SAME BEHOEDTU VOOR TELEURSTELLINGEN! e Hippisch nieuws Boeiend boek over Het Zeeuwse Melkschaap verschenen Aantal melkveehouders in Zeeland Mengelingen IH Lantinga Nieuwe brochure vleesveestallen U KUNT TERECHT BIJ ÉÉN VAN ONZE VESTIGINGEN IN DE BUURT: CEBECO-HANDELSRAAD Rond de jaarwisseling is bij uit geverij Thieme in Zutphen het boekje 'Het Zeeuwse Melk schaap' verschenen. De auteur is J.H. Lantinga uit Kloetinge, bij de lezers van het ZLM-blad geen onbekende. Lantinga die melk veespecialist is, behandelt in het met foto's geïllustreerde boek op een zeer heldere manier vrijwel alle van belang zijnde aspekten van dit eeuwenoude Zeeuwse schapenras. Een kleine bloemlezing uit de in het boekje naar voren gebrachte zaken: het melkschapenras wordt al eeuwenlang in ons land gehou den voor de melkproduktie. Het ras onderscheidt zich van andere schapenrassen door een grote melkrijkheid en een hoge vrucht baarheid. Naast het Zeeuwse kennen we ook het Friese melk schaap. Vroeger hadden veel gezinnen een of meer melkschapen. De melk werd vooral gebruikt voor boter en kaas. Op kleine schaal werd de kaas aan partikulieren verkocht. Hoewel er vanaf het begin van deze eeuw een geleidelijke terug gang valt waar te nemen in het aantal melkschapen, is deze ont wikkeling vanaf het eind van de zestiger jaren weer in positieve zin omgebogen. Door een her nieuwde belangstelling breidt de melkschapenstapel zich flink uit. Vooral het maken van kaas uit schapemelk is populair. Er wordt in het boek uiteraard aandacht geschonken aan raskenmerken, eigenschappen, aan de sa menstelling en kenmerken van de melk en vanzelfsprekend aan de kaasbereiding. De auteur meent dat het gezien de recente ontwikkelingen van belang is dat er zo snel mogelijk meer wetenschappelijk cijferma teriaal op tafel komt over melk produktie, vetgehalte en eiwit. Deze gegevens ontbreken bij de melkschapen vrijwel geheel maar ze zijn wel noodzakelijk voor een doelmatige selektie op melkpro duktie. Aan dit onderwerp wordt ruime aandacht geschonken. Met de uitgever kunnen wij het eens zijn wanneer deze stelt dat de uit gave ongetwijfeld alle houders van melkschapen en de geïnteres seerden van nut zal zijn. Het boekje kost ƒ14,50 en is te bestel len bij Uitgeverij Thieme te Zut phen en in de boekhandel. Grote interesse Meervalcursussen MAS Helmond Vorig jaar ging op de Middelbare Agrarische School in Helmond de eerste avondcursus meervalteelt van start. Het bleek een schot in de roos. Nog geen twee weken later ging de tweede cursus al van start en vorige maand is de derde begonnen. Alle drie cursussen trokken het maximale aantal van 15 a 20 belangstellenden. De Helmondse school is met de cur sus begonnen omdat met name in Brabant veel boeren naar alternatie ven zoeken om het teruglopend in komen in de (intensieve) veehouderij aan te vullen. Ongeveer 40 procent van de cursisten is boer. Sommigen zijn al in de praktijk met het kweken van meervallen bezig. Maar ook bouwvakkers en restauranthouders hebben zich voor de 45-urige cursus op de MAS aangemeld. Mede door het succes van de avond cursussen, start de MAS in Helmond in augustus met dagonderwijs voor de eigen leerlingen in het nieuwe vak aquacultuur. Hierin komen drie vis soorten aan de orde: meerval, paling en forel. In de volgende avondcursus komt de paling erbij, omdat deze vis het meest met de meerval is te verge lijken. Deze week is weer een nieuwe bro chure verschenen, nl. rapport 14 'Richtlijnen voor de bouw en inrich ting van vleesveestallen'. Deze brochure is voor belangstellen den te bestellen door overmaking van ƒ10,00 op gironummer 88.60.49. t.n.v. Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsui- trusting in de Veehouderij (CAD-BV), Postbus 43, 6700 AA Wageningen onder vermelding van de titel van het rapport. Voorkomen is beter dan ruilen. Dat kost u immers altijd geld. Met Same maakt u de juiste keuze: 34 tot 160 pk 2- en 4-wielaandrijving normale en smalspoor uitvoering met of zonder cabine diesel of turbo-diesel 24 gesynchroniseerde versnellingen voor- en achteruit Axel, tel. 01155-1938 Goes, tel. 01100-21200 Kerkwerve, tel. 01110-2455 Klaaswaal, tel. 01864-3077 Middelburg, tel. 01180-14957 Nieuwendijk, tel. 01834-1388 Nieuwe Tonge, tel. 01875-1347 Oudenhoorn, tel. 01882-1318 Rilland, tel. 01135-1317 Schoondijke, tel. 01173-1305 Steenbergen, tel. 01670-63440 Wissenkerke, tel. 01107-1215 Daar is men in staat u qua vakmanschap een goede service te verlenen. Daar vertelt men u alles over de OK-zekerheid 3 jaar of 3000 uur garantie.* *AI naar gelang het eerst verstreken is. Daar licht men u nader in over de winterharde motoren: luchtgekoeld, "reparatiearm en pompschuw". Daar kunt u horen dat Same niet van anderen afhankelijk is. want Same fabriceert alles in eigen huis: de achterbruggen, versnellings bakken, hydraulieken en vierwiel- aandrijvingen. Daardoor kan kwaliteit naar de hoogste maatstaven worden gehanteerd en kan er zo n uitzonderlijke garantie worden gegeven. Ga eens in een Same zitten: ervaar het gemak van de hendels binnen handbereik en de uiterst gerieflijke, hydraulisch geveerde zitting. Bedenk daarbij dat een Same een prettige ruggesteun betekent door zijn geldbesparende prijs. Dr. A F. Philipsstraat 9 4462 EW Goes Telefoon 01100-21200 Vroeger werd op nagenoeg alle agrarische bedrijven in Zeeland rundvee, waarbij melkkoeien, gehouden. Het aantal melkkoei en per bedrijf was vroeger gemid deld bezien. In de eerste helft van deze eeuw was dit gemiddeld rond vier stuks per bedrijf. Elke melkveehouder verwerkte, ver kocht of leverde melk, ook de produktie van één koe. In het begin van deze eeuw waren er ruim 5000 melkveehouders, welk aantal steeg tot ruim 6000 in 1921. Tot circa 1950 bleef dit aantal verder vrijwel gelijk of zelfs iets daarboven. Vanaf het begin van de vijftiger jaren be gon dit aantal af te nemen. Dit ging onder invloed van de me chanisatie bij zowel de akker bouw als de veehouderij. Het ging gepaard met ontmenging van de produktietakken. Het aantal melkveehouders nam sterk af, maar het aantal melk koeien per melkveebedrijf nam belangrijk toe. Dit verloop ging als volgt: jaar aantal melkveehouders 1950 6110 1971 1637 1975 920 1979 668 1986 580 De opkomst van de melkkoel- tank vanaf omstreeks 1970 heeft op deze teruggang nagenoeg geen invloed gehad. In 1971 toen nog nergens sprake was van gehele overschakeling naar de melktank met diepkoelapparatuur was het aantal melkveehouders al ge daald tot rond 1600. Wel heeft het voor een aantal bedrijven het afstoten van het melkvee versneld. In de periode 1974-1978 is, ver schillend per gebied, volledig overgeschakeld op de melkkoel- tank. In totaal waren er in die pe riode op 758 Zeeuwse bedrijven melkkoeltanks in gebruik. De veronderstelling was dat het aan tal melkveehouders zich zou gaan stabiliseren. Dit is niet uit gekomen. Ondanks gemaakte in vesteringen in melkwinnings- en bewaarapparatuur ging de te ruggang, zij het vertraagd, voort. Eind 1986 waren er in Zeeland nog 580 melkleverende bedrij ven. In de laatste 10 jaren was er dus nog een afname van 178 melkveebedrijven of ruim 20% Het gemiddeld aantal melkkoei en per bedrijf nam in 35 jaren toe van 4 tot 30 stuks. J.H. Lantinga De belangrijkste hengstenkeurin- gen zijn weer achter de rug. De trekpaardhengstenkeuring in Den Bosch bij zeer lage tempera tuur leverde fraaie Zeeuwse suk- sessen op. Stal A.Z. de Buck te Oostkapelle kreeg twee jonge hengsten goedgekeurd, waarbij het Zeeuwse fokprodukt van C. van der Houten te Kerkwerve. Deze zwartschimmel is verkocht aan Swinkels te Vlierden. De vierjarige Guido van de Linde- hoef werd ingeschreven in het keurstamboek en evenals zijn an dere stalgenoten bekroond met een eerste premie. Stal A.L.C. Brooijmans en Zn. uit Tholen zorgde met Horace d'Opbrakel voor het klapstuk: kampioen van het zuiden. Het was al heel wat jaartjes geleden dat Zeeland een kampioenhengst leverde. Maar de vreugde was maar kort, want Horace verhuisde naar Brabant: station Kuypers te Nuenen en Sint Oedenrode. Hun Nico van Brandevoort verliet zijn vader land en gaat aan een nieuw bestaan in België beginnen. Ook Toon Brooijmans kreeg een drie jarige hengst goedgekeurd. De landelijke keuring van de naam - bloedhengsten behoort ook tot het verleden. Uit de ruim 800 jonge hengsten zijn er 57 aangewezen voor het centraal verrichtingsonderzoek op het Fe deratiecentrum te Ermelo. Hier bij was ook een Zeeuws fokpro dukt en wel van J. Kaas te Philip pine. Deze hengst was bij de eer ste bezichtiging in Arnhem al verkocht aan de kombinatie E. Schep en maatschap Hendrix. Kaas was een van de vier gelukki gen, die ƒ1.000,fokkerspremie mocht inkasseren, die beschik baar gesteld was door de Stich ting Sportpaardenhandelaren in Nederland. Zeer veel aanwezigen vragen zich wel eens af, waar Philippine lag, maar dat weten de meesten nu inmiddels ook. Al le keuringen zijn evenwel nog niet ten einde. Voor de trekpaar den is er her- en nakeuring op 17 februari op verschillende plaat sen afhankelijk van de aangifte en dan is er op 7 maart in Ant werpen de hengstenkeuring, waar ook veel trekpaardenlief hebbers uit Zuidelijk Nederland naar toe gaan. Voor de warm- bloeds is er nog een belangrijke regionale keuring in Den Bosch op 20 februari en her- en nakeu ring op 26 februari in Zwolle. En voor degenen, die het dichter bij huis zoeken, komen er nog diver se hengstenshows. Voor Zeeland zijn deze vastgesteld op 10 maart in de Rolostallen te Absdale (Z.VI.) en op 5 maart in manege de Eendracht te Serooskerke (W). Hier zullen veel nieuwe hengsten te zien zijn. Stal de Buck heeft bijna een kompleet nieuw hengstenbestand. Naast de nieuwe shetlandhengst krijgt hij Belasco als rijpaardhengst, Mar coni voor de tuigpaardliefheb- bers, Meteoor van Flevohof voor de Haflingers ën Bjogard voor de Fjorden. We zeggen er nu verder niets van, komt zelf kijken op de shows. Enige tijd geleden hebben we melding gemaakt van de voorbe reidingen voor een Identifikatie en Registratieregeling bij paar den. We hebben ons toen al kri tisch opgesteld, vooral ten aan zien van de onpraktisch opzet met de kenteken bewijzen I, II en III als bij auto's. De werkgroep zou half december met definitie ve aanbevelingen komen. Maar daar is het niet meer van geko men, want het ministerie van Justitie vond de gezondheids- en welzijnsaspekten van de regeling van onvoldoende gewicht om de ze te rechtvaardigen. Het minis terie van Landbouw en Visserij heeft daarop de I- en R-regeling bij paarden aan de kant gezet. Het paardenkamp was in deze zaak nogal verdeeld en de reak- ties lopen dan ook uiteen van te leurstelling tot opluchting. De minister laat het initiatief nu aan de stamboeken over om even tueel een eigen regeling te ont werpen. Met het verleggen van het initiatief zal deze zaak wel spoedig geruisloos ten einde lopen. 16 Vrijdag 13 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16