uit de praktijk Ongerustheid bij varkenshouders Waar gaan we naar toe? Beperkingen Stage-adres gezocht Zeven weten meer dan twee... Positieve benadering wordt gemist De maand januari heeft de agrariërs een groot aantal vorstdagen be zorgd. Ook in MIDDEN- EN OOST BRABANT zijn de gevolgen merk baar geweest. Ongeveer de helft van het aantal dagen werd gekenmerkt als z.g. "ijsdagen". De temperatuur blijft dag en nacht onder het nulpunt. Omstreeks 20 januari hebben we toch enkele extreem koude dagen ge had. De zeer koude N.O.-wind was hard en soms stormachtig en daar door grimmig en zeer indringend bij de strenge vorst zowel overdag als 's nachts. Deze dagen gaven de meeste problemen in de diverse veestallen. De gevolgen waren extra werk, voer (voor zover mogelijk) onbevroren houden, handmatig water verstrek ken aan het vee, aanzienlijk hogere stookkosten. Een andere zaak, die de melkvee houders momenteel bezighoudt, is de quotering van het vetgehalte. De ze quotering blijkt bij nader inzien flinke gevolgen te hebben. Als norm wordt genomen het gemiddelde vet gehalte van de E.G., zijnde 3,85%. Een verhoging van het vetpercentage van 0,1 geeft op dit moment een melkplasverhoging van 2,6%. Dit betekent, indien men 100.000 kg melkquotum heeft, en het vetpercen tage 0,1 op jaarbasis hoger is, dit omgerekend wordt naar een extra hoeveelheid melk van 2600 kg. Deze extra boter (±100 kg) zal ongeveer 900,opbrengen. Daarentegen zal de extra superheffing zijn 2600 x ƒ0,56 1450,—. Onlangs is ongerustheid ontstaan bij de varkenshouders vanwege de uit braak van de "klassieke var kenspest" in Zuid-Limburg. Het Min. van Landbouw is momenteel Na twee strenge vorstperioden in de maand januari, geeft februari tem peraturen boven de 0° C. Mist en af en toe lichte regen zorgen voor een natte ontdooide bovenlaag. Hier en daar treedt in THOLEN EN ST. PHILIPSLAND dan ook piasvor ming op. Als de dooi doorzet zal dit wel mee vallen maar midden deze week heeft het licht gevroren in de nacht en dan moeten we afwachten hoe de winter tarwe deze periode doorkomt. Enke le collega's hebben de kunstmest op het graszaad gestrooid. Het tijdstip van strooien is een moeilijke zaak. Nadien is het altijd gemakkelijk te zeggen wanneer de gift aangegeven had moeten worden. Wel is het raad zaam bij diep bevroren grond niet te strooien, uitgezonderd misschien goed ontwikkelde 2e jaars percelen. Bij minder ontwikkeld Engels raai kan het raadzaam zijn een gedeelde gift toe te passen. Deze landbouw- technische probleempjes lossen zich echter vanzelf op. Grotere proble men hebben we met de prijsvoorstel len van de Europese Commissie. Na de zuivel en rundvleesbesluiten zijn nu de akkerbouwgewassen aan de beurt. Na de prijsdaling van 10% voor conserven doperwten, meetel lende aan het behoud van de conser- venteelt voor Nederland, zien we bij de eiwitrijke voedergewassen (erw ten en veldbonen) het voorstel van een daling van 10% van de gegaran deerde prijs. Erwten en veldbonen worden op deze wijze een minder al ternatieve gewassen, ondanks nog 8* een onderzoek aan het instellen naar de herkomst van deze virusziekte. In Zuid-Limburg is een vervoersverbod van var kens. Wat zijn de gevolgen voor Noord-Limburg en Oost- Brabant? Is de ziekte in toom te houden, vragen diverse varkenshou ders zich af. Het devies is afwach ten... Onlangs is de provincie Noord-Brabant gestart met een grondwateronderzoek. Men heeft een proefgebied aangewezen in de nabijheid van het beekdal van de Dommel, met name de "bufferzo nes". Door middel van peilbuizen en metingen van het grondwater, wil men wat meer gegevens verzamelen. De bedoeling is om er achter te ko men, wat de invloed is van de hoger gelegen gronden op de beekdalen. Tevens wil men bepalen, wat de ge volgen zijn van overstromingen van b.v. De Dommel op het achterlig gende land van zo'n riviertje. Door o.a. wetenschappelijk onderzoek wil men de omvang van de bufferzones bepalen. Voor de Landbouw kan dit belangrijk zijn. Een andere zaak van de provincie Noord-Brabant is de verlenging van de Provinciale Mest- verordening. Er moet een nieuw mestpasje voor het jaar 1987 worden aangevraag. Dit keer komen de kosten van het nieuwe mestpasje voor rekening van de aanvrager. De Z.L.M. organiseert vandaag een studiedag voor jonge agrariërs. Naar wij mogen aannemen, zal vanuit kring Midden- en Oost-Brabant ook een flink aantal jonge agrariërs aan deze studiedag deelnemen. Mogelijk kan een dergelijke studiedag van de toekomstige agrariërs mede een juiste richting geven aan de beper kende mogelijkheden in het moder ne agrarische ondernemerschap. steeds een tekort aan eiwit in de E.G.. Een niet te verteren en onge nuanceerd voorstel. Alle andere voorstellen haal ik niet aan,want die zijn dagelijks, tot een ieders onge noegen, in dag- en weekbladen te le zen. Negatieve aspecten van over schotten worden uitvoerig belicht. Schrijver mist regelmatig de positie ve benadering, b.v. het overschot op de handelsbalans een goed en goed koop voedselpakket. Vanuit de or ganisaties zou men hier meer de na druk op kunnen leggen. Niet de indi viduele boer is de schuldige aan het overschot. Hij is gedwongen tot een hogere produktie per ha.. Be leidsmatig zijn er fouten gemaakt en die moeten niet over de rug van de agrariër worden rechtgetrokken. Het jaar 1987 is het jaar van de da klozen. Dakloos zijn is erg, maar schaarste aan voedsel is een ramp. T.a.v. de zoetwaterproblematiek na deren we het beslissingsstadium. De studie van de zoetwatervoorziening nadert zijn voltooiing en eerste helft van dit jaar bekend worden ge maakt. Laten we hopen dat de studie zorgvuldig is geweest en er voor ons gebied een juiste conclusie uit op te maken is. We moeten de voor- en nadelen tegen elkaar kunnen afwegen. Zoetwater is een lange termijnsin vestering, die mits betaalbaar, ons mogelijkheden biedt voor bouwplan aanpassing. Een goede waterbeheer sing en het beschikbaar zijn van goed en voldoende zoet water kan van levensbelang zijn voor een groot deel van onze bedrijfstak. Deze vraag wordt in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS vaak gesteld, ondanks vele redevoeringen van politici en/of landbouwvoor- mannen. Dit moeten wij wel stellen, onze landbouw in zijn algemeenheid wordt geleid vanuit Brussel, daar hebben de kleine landen niet zoveel te zeggen. Onze landbouwminister kan ook niet voorkomen dat onze bedrijven daardoor ekonomisch be heerd worden. Hij kan zich alleen inzetten om op nationaal nivo de landbouw de lasten te verminderen of een hogere toewijzing te doen in de middelgrote en of kleinere bedrij ven, vooral in de zuivelsektor. Dat deze in 4 jaar ongeveer 20% moet inleveren moet toch goed opge nomen worden in onze standsorga nisaties, die afvaardiging in het Landbouwschap hebben. Ook om de minder grote bedrijven en onze jonge boeren een toekomst te geven om te overleven tot een aanvaard baar inkomen te komen. Dat de prij zen van diverse produkten waar schijnlijk lager worden vastgesteld zal het rendement van onze bedrij ven aantasten. Want over de vraag of wij produceren moeten voor een wereldmarktprijs of een vastgstelde prijs, lopen de meningen uiteen. Maar om onze landbouw, gezien het peil van mechanisering en investe ring zou die lagere prijs een rampza lige ontwikkeling zijn. De cijfers van het LEI geven aan dat de inkomens van onze boeren waren gestegen, De grote stroom vergaderingen zal de komende weken weer in een wat rustiger vaarwater komen. Op ZUID-BEVELAND hebben we weer heel wat te verwerken gekregen en we kunnen ons nu voor gaan berei den op de praktische kant voor het nieuwe groeiseizoen. Er is weer heel wat over ons heen 'gespuid'. De belangrijkste tendens, van de laatste jaren, is wel de beper kingen die de landbouw in steeds grotere mate opgelegd krijgt. Dit staat min of meer haaks op wat deze regering beoogt. Die wil zich name lijk uit tal van bedrijfstakken terug trekken en zich niet meer zo inten sief met het marktgebeuren bemoei en. Van de andere kant kan ge- konstateerd worden dat een verwe ving van talloze belangen hierbij ook een rol speelt. De beperkingen die de landbouwers opgelegd krijgen zijn in eerste in stantie niet altijd voordelig. Men denke hierbij aan de mestoverschotten-problematiek melk- en suikerkwotering, het even tuele vernieuwde Am-beleid en het steeds vaker uit de markt halen van bestrijdingsmiddelen. Het zal er daarom de komende jaren niet makkelijker op worden. Er zal daarom een steeds groter beroep op de inventiviteit gedaan worden. Daarnaast hoort men steeds meer geluiden dat de gemiddelde bedrijfs- grootte de komende jaren verhoogt moet worden naar 80 kg. Dit heeft tot gevolg dat er nogal wat be drijven zullen moeten verdwijnen. Een ander punt is een betere koördi- natie van de vergaderingen op Zuid- Beveland. Er wordt vaak veel dubbel verteld. Dat betreft niet alleen verga deringen. Op het gebied van onderzoek komen er ook nogal wat herhalingen voor. Op de R.H. en door firma's wordt vaak gelijktijdig naar het zelfde ge keken. Hier ligt een terrein dat door de takorganisatie bekeken zou moe ten worden. Want de landbouwers betalen direkt of indirekt mee aan onderzoek door firma's en proef- boerderijen. Remo Busger uit Geest eren (Ov.) zoekt in Zeeland een stage-plaats op een gemengd bedrijf gedurende de zo mermaanden. Hij is bereikbaar tus sen 12.15 en 12.45 uur of na 18.00 uur via tel.nr. 05492-1704. Zijn adres luidt Poolsweg 2a, 4678 RN Geesteren (Ov.). maar dat nu wel een tendens aanwe zig is dat deze behoorlijk zullen da len. In de veehouderij is het niet al leen de melk waarover gesproken wordt, maar ook de gekelderde prij zen van gebruiks- en slachtvee. Al leen de hele goede, met lijsten en af stammeling, brengen nog een be hoorlijke prijs op. Het prijspeil van de voeders in deze branche wordt steeds lager, toch komen bij de vee houders steeds meer berekeningen te pas en analyses van de voedervoor- raad, om de behoefte aan kracht voer te bepalen. Dit is ook een ont wikkeling om de uitgaven te reduce ren om het inkomensplaatje een gunstiger aanblik te geven. De bouwboer is met deze vondst al be gonnen met kunstmest strooien op zijn graszaadpercelen, de voorproef jes van het werk voor het aanstaande seizoen, dat toch veel vragen geeft, want ieder jaar heeft toch wat an ders 'zoals de volksmond zegt'. Met de bietenkontengering worden ook veel vragen gesteld, en gerekend wel ke de beste oplossing is. Volgens de fabrieken moet er gekort worden, al leen zal een prijsverhoging van de suiker op de wereldmarkt wat kun nen helpen. Bij de aardappelteelt hangen ook veel maatregelen in de lucht: de grondontsmetting, het bespuiten van het gewas, en de ver schillende ziektes. Een ruimere vruchtwisseling zou misschien een oplossing zijn. Om een goed zaai- plan te maken zal veel afweging no dig zijn, vooral omdat de financiële kant een woordje meespreekt, maar elk perceel zal zijn bestemming nog wel krijgen. Maar dat wordt een aspekt voor de komende jaren, waarover nog veel zal worden gedis- kussieerd. Onze minister gaf al aan om sterk vervuilde percelen 'braak' te laten liggen, en daarvoor een vergoeding te geven. Van de hoogte van dit be drag dat toch aanzienlijk moet zijn, zal de bereidheid van de boer afhan gen om mee te werken. Al met al een stukje met veel diskussiepunten en weinig oplossingen. VriJdÉg T3 féBhtèrïWr Meer dan 35 cm diep heeft de vorst in de grond gezeten. Wan neer we thans wat diep spitten, dan voelen we, dat de vorst nog niet uit de grond is. Zo'n strenge vorst is ideaal geweest voor de struktuur van de grond en wan neer we een droge opdooi krij gen, dan kunnen we vroeg star ten met de inzaai van de zomer granen, de erwten en de veldbonen. Nu we zo eens rondkijken zien we, dat de wintertarwe, het gras zaad en de spruiten een hele op duvel hebben gehad van de vorst. We durven nog niets te adviseren en daarom is nog maar het beste rustig af te wachten tot de zon weer een poosje heeft geschenen. Al vroeg zijn we op de vorst be gonnen met kunstmeststrooien en zelfs de eerste week van fe bruari is op de granen de le gift stikstof reeds gestrooid. Voor ons gevoel konden we het niet beter doen, maar er is altijd nog een groot aantal boeren die het te vroeg vindt. Voor zulke le den moeten we een rappe en felle voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting kiezen, want die peutert die oude gewoontes al snel los. Op de bevroren grond doen we beslist geen schade aan de bodemstruktuur. Niet altijd heeft een boer kans om kunst mest te strooien en als die kans er eenmaal is, dan moet hij die ook grijpen. Verder kopen we de kunstmest niet voor opslag in de schuur, maar hoe vroeger op het land, hoe hogere opbrengst van de granen. Wie vroeg zaait heeft al vroeg een goede beworteling en daardoor later minder verdro ging. In zulke dingen hebben ze in Brussel geen erg en het zijn toch juist de kleine dingen die het op een boerderij doen. Dat zeven dijkgraven meer weten dan twee is een vast gegeven en als ze dan bovendien nog alles weten van ontwatering en berege ning, dan komt hun ervaring de ingelanden zeer ten goede. Op advies hebben we in 1983 een diepdrain gelegd op 5 meter diep te, op 80 meter lengte en met een doorsnede van 10 cm. Zo'n diep drain moet altijd in het water lig gen en dan werkt ze ook direkt. Bekend is, dat een bron nogal eens tegenvalt en dat een grond met een kleilaag van 40 cm op zand het type is wat gemakkelijk verdroogt. Voor dat grondtype hebben we een berekening laten maken en dan blijkt voor de be regening de vaste kosten ƒ50.000,te bedragen. Of we beregenen of niet maakt geen verschil, want rente en afschrij ving moet toch betaald worden. De variabele kosten zijn geschat op ƒ100,per ha/uur, maar ge middeld moeten we driemaal be regenen per seizoen, reden waar om we bovengenoemd bedrag met drie moeten vermenigvuldi gen. Volgens ir. Stofregen schaaft overdaad en daarom is het beter alleen droogtegevoelige gronden te beregenen. In ons ge bied liggen deze gronden erg ver spreid en daarom is de komputer tot de konklusie gekomen, dat we voor de aanschaf van een be- regeningsinstallatie met de loon werker in zee moeten gaan. De loonwerkers beschikken over trekkers met voldoende pk's en die zijn er ook wel bij nodig. In de piek van het beregenen heb ben de loonbedrijven tijd over en dat maakt de variabele kosten al leen maar lager. Jarenlang is de loonwerker meer en meer bui tenspel gezet. Het is nu doodgewoon, dat we in kombinatie met de loonwerker al onze bieten rooien. Maaidorsen, aardappelen rooien en spuiten doen we zelf, maar hebben we wel eens uitgerekend wat de kosten zijn bij een boer met in ventaris en zonder inventaris? We zijn geen ekonoom, maar we begrijpen wel dat onze kosten naar omlaag moeten. Wat gaan we dan met onze opvolgers doen is een vraag voor de ouders, maar de zonen gaan daar anders over denken. In Zuid-Holland werken de zonen na hun schoolo pleiding ruim 15 jaar in de be- drijfsverzorgingsdienst en dan komen ze naar het ouderlijk be drijf. Een betere opleiding kun nen we ons voor ons eigen kind niet voorstellen. Een vast inko men gedurende 15 jaar en als de vader daar bovenop ieder jaar 1 ha land schenkt, dan heeft die zoon ook wat als hij ruim dertig jaar is. De tijd van tradities is voorbij en we zullen dus blij moeten zijn als wij op wat rijpere leeftijd (VUT) een opvolger hebben. Voor die blijheid kunnen we gerust een premie schenken van 1 ha land per jaar. De uittocht uit de landbouw staat voor de deur en daar moeten we niet op gaan zitten wachten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8