Prijsvoorstellen Vroeg voorjaar? vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Voorkómen is beter dan vóórkomen Garantiefondsen nrrn land- en tuinbouwblad VRIJDAG 13 februari 1987 75e JAARGANG NO. 3863 m r MM De eerste tekenen van een naderend voorjaar dienen zich weer aan. Het is nog een beetje vroeg, maar binnenkort zullen de lentebodes bij uitstek weer in grote getale door de wei dartelen. Als het weer zich van zijn vriendelijke kant laat zien kunnen de schapen best naar buiten, mét de (in dit geval al wat oudere) lammeren. Vandaar dat onze fotograaf onlangs dit tafereeltje kon vastleggen. De Europese Commissie heeft vorige week haar ideeën voor prijsaanpassingen van de akkerbouw- marktordeningsprodukten naar buiten gebracht. Onze sombere voorgevoelens worden door de inhoud van de voorstellen nog overtroffen: 10% verlaging van de telersprijs voor erwten en veldbonen; 6% extra hef fing voor suikerbieten; en bij granen het vervallen van de bewaarvergoeding, het verlagen van de vocht- norm en een verdere uitholling van de markton- dersteuning (interventie). Deze combinatie van facto ren zal bij de granen mogelijk een prijsdaling van ca. 10% tot gevolg hebben. Een onbegrijpelijke ingreep bij de eiwithoudende gewassen, waarvoor in de Ge meenschap notabene sprake is van tekort in plaats van een overschot; een onheuse* verzwaring van de heffing voor suiker, waar al jarenlang sprake is van een volledige zelffinanciering door de telers; en een onevenredige indirecte prijsverlaging voor tarwe, bo venop de 20% reële prijsdaling van de laatste 3 jaren. Uitgaande van het modale zuid-westelijke bouwplan, zal de eventuele concretisering van de Brusselse plan nen een negatief inkomenseffect van honderden gul dens per hektare tot gevolg hebben. Het wankele evenwicht rondom de krappe financieel-economische "nul"-situatie, waar de Nederlandse akkerbouw in de 80er jaren mee heeft moeten leren leven, zal daad werkelijk doorslaan naar de verlieskant. Het woord "onaanvaardbaar" heeft in landbouworganisatiekrin gen en in het landbouwpolitieke overleg om meerdere redenen terecht een taboe-achtig karakter gekregen. Toch aarzel ik niet om, in verband met deze voorstel len, het "onaanvaardbaar" weer van stal te halen. In aansluiting op de in het vorige landbouwblad weerge geven conclusies van het hoofdbestuur komen onze argumenten in het kort op het volgende neer: - De eenzijdige hantering van het instrument van prijs verlaging is zowel een doelloze als ook heilloze weg. Het fenomeen overproduktie wordt niet werkelijk aangepakt, terwijl bewust en bij voorbaat wèl een landbouwcrisis te ver doorgevoerde sanering) geaccepteerd wordt. - De quoteringsregeling in de zuivelsector veroorzaakt duidelijke en ernstige verdringingseffecten in de rich ting van de akker- en tuinbouw. Rigoureuze prijsverla gingen enkel en alleen in de akkerbouw worden ten opzichte van de andere sectoren onevenredig zwaar toegepast en komen bovendien extra hard aan. Door Brussel worden géén plannen op tafel gelegd en wordt niet de politieke en financiële wil getoond, om structurele aanpassingen te bevorderen, die gericht zijn op fundamentele bestrijding van de overproduktie in de akkerbouw. Er is geen zicht op stimulering van plantaardige producties ten behoeve van nieuwe mo gelijkheden voor industriële verwerking in de niet- voedingsmiddelensectoren. Er wordt geen aanzet ge geven om op redelijke termijn te komen tot een ander soortig grondgebruik en/of grond uit produktie nemen. Boeren producenten (ook in onze regio en binnen onze organisatie, heb ik begrepen) zijn bereid om in eigen verantwoordelijkheid, en met het oog op de toe- Veel schade en verdriel kunnen wij voorkomen door be ter op te letten; niet te hard rijden en NEE zeggen tegen alkoholhoudende dranken. De heer H. Meeuwsen, hoofd schade-afdeling schrijft in deze krant over alkohol en verkeer. U weet het natuur lijk wel, maar laat u het ook? In de afgelopen maand zijn wij gekonfronteerd met nog al wat waterschade tengevolge van gesprongen waterlei dingen. Ook deze schade is te voorkomen door tijdig lei dingen af te sluiten èn leeg te laten lopen. Hebt u de schoorsteen in de afgelopen 12 maanden al la ten vegen? In sommige landen is dit wettelijk verplicht. Laat uw huis niet in vlammen opgaan, voorkom brand schade. Een goede brandblusser in uw woonhuis is geen luxe, wel een kleine investering, waarmee schade is te voorkomen. Is uw huis beveiligd tegen inbraak? Lees in ieder geval het artikel over inbraakpreventie van onze me dewerker W. de Fouw op pagina 7. U ziet het, veel schade kunt u zelf voorkomen. Doe er dus iets aan! Toch kunt u niet alles voorkomen. U hebt geen vat op overstekend wild, uw huis is geen bunker en tegen terro ristische aktiviteiten zijn we ook niet opgewassen. Dit laatste risiko staat in de belangstelling, tengevolge van enkele aanslagen op MAKRO-vestigingen. De vraag is kunnen verzekeraars schade tengevolge van terreurdaden blijven dekken? Wanneer we onder terreur verstaan het opzij zetten van de rechtstaat om door middel van intimidatie of geweld een ander tot iets te dwingen en dat daardoor schade in zekere mate voorzienbaar wordt, dan heeft elke Neder lander recht op bescherming. Een taak die opgedragen is aan politie en leger. Wanneer deze taak naar behoren 'wordt verricht dan kunnen verzekeraars hun taak ook naar behoren verrichten. Steeds meer moeten wij konstateren dat justitie niet meer over voldoende mankracht beschikt. Wanneer burgers onvoldoende beschermd worden door de overheid kun nen verzekeraars onmogelijk voor de gevolgen op draaien. Gelukkig beseft het parlement dat een kritische grens nu bereikt is. Wij vertrouwen erop dat overheid en verzeke raars ieder op eigen terrein hun taak en verantwoorde lijkheid kennen. Er behoeven dan geen garantiefondsen in het leven geroepen te worden. Bovendien voorkomt dit een leven met angstgevoelens. Wanneer u allen preventiemaatregelen blijft nemen, dan weten wij dat de premie laag kan blijven. Dat geldt niet alleen voor de autoverzekering, maar ook de brand-, aansprakelijk-, ongevallen-, ziektekosten- en levensverze keringen. Bij Verzekeringen ZLM blijft het VERSTAN DIG VERZEKEREN. H. Doeleman Hzn., direkteur komst, de broekriem aan te halen en zich aan te pas sen aan zich wijzigende economische structuren en wetmatigheden. Het is tegen die achtergrond -op z'n zachtst gezegd- bijzonder teleurstellend dat de Euro pese landbouwbeleidsmakers zo weinig medeverant woordelijkheid willen dragen, om structurele aanpas singen te stimuleren, die langs de weg der geleidelijk heid, en niet door een diep crisisdal, de doelstelling van een marktconforme produktie helpen bewerkstel ligen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich tot nutoe erg toegevend en afwachtend opgesteld met betrekking tot de akkerbouw-prijsvoorstellen. In de laatste openbare bestuursvergadering werd zelfs gesproken over het acceptabel zijn van prijsverlagin gen zonder meer. Wij zijn van mening, dat in ons nationale organisatie- verband nu het accent uitdrukkelijk een keer gelegd moet worden op de gerechtvaardigde belangenverde- diging van de akkerbouwsector. De solidariteit zal op gebracht dienen te worden om duidelijk nee te zeggen1 tegen de voorliggende voorstellen. Wij zullen dat on zerzijds verder ook trachten te bevorderen. H.C. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1