Ontwikkelingen rond water kwaliteit en landbouw Open dag BoerenBond Bouwmarkt en een grote mechanisatieshow ^BoerenBond CHV Bintjes in het Baskenland De vlag in top... Het afgelopen half jaar heeft het bij de Cehave vestiging Hoogerheide gegonst van de bouwaktiviteiten: De BoerenBondwinkel is omgebouwd en uitgebreid tot een BoerenBond Bouwmarkt. Voor de depot-aktiviteiten is een nieuw magazijn met kantoor en een nieuwe moderne weegbrug gerealiseerd. De mechanisatiewerkplaats is verbouwd en uitgebreid. Dat willen wij u graag tonen. Daarom nodigen wij u uit voor: Een open dag van onze BoerenBond Bouwmarkt het depot op zaterdag 7 maart. U kunt kennisnemen van alle aktiviteiten van Cehave nv in het rayon en profiteren van een aantrekkelijke aktie in de winkel. Een grote mechanisatieshow op 7,8 (open dag) en 9 maart. Een uitgebreid assortiment trekkers en werktuigen en ook bouwmaterialen staan voor u tentoongesteld. Wij zijn deze dagen open tussen 10.00 en 17.00 uur. U mag dit niet missen. Cehave nv Hoogerheide Antwerpsestraatweg 48 Hoogerheide. korte wenken veehouderij Verdeeldheid De ontwikkelingen van het waterbe heer gaan thans toch wel erg ver. Dat er binnen de waterwingebieden stren ge eisen worden gesteld om geen ver keerde verontreinigingen in het drinkwater te krijgen spreekt haast vanzelf, maar dan moeten boeren en tuinders wel schadeloos gesteld wor den in het algemeen belang. Maar waterbeheerders gaan nog ver der. Ook het bodemwater, het grond water buiten die waterwingebieden wordt kritisch onderzocht en ook het oppervlaktewater. Ook daarin wor den wel stoffen aangetroffen die men ongewenst acht. Ongewenst, let wel, omdat men in Nederland voor grond water en oppervlaktewater wat residu tolerantie betreft dezelfde normen hanteert als voor drinkwater. En dat is natuurlijk te gek om los te lopen. Dat men aan oppervlaktewater en aan grondwater normen stelt is logisch voor het hele aquatische milieu. Maar deze zullen stellig andere toleranties moeten hebben dan voor drinkwater, waarvoor de normen uiteraard zeer streng moeten zijn en blijven. Ervaring In land- en tuinbouw zijn we meststoffen gaan gebruiken. We zijn chemicaliën gaan gebruiken om plan ten, die dienen voor ons voedsel, ge zond te houden; om voldoende voedsel voor ons allemaal in die kunstmatige gevormde leefgemeen schappen te kunnen produceren. Veel elementen halen we eerst uit de bodem op plaatsen waar extra veel aanwezig is. En via formuleringen met andere stoffen brengen we ze o.a. via gewasbeschermingsmiddelen op andere plaatsen, sterk verdeeld in die bodem terug. Door ervaring is geleerd dat hier en daar ongewenste residuen ontstaan. Ongewenst soms voor mens en dier en plant. De wetenschap is door ervaring rijker geworden. Men senhanden hebben eerst de natuur ♦verstoord, bewust verstoord om vei lig te kunnen wonen en leven. Ons bepalend tot water met al zijn no den, wordt in de tegenwoordige tijd vooral gekeken naar datgene waar de menselijke ingreep mis is gegaan. En dat is goed; ddt geeft een veilig gevoel. Het is echter triest te ervaren dat land en tuinbouw steeds vaker voor abrup te maatregelen worden geplaatst. Bewust toegelaten gewasbeschermingsmiddelen, door de overheid toegelaten, worden soms zo maar verboden. En daar heb ik bij een aantal middelen duidelijke bezwa ren tegen. Eerst met z'n allen ervan profiteren via een goedkoop, kunst matig gevormd, voedselpakket en dan boer en tuinder in de kou laten staan en dan juist in tijden dat voor de land bouw sprakeMs van een krisissituatie. We moeten pleiten voor een goed wa terbeheer^ Maar om residu-normen voor oppervlaktewater en grondwa ter gelijk te stellen met drinkwater...!?!? Tenslotte In veel landen zijn twee watercircuits. Hoe vaak vindt men niet op wastafels een bordje: niet geschikt voor drink water? Wij "zwemmen" in het water, in water van een schitterende kwali teit. En dat mag best zo blijven! Uit Ons leidingwater wordt naar schatting zo'n. 10% als drinkwater benut. De rest (90%) wordt voor allerlei andere doeleinden gebruikt, tot het schoonspuiten van machines toe. Goede kwaliteit bodemwater, ook buiten de waterwingebieden, en goe de kwaliteit oppervlaktewater in slo ten, rivieren en kanalen is van grote betekenis. Maar als boeren en tuinders mee mo gen blijven tellen voor voedselpro- duktie en in 's lands ekonomie (f40 a ƒ50 miljard export) dan moeten be paalde waterbeheerders daar toch eens over nadenken in het kader van het gewasbeschermingsbeleid. A. Vermeer De afzetbevorderaars van het NI- VAA hebben het zo af en toe best zwaar. Dat bleek onlangs tijdens de Euroalimentacion, een handels beurs die van 10 tot 15 februari jl. plaatsvond in Bilbao (Spaans Bas kenland). Demonstratieve optoch ten, autobussen die in brand gestoken werden en Spaanse oproerpolitie die eerst slaat en dan vraagt. Dat waren enkele zaken waar de NIVAA-mensen elke dag doorheen moesten om het ten toonstellingsgebouw te bereiken. Maar gelukkig liep alles goed af en kwam iedereen weer veilig thuis en met het tevreden gevoel dat veel nieuwe geïnteresseerden gekweekt waren voor het Nederlands aar dappelaanbod. Spanje, sinds 1 januari 1986 lid van de EG, is dit seizoen een be langrijk afzetland geworden voor Er wordt druk gevlagd in de WEST HOEK. Uiteraard niet vanwege alle besluiten in Brussel genomen. Dat is al treurnis wat de klok slaat. Vanuit Brussel trekken de sombere geluiden over ons platteland. Radio en T.V. doen ook mee. Op allerlei vergaderin gen horen we ach en wee geroep. In alle sektoren zit het fout, geen lichtpuntje te zien. Wat doe je dan als boer in de praktijk. Je zet gewoon je vlaggen uit, want het weerbericht geeft nachtvorst op en droge kou. 's Morgens staan de vlaggen te wappe ren als vuilwitte lapjes boven een oog verblindende witte polder. Door de verwarmende kracht van de februari zon was de sneeuw geen lang leven ge gund, zodoende is er toch nog al wat kunstmest gestrooid. Hoe eerder het graszaad een groeischeut krijgt des te beter. Alhoewel, je weet nooit wat het weer gaat doen, velen van ons herin neren zich nog de verbrande blokken graszaad van het vorig jaar. Ook toen dachten we: "kunstmest zo vroeg mo gelijk erop". Het komt wel eens an ders uit dan je dénkt. Hoewel de winter nog niet helemaal op z'n retour is, beginnen toch voor- jaars kriebels te komen. De luchten worden helderder. De dagen langer en bij de boeren die schapen houden dar telen de lammetjes. Deze echte bood schappers van het voorjaar bezorgen de eigenaars toch heel wat hoofdbre kens, zorgen en onderbroken nach trust. Er komt heel wat kijken voor al dat grut op onze dijken rondhup- Nederlandse aardappelen en aar- dappelprodukten. In het lopende seizoen kon (tot 1 februari) maar liefst 60.000 ton aardappelen naar Spanje worden geëxporteerd. Ook de afzet van Aardappelprodukten in Spanje lijkt goede perspektie- ven te bieden: in 1986 ging er ruim 3.800 ton heen, waarvan het grootste deel bestond uit voorge bakken produkten. Het NIVAA tracht deze afzet struktureel te ma ken en zo mogelijk te vergroten. Spanje is dan ook snel opgenomen in het promotiepakket van het NI VAA met advertenties in vakbla den, public relations-aktiviteiten en deelname aan beurzen. Twee vredige Basken nemen de Nederlandse Bintje in bescherming. Blijf de plastik van de KUILHOPEN kontroleren. Gaten in de plastik kun nen grote verliezen veroorzaken door luchttoetreding. Vooral van maiskui- len is op sommige plaatsen de plastik tijdens de afgelopen vorstperiode stukgepikt door vogels. Voorkom verliezen, repareer de plastik. Er is momenteel een groot aanbod van velerlei soorten RUWVOER. De prijs is vaak erg laag. Als voer moet worden aangekocht, is het nu mis schien een gunstige tijd. Er kan toch een groot prijsverschil per voederwaarde-eenheid zijn. "Reke nen voor beslissen" kan voordelen opleveren. Er zijn veel vragen over de VETQUO- TERING in verband met superhef fing. Bereken of laat dit doen, wat voor Uw omstandigheden het beste is. Melken vet produceren waarover su perheffing betaald moet worden kost meestal geld. Koeien opruimen, ook al is de prijs niet hoog, is veelal voor deliger. "KOSTENBEWAKING" is voor ie dere ondernemer van groot belang. Zeker in een tijd waarin de op brengsten onder druk staan, moet kostenbewaking voorop staan. Op veel onderdelen in de bedrijfsvoering kunnen besparingen worden doorge voerd. Vaak zijn het per onderdeel niet zulke grote besparingen, maar veel kleintjes maken één grote. 14 pelt. Dijken die voorzichtig aan weer een groene glans krijgen. De mollen hebben de lage temperaturen van ja nuari '87 goed overleefd zo te zien."" De vele hopen vers verkruimelde brui ne grond getuigen hiervan. Op de lichtere gronden die de Westhoek heeft is een begin gemaakt met het ploegwerk. Na nog de nodige stront te hebben gekregen, wordt de grond omgewenteld en dit wil als we een droog voorjaar krijgen best een goed zaaibed geven. Verder is er nog niet veel drukte op het boerenland. Het vergaderseizoen loopt op z'n eind. Het was weinig opwekkend. Het is goed dat wij het weten. Maar wat zal je anders doen dan gewoon ver der gaan met het werk dat komen gaat. Als oude boer is het bovendien, een heel bekend-geluid, deze jammer klachten, voorlopig zeggen wij: "De boer hij ploegde en zaaide voort". In het gebied van de "KRING AXEL" heeft het evenals elders ook enkele dagen enkele graden gevroren. Sein om in elk geval nog maar eens alle zaken die vorstgevoelig zijn extra in de gaten te houden. Want je weet nooit, ook eind februari kan koning winter nog danig van zich doen spre ken. Overigens zijn momenteel de weerberichten zo dat het er naar uit ziet dat de temperaturen zich de laat ste week van februari eerder boven dan onder nul zullen bevinden. Afgelopen dagen is er toch al wat kunstmest gestrooid, vooral op gras-; zaad, maar toch ook over de sneden. Als je op de weg komt, zie je zo dat het .voorjaar naderende is aan de ve le boeren die letterlijk zowel in Oost als West hun kunstmest gaan halen. Op het land lijkt het erop dat som mige percelen wintertarwe toch een zware dobber gehad hebben aan de opéén volgende strenge vorstperioden. Vooral die plekken met een minder goede ontwatering lijken toch nog al wat schade te hebben opgelopen. En ook de jonge perebomen schijnen weer wat schade te hebben opgelopen, dit jaar nu niet boven maar juist on der de grond. De kwee onderstammen worden steeds zwak ker maar ook vruchtbaarder ge kweekt. Het drukke vergaderseizoen loopt zo langzaam aan weer ten einde. Voor de kring Axel heeft de ZLM-voorzitter, de heer Van der Maas een inleiding verzorgd, met heet van de naald de jongste prijsvoorstellen vanuit Brus sel. De algemeen voorzitter liet terecht het onaanvaardbaar horen. Hopelijk wordt dit onaanvaardbaar ook vol doende en overtuigend genoeg tot in Brussel teruggespeeld. Resultaat van al deze negatieve berichten is de on zekerheid over het toekomstige bouw plan. Eén ding is zeker, uiteindelijk zal alles toch weer bezaaid worden, maar met de nodige scepsis. Zo zijn de telers van teunisbloemen oogst 1986 nog steeds ongerust over de fi nanciële ontwikkeling, terwijl ook over de kondities het laatste woord nog niet is gezegd. Oogst 1987 zal er "zoals het er nu naar uitziet niet zijn. Het specifiek Zeeuws-Vlaamse gewas de bruine boon zal ook in dit jaar een behoorlijke areaalsverkleining onder gaan, zo luidt althans een bericht van de in dit gebied opererende telersgroe pering. De voorgestelde koncentratië van de Waterschappen is althans voorlopig van de baan, zo hebben Provinciale Staten beslist. Of dit definitief is zal deels aan dé Waterschappen zelf lig gen. Er zal dan zeker tussen de schap pen onderling een soort van samenwerking van de grond moeten komen en of daar de tijd rijp voor is wordt toch wel betwijfeld, gezien de opstelling van diverse bestuurders. Is die wil er niet, dan zal er voor de in gelanden mogelijk toch weer een kostenverhoging voor de deur staan. Ook een verdeeldheid dreigt er te ont staan onder de voorstanders van de V.O.W., met name over het tracé. Misschien koren op de molen van ha re Excellentie Neelie. De milieuorga nisaties houden zich ook reeds met de materie bezig, het natuurbelang staat voorop. En hoe stat het met het land bouwbelang? Als dat er is zal dit door de organisaties meegenomen moeten worden, en dan liefst eer het vijf voor twaalven is! Vrijdag 27 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14