Een zaaier, meer dan ooit een raaier Landbouw toont te weinig 'aktiebereidheid' 'Vooruitzichten' A.s. voorjaarswerkzaamheden verademing na frustrerend vergaderseizoen Meerjarige uitgifte BBL-gronden voorkomt teruggang kwaliteit grond Eind vorige week is tijdens de perio de met lichte nachtvorst ook op THOLEN EN SINT PHIIJPS- LAND gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om wat kunstmest te strooien. Een aantal kollega's nam vanwege de sneeuwval en de wat harde wind, nog een afwachtende houding aan. Het overgrote deel van het graszaad en de wintertarwe is echter wel gestrooid. Ook op het geploegde land is wat gestrooid, de een is zelfs .klaar, terwijl een ander nog niets ge daan heeft. Zo hier en daar is ook nog wat ge ploegd of gespit, met de bedoeling om er in deze week wat te poten of te zaaien. Door de lichte regenval in het weekend zal dat nog niet direkt lukken. Bij het ploegen was wel te konstate ren dat de strenge vorst weer erg goed geweest is voor de struktuur van de grond. De gehele ploegvoor is goed doorvroren. Minder gunstig is zo hier en daar de vorst geweest voor de stand van de wintertarwe. Vooral vroeg gezaaide percelen staan er erg dood bij. De later gezaaide percelen lijken minder last te hebben gehad van de vorst. Behalve dan daar waar de ganzen er lustig op los hebben ge- dabbeld. De schade is hier veelal groot, ook tengevolge van de aldaar ontstane piasvorming. Dit ganzenprobleem gaat nu werke lijk alle perken te buiten en het is dan ook eigenlijk onbegrijpelijk dat men dit als boer zo nog langer over zich heen laat komen. Er wordt wel De grondsoort in het oostelijk deel van het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA is rivierklei met de kwalitatief vrij grote verschillen van stroomrug- en zware komkleigrond. Naast enkele grotere bedrijven is het meest voorkomende bedrijfstype het wat kleinere melkveehouderijbe drijf. Een gedeelte hiervan heeft ook wel wat akkerbouw, veel van de ge teelde produkten, zoals snijmais, worden in het eigen bedrijf gebruikt. De melkopbrengst vormt het groot ste deel van het bedrijfsinkomen. Begrijpelijk dat de superheffing en alles wat daarmee samenhangt vaak het onderwerp van gesprek is. Door de ruilverkaveling, die hier on geveer vijftien jaar geleden gereed kwam, is in de streek landbouwkun dig veel verbeterd. Een goede ontwa tering, doelmatige grotere kavels en betere wegen zijn gerealiseerd. De meeste bewoners zijn best tevreden met de plaatsgevonden veranderin gen, toch ontmoet men nog wel eens mensen die met een soort weemoed terugdenken aan het oude landschap en de meer geslotenheid van de toen malige gemeenschap. Deze tijd van het jaar is ook hier specifiek de tijd van vergaderen. Zo mocht onze kring op haar algemene ledenvergadering op 12 februari de oud-ZLM-voorzitter, de heer Lu- teijn, verwelkomen die een inleiding hield met als onderwerp 'vooruit zichten vdor de Nederlandse land en tuinbouw'. Enkele van zijn ver wachtingen zijn de volgende: Technisch moeten wij in staat wor den geacht de produktie per koe op te yoeren tot achtduizend liter per jaar, te melken met behulp van een robot en de tarweopbrengst te ver hogen tot vijftien duizend kg per ha. wat geklaagd, en bestuurlijk over legd, maar al met al zijn de oplossin gen voldoende. Als de agrarische wereld evenzo achter hun ekono- misch belang stond, als b.v. het ide aal van een groepering als 'Lekker dier', dan was reeds lang tot aktie overgegaan. De agrarische sektor lijkt echter wel verlamd door alle rampspoed die men ons wil aanpraten vanuit o.a. Brussel, Den Haag en van milieu groeperingen. En dit veelal veroor zaakt en gestimuleerd door de over schotten politiek van Brussel. Terecht, het Landbouwbeleid in de EEG kost te veel, maar het is onte recht, dit allemaal op de rekening van de boer te schrijven. Immers, het politieke geharrewar kost onno dig karrevrachten met geld. Het massale ambtenaren-apparaat werkt veel te traag en kost ook veel te veel geld, terwijl het onvoldoende funktio- neert en te weinig tegen frauduleu ze handelingen optreedt. Een andere faktor is de ekonomische onderdrukking door de VS, op zijn beurt weer gekoppeld aan de bewa peningswedloop, die o.m. over de rug van de Europese boer wordt uit gevoerd en waarbij niet opgetreden kan worden vanwege de gevolgen die dat zou hebben voor andere sekto ren in de EEG. Al met al een oneigenlijk gebruik van de Europese boer. Intussen blijft de Thoolse en Fliplandse boer toch weer uitkijken naar de zonnige waarden van het aankomend voorjaar. Diegenen die in WEST BRABANT ZUID van de enkele graden vorst dachten gebruik te maken om hun land open te trekken of drijfmest te rijden kwamen bedrogen uit. De ondergrond is nog zo nat dat er met veldwerkzaamheden op z'n vroegst tot maart gewacht zal moe ten worden. Wel is op verschillende percelen graszaad en wintertarwe een kleine gift stikstof gegeven. Enkele melkveehouders hebben al stikstof op hun weiland gestrooid. Dit lijkt erg mooi maar het probleem is dat voor allerlei produkten de markt zo verzadigd is dat niemand meer op deze ekstra produkten zit te wachten. Zijns inziens zal de dure produktie van dierlijke eiwitten min der noodzakelijk zijn omdat zij ver vangen kunnen worden door de goedkopere gelijkwaardige plantaar dige eiwitten. Een alternatief zou kunnen zijn sommige geteelde pro dukten om te zetten in energie. Bij de huidige dollarkoers zou dit moge lijk zijn bij een graanprijs van dertig cent f>er kg en een olieprijs van der tig dollar per vat. Behalve voor vergaderen is er nu ook wel tijd om de resultaten van het vorige jaar eens op een rijtje te zet ten en daar ons voordeel mee te doen, al is dat niet zo eenvoudig. Nu wij dit schrijven, 21 februari, is het hier nog winter en de grond be vroren. Het voorjaar is in aantocht en de tijd om te filosoferen over de toekomst, zoals in bovenstaand praatje, zal ons dan wel gaan ont breken. Afgelopen vrijdag en zaterdag zijn voor veel WEST ZEEUWS- VLAAMSE boeren drukke dagen geweest. Sommigen hebben zelfs hun bed niet gezien. Overdag kunst mest strooien en 's nachts 'open trekken' over de vorst. Er zijn zelfs al wat percelen gerst en veldbonen gezaaid. De schijnwerpers op de traktoren zochten zich een weg langs de ploegsneden en bij het keren ver lichtten zij menig slaapkamerraam, waarachter andere kollega's on rustig sliepen. Wat dat zaaien betreft hebben velen hun bouwplan nog niet helemaal rond. Vooral suikerbieten ligt ge weldig moeilijk. Iedereen wil zijn kwotum zo vol mogelijk maken, want het is al laag genoeg. Als het perceel 1 a 2 ha groter is, wat dan? Meezaaien is "het meest doelmatige, maar als dan die C-prijs zoals voor speld is ƒ20,zal gaan bedragen, wordt het wel een erg grote ver liespost. Ekstra aardappelen is volgens onze direkteur LaVo, de heer C. Oomen, in dit gebied een alternatief. Ekstra peulvruchten was dit ook, maar Frans Andriessen vond het vo rige week nodig een vermindering op de EG-eiwitstam voor te stellen van zo'n 10 procent, en dat terwijl er een eiwittekort is. Een volgend punt is, kunnen we nog uien telen zonder koprot? En durven we de vollegrondsgroenten, zoals Ook op WALCHEREN heeft Ko ning Winter nog niet duidelijk de af tocht geblazen. Weliswaar regeert hij niet meer zo nadrukkelijk als en kele weken geleden. Toch wezen de recente nachtvorsten met de N.O.- wind nog duidelijk op zijn aanwezig heid. Vooral de akkerbouwers wa ren 's morgens druk in de weer met kunstmest strooien over de vorst. In de veehouderij zit het grootste ge deelte van de stalperiode er al weer op. Zoals het er nu uitziet zullen de nog aanwezige voorraden ruim vol- Zij gaan steeds meer de richtlijnen voor graszaad en tarwe volgen om in februari een eerste kunstmestgift te geven. De lagere kunstmestprijzen zullen hieraan ook wel debet zijn. Dit winterseizoen zijn er duidelijk wat meer aktiviteiten op de diverse vergaderingen te bespeuren. Wat opvalt is dat er meer jongeren naar vergaderingen gaan. De tijd dat gedacht werd dat vergaderingen be zoeken verloren tijd is, gaat over. Vooral jonge boeren beginnen te be seffen dat met enkele uren vergade ren vaak meer te verdienen is dan rond het erf lopen. Met de steeds op ons afkomende be perkende maatregelen en verande rende wetten is hèt een must om zich in deze materie te verdiepen. Op administratief gebied zullen land- en tuinbouwers steeds meer op zichzelf aangewezen zijn. In de toekomst zal het geven van gratis persoonlijk voorlichten steeds minder worden. Op een onlangs gehouden ruilverka velingsvergadering kwam naar voren dat gebruikers van BBL-gronden de ze grond vaak verwaarlozen. Met name met het op peil houden van de pH, het organische stofgehal- te in de fosfaat en kalitoestand van de grond wordt het niet zo nauw genomen. Bij uitgifte voor een jaar is het voor de gebruiker niet interessant om de pH ed. op peil te brengen. Aardappelen en suikerbieten mogen op deze gronden niet geteeld worden zodat gezocht moet worden naar ge wassen die meestal een veel lager sal do hebben. Alleen snijmais en zomergranen ko- witlof, spruiten en knolselderij, nog in het bouwplan opnemen? Allemaal problemen waar men naar moet raaien, hoe ze zullen uitvallen. Voor de boeren was het trouwens toch hoog tijd dat ze naar buiten konden. Op de vergaderingen trachtten de sprekers meestal een zo positief mogelijk verhaal te houden, maar veel nieuwe gezichtspunten le verde dit niet op. Ook de dagblad pers liet zich weinig zien op deze bij eenkomsten, terwijl ze toch uitgeno digd werd. Ze schrijven liever over onze overschotten en slaken kreten als: boeren produceren maar raak, hormoonschandalen, milieuvervui ling door de landbouw, enz. Maar eens een positief verhaal wat de landbouw allemaal presteert, ho maar. Dat is schijnbaar niet inte ressant. Om op die overschotten terug te ko men: ik denk dat we die anders moe ten benaderen. Natuurlijk, over de hele EG met z'n 300 miljoen mensen wordt dit al gauw een immense berg. Wat betreft tarwe komt dit neer op 2 maanden voorraad (20 miljoen ton). Ter vergelijking, de olievoor raad is veel groter, 3 a 4 maanden. De boterberg komt neer op 4 kg per persoon, melkpoeder 3 kg en vlees 2 kg- Zouden wij niet beter met zulke cij fers gaan werken en dan de konsu- ment vragen wat hij wil! Een voorraad die wel veel gemeen- doende zijn om de stalperiode door te komen. Waar veel kollega's meer moeite mee hebben is om zo goed mogelijk dit melkprijsjaar, wat tot begin april loopt, door te komen zonder al te veel boven de toegestane hoeveelheid te melken. Bij velen geeft de vetkwotering op zich al een fikse reducering van het kwotum. Voeg daarbij de zeer goede gehaltes van het ruwvoer en de vriendelijke prijs van het krachtvoer en een aan tal voorwaarden zijn aanwezig om mogelijk flink superheffing te moe ten betalen. Intussen is de maand fe bruari en daarmee het vergadersei zoen een heel eind voorbij. Als het weer dan overdag wat beter wordt en je kunt weer eens naar buiten om je werk te doen is dat een hele verade ming. Om op bijna iedere vergade ring te horen of bijna dagelijks in een krant te lezen dat er teveel boe- men in aanmerking. De kosten van een hektare snijmais bedragen al gauw dik ƒ1800,eksklusief hakselen. Hier komt de pachtprijs nog boven op, zodat de totale kosten ongeveer 2500 gulden bedragen. Met de verkoopprijzen van de laat ste jaren in ons achterhoofd loont het nauwelijks de moeite om voor een jaar ekstra kosten te maken. Bij uitgifte van twee of drie jaar blijft BBL-grond wel in konditie zo dat bij definitieve toewijzing de pachter of eigenaar grond krijgt die niet is uitgepierd. Importrechten Franse KI van Pon naar Dekker De firma Dekker uit het Zeeuws- Vlaamse Axel heeft de vertegenwoor diging van de Franse KI-vereniging Uneco te Epernai overgenomen van Econ Sires. Firma Dekker is daardoor importeur van twee van de grootste Franse KI-verenigingen geworden. Het bedrijf vertegenwoordigde al eni ge jaren KI-vereniging HGF te Douai. Uneco is met ruim 900.000 eerste in seminaties de grootst KI-organisatie in Frankrijk. In de vorige week be kend geworden nieuwe draai uit Frankrijk zit van de vereniging onder meer de Valiantzoon Jacque, die ƒ581 netto melkgeld skoort en daarbij een prima exterieurvererver is. schapsgeld kost, maar een erg goed koop voedselpakket garandeert. Of voorraden afbouwen en dan een prijs die uit de hand kan lopen. Wat hormoongebruik betreft, moeten we de konsument nog eens duidelijk maken dat in Nederland alle gebruik verboden is en dat wij voorstander zijn van een nog strengere kontrole. Nu nog enkele vrolijke mededelin gen uit de streek. Afgelopen week heeft een sportploeg, waarin nog al wat landbouwjongeren, meegedaan voor de gemeente Oostburg aan de Zeskamp van de NCRV. Het was een goede promotie voor de hele streek. Ook de landbouw stond goed op de 'joker' afgebeeld. Een fraaie 2e plaats was het resul taat. De 350 supporters gingen dan ook tevreden naar huis met het Olé, Olé, nog in het achterhoofd. Op 28 maart is het allemaal op de TV te zien. Ook een groot sukses heeft een groep plattelanders behaald met hun toneelspel in dialekt. Reeds 3x een uitverkocht Ledeltheater. Proficiat. De initiatieven om weer meer zelf te gaan organiseren begint vooral in de kleine kernen op te leven. Dorp na dorp houden zij bonte avond, met overvolle zalen. Om de moed erin te houden het volgende: Kun je niet lachten, glimlach Kun je niet glimlachen, wees toch blij Kun je niet blij zijn, wees tevreden Maar nooit de moed opgeven en steeds voorwaarts streven. ren zijn die dan van bijna alles ook nog teveel produceren werkt op den duur bijna frustrerend. Het valt me wel eens op dat dit soort uitspraken vaak worden gedaan door dezelfde personen die ons enkele jaren gele den nog voorhielden, zoveel moge lijk te produceren per man en per eenheid hetgeen dan ook nog een moeten was om de kostenstijgingen op te kunnen vangen en een redelijk inkomen te behalen. Van de z.g. al ternatieven die ons toen werden voorgehouden vindt er op dit mo ment ook niet veel aanvulling op het inkomen plaats. De indruk bestaat dat de melkveehouderij, ondanks superheffing, en de varkenshouderij er eigenlijk nog het beste afkomen. Maar als de recente Brusselse voor stellen zouden worden overgenomen zou dit wel eens een verhevigde kou de sanering en afvloeiing in de land bouw over de gehele linie tot gevolg kunnen hebben. Waar we de laatste weken in de krant ook het een en ander van heb ben kunnen lezen is de voorberei ding van de ruilverkaveling in ons gebied. Het schetsontwerp schijnt nagenoeg gereed te zijn, maar men kan zich afvragen of dit de manier is om voorlichting te geven over de ruilverkaveling. Het komt onge- koördineerd over en het is geen goe de zaak als de streek via de krant van een en ander kennis moet nemen, terwijl de feiten hierin ook nog niet altijd even korrekt zijn weergegeven. Hopelijk dat de voorlichtingskrant die binnenkort verschijnt wat meer duidelijkheid geeft. De onlangs gehouden distriktverga- dering van het Waterschap - met voorafgaand een ekskursie - mocht zich in een toenemende belangstel ling verheugen. We vernamen o.a. dat de minister overweegt de uitke ring voor het onderhoud van de zee weringen aan te passen zodanig dat het dijkgeschot met ^0/ha naar bóven gaat. Een zaak waartegen ook, en met name, de landbouw zich met kracht dient te verzetten. Goed onderhoud van zeeweringen is een algemeen (nationaal) belang en het gaat niet aan de lasten hiervan eenzijdig af te wentelen op de ge- schotplichtigen. De natuur schijnt nog in winterse rust, maar die schijn bedriegt. De knoppen van sommige bomen gaan al wat zwellen. De sneeuwklokjes bloeien. Een koppel wilde eenden heeft elkaar alweer gevonden. De dagen worden merkbaar langer. Het voorjaar is weer in aantocht. Nog even en we gaan weer de mooiste tijd van het jaar tegemoet. Vrijdag 27 februari 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7