nieuws uit brussel Duitsers vallen zuivelakkoord aan üii#^ Braks bereid melkopkoop maksimaal te benutten Ir.W. Duffhues: "Akkerbouw zal door moeten gaan met intensiveren" Nederlands-Belgisch overleg over groeihormonen in vlees Ekstra korting Ekstensivering (R. Winkel, Brussel) De uitwerking van het in december zo moeizaam bereikte akkoord over de beperking van de zuivelproduktie in de Gemeenschap met bijna tien procent, is maandag en dinsdag in de Landbouwraad alsnog op fel ver zet gestuit van West-Duitsland. Men krijgt in Brussel de indruk, zo zei een Nederlandse functionaris, dat de Duitsers via een achterdeurtje willen proberen het akkoord open te bre ken. Hoewel de Europese Commis sie en de meeste andere lidstaten hiervoor weinig voelen, hebben de Duitsers in ieder geval bereikt dat de discussie over twee weken (op 23 fe bruari) tijdens een extra Landbouw raad wordt voorgezet. Achtergrond van het Duitse pro bleem, zo gelooft minister Braks, is het feit dat de Duitsers veel meer quota hebben uitgedeeld dan moge lijk was. Het staat wel vast dat hier De direkteur Akker- en Tuinbouw bij het Ministerie van Landbouw acht verdubbeling van de op brengsten bij granen dankzij verede ling, resistente rassen en andere maatregelen in de toekomst moge lijk. Voorts is kostenverlaging mo gelijk door o.m. zo "zuinig" moge lijk beschermingsmiddelen toe te passen. De intensivering maakt een PVV zeer bezorgd over uitbraak varkenspest Het bestuur van het produktschap Vee en Vlees heeft woensdag jl. zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de recente uitbraak van klassieke varkenspest in Zuid-Limburg. Voor zitter Fons Meijer deed een indrin gend beroep op iedereen! "Het kan bij u gebeuren door slordigheid, het kost de veehouder geld; het kan bij verspreiding de export schaden en dat is ons inkomen in de varkenssec tor. Wij moeten nu de les leren", al dus Meijer. Preventieve gezondheidszorg De PVV-voorzitter deed vervolgens een indringend beroep op de bestuursleden een groter belang toe te kennen aan de preventieve ge zondheidszorg. "De aansluiting van alle varkenshouders bij de Gezond heidsdiensten voor Dieren acht ik een belangrijke stap, op voorwaarde dat we een constructief begelei dingsprogramma inrichten met de betrokken belanghebbenden en ons met deskundigen beraden over de wijze waarop we het onze varkens houders, en wel alle, gaan vertellen. De op ons aankomende Europese richtlijn voor de bestrijding van var kenspest, die ernstige belemmerin gen aan onze export zal gaan stellen in geval uitbraken in ons land optre den, overtuigt mij van de noodzaak zo spoedig mogelijk tot aktie over te gaan". Vrijdag 13 februari 1987 voor in Brussel een forse rekening wordt opgemaakt. Om die rekening een beetje op te vangen wil men in de Bondsrepubliek nu meteen al over gaan tot het inleveren van melkquo ta in plaats van gespreid over twee jaar, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Bonn is bereid voor deze extra nationale opkoopregeling diep in de eigen buidel te tasten. Aan de andere kant heeft minister Ignaz Kiechle zich in Brussel bijzon der fel verzet tegen een ander onder deel van het december-akkoord. Hij wil nu niets meer weten van de be voegdheden die de Europese Com missie zou krijgen om de interventie van boter op te schorten als de prijs te ver is gedaald. Volgens Kiechle leidt dit in de praktijk tot een prijs verlaging van tien procent. Dan kan hij zijn boeren, die ook al een pro- duktieverlaging in dezelfde orde van partiële extensivering mogelijk: door eenzelfde hoeveelheid produkt op een kleiner oppervlak te telen ont staat er ruimte voor het braak laten liggen of inzaaien met groenbe- mester. Een gewenste ontwikkeling uit oogpunt van bouwplan en vruchtwisseling, aldus Duffhues. Een voorwaarde daarbij is wel dat veel bedrijven zich zullen moeten vergoten tot ca. 60 ha. Hij liet zich over de mogelijkheden daartoe vrij Minister Braks ziet op dit moment geen aanleiding om de controle op de aanwezigheid van verboden groeihormonen in Belgisch vlees te verscherpen, of de grens voor Bel gisch vlees te sluiten. Hij heeft maandag in Brussel met zijn Belgi sche collega de Keersmaeker gespro ken. Enkele weken geleden zijn in Nederland ook wat de minister noemde "een paar gevallen" van de aanwezigheid van verboden groei- grote hebben moeten slikken, niet aandoen. Kiechle kreeg steun van Luxemburg, België en Denemarken. Hoewel er volgens minister Braks niemand is die de uitwerking van de decemberbesluiten voor zich wil schuiven tot de prijsronde is begon nen, zat er voor de andere ministers weinig anders op dan akkoord te gaan met enig uitstel. Men kan dan in de tussentijd proberen op ambtelijk- en diplomatiek niveau wat dichter bij elkaar te komen. Eén van de punten die daarbij ook moet worden opgelost is de vraag of de veehouders die compensatie krijgen voor het tijdelijk inleveren van quo ta toch door hun quotum heen mo gen melken. De premie van tien Ecu per honderd kilo zou op die manier een soort korting op de superheffing worden. Met name België en het Verenigd Koninkrijk vinden dat pre mie superheffing los van elkaar staan. Nederland neemt vooralsnog een tussenpositie in, aldus minister Braks. Rundvleespakket De ministers werden het dinsdag in Brussel wel definitief eens over de uitwerking van het rundvleespakket zoals bekend voorziet dat in de ko mende twee jaar in een verlaging van de interventieprijs met tien procent. Er komt verder een tijdelijke premie van 25 Ecu voor de eerste vijftig mannelijke dieren per bedrijf. In de ze regeling werd niets belangrijks meer veranderd. Over de socio-structurele maatrege len die het hele pakket moeten bege leiden, is men het daarentegen nog steeds niet eens. Hierover moet vóór eind maart een beslissing worden ge optimistisch uit. "Wie niet vergroot krijgt in de konkurrentiestrijd pro blemen", zo waarschuwde hij. Kwaliteit De direkteur Akkerbouw en Tuin bouw liet van een onlangs gesugge reerd basisinkomen voor de boeren niet veel over: "Van de overheid moet op dit punt niets worden ver wacht. Jullie moeten je broek zelf maar ophouden. Daarvoor zijn jul lie toch ondernemers?" De heer Duffhues wees de vele aanwezigen verder op de noodzaak om kwali teitsbewuster te worden. "Het is jammer dat pas sinds twee jaar bij tarwe een kwaliteitsonderscheid is gemaakt. Daar had van nature altijd al naar gekeken moeten worden. hormoon geconstateerd. Hij heeft de vereniging van Nederlandse vlees fabrikanten en -handelaren voorge houden dat dit de reputatie van het Nederlandse vlees kan schaden en gewaarschuwd voor strengere maat regelen. Het opnemen van een clau sule in een koopcontract dat vlees niet zal worden betaald als het blijkt te zijn behandeld met verboden kunstmatig groeihormoon kan een preventieve werking hebben. nomen. Vooral het verplichte karak ter van de voorgestelde vutregeling stelt Denen en Fransen echter voor onoverkomelijke problemen. Vol gens de Fransen zou zo'n regeling weieens zoveel aftrek kunnen vin den, dat hele landbouwgebieden in Frankrijk ontvolkt dreigen te raken. Een woordvoerder van de Europese Commissie toonde zich dinsdag bij zonder ontstemd over deze vertra- gingstektiek. Hij wees erop dat de mi nisterraad vorig jaar bij de presenta tie van de prijsvoorstellen al klaagde dat er geen socio-structurele maatre gelen waren. Hoewel die voorstellen nu al lang op tafel liggen, neemt de Raad maar geen besluit, zo zei hij. Volgens het voorlopige voorstel, dat over twee weken opnieuw in discus sie komt, zouden landbouwers bo ven de 55 jaar in aanmerking moeten kunnen komen voor een vut- uitkering van maximaal drieduizend Ecu per jaar als zij hun bedrijf beëindigenen daarbij tegelijkertijd grond uit produktie nemen. Er gaan echter stemmen op om deze uitke ring aan te vullen met een hectare toeslag (van maximaal 250 Ecu) of zelfs geheel te vervangen door een hectare-toeslag (van ten hoogste 350 Ecu). Nederland is voor die laatste mogelijkheid voorstander, omdat wij al een goed sluitend stelsel van sociale zekerheid zouden hebben. Via zogenaamde extensiveringssteun wil de Europese Commissie er voor zorgen dat boeren overschakelen op niet-overschotprodukten of in ieder geval minder overschotten produce ren. Ook deze regeling zou in de vi sie van de Commissie verplicht moe ten worden voor de lidstaten, maar Ook bij uien en andere gewassen kan nog veel worden verbeterd. Duffhu es stelde desgevraagd dat bedrijfsle ven en overheid samen verantwoor delijkheid dragen voor het zo goed mogelijk instandhouden van de voorlichting. Momenteel is druk overleg gaande tot hoever moet wor den gegaan bij de privatisering. In ieder geval moet de struktuur blijven zoals die nu is en moet ook het over leg met de overheid in de nieuwe si tuatie verzekerd zijn. vrijwillig voor de boeren. In eerste instantie zouden granen, rundvlees, melk en wijn als overschotsectoren worden aangeduid. Als de produktie in één van deze sectoren gedurende vijf jaar met twintig procent wordt verminderd (zonder de capaciteit in de andere drie genoemde sectoren te vergroten) kan de commissie een ex tensiveringspremie toekennen, die gebaseerd is op de interventieprijs van het betrokken produkt. Wat zui vel betreft zou daarbij rekening wor den gehouden met premies die nu al zijn voorzien bij stopzetting of schorsing van de produktie. Boteroverschotten Er is tenslotte in de Landbouwraad wel een definitief akkoord bereikt over de financiering van de extra af zet van boteroverschotten. Zoals be kend zal de komende twee jaar één miljoen ton boter uit de EG- overschotten worden weggewerkt via geforceerde export, menging met veevoer, industriële verwerking en consumentenacties. De benodigde 3,2 miljard Ecu wordt voorgescho ten door de lidstaten waar de boter nu ligt opgeslagen. Intussen ver goedt de Commissie de rente. Vanaf 1989 wil men dat geld gaan terugbe talen. Dit besluit moet nu alleen nog worden voorgelegd aan het Europe se Parlement en aan de Europese Re kenkamer. De Commissie heeft bei de instanties gevraagd met spoed hun mening kenbaar te maken. Volgens minister Braks ligt in Ne derland ongeveer 260.000 ton boter opgeslagen. Verreweg de meeste bo ter (ongeveer een half miljoen ton) ligt in de Bondsrepubliek. Op langere termijn verwacht Duff hues dat het landbouwbedrijfsleven steeds meer financiële verantwoor delijkheid zal moeten dragen voor de voorlichtingsdienst. Voor de overheid zal het straks niet meer maatschappelijk verantwoord zijn om voor steeds minder boeren die steeds beter opgeleid zijn een derge lijk omvangrijk apparaat te blijven financieren. J.W. TV GROtlHORMOONTJE SPUIT ZO HEERLIJK WEG!... Het Landbouwschap heeft er vorige week woensdag bij minister Braks op aangedrongen om verdere kwotumkortingen voor de melk veehouderij zoveel mogelijk via opkoopregelingen tot stand te bren gen. De bewindsman is het daarmee eens, maar het is volgens hem op dit moment niet duidelijk wat de financiële mogelijkheden daar voor zijn. Hij zegde toe een en ander zo snel mogelijk op een rijtje te laten zetten. De zogenaamde kwotumschorsing waartoe de landbouwministers in de cember hebben besloten moet vol gens de Brusselse richtlijnen lineair worden vertaald naar het individuele melkveehouderijbedrijf. Daarnaast krijgen de melkveehouders te maken met een kwotumkorting van 2 pro cent in het komende melkprijsjaar en 1 procent in het volgende. Deze kwotumkorting kan ook via opkoop en/of differentiatie worden in gevuld. Desgevraagd liet minister Braks we ten dat voor de lopende opkooprege ling 0,5 procent van de nationale melkplas is aangemeld. Uit de natio naal nog resterende middelen kan nog 0,2 procent worden aangekocht. Minister Braks zal bij een keus voor het zogenaamde Deense systeem van de superheffing in principe een ekstra korting van 1,3 procent moe ten toepassen. Het ministerie heeft deze hoeveelheid teveel uitgegeven. De bewindsman is echter bereid op korte termijn na te gaan of teveel uitgegeven melk ook binnen het Deense systeem zonder zakelijke of juridische konsekwenties zonder ekstra korting kan worden ver rekend. Het Landbouwschap gaat voor dit jaar akkoord met een bevriezing danwel lichte daling van de EG- landbouwprijzen. Niet aanvaard baar noemde voorzitter Varekamp echter een zeer sterke prijsdaling voor eiwithoudende produkten als erwten en bonen. Minister Braks is het met het Landbouwschap eens dat ook de akkerbouw voldoende perspektief moet worden geboden. In Brussel zal deze maand ook een pakket socio-strukturele maatrege len worden gepresenteerd, waarin onder meer vervroegde uittreding en ekstensivering zijn opgenomen. Vol gens minister Braks zal geen land zich aan de verplichting tot ekstensi- veren kunnen onttrekken, maar zul len de maatregelen zelf op basis van vrijwilligheid worden uitgewerkt. Desgevraagd bevestigde hij dat er in Brussel wordt gesproken over een ekstra heffing voor bietentelers die met terugwerkende kracht moet worden ingevoerd. Deze heffing zou ƒ5,tot ƒ6,per ton bieten gaan bedragen. Het ministerie vroeg tenslotte de me dewerking van het Landbouwschap bij het zo snel mogelijk invoeren van een regeling voor fosfaatarm vee voer. Als streefdatum hiervoor geldt 1 april a.s. Van de zijde van het ministerie werd niet ingegaan op een pleidooi van het Landbouwschap om de EG- premie voor roodvleesproducenten nationaal aan te vullen. Het Land bouwschap kan zich daarmee niet verenigen. 5 Het klinkt tegenstrijdig maar ir.W.F.S. Duffhues nam er dinsdaga vond op de Kringvergadering Noord-Beveland in hotel "Zeelandia" te Colijnsplaat niets van terug: in de akkerbouw zal de intensivering door kunnen en moeten gaan, ondanks de overschotten. Gelijkertijd zal erop de bedrijven sprake moeten zijn van extensivering. Meer produceren per ha is noodzakelijk in de konkurrentiestrijd met o.a. Frankrijk waar tarwe voor ca. 35 cent per kilo wordt geteeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5