nieuws uit brussel EG-overleg over zuivel akkoord zit nog vast Mestboekhouding voor deel bedrijven simpeler Nederlandse aardappelwereld voelt adem buitenlandse konkurrenten in de nek Venexa-voorzitter G. Lodewijk: "Achterblijvende export- aardappelen West-Duitsland verontrustend" Industrie Struisvogelpolitiek (R. Winkel, Brussel) Het EG-overleg over de uitwerking van het zuivelakkoord uit decem ber zit nog muurvast. Het zal niet lukken om alle problemen vóór de afgesproken datum van 1 maart op te lossen. De kans is zelfs groot dat de laatste onderdelen van het pakket, die volgende week zouden moeten worden afgewerkt, een rol gaan spelen in het prijzendebat. Ook de prijsronde begint namelijk volgende week. Dat bleek maandag in Brussel bij een nachtelijke vergadering van de ministers van Landbouw. De Raad wist daarbij maar één zaak definitief te regelen. De premie van ruim 23 gulden per 100 kg, die boeren van 1 april zullen krijgen voor de tijdelijke stillegging van 4 procent van hun produktie, zal worden uitgekeerd zonder dat er wordt gekeken naar eventuele overschrijdingen van de quota. Overschrijding wordt van zelfsprekend afgestraft door de su perheffing, maar de compensatiere geling blijft hier dus los van staan. Volgens minister Braks voorkomt de Raad hiermee dat de boeren twee keer worden gestraft. Blijven liggen Twee andere problemen zijn in de nacht van maandag op dinsdag blij ven liggen. De versoepeling van de interventievoorwaarden en de Duitse wens om dit jaar al meer quota te mogen inleveren liggen nog zó moei lijk, dat de Raad er volgende week op terug moet komen. Hetzelfde geldt voor de socio-structurele maat regelen, die de bittere pil voor som mige boeren moeten vergulden. De opschorting van de interventie stuit vooral op bezwaren in Duits land. Het is duidelijk dat het voor stel om pas te interveniëren als de prijs 10 procent onder de interven tieprijs ligt niet haalbaar is. Ook het plan om de interventie op te schor ten als de marktprijs boven het EG- gemiddelde ligt heeft het niet ge haald. De Europese Commissie moet deze week met een nieuw voor stel komen. Hierin zal de bodem prijs weer enkele procenten hoger komen te liggen, zo is de ver wachting. Het naar voren halen van de quota vermindering is verwezen naar een speciale werkgroep, die eveneens de ze week met een oplossing voor de dag moet komen. Ook Nederland is wel geïnteresseerd in het vervroegen van de maatregelen, zo zei minister Braks. Ook in Nederland zijn name lijk teveel quota uitgegeven, zij het met minder ruime hand dan in Duitsland. Door die quota snel op te kopen zou men problemen met Brussel kunnen vermijden. Braks heeft wel bedenkingen tegen de fi nanciële gevolgen. Duitsland wil de hele operatie nationaal voorfinan cieren. De socio-structurele maatre gelen, waarvan een vut-regeling voor oudere boeren de belangrijkste is, zitten nog steeds vast op de bezwa ren van enkele lidstaten tegen het verplichte karakter van de maatrege len. Vooral Frankrijk en Denemar ken pleiten voor een vrijwillige deel name per land. Met name de Fran sen zijn bang dat een deel van het platteland anders zal leeglopen. Minister Braks zei dinsdag dat de zuidelijke landen zoveel uitzonderin gen willen hebben, dat het hele over leg op dit punt, dat vóór 1 maart zal moeten worden afgesloten, dreigt vast te lopen. De bewindsman zei te verwachten dat geen enkele Neder landse boer van de VUT-regeling ge bruik zal maken. Bij de presentatie van het mestactie- programma voor de komende vier jaar heeft minister Braks aangekon digd dat voor bedrijven die niet meer mest produceren of ontvangen dan 125 kg fosfaat per ha, een vereenvou digde mestboekhouding zal gelden! Voor snijmais geldt een norm van 225 kg fosfaat. Het gaat daarbij om ca. 30.000 bedrijven. In het mestac- tieprogramma, dat een budget van 126 miljoen gulden heeft voor de ko mende vier jaar, wordt een groot deel van het geld bestemd voor de stimulering van mestopslagfacilitei- ten. Daarvoor wordt 15 miljoen per jaar uitgetrokken. Het geld is bedoeld voor de oplos sing van "knelpunten", niet voor een algemene subsidieregeling. Verder wordt in het actieprogramma gelg beschikbaar gesteld voor de (voorfi nanciering van de landelijke mest bank, bewerking en verwerking van mest, en onderzoek. Samen met zijn VROM-collega Nij- pels presenteerde minister Braks het actieprogramma afgelopen dinsdag. De drie hoofdlijnen waarlangs de aanpak van het mestprobleem zich afspeelt zijn meer aandacht voor de samenstelling en verteerbaarheid van het voer, betere afzet, en meer be- en verwerking van mest. Door de gefa seerde invoering van de wetgeving zal ook de milieubelasting geleidelijk af nemen, zei Braks. Nijpels wees erop dat ook in het jaar 2000 er nog spra ke zal zijn van een jaarlijks mest overschot van 52 miljoen ton, genoeg, zei hij, om een rij volle mestvracht- wagens rond de hele evenaar te vormen. Overtredingen Het ministerie is begonnen -«iet de controle op de juistheid van de inge vulde gegevens, zei de minister. Be halve de gegevens van het registratieformulier kunnen dat ook gegevens van de mestbanken, meitel ling etc. zijn. Overtreders zullen streng en prompt worden aangepakt, waarschuwde Braks. Hij benadrukte dat dat mede op verzoek van de sec tor gebeurde. Het ministerie gaat er van uit dat elk veehoudbedrijf in de toekomst voldoende opslagcapaciteit moet hebben om tenminste vijf maanden te kunnen overbruggen. De financiering van de benodigde opslagcapaciteit is in beginsel de ver antwoordelijkheid van de onderne mer zelf, zei Braks. Slechts in het geval 'van duidelijke knelpunten zal een beroep op de gelden van hey mestactieprogamma mogelijk zijn. "We mogen blij zijn als we de export van aardappelen de komende jaren zullen kunnen handhaven op het peil van de laatste jaren (1985 en 1986 ca. 1,2 miljoen ton). In en vanuit talrijke landen wordt de druk op de markt sterker. Als gevolg van o.m. de overschotsituatie bij de granen, suiker, zuivel enz. enz. gaat een aantal landen zelf meer aardappelen telen. Met name de export naar West-Duitsland laat het vooral om die reden dit exportseizoen zwaar zitten. De ex port van konsumptieaardappelen naar deze grootste afnemer liep per 1 februari al ca. 30.000 ton achter vergeleken met vorig jaar op het zelfde tijdstip. Een zeer verontrustende situatie. Wankelt Bintje op haar troon en dreigt Nederland haar suprematie als aardappeltelend land te verlie zen? Met deze twee vragen begon di- rëkteur L.R. Wentholt van aardap- pelhandel C. Meyer B.V. te Kruinin- gen donderdag 19 februari jl. zijn in leiding op de vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting "West-Zuid Beveland". Daar mee gaf hij de volle Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek meteen voldoende stof tot nadenken en diskussie. Volgens Wentholt staat er in aardap peltelend en verwerkend Nederland heel wat te gebeuren. "Wij voelen", zo zei hij, "de adem van de buiten landse konkurrentie in de nek. Prijstechnisch kunnen we op dit mo ment nauwelijks meekomen met bij voorbeeld een land als België. Dit land kan de grondstof voor de aard- appelverwerkende industrie al goedkoper aanbieden". Wat de kwaliteit betreft vroeg hij zich af of onze Bintjes gezien de mankementen in veel partijen nog wel de hoge prijs waard is. Ook kunnen er vraagte kens worden gezet bij de interne kwaliteit (bakkleur) en de lengte van het produkt. Door dit alles dreigt niet meer de vraag wat wordt be taald, interessant te zijn maar komt de vraag op ons af of we überhaupt wel kunnen leveren! Vanaf 1 maart a.s. kunnen alle akkerbouwers in het zuidwesten weer gebruik maken van de ac tuele akkerbouwinformarie wel ke te verkrijgen is via het zuid westelijke telefoonbandje. Elke dinsdag en vrijdag zal vanaf 12.00 uur weer een nieuw tele foonbericht te beluisteren zijn via nummer: 01806-14166 De informatie die gegeven wordt zal vooral betrekking hebben op: Volgens de direkteur van Meijer B.V. is het de hoogste tijd om het hele aardappelgebeuren vanuit een andere invalshoek te benaderen. Daarbij moet goed worden beseft dat de industrie momenteel de be langrijkste afnemer van aardappelen is en dat daar andere veelal zwaarde re eisen gelden dan voor de kon- sumptie. "We moeten naar een gro te, lange aardappel die niet meer zo nodig die mooie gele kleur hoeft te hebben maar die wel en volgens Wentholt heel belangrijk - op een natuurlijke wijze voldoende afge- rijpt moet zijn. Onderzoek en erva ring hebben geleerd dat dan de be waring beter mogelijk wordt en dat daardoor een goede kleur bij het bakproces verzekerd is. Wentholt ging ook in op het AM- beleid. Hij waarschuwde het in het Zuidwesten toch vooral niet zover te laten komen als elders in het land. Wat de AM-resistente rassen betreft zei hij erop te vertrouwen dat er daarvan rond 1990 voldoende be schikbaar zullen zijn. "De kwekers zijn op een holletje bezig en de perspectieven zijn goed zodat tijdig geschikte rassen voor de verwerking op de markt zullen komen". Hij het optreden van ziekten en plagen en de bestrijding daarvan; het geven van onkruidbestrij- dingstips; actuele informatie omtrent zaaien en grondbewerking; bemestingsadviezen; demonstraties; enz. De berichten zijn 24 uur per dag te beluisteren, zodat niemand de ze informatie behoeft te missen. weerlegde de kritiek als zouden deze rassen minder opbrengst geven. "Vergeet niet, zo hield hij de boeren voor, dat het deel dat zich momen teel van de Bintje redelijk tot goed laat verhandelen aanzienlijk kleiner is dat de gemiddelde opbrengst in tonnen per ha. Daar komt nog bij dat het niet bruikbare ondermaatse deel de prijs van de andere ook nog eens drukt. Wat de Phoma betreft haalde hij uit naar de NAK die al lang wist dat de konklusies die in het rapport Tur kensteen zijn getrokken niet juist waren. Hij sprak hier van struisvo gelpolitiek. Volgens hem moet vast worden gehouden aan de 0-norm. Om de export niet te belemmeren is volgens direkteur Wentholt opening van zaken dringend nodig waar het de Phoma en de Rhizomanie-situatie in ons land betreft. J.W. Landbouwschap sprak met Nederlandse Europarlementariërs Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft maandag met de Nederlandse landbouwspecialisten in het Europese parlement overlegd over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. De heren Louwes, Tol man en Woltjer zijn het met het Landbouwschap eens dat de Commis sie de boer weinig perspektief biedt. Tegelijk steunen ze de pogingen van landbouwkommissaris Andriessen om de overproduktie in de landbouw aan banden te leggen. Voorzitter Marius Varekamp van het Landbouwschap benutte het gesprek om zijn kritiek op de voorgestelde prijs- en marktmaatregelen nog eens op een rijtje te zetten. Daarbij sprak hij ook zijn zorg uit over de ontwik kelingen in West-Duitsland, waar de overheid aanstuurt op verdergaande nationale steunmaatregelen voor de eigen landbouw. Voor het oplossen van de problemen in de graansektor noemde Varekamp een betere orde ning van de wereldhandel in granen noodzakelijk. Hij pleitte daarbij voor een breed overleg tussen alle graan- producerende landen. Het was geen rooskleurig verhaal dat de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Exporteurs van Aardappelen de heer G. Lodewijk hield voor de bezoekers van de Jaar vergadering van de Ver. voor Be drijfsvoorlichting "West-Zuid- Beveland" donderdag 19 februari jl. in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Bij alle onzekerheid kon de Venexa- voorzitter toch nog een positief ge luid laten horen: de export van aard appelen naar Spanje en Portugal loopt goed en kompenseert een deel van het verlies elders. Beide landen zijn sterk aan de markt. Helaas is hier waarschijnlijk sprake van een incidentele situatie vanwege een mis oogst. Voorlopig lijkt het er niet op dat Spanje en Portugal struktureel tot onze vaste grote afnemers mogen worden gerekend. De voorzitter van de aardappelexporteurs verwacht ook niet dat de export van verwerkte aardappelen (frites en dergelijke) nog veel toe zal kunnen nemen". In het algemeen gaat het verhaal van de konsumptieaardappelen ook op voor de pootaardappelen. We telen te veel en perspektief voor meer af zet is er nauwelijks. We hopen tegen de bovenkant van de markt aan en uitbreiding van ha's en opbrengsten is dan ook beslist ongewenst". De heer Lodewijk sluit niet uit dat de veranderde marktomstandigheden in ons nadeel tot uitdrukking komen in de prijs de komende jaren. Phoma Wat het Phomabeleid betreft schaart Lodewijk zich achter het standpunt van het Landbouwschap dat de verantwoordelijkheid wil leg gen bij de telers. Volgens hem een rechtvaardig systeem. Hoewel eraan een verdere introduktie van AM- resistente rassen nadelen kleven zal het toch meer die kant op moeten. "Het is natuurlijk plezierig dat we met Bintje alle kanten op kunnen maar ze is niet zaligmakend. Boven dien is het een beetje onzin en over trokken dat we geen andere aardap pelen kunnen verkopen. Wat dat be treft hebben we de laatste jaren met Bintje wel wat overdreven. Ze zal als veelzijdige aardappel haar plaats houden maar ze zal die wel meer en meer met andere rassen moeten de len", zo verwacht Venexa-voorzitter Lodewijk. Vervoerverbod varkens in Zuid-Limburg opgeheven Met ingang van 23 februari 1987 is het vervoerverbod van varkens in Zuid- Limburg opgeheven. Het vervoerver bod werd 5 februari jl. ingesteld na een geval van klassieke varkenspest. Binnen drie km. rondom het bedrijf waar varkenspest werd gekonstateerd (gemeente Bergen Terblijt), blijft het vervoerverbod van kracht. Nederland ook in 1986 grootste kaasexporteur Ondanks groeiende druk van de kon kurrentie is Nederland in 1986 de grootste kaasexporteur ter wereld ge bleven. Er werd 20 miljoen kilo méér in het buitenland afgezet ten opzich te van 1985. De totale zuivelkon- sumptie in Nederland was opnieuw hoger, met een ruime groei van de kaasafzet, een stijgende boterkon- sumptie en een gelijkblijvende ver koop van Nederlandse melk. Deze gegevens heeft Het Nederlands Zui- velbureau bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst op 24 februari jl. te Hil versum. Het Nederlands Zuivelbureau ver wacht in 1987 goede afzetresultaten ondanks grotere konkurrentie en een lager budget. Met name voor de kaas- afzet in de EEG is een verdere groei mogelijk. WEER ACTUELE INFORMATIE VIA HET ZUIDWESTELIJKE AKKERBOUW TELEFOONBANDJE Vrijdag 27 februari 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5