Brabants bedrijfsleven pakt met bouw proeffabriek probleem mestoverschot stevig aan! VERVOLG PAG. 2 Leren onderweg zijn Kringvoorzitter Tholen/St. Philipsland hekelt uitblijven rapport werkgroep Zoommeer Op donderdag 5 februari jl. heeft de Brabantse Gedeputeerde H.L.A.M. van Lieshout in Helmond met het heien van de eerste paal het officiële startsein gegeven voor de bouw van een proeffabriek voor de verwerking van mest. In een korte verklaring na de plechtig heid zei hij o.m. te hopen dat met dit in de wereld uniek projekt de oplossing van het mestprobleem een stapje dichterbij zal komen. De voorzitter van de Raad van Commissarissen van de proeffabriek Pro mes BV, ir. A.J. Latijnhouwers zette een kleine domper op de vreug de door vast te stellen dat de problemen van de exploitatietekorten op middellange termijn nog niet zijn opgelost. "Toch vinden we dat we nu al moeten beginnen. We hopen dat de ministeries van land bouw en Ekonomische zaken ons in de toekomst willen ondersteu nen. In ieder geval is het zo dat als we nu niets doen de problemen alleen maar groter worden' De gedeputeerde Van Lieshout (l.) heeft het karwei goed geklaard. De eer ste paal is geslagen. Rechts van hem de direkteur ir. B. Hilberts. In de proeffabriek die een kapaciteit van 100.000 ton mest per jaar heeft, zal varkensdrijfmest verwerkt wor den tot een korrelvormige organi sche mest met zodanig milieuvrien delijke technieken, dat geen hinder voor mens en milieu ontstaat. Door de in gesloten auto's aangevoerde drijfmest tijdens het verwer kingsproces in afgedekte bassins op te slaan, waarbij de afgezogen lucht door biobedden wordt geleid, wordt Themadag kwaliteitszorg in Dordrecht Op 20 februari wordt in Dordrecht, in het hoofdgebouw van de Agrari sche Hogeschool, een themabijeen komst gehouden, getiteld: 'Kwali teitszorg een uitdaging voor afgestu deerden en onderwijs?' In de inlei dingen en diskussies staat handha ving c.q. verbetering van de kwali teit van onze landbouwprodukten centraal. De dag begint om 15.00 uur en duurt tot 21.15 uur. Inlichtingen via tele foonnummer 078 - 140820. Zundertse bomen en plantenbeurs Van donderdag 19 tot en met zater dag 21 februari is de Zundertse voor jaarbeurs voor bomen en tuinplanten geopend in het Bemiddelingsbureau Zundert (Willem Passtoorsstraat 15, Zundert). Handelaren, kwekers en bemiddelaars ontmoeten elkaar op de beurs, waar het totale aanbod van bo men en planten aanwezig is. Vorig jaar waren er 500 bezoekers. Ope ningstijden donderdag en vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 8.00 tot 12.00 uur. Vereniging voor bedrijfsvoorlichting West-Zuid- Beveland Jaarvergadering op donderdagmid dag 19 februari om 13.30 uur in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Spre kers zijn de heer ir. Wentholt en de heer Lodewijk over het onderwerp "De toekomst van onze aard appelen". Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland Op vrijdagmorgen 20 februari zal om half tien in café "Tolrust" te Poort vliet een inleiding worden gehouden door de heer ing. H. Salomons, spe cialist Gewas-, en Bodembescher mingsmiddelen bij het C.A.T. te Goes over "Aktualiteiten op het gebied van ziekten-, en gewasbescher mingsmiddelen. Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland Algemene jaarvergadering op maan dag 16 februari om 19.30 uur in café "Tolrust" te Poortvliet. De heer ing. A. Remijn, specialist landbouwwerk tuigen bij het C.A.T. te Goes, zal het hebben over: "Nieuwe ontwikkelin gen bij de mechanisatie, o.a. grond- bewerkingswerktuigen, kunstmeststrooiers, etc.". het stankbezwaar voor de omgeving voorkomen. Een drietal vergisters resp. twee van 1100 en één van 2000 m3 inhoud met een gemiddelde verblijftijd van ca. 20 dagen leveren ca. 5500 m3 biogas per dag. Van een gedeelte hiervan wordt m.b.v. een warmte-kracht- installatie electriciteit en warm water voor het eigen bedrijf gemaakt. Van het andere gedeelte wordt stoom ge maakt, benodigd voor de indamper Diskussieavond WPN Op donderdag 19 februari organi seert het WPN afd. Zeeland een dis kussieavond voor leden en belang stellenden in motel 'De Caisson' te Kapelle-Biezelinge. Aanvang 19.30 uur. De heer J. Rutten uit Hunsel, één van Nederlands meest bekende inter nationale dressuurruiters houdt een inleiding over de fokkerij van dres- suurpaarden. Welke eisen we aan een dressuurpaard stellen wat betreft bouw, maat, beweging, enz. zijn on derwerp van diskussie. De heer Rut ten zal zijn mening over deze en an dere zaken in zijn betoog uiteenzet ten. Na de inleiding is er ruim schoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Anne-Marie Vester en Annetien Heering starten op 18 februari a.s. het projekt 'Leren onderweg zijn' van de maatschap 'De Dubbele Delta'. Een projekt van 9 avonden, waarin gewerkt wordt rond het thema ener gie. De nadruk ligt op bewustwor ding van ons lijf, gevoelens en verstand. - Hoe werkt 't in ons of hoe werkt 't ons tegen? - Het praten erover beperken we tot ervaringen uitwisselen. Liever teke nen we en gebruiken muziek. De avonden worden gegeven in hotel Terminus (naast het station) in Goes. Vraag de folder aan! tel. 01106 - 2977 en tel. 01100 - 15802. Tuinaanleg-avond ZAJK vrouwen Zuid-Beveland De jonge (a.s.) agrarische vrouwen, regio Zuid-Beveland, van het ZAJK (Zeeuws Agrarische Jongeren Kon- takt) houden 19 februari a.s. een avond over 'Tuinaanleg en on derhoud'. Mariëtte Hage (tuinarchitekte) zal ons informeren hoe je een tuin aan kunt leggen, waar je op moet letten en hoe je een tuin kunt onder houden. Zij zal het illustreren met plaatma teriaal. Aanvang: 19.30 uur. Plaats: 'de Ko renbeurs' te 's Heerenhoek. N.a.v. deze avond verzorgd Mariëtte Hage 28 maart een ekskursie naar enige tuinen. en de droger van het eindproduct. Het filtraat, dat na de ontwatering van de vergiste mest ontstaat wordt d.m.v. indampers en biologische wa terzuivering zodanig gereinigd, dat dit effluent geloosd kan worden op het oppervlaktewater. Door het dro gen van de ontwaterde koek ontstaat ca. 7000 ton stankvrije organische korrelmest per jaar. Hiermee wor den uitvoerige gewasopbrengst proe ven in binnen- en buitenland uit gevoerd. Droge mestkorrel Er bestaan bij de direktie van Pro- mest plannen om samen met de kunstmestfabrikant DSM in Heerlen een droge mestkorrel te produceren. Dit produkt zal samengesteld zijn uit gedroogde varkens- en kippemest verrijkt met kunstmest. Men ver wacht hiervoor een brede toepassing in de landbouw terwijl er misschien exportmogelijkheden zijn voor toe diening bij de wijnbouw in Frank rijk en West-Duitsland. Gezien de plaats van de proeffabriek in het mestoverschotgebied van de eerste orde, is de aanvoer van mest vanaf de veehouderijbedrijven verzekerd. Dan moeten de boeren zorgen voor een kwalitatief goed produkt. Financiering De financiering van de proeffabriek, die ca. 20 miljoen gaat kosten, vindt voor ca. 40% plaats met subsi dies van het Ministerie van VROM (milieubeheer), NEOM en de Europese Gemeenschap. Daarnaast hebben de Gemeente Helmond, Induma en het projectbureau van de Stuurgroep Mest problematiek actief meegewerkt om dit project te realiseren. Het resterende deel wordt opgebracht door de participan ten van Promest B.V., die grotendeels bestaan uit het landbouwbedrijfsleven in Brabant en Limburg. De proeffa briek moet eind 1987 in bedrijf zijn. Voor de jaarlijkse exploitatie, die ca. 2,5 miljoen kost, is door de Provincie Noord-Brabant jaarlijks een bedrag van 400.000,toege zegd. Daarnaast vinden oriënterende besprekingen plaats met de Provin cie Limburg, gezien het feit dat de activiteiten van Promest B.V. zich naast de Provincie Noord-Brabant en Gelderland beneden de grote ri vieren ook uitstrekken over Limburg. Tevens worden gesprekken gevoerd met het Ministerie van Landbouw en Visserij over een vorm van bijdrage vanuit de heffingsgelden, die door de boeren vanaf 1987 moeten wor den opgebracht. Ook mag worden gerekend op jaarlijkse bijdragen vanuit de fondsen die hiervoor bestaan (o.a. het Financieringsover- leg), aangezien dit o.a. bestemd is voor het financieren van onderzoek naar mestverwerking. In de centrale verwerkingshal zal Promest B.V. samen met de PNEM een kleine proefinstallatie bouwen voor het drogen van pluimveemest m.b.v. restwarmte. In dit geval kan daar de restwarmte van de W.K.C. Helmond voor gebruikt worden. Promest B.V. zal een aansluiting krijgen op de "warmtepijp" die naar Asten loopt. Nadat met deze proefinstallatie voldoende ervaring is opgedaan zal een installatie met een capaciteit van 150.000 ton pluimveemest per jaar in de omge ving van de Amer-centrale worden gebouwd. De direkteur van de proeffabriek ir. B. Hilberts relativeerde de hoog gespannen verwachtingen van de proeffabriek. "We zullen hier het mestoverschottenprobleem niet op kunnen lossen. Wel kunnen we straks basisgegevens aanbieden die gebruik kunnen worden bij het ma ken van een nuttig produkt uit mest. Een kant en klare techniek daarvoor is nog niet voor handen. Ook daar omtrent zullen we kennis opdoen die weer van dienst kan zijn bij de grootschalige verwerking van mest in de toekomst. Nadat in 1988 in de proeffabriek de definitieve proceslijn is bepaald en d.m.v. uitgebreide proeven inzicht in de marktwaarde van het eindpro duct is verkregen, kan in 1989 be gonnen worden met de bouw van een mestverwerkingsfabriek met een capaciteit van 1 miljoen ton per jaar. De investering hiervoor wordt ge raamd op ca. 75 miljoen. De direc te en indirecte werkgelegenheid Voor de ruilverkaveling op Tholen is er wat meer tijd. De agrarische be volking op Tholen wil in overgrote meerderheid zoet water "maar, zei Kosten, onze eisen ten aanzien van de waterkaliteit in het Zoommeer blijven onverkort gehandhaafd, en het moet bedrijfsekonomisch betaal baar blijven". De kringvoorzitter vertelde verder dat vooruitlopend Rapport Werkgroep Zoommeer medio maart openbaar De Werkgroep Landbouw Zoommeer hoopt haar rapport waarin bedrijfsekonomische ba ten/kosten berekeningen met be trekking tot de aanvoer en aan wending van zoet water voor de landbouw op o.m. Tholen en St. Philipsland zijn opgenomen, om streeks medio maart gereed te hebben. Een populaire versie zal dan in grote oplage aan alle mo gelijke belanghebbenden be schikbaar worden gesteld. Dit werd ons desgevraagd meege deeld door ir.A. de Best van de Provinciale Waterstaat in Zee land. Indien enigszins mogelijk zal het rapport op 23 maart wor den besproken in de vergadering van de provinciale statencommis sie van waterstaatszaken. Nog niet bekend is of, hoe en wanneer het rapport officieel aan de op drachtgevers, de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland, zal worden aangebo den. Overigens staan de gegevens uit de studie nu in principe bij het Waterschap van Tholen ter be schikking van hen die er vanuit studiedoeleinden over zouden moeten beschikken. wordt geraamd op ca. 100 mensen. Daarnaast zal de bouwnijverheid en de milieu-productiesector profiteren van deze investeringen. De participanten in Promest H.V. zijn: - Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) te Tilburg - Lim burgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) te Roermond - Cehave N.V. te Veghel - Chemische bedrijven van de NCB te Son - Coöperatieve Bra bantse Vee- en Vleescentrale van de NCB (Encebe) te Boxtel, DMV Campina BV, Rabobank Nederland en Interpolis. op, de studie van de Werkgroep Zoommeer Landbouw op verzoek van de landbouworganisaties door het waterschap reeds een aanzet is gegeven voor een basis-ontwerpplan voor de zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland. De op dracht voor dit rapport is verstrekt aan de Heidemij. De Tholen werk groep hoopt dat haar rapport in mei afgerond zal kunnen worden. Maar ook hier is het wachten op het ver schijnen van het rapport van de Werkgroep Zoommeer. Na het be schikbaar komen van beide rappor ten zal dan hopelijk een verant woorde keuze voor het al dan niet aanwenden van zoet water kunnen worden gemaakt. Kosten: "In die zin kunnen wij hopelijk nog in 1987 voldoen aan het standpunt van het hoofdbestuur van de ZLM dat de Thoolse en St. Philipslandse agrari sche bevolking opgeroepen heeft om zich zo spoedig mogelijk hierom trent uit te spreken. Overigens heeft de studiecommissie toch al reeds en kele aanbevelingen gedaan: le.de gebruiker van het zoete water zal moeten betalen 2e. de zoetwaterbijdrage zal gediffe rentieerd moeten worden,wel licht naar grondkwaliteit, water behoefte en gewenste hoeveel heid water 3e. de kapitaalskosten moeten wor den omgeslagen over de gebrui kers, maar daarna zullen de ex ploitatiekosten normaal voor re kening van het waterschap komen 4e. er zal een waterkwaliteitsbe heersplan opgesteld moeten wor den en 5e.de werken t.b.v. zoetwatervoor ziening zullen gelijktijdig uitge voerd moeten worden met de adm. ruilverkaveling, teneinde het kostenplaatje zo goedkoop mogelijk te houden. Op de algemene vergadering van de Kring Tholen en St. Philipsland maandag 9 februari jl. te Oud-Vossemeer heeft kringvoorzitter M.C.J. Kosten nog eens weer het ontbreken van een kosten/batena nalyse gehekeld bij de zoetwaterproblematiek voor Tholen en voor St. Philipsland in het bijzonder omdat daar in mei de ruilverkavelings commissie zal worden geïnstalleerd. Kosten: "Hopelijk zullen de grote lijnen van het zoetwatervoorzieningsplan spoedig bekend zijn. Op grond daarvan zouden dan twee plannen kunnen worden ge maakt: één met en één zonder zoetwateraanwending. Maar zonder de gegevenss die in het uit te brengen rapport van de Werkgroep Zoom meer Landbouw staan kan er in alle redelijkheid op dit moment geen keuze van ons worden gevraagd!" 4 Vrijdag 13 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4