Drinkputten Bloemenveilingen trekken kijkers CVZ-nieuws Het onderhoud Betekenis Ontwikkelingen Eerste vroege tomaten kondigen grote rode golf aan Dubbeldik voorlichtingsnummer van Ekoland woordig nog steeds waardevol zijn voor de landbouw blijkt het beste uit het feit dat boeren de laatste tijd weer steeds meer nieuwe drinkputten (la ten) graven. Voor het behouden van een drinkput is het nodig dat de put onderhouden wordt. Het vee trapt de zijkanten ka pot en door plantengroei verlandt de put. Eens in de 8 a 10 jaar zal het daarom nodig zijn modder en plan ten uit de put te halen. Vroeger ge beurde dat met de hand, in een tijd dat er weinig of geen water in de put stond. Tegenwoordig kan het schoon maken het beste gebeuren met een hy draulische kraan met een gesloten bak. Als er weinig modder in de put ligt, en er alleen planten moeten wor den verwijderd, kan het beste een maaikorf worden gebruikt. Bij het schonen moet er op worden gelet dat In het novembernummer van dit blad is geschreven over de mogelijkheid om drinkputten schoon te laten ma ken op kosten van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland (SLZ). Op dit moment wordt gewerkt aan het schrijven van een brochure over vee drinkputten in Zeeland. In deze bro chure wordt beschreven hoe en waar drinkputten ontstaan zijn, wat de be tekenis is van drinkputten (voor de landbouw en voor de natuur), wat ontwikkelingen zijn waardoor de waarde van de putten voor landbouw of natuur afneemt en hoe ze het bes te kunnen worden onderhouden. Het is de bedoeling dat de brochure deze zomer klaar is. Iedereen die in teresse heeft kan dan via SLZ een bro chure krijgen. Als het zover is zullen wij U daarover in dit blad informe ren. In dit artikel wordt iets verteld over de betekenis van drinkputten, iets over de ontwikkelingen en iets over het onderhoud. In de brochure komen deze onderwerpen uitgebreider aan de orde. De belangrijkste funktie van drink putten is, het woord zegt het al, het leveren van drinkwater voor het vee. Putten die op boerenerven liggen wer den ook gebruikt voor het wassen van de werktuigen en voor het blussen van eventuele branden. In grote delen van Zeeland is het oppervlaktewater (in- klusief sloten) te zout voor het vee. De uitgestrekte weilandgebieden wa ren juist de gebieden met het zoutste grondwater. Zonder drinkputten was veeteelt daar onmogelijk. Hierdoor hebben drinkputten ook een belang rijke kultuurhistorische waarde; ze zijn een belangrijk onderdeel van de landbouwgeschiedenis in de pro vincie. Naast deze funktie voor de landbouw hebben drinkputten ook een grote biologische betekenis. Omdat drink putten meestal zoet water bevatten, zijn het eigenlijk zoete eilandjes in een brakke omgeving. Voor veel planten en dieren die in zoet water leven is een drinkput een van de weinige plaatsen waar zij kunnen leven in Zeeland. Bo vendien is de waterkwaliteit van drinkputten meestal beter dan van sloten, omdat drinkputten kleine, af gesloten watertjes zijn. In drinkput ten komen dan ook planten en dieren voor die verder in Zeeland nauwelijks voorkomen. Een aantal soorten zijn zelfs in Nederland zeldzaam. Onge- doornd Hoornblad bijvoorbeeld is een plant die in drinkputten vrij vaak voorkomt, maar in de rest van het land zeldzaam is. Voor kikkers, pad den en salamanders zijn drinkputten onmisbaar. Deze amfibieën planten zich alleen voort in zoet water. Slo ten zijn meestal te brak. Ook de vorm van sloten is vaak niet geschikt als voortplantingsplaats voor amfibieën. Ze zetten hun eieren af in ondiep wa ter, dat in het voorjaar snel opwarmt. In sloten komen dat soort situaties bijna niet voor, de meeste sloten heb ben een steil V-vormig profiel. De Kamsalamander en de Boomkikker zijn twee zeldzame soorten die in Zee land alleen voorkomen in drinkput ten in Zeeuws-Vlaanderen. De Boomkikkerpopulatie daar is zelfs een van de grootste van West-Europa. De laatste tientallen jaren is het aan tal drinkputten snel afgenomen. In heel Zeeland liggen er nog ongeveer 1200. Dat aantal is vroeger veel gro ter geweest, vrijwel ieder weiland had een drinkput. Doordat het tegen woordig mogelijk is waterleiding in de weilanden aan te leggen, of omdat boeren zelf water naar hun weilanden brengen, zijn veel drinkputten over bodig en gedempt of volgestort met afval. Daarnaast verliezen veel putten hun nut doordat het grasland ge scheurd wordt of doordat de water kwaliteit de putten verslechtert, vooral door bemesting (door het vee en door kunstmest). Ook verlaging van de grondwaterstand kan funest zijn. Putten kunnen dan uitdrogen of brak worden, waardoor ze minder waarde hebben voor landbouw en voor natuur. Ondanks deze ontwikkelingen zijn de meeste van de 1200 overgebleven drinkputten nog steeds belangrijk voor bet vee. Als een put goed (zoet) water heeft en niet te snel droog valt, is het de goedkoopste manier om drinkwater voor het vee te krijgen, waar de boer bijna geen omkijken naar heeft. Dat drinkputten tegen- Deze drinkput wordt met een hydraulische kraan schoongemaakt. de put niet te diep wordt uitgegraven. Drinkputten liggen vaak in een klei laag, met eronder dikke veenpakket- ten. In het veen zit zout water. Als bij het schonen door de kleilaag gestoken wordt, is de put onbruikbaar voor het vee. De beste tijd om een drinkput te schonen is grofweg oktober, afhan kelijk van het weer. In oktober heb ben de meeste amfibieën het water verlaten en zijn ook de jonge dieren in staat een goed heenkomen te zoe ken. Na oktober kunnen de amfibieën het water en de modder weer opzoe ken voor hun winterrust. Bovendien zijn de weilanden na oktober zo nat, dat de wei dan kapot zou worden ge reden. Als het een koud najaar is, kan het schonen beter eerder gebeuren. Ook als de put droogvalt kan hij ge schoond worden. Het weer heeft dan weer wel drinkwater en in een droge put zitten weinig amfibieën, zodat schonen dan ook geen kwaad zal doen. SLZ laat al twee seizoenen drinkput ten opknappen door loonwerkers, in opdracht van de eigenaren. Zodoen de hoeft het onderhoud de eigenaar niets te kosten. Voor inlichtingen over onderhoud of nieuw graven kunt U terecht bij SLZ, kantoor: Grote Markt 28, Goes. Tel.: 01100-30936 (voor Zeeuws-Vlaanderen: 01170-3650). Het aanbod is in de afgelopen week drastisch toegenomen. In deze week zijn er 850 ton appelen en 320 ton peren verkocht. De prijsvorming staat onder grote druk, over de gehele lijn zijn de prij zen gedaald. De daling was het grootst bij de Cox's Orange Pippin; de middenprijs is gedaald met 10 ct per kg. Bij de Conference is de maat 55/65 op het einde van de week sterk ge daald. De maat 45/55 daarentegen is weer gestegen. De vraag van export naar Engeland is afgenomen; dit wordt mede veroorzaakt door de kwaliteitsproblemen en de grote kleurverschillen in de peren. Het is te hopen dat het volgend jaar de naweeën van de wintervorst van 2 jaar geleden tot het verleden behoren. Is dit niet het geval, dan zullen deze bomen uit de beplanting moeten ver dwijnen. Een uniform produkt is bij dit ras van levensbelang voor de export. Bij de Golden Delicious is de prijs van de maat 70/80 gedaald. Weinig export en een toenemend aanbod zijn hiervan de oorzaak. De maat 60/70 wordt nog steeds in grote hoe veelheden verladen naar Zweden en Finland. Het wordt steeds gemakke lijker om aan de kwaliteitseisen te voldoen nu de appelen uit de c.a. of c.a. scrubcellen komen. De verdeling van de rassen is als volgt: Ras Cox's Orange Pippin Winston Elstar Boskoop Golden Delicious Jonagold Conference Doyenné du Cornice 80 ton Hoeveelh. Bijzonderheden 80 ton aanbod neemt snel af 55 ton begint op gang te komen 20 ton goede kwaliteit scrubcel 320 ton veel 60/70 naar Zwe den/Finland 165 ton kwaliteit wordt beter 266 ton 40 ton de laatste partijen De voorbodes van de dit seizoen vroeg verwachte 'rode golf' zijn donderdag 5 februari geveild op vei ling Westland Noord. Hoewel er dit jaar al eksperimenteel tomaten van doordragende planten uit 1986 mondjesmaat werden aangevoerd, Ekoland, vakblad voor ekologi- sche landbouwmethoden, ver schijnt op 16 februari 1987 een malig als dubbeldik voorlich tingsnummer voor geïnteresseer de boeren en voor hen die zich beroepshalve met biologische landbouw bezighouden. Ekoland is een tweemaandelijkse uitgaven van Stichting Ekoland. Op de 64 pagina's van het fe bruari/maart-nummer kunt u bijvoorbeeld de volgende onder werpen aantreffen: onkruidbranden door infra- roodstraling, mechanische on- kruidbeheersing in onkruidge- voelige gewassen, biologische ziektebestrijding, kanttekenin gen bij het fokkerijbeleid in de rundveehouderij, marktbe- schouwing. Geïnteresseerden kunnen de dub beldikke Ekoland aanvragen schriftelijk bij St. Ekoland, J.P. Thijssepark 279, 1411 XR Naar- den, of telefonisch via nr. 023 - 311597 (ma, wo, vr-kantooruren) 08370 - 83522. De Nederlandse bloemenveilingen hebben niet alleen een belangrijke taak voor de handel in bloemen. Het zijn ook recreatieve objecten. Jaar lijks trekken ze tienduizenden bezoe kers die komen kijken naar de bloe menpracht die er wordt aangevoerd en naar de bedrijvigheid die met het veilen en de .aan- en afvoer gepaard gaat. Aalsmeer Het meeste bezoek trekt de VBA (Coöperatieve Vereniging "Verenig de Bloemenveilingen Aalsmeer" B.A.). Daar kwamen vorig jaar ver betrokken en daarin een galerij ge construeerd met een heel groot raam waardoor men naar het veilen kan kijken. Vorig jaar kwamen zo'n 16.000 bezoekers naar Flora. Er is een aparte bezoekersingang en men kan naar een diapresentatie kijken, waarvoor extra moet worden betaald. De bloemenveiling Berkel en Om streken in Bleiswijk is zich doelbe wust op recreatief bezoek gaan rich ten, hoewel er sinds men het nieuwe gebouw in 1982 betrok al wel een speciale bezoekersgalerij had. Er zijn nu drie dames die de bezoekers begeleiden, overigens niet alleen op bracht fa. Bakker uit Kwintsheul de 'echte' eerste nieuwe. De tomaten werden op 8 oktober al gezaaid en op 28 november geplant. Het tomatenareaal is wat afgeno men. Wel hebben de telers over het algemeen vroeger geplant, waardoor met name in maart en april veel to maten op de markt komen. Verder op in het seizoen zal de aanvoer wat kleiner zijn dan gebruikelijk. Bij vlèestomaten is op alle fronten uit gebreid. Via een speciale galerij kunt U getuige zijn van de handel op de veiling. over de tweehonderdduizend bezoe kers. Er is voor hen een speciale ga lerij gebouwd. Deze bereikt men via een aparte ingang. De bezoekers worden niet rondgeleid. Ze volgen de route op eigen gelegenheid en krijgen informatie uit een geluidsin stallatie Westland De andere bloemenveilingen krijgen heel wat minder kijkers, maar het zijn er altijd nog ettelijke duizenden. De Bloemenveiling Westland in Honselersdijk telde er 19.000 in 1985. Ook hier galerijen met een be zoekersroute, met een aparte ruimte waar een diapresentatie kan worden vertoond. Rijnsburg, Berkel en Eelde De veiling Flora in Rijnsburg heeft vijf jaar geleden een nieuw gebouw de bloemenveiling maar ook op de naburige groentenveiling. Bloemenveiling 't Noorden in Eelde hield rekening met interesse voor een bezoek, toen men het nieuwe ge bouw liet optrekken. Sindsdien leidt een gastvrouw jaarlijks 1.500 bezoe kers rond. Telefoonnummers Voor wie een uitstapje naar een bloemenveiling overweegt en graag wil weten wat het gaat kosten, vol gen hier de telefoonnummers voor nadere informatie: VBA, Aalsmeer: 02977 - 34567; - Bloemenveiling Westland, Honse lersdijk: 01740 - 33333; Bloemenvei ling Flora, Rijnsburg: 01718 - 55911 Bloemenveiling 't Noorden, Eelde: 05970 - 4455; Bloemenveiling Berkel en Omstreken, Bleiswijk: 01892 - 40200. 14 Vrijdag 13 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14