Scheidend kringvoorzitter Joh. Nieuwenhuijse: "Kontakt met basis erg belangrijk" Voorzitter Cebeco-Zuidwest: "Massa produktie is niet onze toekomst" K.I. Zuid-Nederland start onderzoek naar Embryo-transplantatie Mestverordening in Brabant krijgt vervolg Guus Laeven nieuwe directeur K.I. Zuid-Nederland Spanningen Ontmenging Korrektie Als er één kringvoorzitter is die kan bevestigen dat geld niet alles vergoed dan is het wel de heer Joh. Nieuwen huijse (63) uit de Quarlespolder bij Lewedorp. Vanaf 1962 maakt hij deel uit van het ZLM-kringbestuur in West Zuid-Beveland. Als zodanig is hij zeer nauw betrokken geweest bij de opkomst van de industrie in het Sloe gebied. Een periode die hij omschrijft als "stormachtig" en die veel leden van de kring zeker emoti oneel diep geraakt heeft: "Het ging hier om een grootschalige industrie ontwikkeling die gepaard ging met talrijke onteigeningen van soms hele bedrijven. Daar ben je vanuit je funk tie dan nauw bij betrokken en dan merk je hoezeer veel boerenfa milies aan hun woonstee hun grond en gebouwen gehecht zijn. Dan weg moeten doet pijn en die kan niet ge heel worden weggenomen door geld". Een kort gesprek - "maak er niet te veel van ik wordt slechts kringvoor zitter of..." met de heer J. Nieuwen huijse die een kwart eeuw de kar van de o.a. 940 leden tellende kring West Zuid-Beveland, heeft helpen trek ken. Hij vindt dat dat lang genoeg is. Per 4 maart zal hij worden opge volgd door de heer S.J. Noteboom te Kloetinge. De scheidende kringvoorzitter zegt altijd in de gelukkige omstan digheid te zijn geweest dat het kan toor van de ZLM in zijn gebied is ge vestigd. Veel leden konden zich dus rechtstreeks tot de deskundigen in het landbouwhuis wenden. Dat men de voorzitter dan passeerde heeft hij in het geheel niet als storend erva ren: "zo'n direkt kontakt met de deskundigen lag voor de hand en bo vendien wij zijn er in de eerste plaats in het belang van de leden en als dat belang op die wijze het beste wordt gediend dan is dat uitstekend", rea geert hij nuchter en zakelijk. Nieuwenhuijse zegt altijd goed voor ogen te hebben gehouden dat een es sentieel onderdeel van de funktie van een kringvoorzitter is het voort durend houden kontakt met de basis om de geluiden die daar worden ge hoord door kunnen spelen naar het hoofd- en dagelijks bestuur van de organisatie. Dat bleek niet altijd eenvoudig maar door zelf de be drijfsvoering op het akkerbouwbe drijf uit te blijven oefenen was er als het ware een natuurlijke zekering in gebouwd. Immers als praktiserend boer kende hij de problemen in het veld en de diskussies op de talrijke vergaderingen. Toch heeft de kom- binatie van beide funkties wel span ningen opgeleverd: "Op het bedrijf zijn er dagen en periodes dat je er bij moet zijn bijvoorbeeld als er ge zaaid, gespoten of geoogst moet worden. Dan was er voor het organi- satiewerk wel eens geen tijd; het be drijf gaat dan voor. Daarvoor be stond bij zijn kollega-bestuurders begrip en dat hoort ook zo, vindt hij. Toch kan hij zich wel indenken dat jonge boeren een vergoeding vragen wanneer ze voor een funktie in de organisatie gevraagd worden. "Tegenwoordig kan dat moeilijk an ders". Wel vind ik dat een stuk idea lisme bij de bestuurders niet mag ontbreken. Je moet er ook iets voor over hebben. Nieuwenhuijse heeft er ook bewust zijn bedrijfsvoering op aangepast door o.m. geen enkele sa menwerkingsovereenkomst aan te gaan en door de loonwerker in te schakelen. In de ca. 25 jaar die hij in het bestuur van de kring heeft gezeten (waarvan sinds 1969 als voorzitter) is er in West-Zuid Beveland nogal wat veranderd. Er is veel grond ontei gend en er heeft een enorme ontmen ging plaats gevonden. De bedrijven zijn specialistischer geworden en de veestallen zijn voor het overgrote deel veranderd in koelcellen. Toch is er in het kringgebied nog steeds een grote variatie in bedrijfstypen. Dat spreekt hem wel aan. Grond en pachtzaken is in de loop der jaren een specialiteit van Nieuwenhuijse geworden. Dat hangt mogelijk mede samen met het feit dat hij in de eer ste jaren van zijn boer zijn, het eigen bedrijf letterlijk en figuurlijk vanaf en vanuit de grond op heeft moeten bouwen. Pas toen hij die - op z'n zachtst gezegd niet gemakkelijke pe riode achter de rug had kon hij aan de van nature aanwezige veelzijdige belangstelling gehoor geven. Wat lag er mede gezien de ontwikkelingen in J. Nieuwenhuijse het Sloegebied meer voor de hand dan juist grond en pachtzaken? Hij kan het dan ook niet laten op te merken dat hij niet gelukkig is met de plannen om in de Zak van Zuid- Beveland een Groot Landschappelij ke Eenheid te willen kreëren. Ook bij het uitstellen van de beheersge bieden heeft hij zo zijn bedenkingen. Hij voorziet dat door dit soort rege lingen de bedrijfsvoering te zeer wordt beperkt en dat ze ook een be vriezend effekt zullen hebben op de bedrijfsontwikkelingen. Dat stuit de kringvoorzitter die, als geen ander weet wat het ontwikkelen van een bedrijf betekent tegen de borst. Za kelijk gezien is zo'n ontwikkeling ook nodig wil je een gezonde boe renstand houden, zo is zijn over tuiging. J. Wierenga De voorzitter van Cebeco-Zuidwest de heer J. van Iwaarden heeft op de algemene vergadering van de coöpe ratie donderdag 19 februari jl. in restaurant Mondragon te Zierikzee enkele zeer kritische kanttekeningen geplaatst bij de jongste EG- prijsvoorstellen. Enerzijds acht hij het tempo van het aanpassingspro ces veel te hoog, anderzijds verloopt het besluitvormingsproces veel te langzaam waardoor er zakelijk ge zien een veel te grote onzekerheid ontstaat ten aanzien van de te nemen beslissingen. Inhoudelijk kritiseerde hij de af schaffing van de maandelijkse ver goeding voor de opslag van granen die een verlaging van totaal ca. 10% van de interventieprijs tot gevolg heeft. Overigens zei van Iwaarden te vrezen dat de "echte" interventie prijzen als gevolg van de prijsbeslui- ten voor bakwaardige tarwe met niet minder dan 15% en voor voertarwe met 17,5% zullen dalen. "Het ver schil tussen de papieren interventie prijs en de werkelijk betaalde inter ventieprijs is wel erg groot gewor den", zo zei hij. De daling van de minimumprijs bij peulvruchten met ca. 10% noemde de voorzitter onbe grijpelijk, zeker nu de behoefte nog steeds groter is dan de produktie. Samenwerking De voorzitter van de 15-jarige coö peratie meent dat in de toekomst een intensievere samenwerking geboden zal zijn zowel binnen de Cebeco- Handelsraadgroep als daarbuiten met andere coöperaties. De huidige marktomstandigheden zijn zodanig aan veranderingen onderhevig dat de in het verleden ontstane struktu- ren opnieuw op hun waarde moeten worden getoetst. In het belang van de boer valt volgens hem aan een herverkaveling van funkties niet te In het artikel "Rapport Waterschap: water Spuikanaal in droge perioden te zout..." in het ZLM-blad van 20 februari jl. staat vermeld dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst de nadelen van zuiveringsslib opklopt. Dit is niet juist. De dijkgraaf die hier over het woord voerde, heeft hier de landbouw in het algemeen genoemd. ontkomen. Brede samenwerking is ook nodig op het terrein van de in dustriële verwerking van akker- bouwprodukten. Het wordt volgens de voorzitter hoog tijd dat op dit ter rein initiatieven worden genomen. In dit verband vroeg hij zich af of met name aan de peulvruchten geen extra waarde kan worden gegeven. De Cebeco-Zuidwest voorzitter zei vervolgens niet uit te willen sluiten dat de Coöperatie in de toekomst za kelijke samenwerkingsvervormen aan zal gaan met de regionale stands organisaties. Hij doelde hierbij o.m. op de vermarkting van mana- gementssystemen voor de boerderij maar ook op het terrein van de teelt- technische voorlichting. "In ons be lang, zo zei hij tot een volle zaal, zijn wij bereid om deskundigheid en mankracht in te zetten met iedere or ganisatie die ten doel heeft om onze bedrijfsvoering te optimaliseren". Massaproduktie Over kwantiteit en kwaliteit was van Iwaarden duidelijk: "Massaproduk tie" is niet onze toekomst. Welis waar wordt betere kwaliteit niet al tijd extra betaalt maar je voorkomt er wel mee dat kortingen worden toegepast en het vergroot bovendien de afzetmogelijkheden. Cebeco- Zuidwest laat het niet bij woorden: op 13 mei zal in Middelburg een cen traal schoningsbedrijf voor zaden in gebruik worden gesteld. Bij de bestuursverkiezing is in de va- kature H.C. van der Maas benoemd de heer T.H.C. van Arenthals te Kortgene. Na het huishoudelijk ge deelte hield de voorzitter van de hoofddirektie van de Rabobank Ne derland drs. H.H.F. Wijffels een in leiding (zie voor verslag zlm-blad van-20 februari j.l.). Uit de tussentijdse evaluatie van de provinciale verordening Dierlijke Meststoffen blijkt, dat deze verorde ning voorlopig van kracht moet blij ven. De provincie Noord-Brabant, die de verordening vorig jaar heeft inge voerd, vindt dat het komplete aktie- programma minstens tot 1 januari 1989 moet worden uitgevoerd. De evaluatie werd vorige week door de statenkommissie land- en tuinbouw besproken. Uit de evaluatie blijkt dat driekwart van de Brabantse bedrijven geen mestoverschot heeft. Bij 3 procent van de bedrijven is het overschot zo klein, dat er geen boekhouding nodig is. De overige 22 procent vormen de probleembedrijven; ze liggen voor het grootste deel in het oosten van de pro vincie. De gemeenten met de groot ste mestoverschotten zijn Deurne en Gemert. In deze gebieden zijn trans porten over vrij lange afstanden no dig om de mest kwijt te raken. Vaste mest gaat grotendeels naar Zeeland, Noord- en Oost-Nederland en Noord en Zuid-Holland. Drijfmest vindt vooral zijn weg naar Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en België. Uit de evaluatie blijkt ook dat de meeste boeren zich vrij goed houden aan de mestvergunningen. Politie en inspek- tiedienst maakten in totaal een tien tal processen-verbaal op. Een aantal ontwikkelingen op het ter rein van de distributie en de mestbe- werking en -verwerking loopt intussen goed. Dat geldt voor het projekt Nistelrode en de proefopstelling in Sterksel, de export van goed stapel- bare pluimveemest naar Noord- Frankrijk en de oprichting van de mestverwerkingsfabriek Promest, waarvoor onlangs de eerste paal werd geslagen. Via bemonstering wordt voorts het aanbod van kwalitatief be tere drijfmest gestimuleerd. Een belangrijke stap in dit proces is het terugdringen van mors- en spoel water in drijfmest. Zoals bekend wordt het grote volume van drijfmest (en dus de hoge transportkosten) vooral veroorzaakt door het morsen van water. Met enkele eenvoudige in grepen kan grotendeels worden voor komen dat dit water in de mest terecht komt. "Het toverwoord in de rundveehou derij in de nabije toekomst is zonder twijfel de biotechnologie. Het on derzoek naar de ontwikkeling van embryo-transplantatie en de renda bele produktie van rundvee- embryo's krijgt een speciale plaats. Met behulp van onder meer de Ra bobank en het ministerie van Econo mische Zaken starten wij een zes jaar durend onderzoeksproject, dat een kleine dertig miljoen gulden kost". Algemeen directeur C. Willems van K.I.-vereniging Zuid-Nederland ont vouwde de opzet van dit onderzoek, tijdens de jaarvergadering maandag j.l. in Leende bij Eindhoven. Bij het inplanten van embryo's is het geslacht bekend. Mede hierdoor kunnen rundveehouders goedkoper werken. Bovendien kan het project eraan meewerken dat Nederland zijn toonaangevende rol in de rundvee fokkerij terugkrijgt, zoals zowel Willems als voorzitter J. Gielen op de jaarvergadering van de K.I. be toogden. Als het onderzoek aan de nodige cri teria voldoet, zal het ministerie van Economische Zaken de helft beta len. De Rabobank heeft al in 1985 een fonds in het leven geroepen om biotechnologisch onderzoek te be vorderen. De samenwerkende K.I.- verenigingen zullen zelf echter ook in de buidel moeten tasten. Volgens Willems kan het project lonend zijn, als op termijn 10% van de kalveren via embryo-transplantatie ter wereld komt. De nieuwe onderzoeksplannen wer den tijdens de jaarvergadering met gemengde gevoelens ontvangen door de Brabantse en Limburgse veehou ders. Door de moeilijke situatie in de rundveehouderij vroeg een aantal zich af, of de boeren hier wel geld in moeten steken. Sommigen lieten duidelijk weten dat de plannen hen te ver gingen. Fusie In de cijfers van K.I. Zuid- Nederland is de teruggang in de melkveehouderij duidelijk terug te vinden. Het aantal iseminaties loopt fors terug, zelfs nog sneller dan ver wacht. De voorgenomen fusie, die in september van dit jaar zijn beslag moet krijgen, is mede een gevolg van deze ontwikkelingen. Zes K.I.- verenigingen, in volgorde van groot te Limburg, De Kempen, West- Brabant, Midden-Brabant, De Meije- rij en Peelland, vorig jaar goed voor 130.000 inseminaties, gaan in het nieuwe samenwerkingsverband op. Centraal distritubiepunt van sperma en het bestuurlijke en administratie ve centrum komen in Oerle (gem. Veldhoven). De grootscheepse ver bouwing van stal en hoofdkantoor, die daar nu aan de gang is, wordt op 3 juni a.s. door minister Braks ge opend. "Het efficiënter opzetten van het gehele bedrijf en verdergaande automatisering vormen een absolute noodzaak om de kosten in de hand te houden", aldus voorzitter Gielen. De nieuwe directeur van Zuid- Nederland, ir. A. Laeven, verwacht niet dat het samengaan van de K.I.- stations op veel weerstand zal stui ten, al is het laatste woord er zeker nog niet over gezegd. Met name bin nen K.I.-centrum Peelland is men nog niet geheel zeker van de fusie. De besprekingen binnen die vereni ging over dit punt zijn nog niet afge rond. Volgens Laeven ligt dat aan de tarieven voor inseminatie,, die niet overal hetzelfde zijn. Ir. A.H.M. Laeven (37) is door het bestuur van de Coöperatieve Vereni ging K.I. Zuid Nederland benoemd tot algemeen directeur. Guus Laeven volgt drs. C. Willems op, die op 3 juni in de VUT gaat. Dit afscheid valt samen met de opening van het nieuwe centrum van K.I. Zuid- Nederland door minister G. Braks. Ir. Laeven, die afkomstig is uit Zuid-Limburg, werkte na zijn studie aan de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen vier jaar bij de rijksland bouwvoorlichting in Noord-Holland en Friesland. In 1979 stapte hij over naar het veeverbeteringsbedrijfsle- ven, eerst bij het Fries Rundvee Stamboek en de Bond K.I. Fries land, vervolgens zes jaar als tech nisch directeur bij het F.R.S. in Leeuwarden. In 1985 werd Laeven aangetrokken als foktechnisch direc teur van de K.I. Zuid-Nederland. Vrijdag 27 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4