Geen applaus zegge en schrijve Andriessen rekent op langdurige onderhandelingen zuidelijke landbouw maatschappij 2l OO In de marge: AM Krammer-Volkerak EG-landbouwcommissaris Andriessen houdt rekening met langdurige onderhandelingen over het door de Com missie voorgestelde pakket markt- en prijsmaatregelen. Met name de agri-monetaire problematiek vormt dit maal een sterk complicerende factor. Maar als de Euro pese landbouwministers er niet binnen een redelijke tijd uitkomen heeft de Commissie bepaalde mogelijkheden en bevoegdheden om zelf marktregulerende maatregelen te treffen, zo zei hij dinsdagavond in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. In zijn reactie op de kritiek van het Landbouwschap op de voorstellen erkende Andriessen dat hij inderdaad een hard pakket op tafel heeft gelegd. Herstel van het markt evenwicht noemde hij echter onvermijdelijk en zulks ze ker niet alleen om budgettaire redenen. De begrotingsi tuatie geeft, zei hij, aanleiding tot grote zorg, getuige het zeer omvangrijke begrotingstekort alleen al voor 1987. De landbouwcommissaris verwacht dat het zeer moeilijk zal zijn om de komende weken voldoende politieke steun voor de zogenaamde socio-structurele maatregelen te vinden. Het Landbouwschap ziet een goed uitgewerkt socio-structureel beleid als een belangrijke voorwaarde om de Europese boer weer perspectief te kunnen bieden. Wel moet worden voorkomen dat boeren die van een vut-regeling gebruik maken zich op de arbeidsmarkt aanbieden en op die manier het leger werklozen gaan versterken. In het gesprek met Andriessen is ook van gedachten ge wisseld over de toekomstige financiering van de EG en het voorstel om daarbij een gedeelte van de bijdrage van de lidstaten te koppelen aan het bruto nationaal produkt en niet, zoals nu, aan de opbrengst van de btw. Naar de mening van de landbouwcommissaris kan Nederland als welvarend EG-land geen aanspraak blijven maken op netto-ontvangsten uit de begroting. Het Nederlandse be lang ligt in de gemeenschappelijke markt en in een goed functionerend landbouwbeleid, betoogde hij. Het Landbouwschap heeft er voor gepleit om de plannen voor het opleggen van bepaalde beperkingen aan landen die te kampen hebben met varkenspest nog eens in her overweging te nemen. Het schap heeft toegezegd om in een korte notitie aan te geven hoe de plannen op dit punt kunnen worden aangepast. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 27 februari 1987 75e JAARGANG NO. 3865 Bij gunstig weer kan in februari reeds stikstof gestrooid worden over wintertarwe en graszaad. De boeren hebben de afgelopen week de mogelijkheden hiertoe dan ook met beide handen aangegrepen. Op tarwe- percelen met dunne stand heeft vroeg gegeven stikstof een positieve invloed op de uitstoeling. Losse kunstmest laat zich mechanisch gemakkelijk verwerken. Minister ir. Gerrit Braks van Landbouw slaagt er vrij wel altijd in de handen op elkaar te krijgen. Dat lukte hem ook vorige week weer toen hij in Serooskerke tij dens een spreekbeurt in het kader van de verkiezingen voor Provinciale Staten een (voorlopig) kommentaar gaf op de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Na te hebben gekonstateerd dat deze voorstellen er niet om liegen bleek gaandeweg dat de minister er begrip voor had, dat de minister vond dat de Commissie ge lijk had met de afbraak van de monetair compenseren de bedragen, dat de minister de korting op de suiker als onvermijdelijk zag, dat de minister het verstandig achtte dat de tarweprijzen ongemoeid bleven en dat het marktgerichte beleid van de Commissie de minis ter principieel aansprak. Slechts op één punt sprak de minister over een opvallend voorstel namelijk ten aan zien van de prijsdaling van eiwit met 10 procent waar van hij zei dat daarover het laatste woord nog niet is gezegd. In dit verband vergeleek hij de rentabiliteit van de eiwitteelt in Nederland overigens met het hier wil len telen van sinaasappelen: een goed verstaander heeft dan maar een half woord nodig. Over het voors hands ontbreken van een flankerend beleid vanuit Brus sel - één van de grootste grieven van de ZLM - zei de minister dat men op het punt staat hierover beslissin gen te nemen. Daarbij gaat het om een VUT-regeling en een regeling voor extensivering van de produktie ge koppeld aan een financiële kompensatie zoals dat ook bij de melk wordt geregeld. Bij deze extensivering moet gedacht worden aan het terug brengen van de produk tie met 20 procent voor met name granen en rundvlees. In plaats daarvan mogen geen teelten worden opge pakt die kunnen leiden tot verdringing van andere pro- dukten zodat eigenlijk alleen groenbemesters overblijven - of misschien hazelnoten of iets dergelijks. Een dergelijke regeling zou in beginsel vrijwillig moe ten zijn maar de minister zei te verwachten dat onder druk van de overige lidstaten deze extensiveringsmaat regel in de praktijk een verplicht karakter zou krijgen. Gezien de Nederlandse omstandigheden dacht de mi nister niet dat er uitbundig van zo'n extensiveringsre geling gebruik zal worden gemaakt, hetgeen natuurlijk te denker, geeft over de inhoud daarvan. Het ziet er dus naar uit dat Brussel ons ook op dit punt eens te meer wil verblijden met een dode mus. Ik kan me zo voor stellen dat ons Hoofdbestuur a.s. maandag op één en ander nog wel zal reageren. Applaus zal daar wel niet bij zijn. In de marge van zijn toespraak en tijdens de diskussie deed de minister nog een aantal min of meer interes sante uitspraken. Zo zei hij dat bij de invulling van de vierde nota op de ruimtelijke ordening soberheid be tracht moet worden - een uitspraak waar ik me wel in kan vinden. Zeer vaag was de minister over de open- luchtrekreatie en met name het kamperen bij de boer. Hij sprak in dit verband over een komplexe materie en ook termijnen voor een nadere regeling wilde de mi nister niet noemen. Wel zei hij van mening te zijn dat de boerderij zijn bestemming als zodanig moet behou den. Wel zeer duidelijk was de minister over het beleid m.b.t. de bestrijding van aardappelmoeheid (AM). Op een desbetreffende vraag van de heer W. Sanderse ant woordde de minister namelijk dat hij zich op deze vraag had voorbereid en tot de konklusie was gekomen dat hij (nog steeds) het standpunt van de Plantenziekten- kundige Dienst (PD) steunt. Het argument dat de mi nister daarbij gaf was de veiligstelling van onze exportpositie. Met name in Duitsland zou men zeer naarstig zoeken naar de aanwezigheid van cystenaal- tjes in onze aardappelen. Het pikante bij dit antwoord is dat wij vanuit de ZLM ook het argument van onze exportpositie gebruiken om het openhouden van de mogelijkheid van grondontsmetting te bepleiten. Wat ons betreft zal hierover - om met de minister te spre ken - het laatste woord dan ook nog niet gezegd zijn. Ook geen applaus derhalve voor de minister m.b.t. het AM-beleid. Ook over het onlangs verschenen beleidsplan Krammer-Volkerak sta ik niet te juichen. Vanuit de ZLM hebben wij voortdurend ook een landbouwfunktie voor dit nieuwe gebied bepleit. In het beleidsplan wordt ech ter geen enkele funktie aan de landbouw toegekend. Gezien de manier waarop de landbouw buiten beschou wing is gelaten denk ik niet dat het nog veel zin heeft daarop terug te komen. Wel lijkt het mij zinvol via de inspraakprocedure (tot 1 april) nadrukkelijk aan te drin gen op de inrichting van fourageergebieden voor gan zen in het Krammer-Volkerak. De ganzenproblematiek in het Zuidwesten is voor de landbouw zo langzamer hand onhoudbaar geworden. Vanuit de ZLM zijn wij voorstander van een gekoördineerd zuidwestelijk over leg (een delta-ganzenoverleg) waarvan alle betrokke nen deel uit maken. Met alle betrokkenen bedoel ik dan: landbouw, jagers, overheid en natuur en milieu. Gezien de specifieke ganzenproblematiek in het Zuidwesten zou dit wellicht ook tot een specifiek beleid voor dit gebied moeten leiden. Naar mijn mening kan het Krammer-Volkerak daarbij een centrale rol vervullen. In ieder geval dienen de mogelijkheden zeer se rieus te worden onderzocht. Op die manier zou de land bouw wellichttoch nog -zij het indirekt - kunnen profite ren van de inrichting van het Krammer-Volkerak. Als dat voor elkaar komt ben ik bereid alsnog mee te klappen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1