Er hangt nog zware het nieuwe seizoen mist boven Solidair of Bijenvolken beschikbaar voor fruitteelt Moeizame afzet Nieuwe ontwikkelingen opkweek bloemen resulteren in hogere kwaliteitseisen bloemzaad Tuinbouw onderbedeeld door fabrikanten gewasbeschermingsmiddelen Het gezegde 'als in februari muggen dansen, geeft maart slechte kansen' lijkt op WALCHEREN de le maart bewaarheid met behoorlijk wat re gen. De achteronsliggende periode met vorst in de nacht en morgen, is door velen van ons nog goed ge bruikt om de bevroren gewassen aan het oog te onttrekken. Alles wat enigszins mogelijk was kon nog geploegd worden, zonder al te veel geknoei. De vorst die over de versgeploegde akkers is gekomen heeft nog wonderen kunnen doen. De struktuur van de grond ziet er aanlokkelijk uit. Het begin van een nieuw produktieseizoen, heeft zel den zulke sombere vooruitzichten als aanstaand seizoen. De meeste te lers weten nog niet wat ze aanstaan de jaar moeten. Eerst de zaadleve rancier aanhoren over het algemeen nog even afwachten met bestellen. Bij de plantenleverancier is het net zo. De terugblik op het verloop van af gelopen jaar is wel zo negatief dat al le stimulans verdwenen lijkt. Voor raden winterpeen die nog in de koe ling opgeslagen zitten, lijken on danks goede kwaliteit amper vracht kosten op te brengen. Over witlof heeft men ook niets goeds te zeggen. Hier is het resultaat een opbrengst van 1/3 van de kostprijs. Van dit gewas zal er zeker geen uit breiding te verwachten zijn. Er wor den nu al wortels aangeboden door akkerbouwers voor a.s. seizoen, voor vele guldens minder dan we de laatste jaren gewend waren er voor Volgens de heer Venneman komt het bij de kwaliteit in de afzetsfeer voor al aan op het kiemgedrag van het zaad, de raszuiverheid, de gezond heid, de zuiverheid, de fraktie en het aantal zaden per gram. Als we onze afzetkansen zo groot mogelijk willen maken dan dienen de telers op Tho- len zich steeds meer op die eisen te richten. De Zaadunie stelt vast dat er tussen de verschillende geleverde zaadpartijen van het voormalig ei land grote verschillen in kwaliteit bestaan. Zo is er veel verschil tussen minimum en maximum kiemnivo, en in sommige partijen zitten nogal wat onkruidzaden. Venneman: "Bij de bloemzaadteelt moet alles goed, op het juiste moment en liefst in één keer gebeuren wat het zaaien, bespuiten en oogsten betreft. Be langrijke zaken zijn: perceelskeuze, moment en diepte (te diep) van uit zaai, bemesting (niet teveel), verzor ging en gewasrotatie (een must). Ziektebestrijding zoveel verant woord is preventief en oogsten zo gauw het mogelijk is. Drogen is een kritieke fase: Niet te snel en niet te heet. Voorts adviseerde hij de telers veel te meten en te registreren". Vergelijk de resultaten met anderen en zet neer te tellen. Vanuit de ZGO verga dering hebben we kunnen horen en lezen, dat specialisatie en kwaliteits verbetering de oplossing zal moeten brengen. We kunnen dan in ieder ge val de kostprijs zo veel mogelijk drukken. Binnenkort is het weer zover dat er vroege aardappelen gepoot kunnen worden. Nu is er nog aandacht no dig om de poters zo goed mogelijk voor te kiemen. Laat u niet verras sen door plotseling veel lengtegroei in de scheuten. Door het veel goed koper worden van het grondbedek- kingsfolie is het aantrekkelijker ge worden om hiermee te gaan werken. Zeker bij een gewas als vroege aard appelen heeft het zijn diensten in verleden jaren al bewezen. Maar ook voor andere gewassen zijn er goede mogelijkheden om er mee te. ver vroegen. Er is hier over al veel in de vakpers gepubliceerd. Het iets duurdere agryldoek lijkt voor ons gebied, van wege de wind toch meer op zijn plaats. Het CB gaat dit jaar weer enige nieu we produkten met een garantierege ling ondersteunen. Het zal enkel het geval zijn met verschillende slasoor ten, krulandijvie en roodlof. Het laatste lijkt voor de Walcherse volle- grondsteler het meest aantrekkelijke vanwege de sterkte van het produkt op lange afstand van de veiling. Het gaat echter nu nog om kleine hoeveelheden, er moet voor deze produkten nog duidelijk een bredere markt komen. J.T. Venneman proeven op. Aarzel ook niet om de zaadfirma's om de resultaten te vra gen. Ze geven ze u en u kunt er veel van leren. Wees nieuwsgierig". Des gevraagd deelde de heer Venneman mee dat de Zaadunie, de grootste af nemer van bloemzaad op Tholen, bereid is in de Algemene Telers Ver ordening een bepaling op te nemen waarin betaling naar kwaliteit wordt vastgelegd. Over de afzetmogelijk heden van bloemzaad voor de ko mende jaren was hij vrij opti mistisch. De radijs is hier op THOLEN onder glas een belangrijke teelt geworden, waar men met moderne zaaimetho- des tot een zo hoog mogelijke op brengst per m2 tracht te komen. De werking van de zaaimachines op zich zijn bijzonder goed zowel de handmachine als de pneumatische. Bij de laatste is men niet geheel aan zaadfraktie en zaaiafstand gebon den, wat men dan al naar gelang de tijd van het jaar Iaat variëren. Deze zelfrijdende zaaimachines zijn vrij duur, zodat men deze met een aantal tuinders gezamenlijk heeft aangeschaft. Goed zaaiwerk is van groot belang zeker bij radijs, waarbij de vlaklig- ging van de grond erg belangrijk is. De grond kan na een slateelt vooral in februari behoorlijk nat zijn waar bij men dan voorzichtig moet zijn De maand maart is wel begonnen maar het winterse weer houdt SCHOUWEN-DUIVELAND nog in zijn greep. Februari heeft ons erg weinig neerslag gebracht met veel werkbare dagen, zodat met de snoei behoorlijk voortgang kon worden gemaakt. De daglengte wordt al heel wat gro ter dan enkele weken terug zodat de snoeiprestaties weer toe kunnen ne men. De knoppen van de bomen zijn nog erg rustig, maar iedere fruitteler weet dat dit in korte tijd snel kan veranderen. De snoei van de peren zal daarom al vlug aan de beurt zijn. Wordt er te lang mee gewacht dan worden er al vlug bloemknoppen af gestoten, veelal zijn percelen met hard groeiende appels als laatste aan de beurt. Snoeihout versnipperen en kunstmeststrooien gevolgd door on- kruidbestrijding zijn teeltmaatregels die binnen korte tijd aan de beurt zullen zijn. Enkele telers zijn afgelo pen najaar met het planten niet tij dig klaargekomen zodat nu in het voorjaar de rest moet worden af gewerkt. Nu is het zeker oppassen dé struk tuur van de grond te bederven, want dit wreekt zich nog harder dan in het najaar. De afzet van het fruit verloopt stroef. Een kleine opleving begin ja nuari werd gevolgd door een periode met voortdurend afbrokkelende prijzen. Grote aanvoeren van prachtig ge- De imkersvereniging Noord en Zuid Beveland stelt dit jaar weer bijenvol ken beschikbaar voor de bestuiving van fruitgewassen. Ook bemiddelt zij in de verhuur van volken voor aard beien, bessen, frambozen en dergelij ke. Dit wordt gemeld in CVZ-nieuws. Voor bestuiving van appelen en peren zijn twee bijenvolken per hektare vol doende. Men plaatst de bijen pas als ongeveer 10% van de bloemen open is. Hierdoor wordt bereikt dat de bij en in de boomgaard blijven van de te ler die de bijen huurt. De fruitteler dient tijdens en voor de bloeiperiode In heel het gewasbeschermingsge- beuren blijft de tuinbouw ver achter ten opzichte van andere sektoren. Bij het ontwikkelen van nieuwe mid delen wordt alleen naar internatio naal belangrijke teelten gekeken. De Gewasbeschermingskommissie van de NTS vindt dan ook dat be drijven die gewasbeschermingsmid delen produceren meer aandacht moeten besteden aan de tuinbouw. De kommissie vindt ook dat deze be drijven meer moeten samenwerken op het gebied van het mengen van middelen. De NTS zal door infor matieverstrekking zoveel mogelijk de wensen van de tuinbouw aan de producenten van en handelaren in dat men de struktuur niet verpest met frezen. Vooral met de zwaardere vierwiel- trekkers die hier de laatste jaren be hoorlijk in zwang zijn gekomen. Onder goede omstandigheden kan hier echter een perfekt zaaibed mee verkregen worden. Het gemak en de veelzijdigheid van vierwieltrekkers is hier in korte tijd een begrip geworden. Men zou deze zeker niet meer willen missen in de kassen. Wanneer grond en zaaimachine dan in orde zijn kan men met de hier overwegend geteelde oude vertrouw de navired een mooie opkomst en stand verwachten. De ziektebestrijding verdient ook bijzonder de aandacht. Met de toela ting van rizolex is de schimmel rizoc- tonia behoorlijk teruggedrongen, kleurd fruit die te snel doorrijpen in de handelskanalen zijn een veel voorkomend beeld. Zelfs de Confe rence die we al jaren als een be trouwbare bewaarpeer kunnen ver kopen kampt dit jaar met de nodige inwendige kwaliteitsproblemen. Met een strenge keuring door KCB wordt geprobeerd de kwaliteit op peil te houden. Toch blijkt dit niet mee te vallen omdat kontrole in de verdere handelskanalen moeilijk is uit te voeren. Ook hier zal aan ver beterde konditionering van het pro dukt gewerkt moeten worden. Een houdbaarheidsproef bij Cox voor dat deze als klasse I vanaf 1 maart geveild mag worden, kunnen we ze ker ondersteunen. Het vervolg hier op zal moeten zijn dat ook in de vol gende handelsfase verbeterde be- waarkondities toegepast worden met in de eindfase de nodige kwaliteits- kontrole, anders is veel moeite voor niets geweest. De stemming onder de fruittelers is dit seizoen toch onder druk komen te staan. Na enkele jaren met'vrij goede prijzen, zeker voor de nieuwe rassen, hebben we dit seizoen duide lijk met een overproduktie te maken waarbij ook de moderne rassen een geduchte prijsval moeten verwerken. Daarnaast ziet iedere fruitteler de komende jaren een toenemende pro- duktiekapaciteit ontstaan die zeker opnieuw tot een overschotsituatie kan leiden. Het is waar, een fruitteler staat met deze zienswijze niet alleen, heel de sektor in de landbouw waar de prijs door vraag en aanbod wordt be- de grasstroken tussen de bomen te maaien. Hierdoor wordt voorkomen dat de bijen op de bloeiende paarde bloemen gaan vliegen. Zij verzorgen de "kruisbestuiving", waardoor we meer en betere vruchten krijgen. De algemene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken zijn volgens de bestuivingsregeling van het Land bouwschap. De huur voor een volk is ƒ47,50 per gewas tot drie weken na plaatsing, voor elke week langer ƒ10,per week. Opgeven uiterlijk 31 maart a.s. bij de heer J.P. Jansens, Doelstraat 30,4436 AP Oudelande, tel. 01104-413. gewasbeschermingsmiddelen over dragen. Ter oriëntatie heeft de kom missie onlangs een bezoek gebracht aan Shell Nederland Chemie B.V. te Pernis. Nieuw insekticide van Asepta Asepta Nomolt is een nieuw insekti cide met een toelating in de teelt van bloemisterijgewassen onder glas en boomkwekerijgewassen, alsmede in parken, plantsoenen en wegbeplantin- gen. Het middel is werkzaam tegen rupsen, o.a. van de Floridamot. Voor meer inlichtingen: Asepta-fabriek B.V. Delft. Tel. 015 - 569210. wat een stuk zekerheid geeft bij het ziektevrij houden van deze teelt. Dit alles tesamen krijgt de volle aan dacht in ons gebied, waardoor men niet kan zeggen dat deze teelt er zo maar bij hangt, zoals dit in de begin jaren weieens het geval was. Er is hier ook een zeker specialisme ontstaan dat zich zeker kan meten met andere teeltgebieden. Er zal door verschillende bedrijven weer een aantal malen gezaaid wor den en voor de liefhebbers zelfs 5 maal zodat men bijna van jaarrond kan spreken. Er gaat weer minder slazaad geplant worden zodat diver se telers doorgaan met radijs. Wanneer men geen zaadteelt kan krijgen, wat overigens hier erg ge wild is net als buiten, kan men toch een keus maken tussen verschillende teelten zoals radijs, bonen, tomaten, e.d. die meer arbeid vragen maar toch ook lonend kunnen zijn. paald ziet een konstante druk door middel van een te hoge produktieka- paciteit. Het is dan ook te begrijpen als er een zekere wrevel ontstaat als we zien hoe andere sektoren in de landbouw hun produktie kapaciteit afgrende len voor andere sektoren maar zelf bewust de deur open willen houden naar ieder vrije markt produkt. Het gevaar is groot dat tegen stellingen hierdoor worden aangewakkerd, ter wijl alleen solidariteit een organisa tie sterk maakt. De BEVELANDSE fruittelers kam pen dit bewaarseizoen met grote pro blemen met hun afzet van appels en peren. De smaak van het fruit is pri ma, maar de houdbaarheid is erg kort, vooral wanneer het fruit uit de koeling in de handelskanalen beland. Op het moment wordt erg veel fruit afgezet. Er worden nog appels en pe ren met de machine gesorteerd, maar de vakman zal beamen dat de tijd is aangebroken om de rest van het sei zoen over te gaan op handsortering. Buts en stootvlekjes worden dan ver meden en de kwaliteit zal verbeteren. Met de hand sorteren op 10 mm is best te doen, alleen met de appelras sen die verplicht op 5 mm gesorteerd worden is het moeilijker werken. Ook bij deze verplichting blijkt het in de praktijk moeilijk werken, machinaal is het allemaal haalbaar, al komt het in de prijsvorming absoluut niet tot uiting. Het wordt hoog tijd, dat de theoretische ambtenaren, die alle maatregelen vanachter een bureau uit dokteren, zich wat meer en sneller af stemmen op de praktijk. Het is nu eenmaal zo, dat de teler het waar moet maken. Ook veilingen dienen naar hun leden toe praktischer te han delen. Er wordt veel fruit geruimd, zodat we mogen aannemen dat er in de komende tijd wat meer ruimte komt op de appel- en peremarkt, een stijging van een paar dubbeltjes zou in ieder geval de koelkosten op kun nen vangen. Als teler kunnen we in deze situatie alleen maar snel en voor al zo goed mogelijk onze voorraden afzetten. Een goed seizoen kan 86-87 niet meer worden, maar we zijn reeds volop bezig aan een nieuw seizoen en elk jaar is anders, vanaf de bloei tot aan de pluk is er geen jaar hetzelfde. De eerste handelingen voor een goed produkt voor het komende jaar wor den met de snoei gelegd. De pereper celen zullen in de maand maart worden afgewerkt, want naarmate de dagtemperaturen gaan stijgen komt ook de knopontwikkeling op gang en worden de knoppen kwetsbaar en bre ken vlug af tijdens het snoeien. Tot in de maand april kunnen appels wor den gesnoeid, de jongste hard groei ende percelen het laatst om zo weinig mogelijk groeireaktie op te wekken. Overigens is de knopontwikkeling erg laat dit jaar, de strenge vorstperiode van deze winter heeft de natuur flink afgeremd. Ook bij het schrijven van dit artikel is de vorst plotseling inge vallen. In de nacht van maandag op dinsdag zakte het kwik plotseling tot -7 graden Celsius. De winter 86-87 heeft veel verrassingen voor ons in huis. "Zeer recente grootschalige ontwikkelingen in de opkweek van bloe men hebben het afgelopen jaar geleid tot een omzetvergroting van 200 a 300%. Dit bijna industriële karakter van de teelt, die bovendien steeds planmatiger wordt aangepakt en waarbij ook de mechanisatie steeds sterker naar voren komt, vraagt van de bloemzaadtelers wel zaad van eerste kwaliteit. De Thoolse bloemzaadtelers dienen hieruit de konsekwenties te trekken en zich te beraden hoe de kwaliteit van hun bloemzaad nog verder verbeterd zou kunnen worden". Dit hield de direkteur van Zaadunie BV (Sluis en Groot) de heer J.T. Venne man de Thoolse bloemzaadtelers voor op de druk bezochte jaarver gadering van de Studieclub voor Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" 26 februari jl. in "Wellevaete" te St. Annaland. Vrijdag 6 maart 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15