De Jaatste kilo's kosten het meest... Geen boer, geen voer 'De akkerbouw moet Rassenbericht suikerbieten zich aanpassen' Een terugblik op de winter Altijd zo tegen het weekend... Geleidelijk glijden we van de winter- rust naar het voorjaar. Kali en super zijn tijdens de vorst, in het begin van februari gestrooid. Afgelopen vrij dag en zaterdag hebben we in NOORD-BEVELAND anderhalve dag gehad om de stikstof aan de grond toe te vertrouwen. Er is heel wat gestrooid, op de rooivruchten na zal alles er wel op liggen. Het vergaderseizoen loopt ten einde. We hebben niet veel leuke dingen te horen gekregen. Overschotten, prijs verlaging, marktgericht produceren, kontingentering, uit de handel ne men van gewasbeschermingsmidde len, enz. Met spanning wachten we af wat de bietenprijs van het afgelo pen jaar gaat worden. De geruchten zijn niet hoopgevend; de 95 gulden zou zelfs niet gehaald worden. Aller- Het weer is op dit moment prachtig: lichte vorst in de nacht en overdag zon. De eerste trekkers in de BIES BOS zijn weer verschenen om kunst mest te strooien en misschien hier en daar vast wat gerst te zaaien. Want het is natuurlijk wel zo, dat ie dereen maanden zit te praten, wat er nu gezaaid kan worden met een re delijke kans op een goed saldo. Er komt echter een moment dat er ge zaaid wordt, misschien wel onder het motto 'Op hoop van zegen'. Want de vooruitzichten op de prijs ontwikkeling zijn niet zo gunstig. Praktisch iedere avond is er wel iets op het journaal: is het geen voorstel tot prijsverlaging, dan is het wel een maatregel om de overschotten op te ruimen of in te dammen. Of het gaat over de 'zure' regen waarbij altijd de Zo tegen het einde van februari zien we dat de meeste winteraktiviteiten op SCHOU WEN-DUIVEL AND af gesloten worden. De resultaten van de gewasstudiegroepen zijn voor een groot deel besproken en ook de kur- sus Rekenen voor beslissen, heeft z'n laatste bijéénkomst gehad. Daarnaast zijn ook de meéste vergaderingen van de afdelingen van de ZLM voorbij. Misschien is het goed om op al deze winteraktiviteiten nog even terug te komen. Allereerst hadden we de aktie Reke nen voor beslissen. Een aktiviteit waar 55 deelnemers aan meededen. Vooral de vier huiskamerbijéén komsten werden door de deelnemers als bijzónder leerzaam ervaren. Hoe wel deze bijeenkomsten weieens en kele uren na middernacht afgesloten werden was de opkomst hierbij bij zonder goed. Bij de vijf "grote" bij eenkomsten was deze opkomst beduidend minder. Het overdag bij eenkomen bleek toch voor velen een probleem te zijn. Vooral zij die sprui ten, prei of witlof telen en degenen die een baan hebben konden overdag moeilijk tijd vrijmaken. Bij de ver- volgkursus waarbij vooral het boek- houdrapport centraal staat zullen de middagbijeenkomsten waarschijnlijk weer naar de avond verschoven wor den. Dit om iedereen een kans te ge ven deze te volgen. Zoals geregeld hebben we ook de besprekingen met de gewasstudiegroepen voor een groot deel achter de rug. Voor de erwten en wege heeft men problemen met het bouwplan vol te krijgen. Velen hadden wat gereserveerd voor teunisbloemen, Noord-Beveland 100 ha, haast iedereen moet terug in bie ten areaal. Alternatieven zijn er wei nig. Moet dit allemaal gerst worden? Na al deze beslommeringen doet hét prettig aan, weer op het land bezig te zijn. Als alles weer eens aan het groeien is, ziet de wereld er weer heel anders uit. Maar als we de voortgebrachte pro- dukten af moeten gaan zetten ko men de problemen weer op ons af. Het enige waar we zelf wat aan kun nen doen is de kosten kant. Met la gere prijzen moeten we ons afvragen of de laatste kilo's die we proberen te halen niet te veel kosten. Bij een begrensde hoeveelheid te leveren sui- mestoverschotten in een adem ge noemd worden. Zou het misschien niet goed zijn als de landbouw iets aan dit sombere beeld deed onder het motto: 'Was er geen boer, dan was er geen voer'. Uit de veehouderij valt ook niet zo veel opwekkends te melden: Korting op korting, is de hoeveelheid niet te hoog, dan is het vetgehalte weer te veel gestegen. Dus er moet wat afge rekend worden om binnen het kwo- tum te blijven. Nu hangt er ook nog een prijsverlaging in de lucht» Dus de kostprijs zal omlaag moeten en er zal nog efficiënter gewerkt moeten worden. Ben benieuwd wanneer er echt alle rek uit zal zijn. Misschien op het moment, dat er geen droog brood van inlandse baktarwe meer overschiet? Eerlijkheidshalve moet ik ook mel den, dat verschillende kostenfakto- ren ook lager zijn geworden. De prijzen van kunstmeststoffen veldbonen studiegroep was de belang stelling groot. De teunisbloemstudie groep heeft z'n aktiviteiten afgesloten en zal uiteraard komend seizoen niet meer bestaan. Alleen de knolselderij- klub moet zijn resultaten van het af gelopen seizoen nog bespreken. Door de grote problemen met de afzet moesten we helaas lang wachten op de resultaten. Toch kunnen we met al le gewasstudieklubs terugzien op een geslaagd seizoen en het is te hopen dat ook het komende seizoen het enthou siasme weer groot is. Naast de studie- klubs zal er dit seizoen op Schouwen-Duiveland een nieuwe ak tiviteit plaatsvinden in de vorm van veldbijeenkomsten. Op drie bedrijven verspreidt over het eiland zal om de Temperatuursom per 19 februari Het voorjaar komt er weer aan, het wordt weer tijd om de temperatuur som in de gaten te houden. Zie voor achtergrondinformatie over de T- som het ZLM-blad van 6 februari jl.pag. 17. Als een T-som van 180 is bereikt kan men in de regel het best met stikstof strooien op gras land beginnen. Weerstation A B Vlissingen 98 12-3 Zierikzee 93 14-3 Rotterdam 90 19-3 Gilze-Rijen 88 20-3 Eindhoven 81 17-3 Eindelijk was het eind vorige week op ZUID-BEVELAND weer zover. Er kon op het land weer wat gebeu ren. Er is weer kunstmest gestrooid en de eerste zomergerst is gezaaid. Bij sommigen is dit ook goed moge lijk. Het is echter nog vroeg en er komen nog genoeg werkbare dagen. Van de andere kant als het gaat moet je het doen. Knoei de gewassen er niet in, dit blijf je de rest van het sei zoen zien. De omstandigheden ter plaatse en niet of de buren al bezig zijn, bepalen of het kan. De jaarvergaderingen van de vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting van ker is de kostprijs per kg misschien wel iets lager met een wat grotere op pervlakte en een mindere ha- opbrengst dan bij een hoge op brengst van een kleinere oppervlakte (ontsmetten, Temik). We zullen er een andere filosofie op na moeten houden dan we gewoon waren. Ge lukkig is de kunstmest goedkoop. Gaan we een krisis tegemoet of niet? Wie zullen er overleven? De grotere bedrijven? Diegenen met meer eigen vermogen? De bedrijven met de bes te grond? Het zal allemaal van in vloed zijn, maar het zal er toch voor al op aan komen het uiterste er uit te halen en er niet te veel in te stoppen. Maar er is nog vertrouwen in de toe komst, er zijn enkele percelen grond gekocht voor prijzen tussen de veertig- en de vijftigduizend gulden en er is een behoorlijk aantal nieuwe trekkers aangeschaft. zijn in vergelijking met vorige jaren fors onderuit gegaan. Ook de vee voerkosten dalen behoorlijk, terwijl de meesten van ons in deze streek volop ruw voer hebben, te meer om dat we feitelijk maar twee maanden meer te gaan hebben. Als nu de ren teverlaging, waarover al zo lang ge filosofeerd wordt, nog eens werke lijkheid zou worden, dan zouden we nog wat 'koelhuisboter' op dat 'dro ge brood' kunnen verdienen. Met de vleesprijzen is het huilen met de pet op, tenminste op de veemarkten. In de winkel bij de slager merk je daar niks van. We zullen misschien weer thuis moe ten gaan slachten en net als heel lang geleden het vlees weer huis aan huis gaan aanbieden. Het was misschien prijstechnisch wel interessant, maar het zal in onze geordende en geregel de samenleving niet meer mogen. Ik wens u goed weer en goede zaken. drie weken een bijeenkomst gehouden worden waar de aktuele problemen besproken worden. Problemen op het gebied van ziekten, plagen, onkruiden of bemesting van alle akkerbouwge wassen die op dat moment aktueel zijn worden besproken en op de per celen bekeken. Zo bereiden we ons al lemaal weer voor op het nieuwe groeiseizoen. Een seizoen dat mis schien weer heel anders is dan het af gelopen seizoen was. Afgelopen winter hebben we hopelijk weer het één en ander op kunnen ste ken. Hoewel de stemming vanwege de lage prijzen slecht was, bemerkte ik deze winter toch dat de meeste Schouwse boeren niet bij de pakken neer gaan zitten. Laten we hopen dat we alle moeite niet voor niets doen en dat de zon voor ons blijft schijnen. Volkel 80 22-3 Zuid-Limburg 72 25-3 Wouw 92 19-3 A: T-som van 1-1 tot 19-2-'87 B: Schatting per 19-2 wanneer T- som van 180 wordt bereikt In de serie uitgebrachte rassenberich- ten van het RIVRO is onlangs ook die van suikerbieten verschenen (nr. 745). Naast een algemeen overzicht van de teelt worden de diverse rassen be schreven, onderscheiden in de kate- gorieën hoog winbaar en vrij hoog winbaar suikergehalte. Dit rassenbe richt is verkrijgbaar bij het RIVRO, tel. 08370-19056. Oost- en West-Zuid-Beveland volg den elkaar snel op dit jaar. In 'West' stond de jaarvergadering in het ka der van de aardappel én in 'Oost' in het kader van de landbouwvoorlich- tingsdienst. Al met al onderwerpen die de komende jaren de landbouw- wereld en met name de akkerbouw- sektor danig bezig zullen houden. Ze zullen hun sporen achterlaten, diep of minder diep, zeker op Zuid- Beveland. Om te beginnen bij de aardappelen, daar staat door het komende Am- beleid en de eisen die tegenwoordig gesteld worden het een en ander te veranderen. De verwachting is dat het rassenassortiment danig zal wij zigen ten koste van Bintje. Dit hoeft uiteraard niet nadelig te zijn. We zullen rassen krijgen die op een bepaald punt sterk zijn en die dan ook daar afgezet gaan worden. Bijvoorbeeld een ras dat alleen ge schikt is voor de chips of voor de frites. Eén ding zullen ze allemaal gemeen hebben en dat is dat ze grof moeten groeien. Vrijdag de 20e februari hadden we weer lichte vorst en opeens waren de boeren aan het gerst en erwten zaaien. Al dikwijls hebben we ons afgevraagd wanneer het gaat vrie zen en daar kunnen we immer een positief antwoord op geven, want dat is altijd zo tegen het weekend. Dat beetje vrije tijd dat we nog over hebben raken we kwijt aan plastik leggen op de bieten, aan voorbewerken op nachtvorst en aan kunstmeststrooier als het be hoorlijk gevroren heeft. Men leeft dan met angst tussen vriezen en dooien en veelal is men blij als we onze plannen hebben kunnen ver wezenlijken. Vorige week zaten de boeren in de startblokken klaar en toen het een maal vroor en de grond hard ge noeg was ronkten de trekkers voor dag en dauw op de akkers. Erw ten en zomergerst gezaaid rond de 5e februari brengen 1000 kg/ha meer op dan wanneer een maand later gezaaid wordt. Boer zijn is een vak en dat kan men niet leren uit een boek, maar dat moet men aanvoelen en dat moet je hobby zijn. Er is in de landbouw geen week eender, want het kan vrie zen, dooien, regenen, waaien en warm zijn. Daarom zijn we over- gemechaniseerd, daarom gaan we in bepaalde periodes vroeger in de morgen beginnen en op andere tij den werken we tot 's avonds laat. Zo proberen we korrekties te ma ken op al onze plannen en trach ten we bij te sturen daar waar nodig. We zijn immers toch plan- tenteler en daarom moeten we het onderste uit de kan zien te halen. "Voorbewerken" is een werk woord wat niet iedere Nederlan der verstaat. Wanneer we het land mooi op wintervoor geploegd heb ben, dan trekken we het een maand later weer met de kultiva- tor uit elkaar en proberen het al goed gelijk te krijgen. Niet alle boeren doen het en zo kennen we voor- en tegenstanders van dit systeem. De voorstanders vinden, dat een berg zaadonkruid al in kiemstadium wordt vernietigd en dat kost weinig geld. Verder ligt het land egaal en dus is er bij het inzaaien later in het voorjaar wei nig grondverzet meer nodig. Steeds meer gaan we er toe neigen om ook de lichte grond een voor bewerking te geven. Voor het zaai en gaan we precisie machines kopen en zaaien zouden we nog In 'Oost' was een heel ander verhaal te horen. De gemiddelde bedrijfs- grootte is momenteel 26 ha en zou in de toekomst naar 52 ha moeten om mee te kunnen blijven draaien. Dit betekent dat er heel wat bedrijven zullen moeten verdwijnen. We zijn beter gebaat met minder bedrijven in een sterke akkerbouwsektor dan met iedereen aan de slag houden met re gelingen en subsidies. De vraag blijft dan nog van hoe krij gen de 'te kleine bedrijven' de grond van de buren in hun bezit en tegen welke prijs? We zijn ook niet gebaat dat er veel part-time boeren zullen komen. Als laatste dan de privatisering van de landbouw voorlichtingsdienst. Hoe zal dat er na 1990 uitzien? Verdwijnt die of is het bedrijfsleven bereid mee te betalen. Als de voor lichtingsdienst blijft dan in de zelfde opstelling of zullen er taken verdwij nen en weer andere bijkomen? Alle maal vragen waarop nu nog geen antwoord mogelijk is, maar binnen nu en drie jaar zullen de kaarten ge schud zijn. ouderwets willen doen in ruige ploegsneden. Voor alles moet het land gelijk liggen en daarop kun nen zelfs de breedste oogstmachi- nes goed werk leveren. Een jonge boer die eenmaal heeft voorbe werkt die wil nooit meer anders. Onze aardbol is rond en dus een groot geluk dat er nog boeren op de wereld zijn die de aarde probe ren gelijk te houden. De 20e februari zaaiden we erw ten, de 21e februari dooide het al en de 22e februari dansten 's avonds de muggen al weer. 's Morgens na kerktijd ontdekten we het eerste lieveheersbeestje al op het kerkplein. De natuurlijke vij anden van de bladluizen zijn er dus al en dan is onze konklusie, dat er dus nu ook al bladluizen zijn. Moeder Natuur is dus al vroeg aktief en het is daarom raadzaam, dat de boeren nu al op heesters en onkruiden zoeken of daar luizen te vinden zijn. Boven genoemde planten zijn waardplan- ten en we weten uit ervaring wat dat betekent. Het zijn altijd weer dezelfde boe ren die immer met alles de eerste zijn. Aan de Stelleweg wonen twee neefs en die zijn toevallig allebei boer. De een is de vlugge Jan en de andere de trage Jan. Jarenlang heb ik hun doen en laten gevolgd en geobserveerd. Het is ons opge vallen, dat de vlugge Jan al jaren zijn schaapjes op het droge heeft. Dit is dus weer het bewijs, dat je ook van je familie nog wat kan leren. Om op die schapen terug te komen wil ik u niet onthouden, dat ik ze nog dagelijks in de wei zie lopen. Met al dat koprot in de uien krijg je net als die schapen de tranen in de ogen. Men zal maar schaap we zen en niet veel anders te eten krij gen als rotte juin. Een misschien wankele basis om een gezond schapenbestand mee op te bou wen. Op een rantsoen moeder melk met een luchtje van juin en knoflook leer je als lam wel blèren. Het verjoren schaap "Al wie door ootmoed wordt herboren, is op deze planeet nog niet verloren". Het verloren schaap was heus nog niet zo slecht. Het kwam alleen wat later, maar weer goed terecht. R. de S. 6 Vrijdag 27 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6