verzekeringen zlm Uer/tondig verzekeren Inbraakpreventie: een noodzaak Middelbare Land- en Tuinbouwschool Breda wordt A.O.C. H.D. Louwespenning uitgereikt aan M. van Rijsbergen. Provinciaal Brabants waterbeleid voor land- en tuinbouw Bungalowpark op Flevohof; Land zonder drempels ai Elke dag kunt u het lezen in de dagbladen: inbraken zijn aan de orde van de dag. De kranten zijn wat dat betreft verzekerd van een wel haast onuitputtelijke bron van kopij. De lezer stelt zich al gauw ge rust met de gedachte dat het hem niet zal overkomen, maar hij heeft het mis! Statistiekcijfers tonen aan dat het einde van de stijgende lijn nog niet in zicht is. Verzekeraars kunnen dit beamen. Om u een indruk te geven: in de tijd die nodig is om deze pagina's van Verzekeringen ZLM te lezen, wor den er ergens in ons land minstens twee inbraken gepleegd. Tevens blijkt dat de inbrekers steeds minder selektief te werk gaan. Iedereen loopt de kans om op een kwade dag te worden bezocht, ongeacht de waarde van de inboedel. Het wordt de inbrekers dan ook wel erg gemakkelijk gemaakt. Ramen en deuren zijn vaak onvoldoende bevei ligd, terwijl uitzetraampjes en bal kondeuren vaak moeilijk te beveili gen zijn. Vaak is het kundig hante ren van een schroevendraaier vol doende om de buit te kunnen bin nenhalen. Kortom, de Nederlanders realiseert zich de gevaren te weinig waardoor men te veel en te vaak de gelegenheid geeft tot inbraak. Ondanks het vele werk van politie en justitie, blijven vele inbraken onop gelost. Verzekeraars worden dan ook steeds meer gekonfronteerd met claims als gevolg van inbraakschade. Daarom stellen zij (ook Verzekerin gen ZLM) bepaalde eisen met be trekking tot de beveiliging van het woonhuis. W. de Fouw Wat kan men, als partikulier, doen op het gebied van inbraakpreventie? Allereerst zijn daar de zogenaamde organisatorische maatregelen: dat zijn maatregelen die weinig of niets kosten maar toch erg belangrijk kunnen zijn, nl.: - goed sleutelbeheer en -gebruik: Regelmatig moet worden nagegaan of alleen daartoe bevoegde personen een sleutel in bezit hebben en of (reserve-)sleutels goed zijn opge borgen. registreren van waardevolle goederen: Bij een goede registratie zal de scha devaststelling aanzienlijk eenvoudi ger zijn. - het verlichten van poorten en ach terdeuren: Een inbreker is altijd bang om ont dekt te worden en doet zijn werk het liefst in het donker. Licht is daarom een struikelblok voor de inbreker. - vraag familie of kennissen toezicht te houden wanneer u voor langere tijd afwezig bent. Laat niet zien dat u weg bent: geen briefjes op de deur, de gordijnen open etc. U ziet dat u met een geringe inspan ning en weinig kosten al heel wat kunt doen op het gebied van bevei liging. Naast de organisatorische kennen we de zogenaamde bouwkundige maatregelen. Met vrij simpele bouw kundige middelen kunnen we de ge- legenheidsdief buiten de deur houden. De meeste inbrekers verschaffen zich toegang door het forceren van hang- en sluitwerk, ruiten of door gebruikmaking van valse sleutels, etc. Door toepassing van inbraakvei- lig hang- en sluitwerk kunnen we het de inbrekers meestal al aardig lastig maken. Het plaatsen van goede deursloten, dievenklauwen en dergelijke is een handige doe-het-zelver wel toever trouwd, mits hij nauwkeurig bepaalt welk hang- en sluitwerk in een be paalde situatie op zijn plaats is. In het algemeen kan dan ook geadvi- Het voor ventilatiedoeleinden ontworpen bovenlicht blijkt in de traditionele uitvoering weinig inbraakwerend te zijn. Met een schroevendraaier is in lut tele sekonden ingebroken, waarbij de bekende weg draaibare raamuitzetter het begaf. Met relatief eenvoudige middelen zijn dit soort inbraken te voorkomen seerd worden zelf het timmergereed schap ter hand te nemen. In de kwaliteit van het hang- en sluitwerk zit nogal wat verschil. Vandaar dat er twee normen zijn ontstaan (NEN 5088 en NEN 5089) die bepaalde eisen stellen aan de kwaliteit van het hang- en sluitwerk. De produkten zijn te herkennen aan de aangebrachte sterren, en het beeldmerk van de keurende instantie die is belast met de kwaliteitskontro- le. Hierbij moet worden opgemerkt dat door al deze maatregelen niet ie dere inbraak voorkomen kan wor den; wel wordt het inbraakrisiko aanzienlijk verminderd. De inbreker zal door de genoemde maatregelen sneller uw deur voorbij gaan. Wanneer u meer informatie over in braakpreventie wilt, dan kunt u de brochure 'Inbraakpreventie voor het woonhuis' gratis bij ons aanvragen. Polisafdeling: 01100 - 38880. W. de Fouw In het Land- en Tuinbouwonderwijs staan belangrijke veranderingen op stapel. Samenwerking tussen Agrarisch Bedrijfsleven, Voorlich tingsdiensten en scholen voor Lager en Middelbaar Agrarisch Onder wijs moet leiden tot vorming van Agrarische Opleidings Centra (A.O.C.'s). Daarvan moeten er in 1995 ca. 35 in Nederland zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat de M.L.T.S. in Breda ook zal uitgroeien tot A.O.C. Voorwaarde voor de totstandkoming van een A.O.C. is de deelname van een Middelbare Agrarische School en één of meerdere Lagere Agrarische Scholen. Een A.O.C. moet een breed onderwijsaanbod gaan verzorgen in de regio waar het werkt. Akkommodatie Hoewel de M.L.T.S. Breda met haar instruktie- en produktietuin van ruim 4 ha., waarop een kassenkomplex van 8.000 m2 de leerlingen nu al unie ke mogelijkheden kan bieden om de praktijk te leren, wordt nu al gezocht naar mogelijkheden om in geval van de totstandkoming van een A.O.C. Breda over optimale onderwijsfacili teiten te kunnen beschikken. Vooral de gebouwensituatie wordt daarbij kritisch bekeken. Nu blijkt dat het pas 14 jaar "oude" gebouw in de Fran- In overleg tussen G.S. van Brabant en de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap over de betrokkenheid van de land- en tuinbouw bij het pro vinciaal waterbeleid is door beide par tijen onderkend dat de problemen die met water te maken hebben toene men. De land- en tuinbouw raakt steeds meer betrokken bij het water beleid. De bedrijfstak heeft groot be lang bij een goed waterbeleid en van de andere kant ondervindt ze de ge volgen van het stringentere beleid. Het landbouwbedrijfsleven zal wor den betrokken bij de voorbereiding van het waterkwaliteitsplan en bij de uitwerking van de specifiek ekologi- sche doelstelling. De problematiek van de verontreiniging van onderwa terbodems is groot en zal in de toe komst grote financiële offers vragen. Van landbouwzijde werd benadrukt, dat deze financiële offers niet eenzij dig op de boeren mogen worden af gewenteld. Van landbouwzijde werd gewezen op de problemen die voortvloeien uit de thans ruime begrenzing van de water wingebieden. G.S. deelden mee dat op korte termijn resultaten beschik baar komen van een gedetailleerder onderzoek over de noodzakelijke be grenzing van waterwingebieden. Zij zegden de vaststelling van deze nieu we grenzen te zullen bespoedigen. Onder andere door middel van voor lichting zal een zuinig gebruik van grondwater in de vorm van berege ning worden bevorderd. Beide partij en achten de invoering van een vergunningsplicht voor beregening- sinstallaties niet aanlokkelijk. Een goed inzicht in het landbouwkundig gebruik is echter wel noodzakelijk en kan worden bereikt door het zorgvul dig voldoen aan de meldingsplicht. Om de problemen die bij water een rol spelen en het beleid daaromtrent aan de boeren te verklaren zal een ge zamenlijke voorlichtingsaktiviteit worden opgezet. Daarbij zal ook de Noord-Brabantse Waterschapsbond worden betrokken. Voor meer infor matie: Henk van Loon, telefoon 073-812509. kenthalerstraat eigenlijk al niet meer berekend is op de stormachtige ont wikkeling die het agrarisch onderwijs het laatste decennium heeft doorge maakt. Een ander aspekt van de ak kommodatie vormt de automatisering. De school geeft aan alle leerlingen computeronderwijs, waarbij vooral aandacht wordt be steed aan de praktische toepassing in de land- en tuinbouw. Voorts wordt er hard gewerkt om nog meer practicum-voorzieningen te realiseren voor vakken als biologie, bodemkun de, bemestingsleer, natuurkunde, scheikunde en techniek. Toekomst Door mee te werken aan de totstand koming van een A.O.C. denkt de Middelbare Land- en Tuinbouw school nog meer te kunnen doen aan het agrarisch beroepsonderwijs in een regio die heel Zeeland, het westen en het midden van Noord-Brabant en een groot deel van Zuid-Holland beslaat. Zowel voor jongens als voor ijieisjes (per vakrichting varieert het aantal meisjes van ca. 10% tot 70%) is er naar de mening van de Middel bare Land- en Tuinbouwschool in Breda nog volop toekomst in de land en tuinbouw, de hovenierssektor en de bloemisterij. Dat geldt gelukkig voor jonge mensen met een agrarische achtergrond, maar ook voor hen, die de achtergrond niet hebben, maar sterk gemotiveerd zijn voor een toe komst in de agrarische sektor. Plantenbeurs Bloemenveiling Westland op 5, 6 en 7 maart Op 5, 6 en 7 maart organiseert Bloe menveiling Westland haar traditio nele voorjaarsplantenbeurs voor handelaren in pot- en tuinplanten. Op deze dagen tonen de aanvoerders van deze produkten aan de hand van naar verwachting ruim 3.000 monsters het aktuele assortiment. Potplanten maken hiervan het be langrijkste deel uit. Openingstijden: donderdag en vrij dag van 8.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 8.00 tot 12.00 uur. Landbouwschapsvoorzitter Varekamp heeft woensdag 4 februari de H.D. Louwespenning uitgereikt aan de heer M. van Rijsbergen. De ere-penning is aan Van Rijsbergen toegekend vanwege zijn verdienste voor de afdeling Landbouwambachten van het Landbouwschap. Gedurende de periode 1959 tot en met 1965 en vanaf 1974 tot 1 januari dit jaar was hij actief als voorzitter van deze afdeling die zich richt op de belangen van de loonwerkbedrijven. Land zonder drempels, is het eer ste, en nog steeds enige, vakantie bungalowpark, waar de beneden verdiepingen van ALLE bunga lows volledig toegankelijk zijn voor minder-valide vakantiegan gers. Zodoende komt Land zon der drempels tegemoet aan de doelstelling om ook tijdens de va kantiebesteding, de integratie tus sen minder-validen en validen in onze samenleving te bevorderen. De uitgestrekte speelweiden rond de bungalows, het bowlingcen trum met de gezellige bar en de zi truimte rond de open haard, de rekreatiezaal, het spartelbad en het overdekte verwarmde zwem bad bieden uitgebreide rekreatie- ve mogelijkheden. Daarnaast hebben de gasten van Land zonder drempels, doorlo pend gratis toegang tot de haast onbeperkte rekreatieve voorzie ningen van Flevohof. Ook de uit gestrekte bossen en stranden in de direkte omgeving bieden volop mogelijkheden, evenals het nabij gelegen oude vissersstadje Elburg. Meer informatie: 03211-2178. Vrijdag 13 februari 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7