Werkmap bedrijfsovername voor vriendenprijs Werkmap bedrijfsovername voor agrarische jongeren Verzekeringsreglement van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering U.A. gevestigd te Zevenbergen RISIKO-OMSCH RIJ VING Artikel 1. 1De verzekering geschiedt tegen hagel- schade aan landbouwgewassen in de pe riode van 1 april tot 1 november. Het bestuur is bevoegd in bepaalde gevallen van deze termijn af te wijken. Het bestuur beslist welke gewassen onder landbouwge wassen moeten worden gerekend. Het geeft teven? aan het minimum en het maxi mum bedrag per hektare voor elk gewas, binnen welke grenzen de verzekerde bedra gen moeten worden opgegeven. 2. De ledenvergadering kan, op voorstel van het bestuur, besluiten om ook het ri- siko van stormschade in dekking te nemen van die deelnemers, die ook hun gewas sen bij de onderlinge tegen hagelschade hebben verzekerd. De ledenvergadering stelt daarbij vast met welke gewassen aan stormschadeverzeke ring kan worden deelgenomen. De deelne mers aan verzekering tegen stormschade zijn verplicht met alle door hen verbouw de gewassen, waarvoor dekking tegen dit risiko wordt geboden, deel te nemen. Voor de stormschadeverzekering geldt dezelfde verzekeringsperiode, alsmede dezelfde ver zekerde bedragen per hektare als voor ha gelverzekering. VERPLICHTINGEN DER DEEL NEMERS Artikel 2. 1Elke deelnemer is verplicht jaarlijks voor 1 mei middels het hem toegezonden aanmeldingsformulier aangifte te doen van alle gewassen, die door hem in dat jaar zul len worden verbouwd. 2. Van deze verplichting zijn uitge zonderd: a. klavergewassen, kunstweiden en zaai- klaar verhuurd land. Deze kunnen echter eveneens worden verzekerd. b. speciale tuinbouwgewassen, waaronder bloembollen, behoudens voorzover daar van door het bestuur ontheffing is verleend. Vervolg oude reglement Vervolg nieuwe reglement c. konserventeelten, die door de kontrak- terende fabriek tegen hagelschade worden verzekerd. d. fruit kan niet worden verzekerd. 3. Gewassen die als tweede gewas worden gezaaid, moeten alsnog worden aan gegeven. 4. Indien na de aangifte een gewas vervalt en daarvoor een ander gewas wordt ge zaaid, dient dit opnieuw te worden aan gegeven. Artikel 3. Om de deelnemers in staat te stellen te kun nen voldoen aan het bepaalde in artikel 2 lid 1 zendt de direkteur vóór 1 april aan iedere deelnemer twee aangiftebiljetten. De deelnemer vermeldt hierop gemeente, op pervlakte en soort der gewassen, benevens de waarde, waarvoor de verzekering ge wenst wordt. De aangifte van de verzeker de waarde dient per hektare niet lager of hoger te worden gesteld dan vermeld is op een bijgevoegde lijst waarop het bestuur, overeenkomstig het bepaalde in artikel 2 van dit verzekeringsreglement, vaststelt binnen welke bedragen per hektare elk ge was dient te worden verzekerd. De aldus ingevulde en door het lid ondertekende bil jetten dienen vóór 1 mei te zijn ingekomen bij de direkteur. Bij latere indiening kan het nalatige lid zijn aanspraak verliezen op uitkering bij eventuele schade aan de ge wassen vóór de ontvangst van het aangif tebiljet geleden. Bij niet-inzending van de aangiftebiljetten door een lid zal de direk teur ter bepaling van zijn voorschotpremie en omslag, teruggrijpen op het laatst in gezonden aangiftebiljet van de betrokken deelnemer. SCHADEREGELING Artikel 4. 1In geval van hagelschade geeft het lid daarvan onmiddellijk, doch in ieder geval binnen twee maal 24 uur, schriftelijk ken nis aan de direkteur onder opgave van de juiste ligging en grootte van het perceel, de aard'van het gewas en de datum der ha gelschade. De direkteur geeft hiervan on verwijld kennis aan de voorzitter en de voor opneming aangewezen taxateurs. 2. De taxateurs mogen geen bloedverwan ten of aanverwanten zijn tot in de 4e graad van de deelnemer, bij wie de hagelschade getaxeerd dient te worden. De taxateurs zullen zo mogelijk binnen 3 dagen na de ontvangst van kennisgeving, bedoeld in het vorige artikel, de geleden schade voorlo pig opnemen, waarna als regel binnen 3 weken een definitieve opneming plaatsvindt. In bijzondere gevallen kunnen zij in over leg met de deelnemer de schade terstond definitief vaststellen, o.a. met het oog op een nieuw te verbouwen gewas. De schade wordt procentsgewijs uit gedrukt. 3. De definitieve vaststelling der schade vergoeding, welke geschiedt door het bestuur, wordt door de direkteur schrif telijk aan de deelnemer medegedeeld. Nieuw verzekeringsreglement van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering U.A. gevestigd te Goes RISIKO-OMSCHRIJVING Artikel 1 1De verzekering geschiedt tegen hagel schade aan land- en tuinbouwgewassen in de periode van 1 april tot 1 november. Het bestuur is bevoegd in bepaalde gevallen van deze termijn af te wijken. Het bestuur beslist welke gewassen onder land- en tuin bouwgewassen moeten worden gerekend. Het geeft tevens aan het minimum en maximum bedrag per hektare voor elk ge was, binnen welke grenzen de verzekerde bedragen moeten worden opgegeven. 2. De ledenvergadering kan, op voorstel van het bestuur, besluiten om ook het ri siko van stormschade in dekking te nemen van die deelnemers, die ook hun gewas sen bij de onderlinge tegen hagelschade hebben verzekerd. De ledenvergadering stelt daarbij vast met welke gewassen aan stormschadeverzekering kan worden deel genomen. De deelnemers aan verzekering tegen stormschade zijn verplicht met alle door hen verbouwde gewassen, waarvoor dekking tegen dit risiko wordt geboden, deel te nemen. Voor de stormschadever zekering geldt dezelfde verzekeringsperi ode, alsmede dezelfde verzekerde bedragen per hektare als voor hagelschadeverze- kering. 3. Spinazie die na 24 augustus is gezaaid, wordt niet meer in dekking genomen. 4. Fruit kan niet worden verzekerd. VERPLICHTINGEN VAN DEEL NEMERS Artikel 2 1. Elke deelnemer is verplicht jaarlijks voor 1 mei middels het hem toegezonden aanmeldingsformulier aangifte te doen van alle gewassen, die door hem in dat jaar zul len worden verbouwd. 2. Van deze verplichtingen zijn uitge zonderd: a. klavergewassen, kunstweiden en zaai- klaar verhuurd land. Deze kunnen even eens worden verzekerd; b. speciale tuinbouwgewassen, waaronder bloembollen, behoudens voorzover daar van door het bestuur ontheffing is verleend; c. konserventeelten, die door de kontrak- terende fabriek tegen hagelschade worden verzekerd. 3. Opeenvolgende teelten op hetzelfde per ceel dienen afzonderlijk te worden aan gegeven. 4. Indien na de aangifte een gewas vervalt en daarvoor een ander gewas wordt ge zaaid, dient dit opnieuw te worden aan gegeven. Artikel 3. Om de deelnemer in staat te stellen te kun nen voldoen aan het bepaalde in artikel 2 lid 1 zendt de direkteur vóór 1 april aan iedere deelnemer een aangifteformulier. De deelnemer vermeldt hierop gemeente, op pervlakte en soort der gewassen, benevens de waarde waarvoor de verzekering ge wenst wordt. De aangifte van de verzeker de waarde dient per hektare niet lager of hoger te worden gesteld dan vermeld is op een bijgevoegde lijst waarop het bestuur, overeenkomstig het bepaalde in artikel 2 van dit reglement, vaststelt binnen welke bedragen per hektare elk gewas dient te worden verzekerd. Het aldus ingevulde en door het lid ondertekende aangifteformu lier dient vóór 1 mei te zijn ingekomen op het administratie-adres van de maatschap pij. De dekking gaat in op 1 april of in dien dit later is, op de dag volgend op de dag dat het aangifteformulier is ingediend, dan wordt de te betalen premie betaald aan de hand van het laatst ingezonden aangif teformulier tegen de voorwaarden en pre mie van het lopende verzekeringsjaar. PREMIEBETALING Artikel 4. De deelnemer dient de premie, de kontri- butie, de assurantiebelasting en eventuele kosten bij vooruitbetaling te voldoen bin nen 14 dagen nadat zij verschuldigd wor den. Indien de deelnemer het verschuldigde niet tijdig betaalt of weigert te betalen, wordt geen dekking verleend ten aanzien van daarna plaatsvindende schadegebeur- tenissen, zonder dat hiervoor een ingebre kestelling door de maatschappij noodzakelijk is. De dekking gaat weer in bij aanvang van de dag na die waarop het verschuldigde bedrag door de maatschap pij is ontvangen. ADRES VERZEKERDE Artikel 5. Een adreswijziging moet zo spoedig mo gelijk aan de maatschappij worden mee gedeeld. Mededelingen aan de deelnemer, gericht aan het laatst bekende adres, heb ben tegenover hem bindende kracht. 4. Indien een deelnemer zich niet kan ver enigen met het door de taxatiekommissie vastgestelde schadepercentage, bericht hij zulks aan.de direkteur binnen tien dagen na de dagtekening van de kennisgeving van de direkteur, onder vermelding van twee namen van leden van het college van taxa teurs, die hij als hertaxateurs wenst te zien aangewezen. Deze twee leden vormen te zamen met één der leden van de eerste taxatiekommissie, door het bestuur aan te wijzen, de kommissie van hertaxatie, in wier uitspraak moet worden berust. 5. Indien het bij de hertaxatie vastgestel de schadepercentage meer bedraagt dan het schadepercentage, vastgesteld bij de taxatie waartegen in beroep is gekomen, dan draagt de maatschappij de kosten der hertaxatie; indien dit niet het geval is ko men de kosten ten laste van de deelnemer tot een door het bestuur hiervoor vast te stellen bedrag. 6. Voor de deelnemers aan de in artikel 1 genoemde stormschadeverzekering gel den ten aanzien van de schaderegeling de zelfde hiervoor genoemde bepalingen als voor verzekering tegen hagelschade. Artikel 5. 1. Hagelschade beneden vijf procent wordt niet vergoed. Schaden van vijf pro cent en meer worden volledig vergoed. 2. Stormschade van minder dan tien pro cent wordt niet vergoed. Schaden van tien procent en meer worden volledig vergoed. 3. Indien een deelnemer uitsluitend per celen voor taxatie opgeeft, waarvan de ha gelschade minder dan 5 procent bedraagt of de stormschade minder dan tien pro cent, kan het bestuur hem de kosten ge heel of ten dele in rekening brengen. Wanneer door de taxatiekommissie op de zelfde dag meerdere taxaties worden ver richt, bepaalt het bestuur de door de deelnemer te betalen kosten. Artikel 6. De uitbetaling van de geleden schade zal zo spoedig mogelijk geschieden, nadat de schade definitief is vastgesteld. Artikel 7. Dit verzekeringsreglement treedt in wer king op 21 maart 1983. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan... Vóór het zover is, is een lange en goede voorbereiding noodzakelijk. Bedrijfsovername is een proces van vele jaren waarin de opvolger geleidelijk in het bedrijf groeit en waarin de ouders de kans krijgen "hun" bedrijf geleidelijk over te dragen. Een proces dat al begint vóór de opvolger de schooldeuren achter zich dicht trekt. Deze "werkmap bedrijfsovername" geeft inzicht in wat er zoal komt kij ken bij het overnemen van het ouder lijk bedrijf. Niet alleen de familie komt eraan te pas, maar ook de taxa teur, de fiskus, de notaris, het ka daster en de bank. De "werkmap bedrijfsovername" geeft inzicht in het SCHADEREGELING Artikel 6 1In geval van hagelschade geeft het lid daarvan onmiddellijk, doch in ieder geval binnen twee maal 24 uur, schriftelijk ken nis aan de direkteur onder opgave van de juiste ligging en grootte van het perceel, de aard van het gewas en de datum der ha gelschade. De direkteur geeft hiervan on verwijld kennis aan de koördinerend taxateur. 2. De taxateurs mogen geen bloed- of aan verwanten zijn tot in de vierde graad van de deelnemer, bij wie de hagelschade ge taxeerd dient te worden. De taxateurs zul len zo mogelijk binnen drie dagen na de ontvangst van kennisgeving, bedoeld in het vorige artikel, de geleden schade voorlo pig opnemen, waarna als regel binnen drie weken een definitieve opneming plaatsvindt. In bijzondere gevallen kunnen zij in over leg met de deelnemer de schade terstond definitief vaststellen, o.a. met het oog op een nieuw te verbouwen gewas. De scha de wordt procentsgewijs uitgedrukt. 3. De definitieve vaststelling der schade vergoeding, welke geschiedt door het bestuur, wordt door de direkteur schrif telijk aan de deelnemer medegedeeld. 4. Indien een deelnemer zich niet kan ver enigen met het door de taxatiekommissie vastgestelde schadebedrag, bericht hij zulks binnen drie dagen na ontvangst van de uitslag van de schadevaststelling mede deling, aan de maatschappij per aangete kend schrijven. In dat geval vindt een hertaxatie plaats, waarbij zowel de maat schappij als de deelnemer een deskundige als taxateur aanwijst. Deze beide taxateurs benoemen voordat zij met hun werkzaam heden aanvangen, tezamen een derde taxa teur, wiens naam voorkomt op de lijst van hertaxateurs die is samengesteld door het bestuur van de HAFIMIJ. De derde taxa teur taxeert en stelt alleen de schade vast in het geval dat de taxateurs, aangewezen door de deelnemer en door de maatschap pij niet tot overeenstemming komen. Indien de twee hertaxateurs, aangewezen door de deelnemer en de maatschappij, het binnen drie dagen niet eens kunnen wor den over de benoeming van de derde taxa teur, dan wordt deze benoemd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Middelburg, die daartoe een keuze maakt uit genoemde lijst van hertaxateurs. De hertaxatie van de aldus samengestelde kommissie is bindend voor alle partijen. 5. Indien het bij de hertaxatie vastgestel de schadepercentage meer bedraagt dan het schadepercentage, vastgesteld bij de doolhof van juridische, fiskale en fi nanciële wetten en regelingen waar opvolger en ouders tegenaan lopen bij bedrijfsovername. Stille reserves, sta kingswinst, landbouwvrijstelling, doorschuiven, FOR, vrije verkeers- waarde, agrarische waarde, schen kingsrecht, WIR, overdrachtsbelasting, rentesubsidie, investeringsplan, finan cieringsplan, begroting van kosten en opbrengsten. Allemaal begrippen die bij vrijwel elke bedrijfsovername over tafel vliegen. Bedrijfsovername is inge wikkeld. De "werkmap bedrijfsovername" helpt de opvolger (en ouders) een stukje op weg. De map bevat algeme ne informatie en rekenvoorbeelden maar geeft géén "eenheidsrecept". taxatie waartegen in beroep is gekomen, dan draagt de maatschappij de kosten der hertaxatie; indien dit niet het geval is ko men de kosten ten laste van de deelnemer tot een door het bestuur hiervoor vast te stellen bedrag. 6. Voor de deelnemers aan de in artikel 1 genoemde stormschadeverzekering gel den ten aanzien van de schaderegeling de zelfde hiervoor genoemde bepalingen als voor verzekering tegen hagelschade. Artikel 7. 1. Hagelschade beneden vijf procent wordt niet vergoed. Schaden van vijf pro cent en meer worden volledig vergoed. 2. Voor stormschade geldt een eigen risi ko van 5%. Het bestuur is bevoegd om voor bepaalde gewassen een afwijkend percentage vast te stellen of een extra eigen risiko op te leggen. 3. Indien een deelnemer uitsluitend per celen voor taxatie opgeeft, waarvan de hagel- en/of stormschade minder dan 5% bedraagt, kan het bestuur hem de kosten geheel of ten dele in rekening brengen. Wanneer door de taxatiekommissie op de zelfde dag meerdere taxaties worden ver richt, bepaalt het bestuur de door de deelnemer te betalen kosten. Artikel 8. Nadat de schade definitief is vastgesteld zal de uitbetaling daarvan in de maand september geschieden. Van schaden die na 1 september definitief worden vastgesteld geschiedt de uitbetaling binnen vier weken daarna. UITSLUITINGEN Artikel 9 De maatschappij is niet tot schadevergoe ding verplicht indien: - de schade - met terzijdestelling van al hetgeen, vermeld in deze voorwaarden, daarmee in strijd mocht zijn - veroorzaakt is door, optreedt bij of voortvloeit uit atoomkernreakties, onverschillig hoe de reaktie is ontstaan en onverschillig of zij zich in of buiten het verzekerde heeft voor gedaan. Onder atoomkernreakties is te ver staan iedere kernreaktie, waarbij energie vrijkomt, zoals kernfusie, kernsplijting, kunstmatige en natuurlijke radio-aktiviteit; - en voor zover de Overheid de schade ver goed zou hebben, indien deze verzekering niet van kracht zou zijn geweest. Dit reglement treedt in werking op 19 maart 1987. werkmap Elke bedrijfsovername is immers an ders en vraagt om een oplossing op maat. Sociaal-ekonomische voorlichters, boekhouders, notarissen en andere adviseurs kunnen daarbij waardevolle adviezen geven. Ze kunnen ouders en opvolger helpen de overname goed voor te bereiden en "op maat" rond te zetten. Met de "werkmap bedrijfsovername" komt de opvolger beter beslagen ten ijs en is hij een gelijkwaardiger gesprekspartner voor allerlei des kundigen. Met het verschijnen van de "werk map bedrijfsovername" gaat een lang gekoesterde wens van het NAJK in vervulling. Vroeg of laat krijgen alle agrarische leden van het NAJK im mers met bedrijfsovername te maken. De werkmap die met steun van de Ra bobank tot stand is gekomen, is voor agrarishe leden voor een vriendenprijs verkrijgbaar bij het NAJK. Het NAJK hoopt dat de "werkmap be drijfsovername" een bijdrage levert aan een goeie voorbereiding van ouders èn opvolger op het grote mo ment van komen en gaan! Op 18 februari, één dag na de of ficiële landelijke presentatie, is de werkmap bedrijfsovername van het NAJK aangeboden aan agra rische jongeren in Zeeland. NAJK Dagelijks Bestuurslid Jan Keyzers bood de eerste map aan aan Rinus van 't Westeinde, interim voorzitter van het ZAJK. Bij de ze gelegenheid werd tevens de video-produktie "Morgen praten we erover", die ook de bedrijfs overname behandeld, gepre senteerd. Jan Keyzers benadrukte persoon lijk erg blij te zijn met deze zeer goed verzorgde NAJK-produktie. De video benadrukt meer de emotionele kanten van de zaak. Deze is meer geschikt voor groeps- gebruik. De map gaat meer in op de technische kant van de zaak. De map behandelt de verschillen de stadia van de overname en alle elementen en instanties die daar in een rol kunnen spelen. Dit al les op een zeer heldere en overzichtelijke wijze". Met de "werkmap bedrijfsovername" wil het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) opvolgers (en ouders) een handje helpen zich goed voor te bereiden op en toe te groeien naar hét grote mo ment. Deze "werkmap bedrijfsovername" geeft inzicht in wat er zoal komt kijken bij het overnemen van het ouderlijk bedrijf. 16 Vrijdag 27 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16