Studeren aan de Agrarische Hogeschool in Dordrecht p.j. zuid geluid Toneeluitvoering PJZ Schouwen- Duiveland Licht op de afdeling Afdeling Oost- en Midden- Brabant Redaktie: Roelie Troost De Agrarische Hogeschool (tot voor kort Hogere Agrarische School), is een hogere beroepsopleiding, die samen met de landbouw Universi teit in Wageningen het topje van het agrarisch onderwijs in ons land vormt. Ze is te vergelijken met de Hogere Technische School (nu Tech nische Hogeschool), de Sociale Academie of het Hoger Ekonomisch en Administratief Onderwijs (H.E.A.O.), maar dan uiteraard gericht op de landbouw in de meest ruime zin. De landbouw is een industriële be drijfstak. Het gaat daarbij niet alleen om de produktie van graan en melk, maar ook om verwerking, afzet en dienstverlening. Funkties waarin afgestudeerden te recht komen zijn: krediet adviseur, marktonderzoeker, hoofd verkoop binnendienst, informatie analist, tech nische voorlichter, export mede werker. Daarom krijgen onze studenten een brede op de praktijk gerichte oplei ding, waarmee ze na hun studie een leidinggevende funktie kunnen ver vullen in zowel dienstverlenende, toe leverende als verwerkende bedrijven en instellingen in de agribusiness. De grote kracht van onze landbouwkun digen ligt juist in die brede vorming: ze zijn door ons getraind in het oplos sen van praktische problemen waar bij met vele zaken rekening gehouden moet worden, zoals dit in bedrijfssi tuaties vaak voorkomt. Dit betekent ook, dat er voor onze gediplomeerden een grote variatie aan mogelijkheden in het beroepsveld openligt. Daartoe worden tijdens de studie zowel in groepen als individueel bij bedrijven en organisaties opdrachten uitge voerd, zoals innovatie-onderzoek bij Bruynzeel, marktanalyse gewasbe schermingsmiddelen voor verschillen de fabrikanten, kantoorautomatisering bij de Ge meente sekretarie Dordrecht, informatie-analyse op veehouderijbe drijven. Onze ervaring van de afgelopen jaren is, dat alle pas afgestudeerden binnen een halfjaar een passende betrekking gevonden hebben. Dankzij onze goe de kontakten met het bedrijfsleven heeft een aantal afstuderenden zelfs al een baan vóórdat ze hun diploma uitgereikt krijgen. Hoe ziet de opleiding eruit? In Dordrecht zijn er momenteel twee studierichtingen: A. Landbouw (L), met de nadruk op de Iandbouwtechnische vakken. Daarnaast wordt ook aandacht be steed aan vakken als ekonomie, ma nagement, talen en wiskunde/informatika. In de laatste studiefase bestaat de mogelijkheid tot specialisatie in de richtingen Planten teelt, Veeteelt of Bedrijfskunde. B. Agrarische Bedrijfskunde (AB), met de nadruk op bedrijfskundige vakken, informatika en marketing, gericht op de agribusiness. Ook hier komen o.a. ekonomie, management en talen aan de orde, terwijl men zich in de laatste fase kan specialiseren in de richtingen informatika en Marktkunde. Binnen afzienbare tijd (naar schatting zo'n anderhalf jaar) komt er door fu sie met de Tuinbouw Hogeschool in Utrecht nog een derde richting bij, na melijk: C. Tuinbouw, met de nadruk op de tuinbouwvakken. Voor alle drie de studierichtingen duurt de opleiding vier jaar. Verder geldt, dat elke studierichting naast les- en vakantieperiodes ook toets- en sta geperiodes kent. Na het behalen van het einddiploma krijgen onze afgestu deerden de titel "Landbouwkundig ingenieur" (afgekort ing.). De ko mende fusie, die gepaard gaat met een verplaatsing van de (nu nog twee) scholen naar regio Delft, biedt een aantal interessante mogelijkheden. Er is een nog betere afstemming van de studie op de beroepspraktijk moge lijk, door de direkte nabijheid van grote land- en tuinbouwgebieden, handelscentra en op de landbouw ge richte industriële bedrijven. Nieuwe studierichtingen (bijv. biotechnolo gie), kunnen ontwikkeld worden door de direkte nabijheid van grote onder zoekscentra. Bovendien is kombina- tie van (nieuwe en) bestaande richtingen mogelijk (bijv. Tuinbouw- Bedrijfskunde). Er komen mogelijk heden tot het doen van praktijkge richt onderzoek en het opzetten van speciale kursussen in samenwerking met het bedrijfsleven, en tot het ma ken van een nieuwe inrichting van les- en praktikumruimtem met de mo dernste apparaten en hulpmiddelen. Onze verwachting is, dat we binnen enkele jaren kunnen uitgroeien tot een levenskrachtige instelling, die een be langrijke rol zal gaan spelen in de ver dere ontwikkeling van de groene sektor in West-Nederland. In een woord vooraf liet vice- voorzitter Daan v.d. Hoek de aktivi- teiten van het afgelopen jaar nog even de revue passeren. De meest knallende aktiviteit was wel het schuurfeest, waar een rekord aantal bezoekers van 800 man aanwezig was. Een opvallende nieuwe aktivi teit was wel het zaalvoetbalteam. Dankzij de sponsering van het land- bouwmechanisatiebedrijf van de heer Verhulst uit Zonnemaire draait er momenteel een zaalvoetbalteam van de PJZ in de eilandelijke zaal voetbalkompetitie mee. De klucht, die onder leiding stond van de zeer deskundige regiseuse Lu- tina v.d. Bijl (werd een aantal jaren geleden nog gekroond als beste speelster v.d. PJZ) speelde zich af na afloop van een gemaskerd bal. Dat hield dus in dat iedereen in een iet wat ander kostuum als zijn dagelijk se kledij ten tonele kwam. Iedereen krijgt niet iedere dag Sinterklaas en Napoleon op bezoek. In een nor maal gezin begint men snel het hoofdje te rozen als men thuiskomt van een gemaskerd bal. Maar als ten huize van de familie Latour vader (Piet Kuyper) de verkeerde vrouw mee naar huis neemt (Petra van Kra lingen) en opa (Peter Vijverberg) een onschuldig uitziende jonge dame als gezelschap mee naar huis neemt,-dan is de nachtrust ver zoek. Als ma La- tour (Heieen v.d. Linde) dan na eni ge tijd kwaad thuiskomt, omdat manlief haar het hele eind naar huis heeft laten lopen, heb je de poppen aan het dansen. En als dan midden in de nacht Sinterklaas (Wim Re- meews) het schoentje van de dochter des huizes (Margo van 't Veer) met snoepgoed komt vullen, is de boot helemaal aan. Vaak is het dan zo dat na een goede nachtrust de gemoede ren wat gesust zijn. Maar als dan uit de ochtendkrant blijkt dat de vrouw, die pa mee naar huis genomen heeft, ontvoerd blijkt te zijn ontvlammen de gemoederen weer zeer snel. In zo'n situatie vraagt de man vaak de vrouw om raad. Maar als zij de zelf de morgen in het huis twee vliegtic kets vindt, met op de ene de naam van de ontvoerde vrouw en op de an dere zijn naam, ziet hij een van zijn laatste lichtpunten aan de horizon verdwijnen. Maar in zo'n geval is er Toelating Iedereen die in het bezit is van één van de onderstaande diploma's is toelaat baar tot het eerste leerjaar van de opleiding: HAVO of VWO: mét natuur- en scheikunde (en bij voorkeur ook bio logie en wiskunde) voor de L-richting; mét wiskunde (en bij voorkeur ook ekonomie) voor de AB-richting. Voorbereidend jaar (VBJ) van een Agrarische Hogeschool. Het VBJ is in de eerste plaats bestemd voor kan didaten met een voltooide, 3-jarige opleiding aan een Middelbare Agra rische School, zónder een zgn. doorstroompakket (met extra wis-, schei- en natuurkunde); daarnaast kunnen kandidaten met een VWO of HAVO-diploma, zonder natuur- of scheikunde in hun vakkenpakket wor- natuurlijk altijd iemand die helder heid in de zaak weet te brengen. Re chercheur Beijaard Blessie (Tonny van Sas), als boef verkleed, wist zich tussen de menigte te mengen als de bevrijder van de ontvoerde vrouw. Zo kon hij de werkelijke dader ont maskeren. Pa Latour bleek geheel onschuldig te zijn, want de werkelij ke dader was de onschuldig uitzien de jonge dame die opa mee naar huis genomen had. Doordat Pa Latour zijn stemming weer gunstig gezind werd, kreeg zijn dochter toestem ming Sinterklaas van het dak te ha len, om zich met hem te verloren. En zo kwam alles weer op zijn pootjes terecht. Dit was zo ongeveer wat zich op het toneel afspeelde. Maar zonder de mensen achter de scher men was het nooit gelukt. Hierbij vallen de volgende personen te ver melden: Ellen van de Velde: zij assisteerde bij de zéér vele verkledingen. Karin Verseput en Jolanda Dale bout: met professionele hand wisten zij met een knap staaltje grimewerk, spelers om te toveren tot de gewenste leeftijd en gelaatsuitdrukking. Niek Deïst: een souffleur bij uitstek. Zonder zijn veel gesproken woorden en zinnen was het zeer zeker niet tot een goed einde gekomen. Het was een zeer geslaagd to neelstuk, waarbij veel gelachen werd. De goede stemming die er toen RAK Fijnaart Zevenbergen Ter aanvulling op de konvokatie van 29 januari jl. even deze mededeling. Je kunt jezelf voor de ZLM- studiedag op vrijdag 13 februari nog opgeven tot 10 februari bij Bas Da ne, tel. 01687 - 2384. Op de studiedag verzamelen we op de Voorstraat in Fijnaart of op de markt in Zevenbergen om 8.15 uur. Volgende aktiviteit: 20 maart Leden vergadering. P.J.Z.-agenda-aktiviteiten Afd. Tholen/St. Philipsland: Bowlingkompetitie te Goes. Tijd: van 17.00 tot 21.00 uur. Opgeven vóór 15 februari bij Hans, tel. 01667-2339 of bij Petra, tel. 01662-2532 of tel. 01663-2937. den toegelaten tot het VBJ. MAS-A: mét een doorstroompakket. Een gelijkwaardige opleiding, dit ter beoordeling van een toelatingskom missie. Is men 21 of ouder, dan bestaat de mogelijkheid om, ongeacht de voor opleiding, via een (als voldoende be oordeeld) toelatingsexamen aan de studie te kunnen beginnen. Vooruitlopend op de fusie heeft de Agrarische Hogeschool in Dordrecht zich de laatste jaren verjongd en uit gebreid. In nauwe samenwerking met een onderwijsburo is het programma van de studierichting Landbouw op nieuw opgezet en aangepast aan de nieuwste eisen van het Hoger Onder wijs. Dit laatste geldt zeker ook voor de AB-studierichting, die in augustus 1984 van start is gegaan. Het aantal "lessen" in groepsverband is terug- Hallo PJZ-leden, hier het 4e verslag van deze afdeling. Ten eerste het verhaal over de tot standkoming van deze afdeling en iets over de taken die ze zoal hebben. Van het hoofdbestuur van de ZLM Oost- en Midden-Brabant kwam het idee een agrarische jongerengroep op te richten. De jongeren in ons gebied werden aangeschreven en uitgenodigd voor een bijeenkomst, in de vergaderzaal van de ZON te Eindhoven. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van de heer Veldhuizen, voor zitter, en de heer Wiersma, sekreta- ris van de ZLM Oost- en Midden- Brabant. Op deze avond werd toen meteen een jongerenbestuur gekozen: F. Gerritsen, voorzitter. M. v. Veldhuizen, sekretaris. H. v. Steenbergen, bestuurslid. Deze drie mensen zijn nu door de ja ren heen vervangen door G. v. Hei voort, voorzitter, P. v. Leeuwen, bestuurslid en B. Buis, sekretaris, die dit jaar wordt vervangen. Zo werd het begin gemaakt van de agrarische jongeren in november 1980. De bijeenkomsten die gehouden worden zijn meestal agrarisch ge richt, b.v. gezondheid en medicijnen of een avond over bedrijfsover name, melkwinning, komputers en al in zat, bleef tijdens het 'bal na' er ook in. M.m.v. 'The Rainbows' werden de late uurtjes niet ongemoeid gelaten. Het bestuur bedankt alle sponsors voor hun bijdrage aan de verloting, en al de belangstellenden voor hun aanwezigheid. Wij hopen al deze mensen het vol gend jaar te kunnen verwelkomen op de 'Grote Avond' van de PJZ Schouwen-Duiveland. Piet Kuyper namens bestuur PJZ Schouwen-Duiveland Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: op vrijdag 27 februari wordt de Grote avond gehouden. Ook wordt er dit jaar weer een toneelstuk opgevoerd door enkele leden van de PJZ. Plaats: Zaal Wijffels te Schoondij- ke. Nadere gegevens: zie kon vokatie. gebracht tot ongeveer 25 per week. Hierdoor hebben studenten de moge lijkheid om zich zelfstandig te ont plooien en om, mede door het nieuwe studiesysteem, in beperkte mate hun eigen studietempo te bepalen en hun eigen vakkenpakket samen te stellen. De groepsgrootte varieert al naar ge lang de lesvorm: er zijn hoorcolleges (40-50 studenten), werkcolleges (20-30 studenten), praktika (10-15 studenten) en projektgroepen (5-10 studenten). Voor belangstellenden is op zaterdag 14 februari een voorlichtingsdag voor de AB-richting. Ook zijn er uitgebrei de voorlichtingsbrochures. Voor na dere informatie kan men in kontakt treden met: Agrarische Hogeschool, Groenezoom 400, 3315 LA Dordrecht, tel: 078-160666. een ekskursie naar één of andere fabriek. Ieder jaar worden er 2 a 3 avonden gehouden. Het aantal deelnemers varieert van 14 tot 17 per avond. En ondanks het feit dat, dat er niet zoveel zijn, ko men er vaak toch hele goede diskus- sies uit voort, die deze avonden best interessant maken. Zo is de gang van zaken de laatste jaren, tot het bestuur werd gebeld door de PJZ met de vraag of er mis schien interesse was om zich aan te sluiten bij de PJZ. Dit werd een paar keer doorgespro ken met Henk Tegels en het bestuur van de ZLM. En zoals je gemerkt hebt, hebben we ons toen inderdaad aangesloten bij de PJZ en via de PJZ ook bij het AJW voor een grotere samen werking. En ik nodig iedereen uit om eens te komen kijken op zo'n avond en mis schien word je dan ook wel lid van de agrarische jongeren in Oost- en Midden-Brabant. De leeftijd is van 16 tot 35 jaar, dus kom maar eens kijken, jongens en meisjes. Zo is er weer een PJZ-afdeling in Brabant bij en we hopen op een goe de samenwerking van beide kanten. B. Buis, sekretaris Oost- en Midden-Brabant P.J.Z.-agenda afd. Fijnaart P.J.Z. Fijnaart e.o., 20 februari, Rabobank Fijnaart. Het hele reilen en zeilen van de bank zal ons door heldere uitleg duidelijk worden gemaakt. We zullen dan ook een rondleiding krijgen en daarbij b.v. een kijkje in de kluis mogen ne men. We verzamelen om 19.30 uur op de Voorstraat zodat we gezamen lijk naar binnen kunnen gaan. Bowling Beste P.J.Z.-leden, Op vrijdag 13 februari is er weer een bowlingavond georganiseerd, dus als je zin hebt in een gezellig aktief avondje, kom dan om 19.30 uur naar de Schelde Bowling te Cadzand. We hebben de banen van 20.00 uur tot 22.00 uur gereserveerd. De kosten voor deze avond zijn f5 p.p. Opgeven bij Frans Dieleman, tel. 01152 - 1208. P.S.: Denk om de boulevaar werken. Op zaterdag 21 februari organiseren de afd. Goes en Noord-Beveland weer de jaarlijkse Provinciale Bow ling Kampioenschappen te Goes. Meerijden is altijd mogelijk. Voor inlichtingen en opgave bellen naar Jack Buyze, tel. 01173 - 1491. Op 10 januari jl. bevolkten ruim 170 belangstellenden het 'tonnen- magazijn' te Brouwershaven, alwaar de jaarlijkse grote avond van de PJZ Schouwen-Duiveland ten tonele werd gevoerd. Onder het toe ziend oog van de zes man tellende toneeljury voerde een aantal en thousiaste leden de klucht 'gevaarlijk snoepgoed' op. Vri^tófe 13'fWmiari f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17