uit de praktijk 'Konden wij maar kiezen voor zoet water' Opperbeste stemming waar gebouwd wordt Bedrijf sverzorgingsdienst groeit gestadig door Een Siberische kou? Grond is grond De afgelopen twee winters zijn door strenge vorst in WEST-BRABANT- ZUID verschillende percelen Itali aans raaigras uitgevroren. Aangenomen mag worden dat de vorstperiode van januari die gepaard ging met een scherpe snijdende wind zeker voor vorstschade heeft ge zorgd bij deze grassoort. Enige schade vermoedelijk ook bij laat gezaaide wintertarwe. Op deze percelen staat de tarwe zo spichtig dat afgewacht moet worden of het nog een volwaardig gewas kan wor den. Veel zal afhangen van de weers omstandigheden die we de komende weken zullen krijgen. Nog zo'n strenge vorstperiode zal voor de twijfelachtige percelen fu nest zijn. Hetzelfde kunnen we zeggen van de weilanden, een vorstperiode is hier ook niet meer welkom. Over het algemeen liggen de graslan den er redelijk goed bij. Waar drijf- mest en gier over gereden is tijdens de weinige zonnige dagen zal met verbranding rekening gehouden moeten worden. Of het een laat of vroeg voorjaar zal worden is nog niet te zeggen. De voorraad ruwvoer is op de rund veebedrijven nog zo groot dat bij een laat voorjaar bijna nergens ruw voer aangekocht hoeft te worden. Er wordt niet bij stilgestaan maar het stalseizoen zit er al weer voor het grootste gedeelte op. Op veel veebedrijven zal de kuilvoe- der voorraad bij lange na niet op gaan zodat dit zal dienen voor sei zoen '87-'88. Of dit zal leiden tot een inkrimping van het areaal snijmais valt nog niet te zeggen. Voorgaande jaren werden rond deze tijd de eerste snijmaiskontrakten af gesloten. Door de afwachtende houding van de kopers is in deze nog geen aktivi- teit te melden. Rundveehouders wachten op prijzen die op een heel wat lager nivo moe ten liggen. Er komt nog bij dat ruwvoeders als aardappelen, bierbostel en maisglii- ten tegen schappelijke prijzen te koop zijn en aangenomen mag wor den dat deze prijzen nog zullen da len. Niet zelden worden deze pro- dukten op dit moment al verhandeld voor bedragen die een stuk lager lig gen dan in de vakbladen vermeld. Brabant komt langzaamaan weer in de ban van karnaval. Ook op het platteland is deze vorm van feestvieren voor veel mensen een jaarlijks terugkerende belevenis. Hoewel de animo wel aan het afne men is wordt bij veel buurtverenigin gen nog een karnavalswagen gebouwd. Het motto voor zo'n wagen is meestal een landelijk of plaatselijk politiek voorval met een komische kantlijn. De tijd dat bijna iedereen hielp bou wen is voorbij, maar waar gebouwd wordt is de stemming opperbest. Steeds moeilijker wordt het om initi atiefnemers te vinden die dit stukje folklore in stand willen houden. Ook op NOORD-BEVELAND heeft de vorst plaatsgemaakt voor wind en regen. De vorstperiode met enkele dagen stormachtige wind heeft ons weer eens duidelijk gemaakt dat een goe de aardappelbewaring noodzakelijk is. Hier en daar hoort men toch nogal eens over vorstschade. Deze levert veel problemen op bij het sorteren. Ook heeft de vorst positieve gevol gen, zoals goede struktuur van de grond, het vernietigen van eventuele aardappelopslag en o.a. het strooien van kunstmest zonder struktuur- bederf. Wat de prijsvorming betreft van o.a. aardappelen en uien kunnen we di- rekt geen hoera-stemming laten horen. Ook de geluiden van het Landbouw schap inzake prijsvoorstellen geven De vorst is uit een groot deel van West Europa verdreven. Op WAL CHEREN heeft de dooi flink door gezet. Er zijn nu weer mogelijkhe den om buitenshuis wat werk te ver richten. De grond is weer tot op een flinke diepte, 30 cm, doorvroren. We mogen weer rekenen op een gun stige invloed daarvan t.a.v. de zaai- bedbereiding. Een goede struktuur van de grond is daarbij van essentieel belang. Tot op heden is de neerslag nog gering. Voor het behoud van de goede struktuur van de grond zijn grote hoeveelheden neerslag niet gewenst. Maar, we hebben dat niet in de hand. Het gewas wintertarwe zag er na de eerste vorstperiode nog frisgroen uit. Na de tweede vorstperiode is de kleur aanzienlijk achteruitgegaan. Toch zijn we, gezien de ervaringen van vorig jaar, niet bang voor uit- winteren. Van schade door wilde ganzen horen we in onze streek geen klachten. Kennelijk is ons gebied niet aantrek kelijk, of liggen we buiten de trek- route. Een geregeld terugkerende schade die we signaleerden is het ver wonden of doden van schapen door weinig reden tot optimisme, ik hoop dan ook dat onze akkerbouwvoor- mannen de heer Varekamp enig licht in zijn duisternis op akkerbouwge bied kunnen bieden. Akkerbouw kan men gezien struk tuur en flexibiliteit moeilijk vergelij ken met glastuinbouw. Op 13 februari vindt er op Noord- Beveland een openbare veiling van landbouwgrond plaats. Waarschijn lijk een goede graadmeter voor de stemming binnen de landbouw. Afgelopen week heeft onze kring de voorjaars algemene ledenvergade ring gehouden. Met als belangrijkste agendapunt een inleiding door de heer Duffheus, direkteur akker- en tuinbouw. We hebben niet de illusie dat hij met een pasklare oplossing zal komen voor onze problemen. Maar gezien zijn reputatie krijgen we wellicht meer duidelijkheid over loslopende honden. Vooral in het vroege voorjaar zijn de drachtige schapen des te meer kwetsbaar. Mo gelijk zijn de jachtinstinkten van honden ook wat aktiever. Al met al is het een schadelijke zaak wanneer één of meerdere schapen het slacht offer zijn. De vergoeding is dikwijls nul. Een verheugend bericht verna men we van de bedrijfsverzorgings- dienst uit onze streek. Deze maakt nog steeds een gestage groei door. Er kwamen in 1986 10 nieuwe leden bij. Het totaal is nu gestegen tot 148 le den. Eén van de bedrijfsverzorgers is gediplomeerd mollenvanger. Mocht u overlast van mollen ondervinden, schakel dan de mollenvanger in. Door het deskundig leggen van de giftige pillen wordt de mollenschade binnen de perken gehouden. De re sultaten tot op heden bereikt zijn zeer bevredigend. Voor de leergierigen onder ons is het van belang te weten dat het volgen van een agrarische kursus al vroeg de beslissing vraagt, wel of niet mee doen. Gevraagd wordt aan belang stellenden zich voor 1 mei a.s. aan te melden voor een kursus in het kur- susprogramma 1987/1988. Aanmelden bij het POOC in het wat de Nederlandse overheid voor beleidsvisie t.a.v. de akkerbouw in petto heeft. In het landbouwblad van vorige week werd aan de grondgebruikers op St. Philipsland gevraagd zich uit te spreken voor of tegen zoetwater. Noord-Beveland is helaas door de ligging nog niet in de mogelijkheid hierover een beslissing te nemen, maar voor ƒ100,— per ha zou een besluit hierover slechts een formali teit betekenen. Ten aanzien van de afrekening teu nisbloemen oogst 1986 bestaat er een driftige briefwisseling tussen telers en firma omtrent het tijdstip van uit betaling. Toch hebben we hier goede hoop dat, zij het wellicht later dan ver wacht, alles terecht zal komen. Jammer genoeg zal het in 1987 niet mogelijk zijn op kontraktbasis teu nisbloemen te telen. Laten we hopen dat deze teelt niet voor goed verloren gaat. Landbouwcentrum te Goes. Kenne lijk zijn we vroeger teveel verwend. We houden dan soms op de valreep nog aan een of andere kursus deelne men. De tijd van het strooien van de meststoffen breekt weer aan. Een goede verdeling van de kunst meststoffen is van groot belang voor een regelmatige groei aan de gewas sen. Van belang is daarbij een regel matige korrelvorm van de kunstmest en een goede afstelling van de strooi er. De praktijk heeft hier ook be langstelling voor. Op een de monstratie waar het goed afstellen van de strooiaar werd uitgelegd en toegepast was er een goede belang stelling. Tevens werd door middel van een test nagegaan of het strooi- beeld goed is. Dikwijls bfijkt dat door goed onderhoud van de strooi er en een simpele handeling bij het afstellen het strooibeeld veel ver betert. De industrie streeft er naar om een produkt te leveren met een regelma tige korrelvorm van de kunstmest. Van belang is hierbij dat zowel pro ducent als gebruiker van de kunst mest elkaar informeren wat de mo gelijkheden zijn om tot het gestelde doel, een goede verdeling, te komen. Tweemaal een periode hebben in de zelfde winter waarin we Sluis-Brugge- Sluis kunnen schaatsen, is toch wel uniek voor ons gewest. Temeer als we bedenken dat er tussen 1963 en 1984 in WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN zelfs geen wedstrijd georganiseerd kon worden, wegens het ontbreken van betrouwbaar ijs. Deze winter het omgekeerde, velen, jong en oud, waren weer eens in de gelegenheid de gladde ijzers onder te binden, waarvan dan ook dankbaar gebruik gemaakt is. Speciaal in de weekends, begunstigd door prachtig schaatsweer, trok de tourtocht Sluis-Brugge v.v. bijzonder veel mensen. De taferelen welke dan te zien waren deden ons terugdenken aan het Hollands ijsvermaak, zoals we ons dat nog herinneren vanuit de schoolboekjes en de oude schil derijen. Het is helaas niet alleen maar aange naam geweest deze koude, wetend dat met name de veehouders (maar ook anderen) onder ons hebben moeten afrekenen met vele ongemakken. Ge lukkig kunnen we toch het nodige nut toekennen aan de vorst, zoals een be tere struktuur, minder of geen kans op aardappel opslag, terugdringen van ziekte en insektendruk voor het komende groeiseizoen. Tevens bood de vorst de gelegenheid om werk zaamheden uit te voeren, waarvan in het land van Cadzand ook dankbaar gebruik gemaakt is, zoals kultivate- ren, kunstmest strooien, en gras zaaien. Op het landbouwekonomisch en prijspolitieke vlak blijft de weers gesteldheid echter steeds guurder en kouder worden. Of dit evenzeer een heilzame werking op de landbouw zal hebben, zoals eerder genoemd, moe ten we ons toch afvragen. Weliswaar zag de heer Kok, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en één van de sprekers op onze Z.L.M.- kringvergadering, dit positief: af- bouwsubsidies, harde saneringen en daarna goede mogelijkheden voor resterende bedrijven. Volstrekt on aanvaardbaar voor de landbouw denk ik, omdat we als landbouw dan even veel recht hebben op goede sociaal en maatschappelijke maatregelen van de overheid, als iedere andere be drijfstak. En dit is tot nu toe nog niet gebeurd of anders onvoldoende. Vol gens publikaties vorig jaar zijn zo'n 2500 melkveehouders gestopt, alles zins zullen we hier nog een aantal tuinders, fruitkwekers, varkenshou ders en akkerbouwers moeten bijtel len. Krijgt deze materie de publiciteit die het zou verdienen? M.i. zeer ze ker niet, temeer niet als je dit afzet te gen hetgeen nu in de Rotterdamse haven aan de gang is en dat dagelijks de radio, T.V. en kranten haalt. De media laten ons flink in de kou staan. Wat belooft dit nu te worden voor de volgende jaren, nu de ideeën c.q. voorstellen vanuit Brussel bekend beginnen te worden, peulvruchten min 10%, granen min 2/i en tevens afschaffing van de maandstaffel, een Siberische kou? Enige warmte kan het opsporen van de 7 miljard gulden, welke in Brussel zoekgeraakt of ge fraudeerd zijn, ons misschien nog ver schaffen. Om niet helemaal in mineur te eindi gen nog een tweetal lichtpunten, a. Hopelijk krijgt de ruilverkaveling (administratieve vorm) hier goede voet aan de grond en kan de land bouw in onze streek middels deze mo gelijkheid de produktieomstandigheden verbeteren Koning Winter lijkt definitief verdwe nen uit de WESTHOEK. Al ligt het ijs nog op de sloten, wind en regen krijgen steeds meer invloed en we vra gen ons af waar blijft de struktuur van de grond. De struktuur die in de laatste winter periode een goede opbouw had gekre gen, dankzij de dagen vorst, zonder sneeuw en veel zonuren overdag. La ten we het er op houden dat er wat van overschiet, zeker is dat de koude natte vlagen die nu over de polders vliegen onze winterrust niet verstoren. We kunnen dus rustig doorvergade- en dus kostenbesparend werken. Ge zien en gehoord de voorbije voorlichtings-/hoorzittingen welke gehouden zijn in het blok Sluis- Oostburg, mogen we toch wel aanne men dat er een grote meerderheid aanwezig is die de noodzaak en de wenselijkheid van een ruilverkaveling inziet en daaraan ook medewerking zal geven. De positieve cijfers uit het voorontwerpplan, ƒ20,/ha. (gemid deld) aan kosten en daar tegenover een gemiddelde opbrengst verhoging van ƒ120,/ha., wat toch in de prak tijk een royaal positief saldo zal ople veren, heeft zeker bijgedragen aan die meerderheid. b. De waterschapskoncentratie is van de baan. J.l. vrijdag 6 februari heb ben Prov. Staten besloten de 7 be staande waterschappen in onze provincie te handhaven. Er zal ech ter alsnog gezocht moeten worden naar een oplossing voor de Techno logische Dienst, welke in 1990 middels Rijksbesluit moet verdwijnen. Als landbouw mogen we ons toch geluk kig prijzen met deze goede afloop. ren want de wekker wordt nog niet op een heel vroeg tijdstip afgesteld om over licht bevroren grond kunstmest te strooien. Er is al wat gegooid. Over hard bevroren ploegsneden zag je ze hobbelen. Ik wed dat de ingewanden van traktor en berijder het niet best hadden. Mag de traktor het dan met hobbels en stoten hebben moeten doen, de grond heeft er niets bij ge leden en grond blijft grond. Het is nog altijd de voornaamste faktor voor onze bedrijven. Grond houdt ook pennen in beweging. Geeft gesprekstof voor vergaderingen en wordt er een stuk verkocht, dan roept het ellenlange diskussies op, daar waar mensen met groepjes bij elkaar zijn. De prijs, de eigenlijke waarde, de financiële haalbaarheid en hoe krijgt die of die dat nu voor elkaar. Het zijn zaken waar urenlang over ge praat kan worden. Daarbij komt dat steeds meer mensen gaan denken dat de grond van ons allemaal is. Laatst hoorde ik iemand klagen dat de dij ken omheind waren. Daar moest je toch zo kunnen gaan zitten en zonder kleerscheuren of elektrische schok. Trekkerwijzer '87 verschenen Eind januari is als redaktioneel bij voegsel van het maandblad Land bouwmechanisatie verschenen 'Trekkerwijzer '87'. Dit bijvoegsel geeft een overzicht van de belang rijkste technische gegevens van de thans in Nederland aan de markt zijnde land- en tuinbouwtrekkers. Bij de samenstelling is uitgegaan van gegevens afkomstig van fabrikanten en importeurs. De prijzen zijn af komstig van de COM (peildatum dec. '86). Het boekwerk is uitgege ven bij Stichting Landbouwmecha- nisatiepers, Postbus 43, 6700 AA Wageningen. De man vergat dat dijken onderhou den moeten worden en dikwijls ook nog pachtgeld opbrengen. Het milieu en de landbouwer zitten nog niet op dezelfde stoel. Zij bekij ken de polders en al wat daar leeft en groeit op een andere wijze dan dege ne die er de kost moet verdienen. Nu het tijdstip van het ontstaan van het Zoommeer snel nadert is daar het touwtrekken ontstaan. De rekreatie probeert zoveel mogelijk binnen te slepen. Iedere week staat er een an der plan in de krant. In onze mooie polders is zelfs een camping gepland. Jachthavens en vakantiehuisjes, hele projekten worden op papier gezet. Natuurmonumenten probeert een zo groot mogelijk stuk schorrengebied in z'n beheer te krijgen en de landbouw kijkt toe. De overproduktie is het die ons monddood maakt en dan vraag je je af: "Zouden we voor een goed pro dukt met minder kunstmest niet wat meer grond kunnen gebruiken?" Dat goede produkt zal steeds meer wor den gevraagd, dat is zeker. Nieuwe RIVRO rassenberichten Bij het RIVRO zijn onlangs weer een aantal rassenberichten voor de ak kerbouw verschenen. Het betreft rassenberichten over de gewassen zomertarwe, haver, zomergerst en vezelvlas. Naast de vermelding van de bestaande rassen met de belang rijkste gegevens wordt ook een korte beschrijving gegeven van de in on derzoek zijnde rassen. De brochures (genummers 739 t/m 742) zijn te bestellen bij het RIVRO, tel. 08370 - 19056. Vrijdag 13 februari 1987 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9