over geld en goed ingezonden Af. TV. Overbeeke verlaat na ruim 40 jaar Acountantsunie ZLM Onderlinge Zuidelijke Hagel- verzekering had redelijk jaar AOC's en gebiedsuitbreiding Wijziging belastingen 1987 Goes krijgt AOC; Kapelle boos Nettowinst CSM met 15% omhoog Proef teelt hazelnoten gaat door! Elke week leest u in deze rubriek een kort artikel over een bepaald SEV- onderwerp. Naast deze vorm van schriftelijke voorlichting geeft de SEV, zoals u wellicht weet, monde linge voorlichting door middel van be zoeken bij de mensen thuis en door middel van groepsvoorlichting (kur- sussen en inleidingen). Wat u misschien niet wist is, dat de SEV een groot aantal folders heeft over allerhande onderwerpen. We noemen er een aantal: Op het gebied van erfrecht en huwe lijksgoederenrecht: - Huwelijk en vermogen - Erfrecht en testament - Tarieven schenkingsrecht en succes sierecht - Regel bij leven wat u kunt regelen - Wat te regelen na overlijden Op pachtgebied: - Pacht - Pachtnormen - Voorkeursrecht pachter. Op het gebied van ruimtelijke orde ning, bouwen en wonen: - Bestemmingsplan ligt ter inzage - (Ver)huur van woonruimte - Bouwvergunning (aanvraag, pro cedure) - Woning op naam van de kinderen? Op het gebied van financiën (gezin en bedrijf): - Financiële regelingen met kinderen - Wat te doen bij financiële pro blemen - Verzekeren tegen arbeidsonge schiktheid - Verzekeren tegen ziektekosten - Overdrachtsbelasting. Overige - Regelingen voor de tuinbouw - Arbeidsovereenkomst en ontslag - Onderbewindstelling meerder jarigen. Hebt u met één van bovengenoemde onderwerpen te maken en u wilt daar in het kort enige informatie over ter oriëntatie, dan kunt u een folder aan vragen bij de Sociaal Ekonomische Voorlichting. Per 28 februari a.s. zal de heer M.N. Overbeeke de Accountantsunie ZLM na een dienstverband van bij na 42 jaar officieel verlaten. Nadat hij op 1 juli 1985 z'n 40-jarig jubileum mocht herdenken, maakt hij nu gebruik van de mogelijkheid bij het bereiken van de 64-jarige leeftijd vervroegd uit te treden. Ons kantoor verliest in de persoon van de heer Overbeeke een zeer ge waardeerde kracht. De periode vanaf 1 juli 1945 wordt wat het werk betreft gekenmerkt door vele veranderingen in de be lastingwetgeving, ingewikkelde be palingen in diezelfde wetgeving, een uitbreiding van de dienstverlening en veel aanpassingen in de verslag geving. Mede dankzij een energieke inzet heeft de heer Overbeeke tot het laat ste toe het werk korrekt en in een vlot tempo gedaan, terwijl de kon takten met de kliënten daarbij altijd zeer naar wens zijn verlopen. Graag willen we de heer Overbeeke met het behaalde resultaat feli citeren! Als blijk van waardering en in ver band met het afscheid willen kom- M.N. Overbeeke missarissen en direktie hem graag een receptie aanbieden, die wordt gehouden op donderdag 12 maart a.s., 's middags van vier uur tot half zes in kultureel centrum 'De Halle', Rooseveltlaan la te Axel. J. Spijk Het jaar 1986 is voor de OZH en trouwens voor alle hagelschadeverze- keraars heel wat gunstiger uitgevallen dan het jaar daarvoor. Zo lezen we in het jaarverslag dat te genover een premie van ruim ƒ540.000,een schade uitkering stond van ƒ205.000,Het jaar wordt dan ook afgesloten met een ba tig saldo van ruim ƒ80.000,Dit re sultaat is zodanig gunstig dat het bestuur de algemene vergadering voorstelt om een restitutie te verlenen van 15% op de hagelpremie. Was het resultaat in het zuiden des lands gunstig (ook de in Hafimij- verband samenwerkende onderlingen in onze contreien hadden een goed re sultaat) in het noorden daarentegen had men te kampen met een forse stormschade. Aangezien dit ook één van de partners in Hafimij-verband betrof, gaf dit enige druk op het re sultaat van de O.Z.H. Gezien de voorgestelde restitutie van 15% leidt dit echter nauwelijks tot konse quenties. Zoals u elders in dit blad kunt lezen, houdt de OZH op 18 maart a.s. zijn jaarvergadering in "Het Pannenhuis" te Hoogerheide. Aan de orde komen o.a. een voorstel tot reglementswijzi ging en het voorstel tot restitutie van 15% over de hagelpremie 1986. Na de Vrijdag 27 februari 1987 vergadering wordt afscheid genomen van de heer A.P. Timmers die jaren als hoofdtaxateur aan de O.Z.H. ver bonden is geweest. Eerder was hij al taxateur en bestuurslid. De heer Tim mers heeft steeds een grote betrokken heid getoond en heeft vele jaren het gezicht van de O.Z.H. mede bepaald. De O.Z.H. is hem dan ook veel dank verschuldigd. Op de receptie die om 16.00 uur begint, zijn alle leden uiter aard van harte welkom. B en W van de gemeente Kapelle heb ben recent in een brief aan Minister Braks hun misnoegen geuit over het besluit van de bewindsman om het in de toekomst te vormen Zeeuws agra risch opleidingscentrum (AOC) te vestigen in Goes. Volgens de brief van de gemeente zou een dergelijk cen trum uit zowel onderwijskundig als fi nancieel oogpunt beter passen in Kapelle. Daarnaast zal het verdwijnen van de Lagere Agrarische School uit Kapelle voor de gemeente zeer ernsti ge gevolgen hebben, aldus wethouder C.M. Dagevos, die er ook nog op wijst dat het AOC voor ca. ƒ2 miljoen minder in Kapelle kan worden ge- Voor de CSM is 1985/86 weer een goed jaar geworden. Hoewel de om zet ongeveer gelijk bleef, steeg de nettowinst met'15% van ƒ51 miljoen tot bijna ƒ59 miljoen. Het dividend wordt daarom weer verhoogd en wel van ƒ1,14 tot ƒ1,35 per aandeel van ƒ2 nominaal. Daar naast ontvangen de aandeelhouders een agio-uitkering van tien procent in aandelen. In het op 30 september geëindigde boekjaar 1985/86 kwam de omzet uit op 1252 miljoen. De vier divisies waaruit het concern bestaat droegen als volgt aan deze omzet bij: Suikerdivisie ƒ580 (616) miljoen; Honig-divisie ƒ244 (235) miljoen; Levensmiddelendivisie ƒ255 (212) miljoen; Biochemie ƒ173 (187) miljoen. De omzet van de suikerdivisie daalde als gevolg van de kleinere oogst; het resultaat nam echter toe. Over de vooruitzichten wordt in het jaarverslag opgemerkt dat de gelei delijke verbetering van de ekonomi sche situatie in Nederland enig opti misme rechtvaardigt met betrekking tot de vooruitzichten voor de Honig- divisie en de levensmiddelen-divisie. Voor de resultaten van de suikerdivi sie zijn niet alleen de binnenlandse omstandigheden van invloed, maar is ook het optreden van de Europese Gemeenschap één van de bepalende faktoren. Hoewel de grote oogst wel de omzet zal doen stijgen, verwacht CSM geen stijging van het resultaat uit deze divisie. De direktie gaat er van uit dat de winst van het konsern vóór en na belastingen in het lopen de boekjaar verder zal toenemen. De belangstelling bij de aanwezi ge boeren voor deelname aan het proefprojekt voor de teelt van ha zelnoten is dinsdag 24 februari jl. op een eerste oriënterende bijeen komst in het Landbouwhuis te Goes groot genoeg gebleken om een proef van ca. 40 ha. op te kun nen zetten. Er is een voorlopige werkgroep ge vormd die zich zal beraden over de wijze waarop het projekt nader gestalte kan worden gegeven? i In deze werkgroep hebben vertegen woordigers zitting van o.m. het konsulentschap te Goes, het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, van de Rabo bank en van de ZLM. Uiteraard maken ook de potentiële telers deel uit van de werkgroep. Op de bijeenkomst is door dr. ir. S.J. Wertheim van het Proefstation en door ing. J. Goedegebure van het LEI een teelttechnische en bedrijfs- ekonomische toelichting gegeven op de teelt en verwerking van ha zelnoten. De heer I.J.G. Taillie van de Fa. Daarnhouwer en Co. te Amsterdam die ca. 80% van de handel van hazelnoten in ons land in handen heeft, gaf een toelich ting op het markt- en handelsge- beuren rond de hazelnoten. Intussen heeft de Rabobank te kennen gegeven geïnteresseerd te zijn in het projekt. Mogelijk zal de bank de start van de proef mee helpen financieren uit een speciaal fonds. Hierbij reageren wij op een artikel, getiteld "Middelbare Land- en Tuin bouwschool Breda wordt A.O.C.", verschenen in uw blad van 13 februari jl- Afgezien van het feit dat wij de kop boven dit artikel erg voorbarig ach ten (de Minister moet nog beslissen over de A.O.C.'s) richt onze kritiek zich m.n. op de passage, die onder het tussenkopje "Toekomst" staat. Hier in wordt vermeld dat de M.L.T.S. Breda door de totstandkoming van een A.O.C. denkt nog meer te kun nen doen aan het agrarisch beroeps onderwijs in een regio die heel Zeeland, het westen en het midden van Noord-Brabant en een groot deel van Zuid-Holland beslaat. Dit mag misschien opgaan voor de af deling tuinbouw, voor de afdeling landbouw is men kennelijk het bestaan van de R.M.A.S. te Goes ver geten. Als een van de oudste land bouwscholen van ons land richten wij ons al sinds jaar en dag op de land bouw in het Zuidwestelijk kleigebied. Vele ondernemers uit Zeeland, maar ook uit West-Brabant en Goeree- Overflakkee, hebben bij ons hun opleiding genoten. Hetzelfde geldt voor velen die een funktie hebben ge zocht (en gevonden!) in de land- en tuinbouw. Wat dit betreft menen wij in onze streek in een behoefte.te hebben voor zien en wij denken dit ook in de toe komst nog steeds te kunnen doen. De "gebiedsuitbreiding" van Breda bevreemdt ons dan ook zeer. Het lijkt ons een slechte zaak als landbouw scholen in eikaars gebied leerlingen gaan werven. De kracht van land bouwscholen ligt immers in het feit dat men zich kan richten op de speci fieke gerichtheid van de streek waar in men staat. Zo is onze school gezien de bedrijfsstruktuur in het Zuid westen vooral een typische akker- bouwschool (zonder daarmee overigens afbreuk te doen aan de vee houderij!). Wij streven er naar onze opleiding zo goed mogelijk te laten aansluiten bij de wensen die het bedrijfsleven heeft. Zo onderzoeken wij op dit moment of het mogelijk is de afdeling tuin bouw aan onze school weer op te rich ten, teneinde een volwaardige fruitteeltopleiding op middelbaar ni veau in Zuid-West-Nederland te kun nen aanbieden. Wellicht dat het agrarisch beroepson derwijs in Zeeland in de toekomst uit kan groeien tot een A.O.C.-Zeeland. Dit lijkt ons een goede zaak voor de Zeeuwse landbouw'. Opgaan in een A.O.C.-Breda lijkt ons dit zeker niet. Wij verzoeken de R.M.L.T.S. te Bre da dan ook voortaan wat zorgvuldi ger te zijn met de afbakening van haar werkterrein. Hoogachtend, de waarnemend direkteur van de R.M.A.S. te Goes, A. van der Jagt Naschrift redaktie Wij ontvingen ook een telefonische reaktie met een soortgelijke strekking van direkteur ir. T.U. Wietsma van de MAS te Dordrecht. De direkteur van de R.M.L.T.S. te Breda de heer H. v. Pol laat ons des gevraagd nadrukkelijk weten dat er geen sprake is van de wens tot gebieds uitbreiding. "Wij zijn voor de akker bouw en de veehouderij een regioschool die zich ook strikt tot haar regio beperkt. Voor wat de tuin- bouwopleiding betreft (exklusief fruitteelt) behoren Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden tot ons werf(k)gebied. Daarop had onze pu- blikatie dan ook alleen maar betrek king. De verhoudingen zijn goed en we willen absoluut geen ruzie met kollega-scholen", aldus de heer v. Pol. Rond deze dagen worden de Voorlopige inkomstenbelasting-, premieheffing- en vermogensbelasting 1987 toegezonden. Vanaf 1 januari 1987 worden alle voorlopige aanslagen op geautoma tiseerde wijze opgelegd. Dit gebeurt op basis van gegevens die over vorige jaren bij de belastingdienst bekend zijn. Door de geautomatiseerde manier van opleggen, is het tijdstip van opleggen vervroegd. Als gevolg hiervan kan de betaling over meer resterende maanden van het jaar gespreid worden dan voorheen. Premieverlaging C.B.S. De Direktie van het Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen deelt mede dat met ingang van 1 maart a.s. een viertal premies zijn verlaagd. De nieu we premies luiden als volgt: koeien le soort ƒ14,(was ƒ15,pinken ƒ10,(was ƒ11,stieren minder dan ƒ4.000,— ƒ12,50 (was ƒ15,—); vleeskalveren, verzekerd op Open- Polis ƒ2,50 (was ƒ2,85). Het volledige premietarief wordt op aanvraag toegezonden (tel.: 030-890810). bouwd. "In deze tijd van bezuinigin gen toch niet oninteressant", zo voegt hij er aan toe. De gemeente Kapelle is voorlopig nog niet van plan zich bij het besluit van de minister neer te leggen. Krijgt men bijv. de aanslag in fe bruari, dan kan men in 10 maande lijkse termijnen betalen. Vanaf 1 januari 1987 wordt, als ach terstand bestaat in de betaling, elke maand een aanmaning gezonden. Tot nu toe gebeurde dit pas nadat enkele termijnen waren vervallen. Een aanmaning kost ƒ5,of ƒ10,-. De ontvanger kan invorderingsmaat regelen nemen indien ook na de aanmaning niet voldoende wordt betaald. De kosten hiervan zijn hoog! Verwacht mag worden dat het nieu we systeem voor het opleggen van voorlopige aanslagen, als gevolg van de sterk wisselende inkomens in de agrarische sektor en het niet geleide lijk ontvangen van de baten, in het bijzonder ook in de akkerbouw, niet geheel zal voldoen! Bijstellingen De wijzigingen in de verschillende belastingwetten per 1 januari 1987 betreffen overigens vooral bijstel lingsregelingen van vrijgestelde be dragen en tarieven. Zo zijn voor het jaar 1987 ook de vrijstellingen die er zijn voor het recht van schenking aangepast. Voor schenkingen door ouders aan kinderen geldt nu een vrijstelling van ƒ6.617,per kalenderjaar. Dit be drag is steeds vrijgesteld. Bedraagt de schenking meer, dan is alleen het meerdere belast. Het bedrag van de vrijstelling per kalenderjaar mag voor het jaar 1987 voor kinderen die niet jonger zijn dan 18 jaar en niet ouder dan 35 jaar éénmalig worden verhoogd tot ƒ33.085,—. Schenkingen aan anderen dan be paalde instellingen en kinderen zijn nu vrijgesteld, indien het verkregene per periode van 2 jaar ƒ3.969,niet te bovengaat. Per 1 januari 1987 is er t.o.v. het vo rige jaar, afgezien van de bijstel lingsregelingen, niet veel veranderd. Een pas op de plaats is hier zeker niet verkeerd, vooral als wordt erva ren dat elke verandering nog geen verbetering is! J. Spijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3