VOOK m: VIMMIW De reis nae Frankriek Puzzel 11 I2 I3 k rubriek Op pad met de tuinkommissie Even er uit A5 Bruine bonensoep onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De tuinkommissie stelt zich ten doel om de leden op te wekken bewust bezig te zijn met alles wat groeit en bloeit in eigen omge ving en daarbuiten. Vanuit dit gegeven proberen wij onze leden een zo gevarieerd mo gelijk programma te bieden. Jammer genoeg zijn er enkele ak- tiviteiten van ons programma verdwenen bij gebrek aan be langstelling. Zo is er voor de bloemschik wedstrijden de laatste paar jaar geen belangstelling meer, hoewel er nog steeds kursussen gegeven worden op dit gebied. Wij organiseerden tot vorig jaar stekjesruil middagen met tevens mogelijkheden om onder leiding van enkele dames van de tuin kommissie (T.C.) vrij bloem te schikken. Dit steeds in een ande re regio. De laatste twee keer was ook hier voor de animo zeer gering. Per regio hebben we enkele kur sussen erfbeplanting gehad onder leiding van een deskundige van Staatsbosbeheer. Hiervoor was wel voldoende belangstelling en aansluitend werd door mevr. Bulk van de HVP enkele lessen snoeien in de siertuin gegeven. Deze tuinlessen werden later in de zomer nog vervolgd. Vele vra gen op tuingebied werden gesteld en met elkaar waren het erg leer zame lessen. Er werd steeds een andere tuin bezocht van een van de deel neemsters aan de kursus. Zo kregen we een zeer gevarieerd lesprogramma. Elk najaar proberen we een be kende tuindeskundige te vragen een lezing te houden in Goes. November 1986 kwam de heer Tjerk Buishand spreken over bij zondere moestuinplanten en - kruiden. Aan de hand van dia's vertelde de heer Buishand zeer uitvoerig en interessant en men vond het een leerzame middag. De heer Buishand bracht verschillende bijzondere zaden mee, welke na afloop uitgedeeld werden aan de aanwezigen. Voor de provinciale voorjaars vergadering in Goes maken enke le leden van de T.C. bloemstuk ken voor het toneel en de tafeltjes met een boeketje. Een dagje hard werken voor deze bloembindsters! De T.C. organiseert in het voor jaar meestal een ekskursie in ei gen omgeving. De belangstelling hiervoor is tot nu toe steeds erg groot, 100-150 dames. Vandaar dat ik dit verslag begon nen ben met: 'Op pad met de tuinkommissie'. Het programma ziet er ongeveer zo uit: 1Wandeling door een natuurge bied o.l.v. een deskundige gids. 2. Bezoek aan een bijzondere tuin. Verder in de zomer organiseren wij dan nog een ekskursie. Vorig jaar gingen we naar de tuinen van Annevoie in België met 140 deelneemsters. U ziet, men gaat blijkbaar graag op pad met de T.C. Dit zijn zo ongeveer de aktivitei- ten van de tuinkommissie. We zijn met 5 leden en graag wil ik ze aan u voorstellen. Mevrouw E.G. Eckhardt- Dominicus, voorzitster, verte genwoordigt Oost Zuid- Beveland. Mevrouw I.W. van Dijke- Woutersen, sekretaresse West Zuid-Beveland/Noord- Beveland. Mevrouw M. Onrust-Kok, pen- ningmeesteresse - Schouwen- Duiveland. Mevrouw M. Puyenbroek- Lokerse, Zeeuws-Vlaanderen. Mevrouw J.L.P. Versluys-van Dalen, Tholen. Mevrouw A.P. Dees-de Looff, toegevoegd PB-lid. Mevrouw M. Bulk, HVP advise rend lid. Wanneer u goed oplet, mist u een part van onze provincie, nl. Wal cheren. Na herhaalde oproep hebben wij nog steeds geen lid uit Walcheren enthousiast genoeg kunnen krijgen, wat wij erg jam mer vinden. Mocht u suggesties of vragen hebben over ons werk, neem dan eens kontakt op met een van ons. Het is altijd prettig dat mensen met interesse voor ons tuin- en bloemengebeuren belangstelling tonen. Nieuwe ideeën zijn van harte welkom! Ina van Dijke-Woutersen, sekretaresse, tel. 01106-3573 'In de Plattelandsvrouw van februa ri '87 staat de aankondiging van de nieuwe meerdaagse bijeenkomst voor alleengaanden. Misschien is het u ontgaan, vandaar hier nog wat ge gevens: De bijeenkomsten worden gehouden in het vormingscentrum 'Bentveld' te Bentveld (nabij Haarlem) en wel: - week A woensdagmiddag 24 juni t/m dinsdagmiddag 30 juni '87. Kosten ƒ429,— p.p., voor 65+ le den ƒ321,75. Begeleidster namens de Bond: Mies Koek. - Weekend B vrijdagavond 4 septem ber t/m maandagmiddag 7 septem ber 1987. Kosten ƒ222,p.p., voor 65+ leden ƒ166,50. Begeleidster namens de Bond: Bep Koning. Het thema van dit jaar is: 'In bewe ging blijven - hoe kijken wij als vrouw alleen aan tegen zelfstandig wonen, wonen in een beschermende woonvorm, besteden wij wel genoeg aandacht aan onze voeding en onze gezondheid of geloven wij het vaak 4 6 7 8 9 Mense lieve wat un klus vuuftig platte wuuven in un bus! De vier vrouwen van 't bestuur 'k ze bewonderd van uur tot uur. Ze begeleidden ons mit jobsgeduld, tot 's aevens laet onze maegen wae- ren gevuld. Me aete in un eêl hoed restaurant, wat me lekker g'éte, me klapten bekant! Diestags ginge me Calvados proeve D'r wier oak vee gekocht, das nie om te snoeve. 's Middags bie un Fries-Franse boe- rinne op bezoek. Dae krege me koffie, ma me zurgden zelf voö de koek. Tenminste, die koeken ze van ons gekrege, omda me van ullie weë koffie krege. O ja, 'k mö nog wat vertelle van Piet de chauffeur. Lieve tied wat kon die rieê, as de wind d'r vandeur. Van voren éèt tie Piet en van achtere Klippel, Zelf èk nog géén verstand van un boudje of un nippel. 's Woensdags naë Sint Malo in oak nae Mont Sint Michel, dat was machtig mooi, geloaf dat ma wél. Donderdags, nae de inva- siestranden, Me zaege op een maquette oe a de geallieerden dae landden. Me waeren d'r stil van en voelden geliek. 't Was vóór onze vrie-eid, wat bim- men toch riek. M'è nog mit een paer bevrijders ge kletst, un bitje in gebroke Engels, ma't ging allemaè best. 's Middags me nog un ure of viere Bayeux bekeke, da kom, d'r waere d'r un paer kwiet, ma ja, ieder ei zo z'n eige gebreken. Mun oak wel us in de bus gelache, Ma ja lieve mensen, dat mö toch magge. Vriedagogget, de koffers gepakt in 't uus schoan gemaekt, me waere 't werreke nie méé ge wend, 't was bienae gekraekt. Noe bimmen wéé op weg naer uus. Opeluk bim-men vanaevend wéé tuus. Wat me genote van deze weke, M'è mekaare wéér us mit éèl and're oagen bekeke. Want daervoö bim-men toch platte landsvrouwen. Hecht aaneengesmeed, me motte 't zo ouwe. Vriendschap is 't mooiste wa me me- koare kunne geve, naest liefde natuurlijk, 't belan- griekste in je leven. 'k Bin noe an't einde van m'n Latijn. 'k Beginne noe ernstig, 't is uut mit de gein. Marina Tichem-Geluk wel. Er zijn zoveel veranderingen en inzichten die te maken hebben met voorgenoemde onderwerpen, dat we daar best eens met elkaar over kun nen praten aan de hand van het ver tonen van een film, rollenspel, enz. Ook aan ontspanning zal worden ge dacht; de naburige stad Haarlem biedt vele mogelijkheden en de na tuur rondom Bentveld is weer heel anders dan Venwoude! Leest u de Plattelandsvrouw van fe bruari er nog eens op na en belt u voor meer inlichtingen naar tel.nr. 023 - 263007 (Bep Koning) of tel.nr. 03445 - 1869 (Mies Koek)'. Op iedere regel dient een woord van drie, vier en vijf letters te worden in gevuld. Ieder woord bevat steeds de zelfde letters als het voorgaande woord, vermeerderd met één letter. Als u de hele puzzel hebt ingevuld, vormen de eerste letters van de vijflet- terige woorden de naam van een vo gel, die tevens de uiteindelijke oplossing van onze puzzel vormt. 1. Scandinavische munt - Romeins keizer (37 - 68) - wielerwedstrijd; 2. kleverige en zeer brandbare stof - insnijding - leer van het heldendicht; 3. dik en plomp - oplossing van so da - gloed; 4. aanwijzend voornaamwoord - in de geest levende voorstelling - soort van duikeend; 5. gebaarde haver - bruingele verfstof - Zuid-Afrikaanse provincie; 6. watering - draagriem - schuw, marterachtig roofdiertje; 7. lichaamsdeel - lichaamsdeel - waarvan geen tweede exemplaar bestaat; 8. kanton in Zwitserland - uitwisse ling - kinderdoek; 9. bron - jong van een leeuw - lang werpig onderkussen. Bruine bonensoep? Ja zeker nu! Peulvruchten, voedzaam en lek ker, die ook wel het fruit van de winter worden genoemd. En die ons bovendien aan alle kanten worden aangeprezen en waarbij ons verteld wordt hoe goed ze wel zijn. Zo zijn ze bijvoorbeeld rijk aan eiwitten, ijzer en vitami ne B. U ziet een goede reden ze ook eens te proberen in de vorm van een bruine bonensoep. Nee! Grijp nu niet meteen naar pot of blik. Nee, we gaan deze soep op een zeer ambachtelijke wijze maken. En hebben daar het volgende voor nodig: 500 gram bruine bonen; 200 gram mager vers rookspek; 200 gram gehakt (2/3 runder, 1/3 varkens); 2 bouillontabletten; 1/2 knolselderij; 5 grote uien, 1 prei, 1 bosje bladselderij; 2 lau rier, 1 teentje knoflook; 1 eetle pel ketjap manis (soja saus); 1/2 eetlepel kerriepoeder, 1/2 theele pel kruitnagelpoeder; 1 theelepel kervel (in de handel verkrijgbaar in potje of gedroogd); iets dunne room, zout en versgemalen peper. Voor het gehakt het volgende: 1 theelepel paprikapoeder, 1 theelepel strooiaroma, wat Wor- chestersaus, 1 Zi sneetje oud bruin brood, zout, peper en een scheutje melk en wat pa neermeel. Dan nu de bereiding: Was de bo nen goed en laat ze in 2Zi a 3 liter water een nacht weken. Kook ze de volgende dag gaar in het week- water, samen met het ragfijn gesneden rookspek, de knolsel derij, 2 van de 5 uien, de prei, knoflook, het laurier, de 2 bouil lontabletten, wat zout en versge malen peper. Maak intussen het gehakt aan op de volgende wijze: Klop het ei samen op met de pa prikapoeder, strooiaroma, Wor- chestersaus met versgemalen pe per, zout en het scheutje melk. Week hierin het bruine broon en meng hierdoor heel goed het ge hakt tot het goed taai en stevig is. Draai er mooie kleine balletjes van, rol ze door paneermeel en bak ze samen met de in niet te grove stukken gesneden overge bleven uien in wat margarine mooi bruin. Zijn de bonen goed gaar geworden haal dan de lau rierblaadjes er uit en roer 2/3 van de bonen door een fijne roerzeef. Doe verkregen bonen puree weer bij de 1/3 van de niet gepasseerde bo nen en kookvocht. Breng dit alles weer aan de kook (goed roeren). En voeg er de gebakken balletjes gehakt en de uien aan toe en laat het 10 a 15' minuten zachtjes doorkoken. Temper de warmtebron en breng de soep op smaak, met de op vol gende wijze gemaakte mix. Meng de kruiden (kerrie, peper, kruidnagel, zout en kervel) goed door elkaar en roer er de room en de ketjap door, zodanig dat er een glad papje ontstaat! (Indien nodig nog wat zout). En strooi er voor het serveren tot slot wat ragfijn gesneden bladselderij in. Heerlijk met roggebrood, ui enstokbrood of grof bruinbrood belegd met ragdun gesneden ge kookte rookworst! M.A. van der Vliet Vrijdag 13 februari 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21