CVZ-nieuws Zorgelijke tijden voor kooltelers Graszadenmarkt laat rustig beeld zien De produktie van kool is hoog ge weest. De export nam nauwelijks toe. Behalve even in de vorstperiode, lig gen de koolprijzen dit seizoen laag. De voorraden zijn groot en de in dustrie in binnen- en buitenland toont weinig belangstelling. Al met al een somber beeld. Meer informatie over kool is verderop in dit verhaal te vin den. Op de groentenmarkt neemt het aantal groenten uit de kas nu toe en dalen de veilingprijzen daarvan. Bij de vollegrondsgroenten is er nog steeds volop keuze, tegen aantrekke lijke prijzen. Glasgroenten De aanvoer van sla was vorige week opnieuw groter, waardoor lagere prij zen tot stand kwamen. De aanvoer van komkommers nam verder toe. Ook hier lagere prijzen. De eerste to- matenaanvoer is nog klein, maar zal de komende weken blijven toenemen. Vollegrondsgroenten De handelsproduktie van witte kool was eind vorig jaar 15.000 ton meer dan in het seizoen 1985/1986. In N.- Holland was de voorraad witte kool bijna 10 miljoen kg groter. In decem ber werd al 14 miljoen kg witte kool doorgedraaid. De telers kregen daar voor slechts 3 ct. per kg. De han delsproduktie van rode kool lag dit seizoen 6 miljoen kg hoger. Tot 1 fe bruari lag de veilingprijs een dubbeltje per kg lager dan vorig jaar. En werd ook veel rode kool doorgedraaid te gen prijzen van 8 tot 11 cent per kg. Savooie kool bracht tot 1 januari jl. 22 ct. per kg. op, tegen 41 ct. in de beide vorige seizoenen. De uitvoer van rode en witte kool verloopt stroef. Vooral West-Duitsland laat het afweten. Tenslotte maakt het marktbericht melding dat ook de kon- kurrenten veel kool hebben, dat de jongere generatie minder kool koopt dan de huisvrouwen van 40 jaar en ouder en dat de koolteelt minder dan in het verleden profiteert van strenge winters, omdat er voldoende alterna tieven en voorraden zijn. Chinese kool was vorige week duurder op de veiling, maar spitskool duikelde in prijs omlaag. Groene kool was stabiel in prijs. Spruitkool tenslotte werd in kleinere hoeveelheden aangevoerd en bracht daardoor een hogere prijs op. Bij peen nam de aanvoer van waspeen fors toe, maar door een betere vraag was de veilingprijs toch nog hoger. Witlof bracht iets minder op bij een stabiele aanvoer. De aanvoer van prei nam met 50% toe, hetgeen leidde tot een lagere veilingprijs. De han delsproduktie van prei was in het sei zoen 1985/'86 bijna een kwart groter dan in het seizoen daarvoor. Geluk kig nam de export in dezelfde mate toe. De gemiddelde prijs daalde des ondanks, mede omdat er ruim geïm porteerd werd. In Nederland wordt 85% van de prei in het Zuiden ge teeld. Binnen Europa is Frankrijk de grootste preiproducent en Duitsland een goede prei-importeur. Preipro- duktie en preiprijzen zijn (ook) dit jaar beïnvloed door de vorst. De aanvoer- en prijsontwikkeling van kroten was stabiel. CVZ NOTERINGEN Groenten algemeen In Frankrijk heeft de vorst van janua ri de nodige sporen achtergelaten. De oogstraming per 1 februari jl. t.o.v. 1 februari 1986 ziet er als volgt uit: Sla -10%, andijvie -17%, peen -12% en bloemkool -20%. Deze verschillen zijn slechts voor een deel veroorzaakt door de vorst, bij het ene gewas meer dan bij het andere. Fruit De aanvoer van appels op de veiling was vorige week was kleiner, maar de aanvoer van Golden Delicious daal de met 50%. Het prijsbeeld was sta biel. Bij de peren nam de aanvoer van de Conference's sterk toe. Ook bij de peren waren er geen grote prijsveran- deringen. Dit jaar wordt de Spaanse aardbeienoogst geschat op 100 mil joen kg, dat is het dubbele van de oogst in 1984. Spanje hoopt dit jaar 60 a 70 miljoen kg te kunnen expor teren. De producenten hebben al een kontrakt met de luchtvaartmaat schappij Iberia afgesloten om 3 mil joen kg aardbeien per vliegtuig te verzenden (extra kosten 1,85 per kg). De Spanjaarden willen zelfs in Ame rika leveren. Bloemen en planten Voor de tijd van het jaar zijn de aan voeren van snijbloemen hoog te noe men. De meeste hoofdprodukten hadden vorige week een lagere aan voer, omdat in de week daarvoor Va- lentijndag viel, maar in vergelijking met dezelfde periode in 1986 bleek er een aanbodtoename van 18%. Mede daardoor was er sprake van een prijs daling. De aanvoer van potplanten bleek eveneens hoog. Er werd 15% meer aangevoerd dan in de vooraf gaande week en daarbij kon zelfs de gemiddelde prijs met 5 ct omhoog gaan. Een vergelijking met vorig jaar laat ook een flinke stijging in de aan voer zien; +56%. De middenprijs daalde daardoor met 13 ct. De waar de van de snijbloemenexport naar Amerika is vorig jaar met een kleine 50 miljoen gedaald, dat is zo'n 20%. Uit een marktbericht van het Pro- duktschap van Landbouwzaaizaden blijkt dat de graszadenmarkt rustig en enigszins afwachtend is. Meer daar over verderop. Runderen Op de rundermarkten was er een rui me aanvoer van slachtvee. Deson danks bleven de prijzen onveranderd en waren hier en daar zelfs iets hoger. Bij de slachtstieren die rechtstreeks van de bedrijven naar de slachterijen gaan waren de prijzen eveneens on veranderd met de neiging tot hoger. De handel in het gebruiksvee was tra ger. De prijzen gingen omlaag. Vorig jaar is de wereldrundveestapel met ruim 1% gedaald. Het Zwitserse marktonderzoekbureau Gira ver wacht voor dit jaar een stijging van een V2 Kalveren en schapen Op de kalvermarkt waren de jonge WEEK 7 Ras/soort Maat Hoeveelheid x 1000 kg. Middenprijs week 6 week 7 week 6 week 7 Cox 1 70/75 18 4 0,81 0,84 tot. kl. 1 89 38 0,55 0,47 II 70/75 4 4 0,51 0,46 tot. kl. II 5 19 0,51 0,40 Elstar 1 70/75 25 16 1,32 1,47 tot. kl. 1 66 38 1,15 1,29 II 70/75 1 1 0,84 0,83 tot. kl. II 2 2 0,71 0,63 Golden 1 70/80 65 44 0,51 0,52 tot. kl 1 121 77 0,48 0,47 II 70/80 6 24 0,42 0,40 tot. kl. II 48 95 0,36 0,35 Jonagold 1 70/80 44 24 0,89 0,99 tot. kl 1 87 46 0,85 0,97 II 70/80 44 4 0,89 80 tot. kl. II 2 8 0,43 0,66 Doyenné 1 75-80 (75) 2 (2) 1,83 (1,89) tot. kl. 1 7 4 1,56 1,65 1 70/80 (75) 11 (1) 1,17 (1,53) totaal kl. II 37 8 1,03 1,03 Conference 1 55-65 127 35 0,89 1,04 tot. kl. 1 176 39 1,06 1,12 II 55/65 70 35 0,51 0,55 tot. kl. II 141 80 0,50 0,49 kalveren iets duurder. De prijs-plus voor de zwartbonten was iets groter dan voor de roodbonten. Het verschil tussen die twee is nu zo'n ƒ3,50 a ƒ4,per kg levend gewicht. De prij zen van de jonge kalveren liggen nu op een hoger niveau dan vorig jaar. De prijzen van de vleeskalveren staan onder druk, omdat de kopers zorg hebben over het transport naar en in Italië. Overigens verloopt de afzet van kalfsvlees traag, met name van het voorvlees. Op de wolveemarkt deden zich nauwelijks veranderingen voor. Varkens De varkensmarkt staat deze week on der druk. In Frankrijk, Duitsland en Italië brengen de karkassen tot 5 ct per kg minder op. In Duitsland is de teruggang zelfs 10 tot 15 ct. Bij de on derdelen zijn de hammen en de rib ben tot 10 ct in reaktie, de schouders tot maar liefst 15 ct. Het is vooral het ruime aanbod, maar ook de zwakke re vraag die de prijzen onder druk zet. Bij de zorg om de gevolgen van een groeiende varkensstapel is het verfris send te vernemen dat de wereldvar kensstapel (exkl. China) met 1 Vi miljoen dieren zal dalen. Vorig jaar daalde de wereldvarkensproduktie trouwens met 2Vi miljoen stuks. Er is veel vraag naar biggen, o.a. omdat er een export van betekenis i^ op on der meer Italië en Spanje. Slachtpluimvee en eieren De afzet van slachtpluimveevlees blijft een redelijk verloop houden. De pogingen van de slachterijen om tot hogere opbrengstprijzen te komen lukt nog niet zo goed. In pluimvee- dichte gebieden leidt ziekte onder het pluimvee tot grote gewichtsverschil- len in eenzelfde koppel, hetgeen de slachterijen de nodige hoofdbrekens kost en de pluimveehouders schade oplevert. Met een onderzoek naar het aankoopbedrag van pluimveevlees (bron PPE) blijkt dat vorig jaar 9 van de 10 huishoudingen pluimveevlees hebben gekocht. Bijna 60% van de verkopen liep langs het levensmidde lenkanaal. Ongeveer 95% van de huishoudelijke aankopen betrof slachtkuikens, waarvan 92% vers en 8% diepvries. Bij de slager en de poe lier werd voor pluimveevlees meer be taald dan in de winkel. Bij de eiermarkt is de situatie niet onrede lijk. Het aanbod is normaal, terwijl de vraag in de Europese Gemeen schap goed is. Ook voor de komende tijd worden geen dalende prijzen ver wacht. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren gaat dit jaar 1 Zi miljoen gulden uitgeven voor reklame voor eieren. Die nieuwe slo gan luidt "Breek de dag, tik een ei tje". Welke spreuk geldt nu voor hen die graag met een zacht gekookt eitje de dag willen beginnen? Voor de pro motie van de kip trekt het PPE dit jaar 2,2 miljoen gulden uit. Zuivel Op de zuivelmarkt gelden onveran derde prijzen. De belangstelling voor oude en belegen kaas blijft. De boter markt blijkt flauw gesteund. Van de melkpoedermarkt komen betere ge luiden. Het ziet er naar uit dat de voorraden binnen afzienbare tijd tot normale proporties terug zullen zijn gebracht. Australië en Nieuw-Zeeland zijn (net als Amerika) door de meeste voorraden heen en de handel ziet een opleving in het verschiet van de poe- derprijs. Vorige week werden een aantal restituties verhoogd. Vorig jaar heeft Nederland bijna 10% meer kaas 'naar Frankrijk kunnen sturen. Met een kwantum van ruim 45 miljoen kg is Frankrijk het 2e exportland voor Nederland geworden. Granen, zaden, vlas en peulvruchten De graanmarkt wordt momenteel als rustig en stil omschreven. De vraag naar tarwe is klein en de afzetmoge lijkheden van gerst zijn beperkt. Vol gens de FAO in Rome zal aan het eind van het oogstjaar 1986/1987 de voor raad graan in de wereld 450 miljoen ton bedragen. Dat is 1/4 van de ver wachte konsumptie. Van de zaden- en peulvruchtenmarkt worden alleen maar sombere geluiden gehoord. In de voorstellen van de Europese Com missie blijven voor vlas de forfaitai re hektaresteun, de streefprijs en de zaailijn-zaadsteurt onveranderd, maar door het mechanisme van de MCB's zou er een verlaging van 1,9% plaats vinden. Volgende week dinsdag komt de vlasheffing in de Kommissie Vlas van het HPA aan de orde. Het sekre- tariaat doet het voorstel om ƒ12,te heffen op de teelt van vlas per ha, op de verwerking van vlas per ha en op de produktie van lijnzaad per ha. Van alle 3 heffing zou 1/3 deel opgelegd moeten worden als financieringshef fing en 1/3 deel als fondsheffing. Graszaden Uit het eerste marktbericht in 1987 van het Produktschap voor Land bouwzaaizaden blijkt, dat de stem ming op de graszaadmarkt rustig en enigszins afwachtend is. De oorzaken zijn de areaalsuitbreiding voor oogst 1987 in diverse Europese landen en uitblijvende vraag van uit Amerika. Twee positieve punten worden ge noemd: de geraamde areaal vergro ting voor Nederland betreft deels graszaadteelt dat anders in het buiten land plaatsvond en Amerika kan nog kropaar en rietzwenkgras vragen. Bij gazon- en sportveldgrassen zijn er kleine voorraden en hoge prijzen (vooral bij veldbeemdgras). De wei- degrassen staan onder prijsdruk en de toprassen van Engels Raaigras weide type doen - als onderdeel van meng sels - een goede prijs. Het marktbericht geeft tenslotte indikatie- prijzen. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt heerst een flauwe stemming. Op de groothan delsbeurs in Rotterdam kwamen af gelopen maandag lagere prijzen tot stand. Ook de aardappeltermijnmarkt sloot vorige week lager af. Uien brachten vorige week op de veiling weer iets minder op. In West- Duitsland zijn weer de eerste uien uit Zuid-Afrika aangekomen. Binnen kort komen daar de uien van Chileen se en Australische originie bij. Veevoeders Ondanks redelijke exporten daalden de Noord-Amerikaanse markt in prijs. De EG maïsmarkt was rustig gestemd. De prijs van tapioka daal de vorige week, maar trok later weer aan. Citruspulp was prijshoudend. De prijsverandering in guldens kwam door de koersontwikkeling van de dollar. De bietenpulpprijsstijging is tot stilstand gekomen en de prijs- schommelingen bij maïsglutenvoer- meel waren van technische aard. Bintje klei 0 mm opw. Dronten: 14,50 - 17,75 (stemming flauw) Middenmeer: 14,75 - 18,25 Voeraardappelen: 2,25 - 3, Uien Dronten 10,12,(st. rustig) Pootaard.: Bintje A 35/45 48,— (Mid denmeer). Het aanbod van appelen en peren blijft groot. De afzet van deze grote hoeveelheden verloopt stroef. In de afgelopen week zijn we aan de laatste scrubcel Cox's Orange Pip pin begonnen; nog enkele weken en de Cox's O.P. is uit de veilingkoel huizen verdwenen. Dit is ongeveer hetzelfde tijdstip als vorig jaar. Gezien de kwaliteit en snelle afleving van het produkt is eind februari al aan de late kant. Bij de Conference hebben we te ma ken met grote kleurverschillen. Het kost moeite om uniforme partijen te maken van één kleur, waar de han del goed mee kan werken. Verkoop op monster is gestaakt. Donderdags vindt verkoop plaats van peren die aangevoerd zijn, daar na geblokt en gekonditioneerd. Hierdoor worden de problemen van kleurverschillen ondervangen, de handel kan vooraf in de cel zien hoe de blokken zijn samengesteld. Het prijsverloop blijft teleurstel lend. De Conference lijkt op de weg terug, de prijzen voor de goede pe ren zijn iets gestegen. Het is te hopen dat dit de komende weken doorgaat. Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam was maandag voor alle maten Bintjes weer duidelijk aflopend in een flauw gestemde markt. De prij zen voor de frites-Bintjes bleven re delijk op peil, of het nu gaat om klei- of om Bintjes van het zand. De prijs daling liep ongeveer parallel aan de prijsdaling op de termijnmarkt, die in de week van 16 tot 20 februari met eveneens rond ƒ3,terugliep voor de april- en meitermijnen. De prijsont wikkeling in Nederland weerspiegelt zich in de ontwikkelingen in de part- nerlanden. De kleine maten liggen zwak in de markt, de grote maten zijn redelijk prijshoudend, gegeven de voortdurende vraag van de kant van de industrie. Duitsland meldt overwe gend een verminderde druk van het aanbod, doch vooralsnog is er van een krapte van betekenis geen spra ke, of het moest dan al zijn voor en kele bepaalde rassen/kwaliteiten, terwijl ook hier de vraag naar grote maten goed is. Er is een vrij groot prijsverschil tussen de verschillende kwaliteiten. De Belgische markt is zeer kalm, behoudens voor de grote maten, waarvoor goede belangstelling blijft bestaan. Ook in Frankrijk is van een kalm gestemde markt sprake, zij het dat de ingevallen koude voor eni ge opleving in de vraag leidde. Niet temin blijven de omzetten over het geheel bescheiden. De Franse export bedroeg in de week tot 15 februari 14.935 ton bestemming EG-landen (Spanje 7045 ton, Portugal 3353 ton, Italië 3866 ton), terwijl 1055 ton voer aardappelen naar België gingen. Aan primeurs kwamen 2145 ton binnen, waarvan 1355 uit Marokko. Tot 15 februari werden uit Frankrijk 200.034 ton aardappelen uitgevoerd, vergele ken met 164.457 ton vorig jaar. Het Britse prijspeil is aantrekkelijk voor de kontinentale export. Sinds begin augustus werden 64.022 ton inge voerd, vergeleken met 23.049 ton vo rig jaar. Schema biggenprijzen In de week van 2-3-1987 tot 9-3-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 3 novem ber 1986 met ƒ2,00 te worden ver hoogd. De kostprijs van 1 kg var kensvlees in deze week is ƒ3,80. Slachtlammeren Sinds vorige zomer is het met de prijs van de slachtlammeren slecht gegaan. Van juli t/m december daalde de prijs van ƒ11,75 naar ƒ8,per kg geslacht gewicht. Dat betekent een prijsdaling van ƒ80,a ƒ90,per stuk. Er zijn voor deze prijsdaling een aantal oor zaken aan te wijzen. Allereerst was er de daling van het Engelse Pond met zo'n 20%. Daardoor kon er veel lamsvlees naar Frankrijk worden af gezet (met EG-spelregels). Omdat Frankrijk ook ons afzetgebied voor lamsvlees is, kregen wij daar een ster ke konkurrentieslag te leveren. Dan was er de ramp in Tsjernobyl, waar door de lamsvleeskonsumptie in Grie kenland wegviel. Tenslotte was er een zeer groot aanbod van Nieuw Zeeland in het tweede halfjaar 1986. Behalve deze drie konkreet aan te wijzen oor zaken, was er in het algemeen een groot aanbod van vlees in de wereld. De lage lamsvleesprijzen hebben vo rig jaar tot felle akties geleid in Frank rijk, waardoor ook Nederlandse zendingen verloren gingen. Al met al was het een slecht 2e halfjaar 1986 voor de schapenhouders. 22 Vrijdag 27 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22