduktie. Hij doelde hierbij o.m. op de biotechnologie. De heer Van der Maas zei zich bij de noodzakelijke tijd in plaats van één jaar, zoals Brussel blijkbaar wil, een periode van 5 a 15 jaar voor te stellen die de boeren en tuinders nodig hebben om zich in alle nuchterheid geleidelijk aan te kunnen passen. Volgens de heer Van der Maas is het kwalijke van de recente voorstellen uit Brussel dat met name aan het voorgestelde sociostructurele beleid geen of althans veel te weinig "kapstokken" zitten om perspectieven voor structurele aanpassingen mogelijk te maken. Zijn kritiek op Den Haag is dat de broodnodige instrumen ten ten behoeve van de concurrentie-positie van de Nederlandse boeren en tuinders verzwakt worden in plaats van versterkt. Daarbij doelde hij op o.a. de pri vatisering van de voorlichting, de verzelfstandiging van het onderzoek, de inkrimping van de onderwijsfa- culteiten, de overspannen milieu-wetgeving, de be- Het bestuur van het Landbouwschap heeft grote proble men met wat men in Brussel voor de Europese boeren in petto heeft. Dat bleek woensdag bij het bespreken van het door de Europese Commissie op tafel gelegde pakket prijs- en marktmaatregelen. Het bestuur sprak het on aanvaardbaar uit over de mate waarin onderdelen van de voorstellen de inkomens in de landbouw bedreigen. De kritiek spitste zich toe op de beperking van de inter ventie-aankopen in de zuivelsector en op de uitholling van het z.g. socio-structurele beleid. Het Landbouw schap acht een goed socio-structureel beleid, waarvan ook een beëindigingsregeling deel uitmaakt, onmisbaar om ongewenste verschuivingen van de produktie binnen de landbouw te voorkomen. Het bestuur vindt ook dat minister Braks de verdere beperking van de melkproduk- tie waartoe in Brussel is besloten zoveel mogelijk via op koopregelingen moet realiseren. Degenen die van de op koopregeling gebruik maken moeten eventueel een ver bod krijgen om andere agrarische activiteiten te ont plooien. Minister Braks heeft het Landbouwschap laten weten dat hij de Nederlandse melkveehouders een extra quo tumkorting van 1,3 procent zal opleggen als het land bouwbedrijfsleven kiest voor het z.g. Deense systeem. Het bestuur concludeerde dat onder deze omstandighe den het Deense systeem voor Nederland geen aantrekke lijk alternatief meer is. Verschillende woordvoerders spraken hun voorkeur uit voor voortzetting van het sy- teem A, aangevuld met een daadwerkelijke verevening van over- en onderschrijders. Landbouwcommissaris Frans Andriessen verklaarde woensdag enkele uren tia het bereiken van het akkoord dat hij het zeer belangrijk vindt dat de Commissie de in terventie selectiever kan gaan toepassen. Hij wilde nog niet vooruit lopen op de eventuele effecten op de markt. "Het systeem zou in het bijzonder tijdens de zomer maanden voor enige druk op de prijzen kunnen zorgen, maar het is erg moeilijk het precieze effect te voor spellen". Andriessen erkende dat een opschorting van de interven tie in enkele lidstaten tot een groter interventie-aanbod in andere landen kan leiden. Om die reden had de commis sie deze mogelijkheid liever niet geopend. Voorwaarden waarop de interventie in het ene land wel, maar in het andere land niet kan worden gestaakt, moeten nog in het beheerscomité worden besproken. Andriessen zal over enige weken een nieuw VUT- voorstel op tafel leggen, dat dan moet worden gezien in samenhang met de algemene opvattingen van de Com missie over inkomenssteun aan de boeren. Hij toonde zich wel verheugd over de aanvaarding van de overige socio-structurele maatregelen. Volgens hem komen die vooral ten goede aan de kleine producenten in de EG. zuinigingen op landinrichting en de voorgenomen be zuinigingen op exportbevordering. Anderzijds wordt wél een beroep gedaan op de boerenverantwoorde lijkheid om in de komende tijd rekening te houden met andere economische en technische uitgangspunten als het gaat om de toekomstige landbouwproduktie. De Nederlandse boer en tuinder is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid en wil die ook dragen. "Ech ter als Brussel en Den Haag hun niet geringe medever antwoordelijkheid ook willen gaan verstaan en daar blijk van geven, - (en daar merken we nu niets van) pas dèn kan een geringe prijsdaling ten gevolge van het schrappen van de positieve MCB's en een verdere kwaliteitsdifferentiatie bij een produkt als granen ac ceptabel zijn. Dan is er wellicht ook te praten over een tijdelijke extra crisisheffing bij suiker". Aldus de ZLM- voorzitter die daar tot slot van zijn openingswoord aan toevoegde van mening te zijn dat ook in die situa tie alle andere bijkomende marktmaatregelen èn het praktisch volledig wegvallen van de marktondersteu- ning in feite onaanvaardbaar blijven. Dit te meer tegen de achtergrond van het steeds toenemende verdrin gingseffect tussen de sectoren o.a. ten gevolge van het quoteringssysteem in de zuivelsektor.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1