VOOR ih- VRO IIW p.j. zuid geluid Toekijken of meedoen Grote avond PJZ Tholen/ St. Philipsland Hoe worden in de praktijk meningen en besluiten gevormd o\t de- Redaktie: Roelie Troost WIST JE DAT.... Wetenswaardigheden over water onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Het kon allebei want wat de kommissie kadervorming op het program ma had daarvan was veel te leren, zowel door toekijken alsook door mee te doen. De herinnering aan de dag van deze kommissie het vori ge jaar liet ieder met hoge verwachtingen naar Goes komen. KAN het dan weer zo goed zijn en verwachten we niet TE veel? Aan een pro gramma/agenda heb je in zo'n situatie niet erg veel want daarmee kun nen ze alle kanten op. Dus: de dag begon! Na de opening door mevrouw Nijssen-Schrier en een aantal belangrijke mededelingen door mevrouw V.d. Leeden over het Bondswerk in 't algemeen begon 't! Het ging over Agenderen. Eerst speel de de kommissie een heel korte éénak- ter over het vergaderen en we zagen van alles. Hoe het wel moet en niet en wat wel kan en niet en hoe je met elkaar omgaat in zo'n situatie. Het was heel leuk en zeer instruktief. Daarna kregen we de vragen over het agenderen. En na afloop een stencil met de belangrijkste punten, maar eerst gingen we praten over de agenda. Niet zonder Waarom moet er een zijn! Iedereen vond dat je zonder beslist niet effi ciënt kunt vergaderen en de tijd uit de hand loopt. Maar tevens dat het te bespreken onderwerp dan vast staat en dus zeker behandeld zal worden. Van te voren worden de punten ver zameld en in volgorde van belangrijk heid geplaatst na de punten O - N - I - M, en dat wil zeggen: opening - no tulen - ingekomen stukken en mede delingen. Middenin staan dan b.v. verslagen van andere bijeenkomsten maar vooral de punten ter informa tie en meningsvorming, evenals de punten tot besluitvorming. Als er op de agenda onderwerpen zijn waarover men zich moet oriënteren worden stukken over dat onderwerp bijgevoegd. Men kan dan thuis vóór de vergadering alles bestuderen en er zo nodig meer informatie bij opzoe ken. Gedurende de vergadering dient ieder te waken over de tijd, deze plicht is niet alleen die van de voorzitter! Af dwalen naar een ander onderwerp kan de bijeenkomst onnodig storen. Aan het einde van de vergadering wordt een besluitenlijst gemaakt waarbij de opdrachten nogmaals worden gege ven. Na de vergadering denkt ieder over: Wat deden we - was het goed - hoe gaan we verder. Voortgangskontröle is een van die punten die ieder lid in de gaten dient te houden. Duidelijk blijkt dat ieder lid toch een taak heeft en aktief bij het geheel betrokken dient te blijven. Aandacht Goed is het om b.v. eerst een kort "rondje" aandacht voor elkaar te hebben. Het kan voorkomen dat ie mand ergens emotioneel bij betrok ken is en dat ook zo graag even wil uiten. Wordt dat tot helemaal aan het eind verschoven dan kan dat de aan dacht voor de onderwerpen op de agenda heel gering doen zijn. Als het is verteld ligt alles weer veel gemak kelijker. Uitwisselen van persoonlij ke dingen geeft een bijzondere sfeer, het is dan gezellig en men kan toch zakelijk vergaderen. Goede voorbereiding door alle leden met inzet en aandacht heeft meestal ook die gevolgen die we graag willen. Deze bijeenkomst op 12 - 2- 1987 in de "Prins van Oranje" te Goes was door de kommissie kadervorming heel goed voorbereid. Niemand liet het bij toekijken maar ieder deed mee vol overgave en ook het middagpro gramma zoals het verslag van me vrouw H. Polderman-Martin weergeeft was heel goed. De hele dag was er een van meedoen. P.J. de Rooy-Janse Zaterdag 14 februari jl. presenteerde 'n groep fanatieke toneelspelers aan onze afdeling de komische thriller 'Mr. King' in de Haestinge te St. Maartensdijk. Voorzitter Elles Punt kon in haar openingswoord ruim 300 belang stellenden verwelkomen. Zij benadrukte de kracht van belangstelling voor PJZ-aktiviteiten, vooral de stimulans om steeds nieuwe aktiviteiten te bedenken en tra ditionele aktiviteiten, zoals 'de grote avond' te blijven organiseren. Een speciaal welkom was gericht aan de toneeljury; een beoordeling door een 'officiële' jury geeft wat ekstra druk op de ketel wat zeker ten goede komt aan de kwaliteit van zo'n avond. 'Mr. King', geregisseerd door Jan de Wilde, speelde zich af in de huiska mer van het landhuis van Dick Coo per (Kees van Dalen) en zijn vrouw Mary (Petra de Wilde), in de buurt van het Engelse plaatsje Baycombe. Edward Hopkins (Marei de Wilde) en Alice, de wat 'tuttige' zus van Dick (Hanja Noom), logeren bij de familie. Op een avond vlak voor kerst, woedt er een verschrikkelijke sneeuwstorm buiten. De bel gaat, en de keurige butler James (Govert Schrörder) laat de in de sneeuw gestrande John Kellog (Andries Ge luk) binnen. De dochter des huizes, Anne (Jet Brooymans), wordt op slag verliefd op deze heer. Ook bij Dick en Mary is Kellog een graag ge ziene gast, totdat er een politiebe richt komt dat er in hun buurt een ontsnapte gentleman-dief gesigna leerd is. Het signalement blijkt veel overeen komsten te vertonen met dat van Kellog en de familie verdenkt hem tot groot verdriet van Anne. Onder leiding van James wordt een plan netje bedacht om hem konstant te bewaken. Kompleet met revolver. Wanneer dat plan in werking gezet wordt komt een tweede in de sneeuw gestrande gast binnenvallen: Joe Kent (Daan Goense). De populari teit rond James groeit en het dienst meisje Kitty (Anne-Marie van der Weele) gaat wat met hem flirten. Ja mes en Kitty worden op een gegeven moment 'betrapt' door Daisy de kokkin van de familie (Herberien Noom) welke een verschrikkelijke preek op Kitty afvuurt (waarvoor het publiek een 'open doekje' gaf!) Alice gaat Joe Kent verdenken en dat alles geeft nog meer verwarring vooral bij Dick. Omdat de telefoon lijn 'dood' is, smeden Dick, Ed ward, Joe en James 'n plan zodat ze John Kellog kunnen betrappen. De diamanten van Mary worden op een zeer opvallende plaats gezet en de mannen verstoppen zich. De dief blijkt deze verleiding te kunnen weerstaan, zodat Dick besluit het sieradenkistje weer terug naar de kluis te brengen. Hij ontdekt dat de diamanten niet meer in het kistje zit ten en verdenken nu Joe van de diefstal omdat hij het dichtst bij het lokaas verstopt zat. Grote paniek wanneer ook John net binnenkomt. James wordt er bij geroepen om de mannen te fouilleren. John verdenkt de butler James, deze wordt bang en houdt de heren onder vuur. Anne was echter ingelicht door John en slaat James tegen de vlakte. Hij heeft alle diamanten in z'n but- lersvest. John en Joe blijken beiden bij Scotland Yard te werken, zodat alles weer op z'n pootjes terecht komt. Dick en Mary stemmen in met de verloving van Anne en John. Ali ce is wat teleurgesteld, daar zij ook een oogje op John had maar legt zich er toch bij neer, wanneer deze haar een zoen geeft voor het vertrou wen wat zij in hem had. Een luid applaus was de waardering voor het akteer-vermogen van de PJZ-ers, o.l.v. Jan de Wilde, welke zij na maandenlange voorbereiding zeker verdienden. Het schitterende grimewerk werd verzorgd door José van Engelen, Annet de Wilde was souffleuse. De klub kreeg professio nele adviezen van Ad van Noort. De techniek werd door Frans Donken verzorgd, terwijl Chiel Gabriëlse de belichting regelde. Peter Priem werd ook naar voren gehaald, omdat de goed verzorgde uitnodiging zijn deel was. Heel de klub werd in de bloe men gezet en hartelijk bedankt voor hun inzet. Paul, Marco en Frans hartelijk bedankt voor de hulp die jullie Frans Donken en het bestuur gaven om mee te sjouwen en bouwen. Na het toneelstuk was er een heel ge zellig bal met medewerking van 'Pardoes', waarbij menigeen nog een dansje waagde. De PJZ - afd. Tholen en St. Philips land - kan terugkijken op een zeer geslaagde grote avond '87! De beoordeling van de jury moeten we nog even afwachten, maar van onze kant: 'Gefeliciteerd met het suksesü' Elles Punt In 1987 bestaat de PJGN 40 jaar. Op zaterdag 2 mei a.s. wordt dit gevierd met een feestelijke bijeen komst in "De Reehorst" te Ede. Wilt u worden uitgenodigd? Laat het ons weten! Adres: Postbus 816, 3500 AV Utrecht. Telefoon 030-730830. r Na een korte inleiding hoe een me ning tot stand komt gaan we in een kringgesprek oefenen wat er in de praktijk gebeurt. Van elke kommissie zit één vrouw in de bin nenkring, de rest in de buiten kring. Er wordt een stelling naar voren gebracht en we gaan kijken en luisteren hoe de meningen ge vormd worden. De observanten geven hierna hun bevindingen door. De meningen komen na een eerste anti-reaktie toch later wat meer overwogen naar voren. Men praat wat moeilijk onderling en men is wat te beleefd: wel luistert men goed naar elkaar en dwaalt niet af. De leiding van mevrouw De Koning is goed, iedereen komt aan de beurt. Een mening kan tot stand komen na een diskussie over een onderwerp, waar wel iedereen dezelfde informatie over moet hebben. Een goede kommunika- tie is nodig, maar ook kreatief denken en een dosis gezond ver stand. De leiding moet afdwalen van het onderwerp voorkomen, een ieder aan bod laten komen en samenvatten. De deelnemers moe ten samen willen werken en open staan voor een andermans me ning. Meningsvorming met goede demokratische leiding kost tijd. Meningsvorming is gekompli- ceerd, omdat allerlei gedragsregels ook nog invloed hebben (o.a. ge zag, kennis, traditie, te korte tijd). Aangezien elk mens een andere persoonlijkheid is, zal er een on derling vertrouwen in de groep moeten zijn. Ook moet er ruimte zijn om de mening bij te stellen. Besluitvorming Na de meningsvorming moet men een besluit kunnen nemen. Bij een besluitvorming wil men komen tot een zo goed mogelijke oplossing van een probleem. Een belangrijk probleem zal goed overwogen moeten worden en altijd afgewo gen aan de doelstelling van de Bond. Men kan het voorstel zo lang wijzigen tot er een kompro- mis is of zodat de hele groep er achter staat. De methode om bij meerderheid van stemmen te beslissen is ook mogelijk, wel moet men bedenken, dat een besluit ook uitgevoerd moet wor den, wat niet zo gemakkelijk is voor degenen die er niet achter stonden. Op een stencil kunnen de verschillende kommissies nu aan geven hoe ze besluiten nemen en welke methode ze het meest aan spreekt. De kommissies willen af hankelijk van de belangrijkheid van het besluit, best veel tijd uit trekken voor een overwogen be slissing. De besluitvormingsmetho de van konsensus (overeenstem ming) spreekt velen aan, maar is niet altijd uitvoerbaar. Toch is voor het goed uitvoeren van een beslissing een goede me ningsvorming nodig. Zo is de kans dat de juiste beslissing volgens de overtuiging van de deelnemers wordt genomen het grootst. De leiding van de vergadering moet zorgen dat er niet ongemerkt iets besloten wordt. Goed vergaderen vraagt veel inzet. De werkgroep wenst de kommissies met deze ge leerde regels nog vele goede ver gaderingen toe. een mens 2 tot 3 weken zon der eten kan leven? je het zonder water maar 3 tot 4 dagen uit kunt houden? je al heel snel last hebt van ge brek aan water? Dat bij een tekort van 5% de mond droog wordt en de tong opzwelt; bij 10% de huid uitdroogt en krimpt en hallucinaties optre den en het slachtoffer bij een tekort van 15% sterft? ons lichaam normaal zo'n 2 liter water per dag afscheidt? Via onze adem, ontlasting en urine? je op een warme dag door veel transpireren nog eens ruim een 1/2 liter kwijtraakt?- 3/4 van onze aarde uit water bestaat?? (1.350 miljard ku bieke km). 97,4% daarvan zout is (zeeën, oceanen)? 18% is bevroren (Noord- en Zuidpool)? maar 0,8% geschikt is voor gebruik door mensen? er 5 miljard mensen op aarde leven? 2/3 hiervan in ontwikke lingslanden woont? ongeveer de helft van alle mensen op aarde niet over veilig water kan beschikken? 80% van alle ziekten wordt veroorzaakt door vervuild water? er daardoor jaarlijks miljoe nen mensen sterven, waarvan 17 miljoen kinderen jonger dan 5 jaar? als iedereen de beschikking zou hebben over veilig water de kindersterfte half zo groot zou zijn? de V.N. dat in het kader van de Water Decade (1981-'90) in 1990 willen bereiken? deze voorzieningen 80 mil joen dollar per dag kosten? de wereld aan sigaretten 240 miljoen dollar per dag besteedt? Afdeling Walcheren: 13 maart ledenvergadering in Hotel Walcheren, Koudekerke, aanvang 19.30 uur. Na de ledenvergadering gaan we ge zellig gourmetten. Opgeven vóór 10 maart, wanneer je wilt gourmetten, bij: Nico, 01180-12353 Petra, 01185-2613 Kosten gourmet: leden ƒ12,50; niet- leden ƒ17,50. Afdeling Noord-Beveland: Dit jaar houden wij wederom een jaarvergadering. Deze zal plaatsvin den in Hotel 'De Kroon' te Wissen- kerke, 6 maart a.s. Aanvang: 19.30 uur. We zullen eerst onze buikjes tegoed doen aan een overheerlijke koffie maaltijd. Opgeven bij: Connie: 01109-282 Kees 01107-1286 Afdeling West Zeeuws-Vlaanderen: Hierbij nodigen wij u uit tot het bij wonen van de jaarlijkse toneel- en balavond van de PJZ West Zeeuws- Vlaanderen op vrijdag 27 februari 1987 in zaal Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 19.15 uur. Zaal open: 18.45 uur. Vrijdag 27 februari 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21