Meer samenwerking en kwaliteitsbeleid houdt bloembollenvak in de race! Uitbreiding areaal witlofwortelen Met doorvoering aanpassingen goede bestaansmogelijkheden voor de glastuinbouw Bemiddelaar W. Slaats: Kwekers tuinplanten moeten marktgericht gaan werken Gebruik van goede handelsvoor- waarden noodzaak voor de kontraktteelt van witlofwortelen Kwaliteit Koöperatief Milieu Uitstraling Westland 19NU voor tiende keer De bedrijfsresultaten van zowel glasgroente- als glasbloemenbedrijven zijn de laatste jaren wel verbeterd, maar nog altijd negatief. De belang rijkste oorzaak is, dat het aanbod sneller groeit dan de vraag. Een ge volg van het langdurig lage rentabili- teitsniveau is, dat veel bedrijven in moderniteit achterop zijn geraakt en in hun bestaan worden bedreigd. Verbetering van het rentabiliteitsni- veau is mogelijk door de aandacht vooral te richten op - een betere afstemming van de pro- duktie op de vraag, waarbij produk- tieverbreding, kontinu aanbod, kwaliteitsverbetering en betere markt informatie belangrijke uitgangspun ten zijn. Samenwerking tussen de diverse schakels is hierbij noodza kelijk; - verlaging van produktiekosten door bijvoorbeeld de achterstand in moder niteit in te halen; - verbetering van het onderne merschap. Als de Nederlandse glastuinbouw tij dig de nodige aanpassingen door voert, zijn er de komende jaren goede bestaansmogelij kheden Dit staat in de nota Glastuinbouw 1987-1991, die 19 februari jl. is ver- 'Als een veehouder of akkerbouwer steun ontvangt onder de konditie dat geen melk of graan meer geprodu ceerd mag worden, dan is dat niet voldoende. Immers de ontvangen gelden zouden aangewend kunnen worden om een tuinbouwproduktie op poten te zetten. Dit is niet aksep- tabel. Ook Nederland zal in de EEG een bijdrage moeten leveren aan het in evenwicht brengen van die sekto ren waar overschotten zijn. De aan gewezen methoden daarvoor zijn het uit produktie nemen van agrarische gronden, ekstensivering of het defi nitief onttrekken van gronden aan agrarische bestemming'. Dat zei voorzitter, J.E.C. Spithoven, van het Produktschap voor Siergewassen op de algemene vergadering van de Vereniging voor Bloembollenkui tuur, op 23 februari jl. Volgens de Produktschapsvoorzitter is de markt voor alle tuinbouwpro- "Handelaren, kwekers en bemid delaars in de sektor Bomen en Tuinplanten moeten op korte ter mijn op nationaal niveau komen tot een betere en effektievere af stemming van vraag en aanbod anders dreigt een deel van onze ex portmarkt verloren te gaan. De konkurrentie van boomkwekers in andere EG-landen neemt sterk toe en wij kunnen ons het niet veroor loven om te kweken wat niet af gezet kan worden en om niet te kunnen leveren waar vraag naar is". Dat is de mening van de be middelaar bij de Zundertse Bomen en Plantenbeurs, de heer W. Slaats. De heer Slaats heeft juist de Zun dertse plantenbeurs, die plaats vond van 19 t/m 21 februari, af gesloten. Het was sinds de oprich ting de derde beurs in successie en ze heeft weer vele honderden be langstellende kopers en verkopers bij elkaar gebracht. De beurs in Zundert wordt georganiseerd in samenwerking met de bloemenvei ling Westland en met de veiling RBT in Breda. Slaats is van me ning dat een bomen- en planten beurs als in Zundert een ideale gelegenheid is om kweker en han delaar dichter bij elkaar te bren- schenen. De nota is bedoeld als dis- kussiestuk en gaat in op relevant geachte ontwikkelingsrichtingen in de glastuinbouw. In de snijbloemen- en plantensektor is, naast het voeren van een offensief afzetbeleid, ondersteund door goed marktonderzoek, het voorkómen van kwaliteitsverlies een zeer belangrijk punt van aandacht. In de glasgroen- tesektor zal door aktieve afzetbevor dering en duidelijke profilering van ons kwaliteitsprodukt op de buiten landse markten de konkurrentie moe ten worden aangegaan. Afzetvergroting zal moeten plaatsvin den door verdringing van konkurre- rend aanbod. Door toenemend internationaal aan bod zullen de prijzen echter onder druk blijven staan. De mogelijkheden om de produktie te beheersen via stu ring van groeifaktorerr en inzet van produktiemiddelen zullen in de toe komst aanzienlijk groter worden. Hierdoor wordt het mogelijk de pro duktie èn kwalitatieve èn kwantitatie ve zin te optimaliseren (zoals bijvoorbeeld bij teelt op kunstmatig substraat). dukten verzadigd of heeft nog be scheiden groeikansen. Die beschei den groeikansen, liggen in de sier- teeltsektor dus ook in de bloembol- lensektor. Er is geen ruimte voor nieuwkomers maar nog wel de mo gelijkheid voor bestaande bedrijven om de bedrijven iets te vergroten. Een overstap van de akkerbouw en veehouderij naar de bollenteelt is ongewenst maar Spithoven ziet geen reden om de uitvoering van een teelt regeling weer te gaan overwegen. 'Aan teeltregelingen zitten zo veel nadelen, dat het wezen van het vjrije ondernemerschap wordt aangetast'. De voorzitter deed een beroep op de overheid om een gezond onderne mersklimaat in stand te houden. Dat betekent een draagbaar fiskaal regi me, goede mogelijkheden voor be drijfsopvolging, ruimte voor een ou- dedagsreserve en ruimte voor in vesteringen. Spithoven zou het aan- gen. "Door wederzijdse Uitwisseling van gegevens en erva ringen krijgen beide partijen meer informatie en daardoor kunnen de kwekers veel marktgerichter gaan werken. Ook de bemiddelaars die op de hoogte zijn van de ontwik kelingen in het buitenland kunnen daarin een zeer belangrijke rol spelen. Zij zouden volgens hem in het marktproces meer ingescha keld moeten worden. Gerichter telen is dringend nood zakelijk want kostenbesparend werken verbetert de konkurrentie- positie. Een betere marktstruktuur moet niet alleen regionaal maar zeker ook nationaal gestalte krijgen. Wat de bemiddelaar dwars zit is dat de ca. 350 kwekers van bos- en haagplantsoen in en rond Zun dert (jaaromzet ca. 100 miljoen en 60% export) vaak nog te individu alistisch bezig zijn. "De een ver knoeit het nogal eens voor de ander door bijvoorbeeld te snel te verkopen. Door meer koöperatief te denken en te handelen zou op dat punt voor de kwekers nog veel te verdienen zijn, zo is zijn stelli ge overtuiging. Ook hebben de Ook de zorg voor het milieu is onder deel van de tuinbouwproduktie. Niet alleen door het nemen van wettelijke maatregelen, doch vooral ook door het aankweken van het juiste verant woordelijkheidsbesef van de indivi duele ondernemer kan nog veel worden verbeterd. De overheid voert een aktief beleid ten einde het gebruik van methylbromi de terug te dringen. Onderdruk stomen en substraatteelt zijn alterna tieven, die de laatste jaren zijn ont wikkeld en waardoor het gebruik sterk is teruggedrongen. In een aan tal gebieden kan methylbromide nu echter nog niet worden gemist, om dat daar nog geen alternatieven zijn. Een speciaal punt van aandacht vor men de reststoffen van de moderne glastuinbouw. Aan een bevredigende oplossing voor de verwerking van de restanten van de substraatteelten (steenwol en plastik folie) wordt mo menteel hard gewerkt. Ook het zoveel mogelijk voorkómen van vervuiling van het oppervlaktewater zal in de ko mende jaren veel aandacht blijven vragen. tal bloembollenbedrijven zo veel mogelijk op het huidige nivo willen handhaven en pleit voor een goed ondernemersklimaat dat zo veel mo gelijk bloembollenkwekers de ruim te geeft wat overigens het probleem van 'verse' bollengrond groter maakt. Wat de afzetbevordering betreft pleit Spithoven voor een nauwe sa menwerking met de bloemenafzet. Beide promotie-instellingen, Inter nationaal Bloembollencentrum (IBC) en Bloemenburo Holland (BBH) hebben er belang bij zo eendrachtig mogelijk samen te wer ken. De liefde kan daarbij niet van één kant komen. 'Er zal een agres sief afzetbevorderingsbeleid moeten worden gevoerd alsmede een kon- sistent kwaliteitsbeleid. Als we dit kunnen bereiken in solidariteit houdt het bollenvak de race vol zon der amechtig te worden'. Bemiddelaar W. Slaats. meeste telers in Zundert een te groot assortiment. Slaats meent dat daardoor onvoldoende aan dacht aan de diverse teelten kan worden gegeven hetgeen ten koste kan gaan van de kwaliteit. Wat de Zundertse beurs betreft, deze voldoet boven verwachting goed, zo stelt Slaats vast. Vanaf de eerste proef enige jaren geleden is het steeds beter gegaan. En de positieve uitstraling naar de Zun dertse producenten laat zich steeds Dit seizoen zou weieens een van de laatste kunnen zijn waarin de teelt van witlof zich uitbreidde. Het steeds gro tere aanbod wordt moeizaam afgezet en de prijzen staan onder zware druk. In '85/'86 werden al afzetproblemen gesignaleerd, dit seizoen zijn ze ech ter nog groter. Door de lage prijzen bestaat de kans dat meer mensen wit lof weieens proberen en daarna mis schien blijven kopen. Een grotere konsumptie in zowel binnen- als bui tenland kan de witlofteelt nog perspektieven bieden. Dit staat in een marktoverzicht witlof van het PGF. Het aanbod groeide de laatste jaren veel sterker dan de vraag. Volgens het CBS was het areaal wit lofwortelen voor het seizoen '85/'86 ruim 5.000 ha groot en voor het hui dige seizoen ruim 6.000 ha. Meer dan 50% van de witlofworte len wordt op contract geteeld. Die contracten blinken vaak niet uit in duidelijkheid. Sommige zaken zijn helemaal niet geregeld of op zo'n manier dat het éénzijdig in het voor deel van teler of tuinder uitpakt. De grote hal van Bloemenveiling Westland te Naaldwijk zal vanaf vrijdag 20 maart tot en met zondag 22 maart a.s. weer omgetoverd zijn tot een groot overdekt paradijs van bloemen en groenten. Westland 19NU wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden. De voorbereidingen zijn inmiddels weer in volle gang. De tentoonstelling staat in het teken van de landelijke viering van het eeuw feest van de Nederlandse veilingen. Westland 19NU - 100 jaar rond de klok - start het herdenkingsjaar 1987. Het hart van de show is een gigan tisch draaiplateau met een vei- lingklok. Twintig korsowagens beelden onder delen en begrippen van het veiling bedrijf uit. De openingstijden van Westland 19NU zijn vrijdag 20 maart 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag 21 maart 09.00 tot 22.00 uur en zondag 22 maart 09.00 tot 18.00 uur. De vrijdagavond is als vanouds te lersavond. duidelijker zien. Nieuw op de pas afgesloten beurs in Zundert waren naar een speciaal model getrimde kleine bomen en struiken. Gewild zijn vooral dierenvormen zoals be ren, kamelen en dergelijke, maar ook andere vormen zoals pirami des en bollen worden gekweekt. Op deze wijze wordt het siergoed visueel aantrekkelijk gemaakt. Naar struikjes volgens deze nieuwste mode is veel vraag. JW Het is ook dit seizoen weer moeilijk het vele witlof aan de man te brengen. Het aanbod is de laatste jaren veel sneller toegenomen dan de vraag. Vroeg in het seizoen, van juli t/m no vember, is in '86/'87 op de veiling ruim 1,5 keer zoveel witlof aange voerd dan in '85/'86. De belangstel ling voor witlof van de kant van de konsument was slechts matig. De laatste jaren wordt er op de veiling steeds minder geboden voor een kilo witlof. Dit seizoen lag de gemiddelde prijs t/m januari voor het eerst ver onder de twee gulden, namelijk ƒ1,74 per kg. Ook de komende maanden worden geen hoge prijzen op de vei ling verwacht, tenzij de vraag uit het buitenland sterk toeneemt. Het vorige seizoen liet de Nederland se export voor het eerst sinds jaren een lichte daling zien. Dit was geen ge volg van een stagnerende export naar West-Duitsland, maar meer een ge volg van de kleinere uitvoer naar Frankrijk en België. Beide landen hebben een produktie van ruim 100 min kg. België en Ne derland konkurreren sterk met elkaar op de Westduitse markt. België ex porteert tegenwoordig ca. een derde van de witlofproduktie. De Nederlandse export was van juli t/m december jl. 9 min kg groot ge weest, ruim 70% meer dan in '85/'86. Ook na de jaarwisseling was de Ne derlandse export nog groot. In janua ri (t/m de 24e) was onze witlofexport met 2,6 min kg 40% groter dan vorig jaar. Door het koude weer in Zuid- Europa zal het aanbod van verse groenten wat kleiner zijn. Gehoopt wordt daarom op een grotere vraag naar witlof met als gevolg een betere prijsvorming. Daarom zijn in 1979 door het Land bouwschap algemene handelsvoor- waarden vastgesteld. In de voorwaarden is een aantal be palingen opgenomen betreffende het zaaien, opkomst van het gewas, de gewasverzorging, het rooien, de kwaliteit en bewaring, het keuren, tarrering en weging, levering en ver voer en betaling. Betalingsmoeilijkheden De aan de tuinder geleverde witlof wortelen blijven het eigendom van teler; zo lang de tuinder niet geheel betaald heeft. Als voor de levering van de witlofwortelen het faillisse ment van de tuinder wordt aange vraagd of tuinder surséance van be taling heeft verzocht, heeft de teler het recht binnen 14 dagen na de aan vraag of het verzoek, aan trekker schriftelijk te berichten dat hij de overeenkomst als ontbonden be schouwt. De teler en tuinder kunnen van de Algemene Voorwaarden afwijkende en aanvullende bepalingen opnemen in het modelcontract. Arbitrage Alle geschillen tussen teler en tuin der naar aanleiding van een tussen hen gesloten overeenkomst, waarin deze voorwaarden van toepassing zijn verklaard, worden, indien par tijen niet in overleg tot overeenstem ming kunnen geraken, met uitslui ting van de gewone rechter beslecht overeenkomstig de arbitragevoor schriften. Het Landbouwschap adivseert de betrokken partijen (de boeren die de witlofwortel telen en de tuinders die de wortelen afnemen) te contracte ren op basis van de Algemene Voor waarden. Zowel bij het Landbouw schap (Prinsevinkenpark 19, 2585 HK Den haag, 070 - 526533), als bij de Nederlandse Tuinbouwstudie- groepen, sectie Groenten (Postbus 137, 2670 AC Naaldwijk, 01740 - 27241) zijn de voorwaarden ver krijgbaar. Vrijdag Tl februari 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17