Teelt hazelnoten lijkt voor ons land reeël alternatief gewas! Notenimporteur Daarnhouwer Co enthousiast over proefprojekt hazelnotenteelt In Zeeland start proefprojekt met ca. 30 ha Eetbare gewassen Hazelnoot Eisen Vrije markt Toenemende produktie van hazelnoten in Frankrijk 'Als we zelf nu eens in staat zou den zijn de Nederlandse behoefte aan hazelnoten te dekken, dan zou dat toch enige duizenden hektares 'opleveren'. Een zeer in teressant idee in deze van het smalle bouwplan, gebrek aan reeële alternatieven en overschot ten', glimlacht de heer S.J. Wert- heim. Toch is hij na jarenlang teelt- en rassenonderzoek op het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp tot de konlusie gekomen dat de professionele teelt van hazelnoten die in ons land (nog) niet plaats vindt, wel degelijk perspektief biedt. Het gaat hier dus om een serieus al ternatief. Recente verkenningen bij handel en verwerkende in dustrie hebben Wertheim in die opvatting alleen maar gesterkt. De heer Wertheim bij zijn rassenproeven hazelaars op "Wilhelminadorp". Samen met de handel en enkele boe ren, de ministeries van landbouw en ekonomische zaken en eventueel an dere geïnteresseerden, wil hij deze zomer al een proefprojekt opzetten. De omvang van het projekt zou 30 a 40 ha moeten zijn en per deelnemen de teler zou minimaal 4 a 5 ha liefst aaneengesloten ingebracht moeten worden. Met dit eksperiment kun nen op een vereiste schaal niet alleen ervaringen met de teelt zelf worden opgedaan, maar ook met het oogsten, de droging en met de afzet die op kontraktbasis plaats moet vinden. Geïnteresseerde akkerbou wers of fruittelers kunnen zich mel den bij het sekretariaat van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij van waaruit de proef zal worden gekoör- dineerd. Het hoofd van de afdeling Teelton- derzoek Grootfruit bij het proefsta tion, dr.ir. S.J. Wertheim, doet al sinds 1974 onderzoek aan de haze laar. Overigens slechts een van de tientallen bijzondere fruitgewassen die toen in het kader van een projekt werden aangeplant om het zo smal en eenzijdig geworden fruitteelt bouwplan wat verruiming te geven. Van lijsterbes tot Gelderse roos, van rozebottel tot Japanse kers werden geplant en op hun praktische waarde voor de kommerciële teelt getoetst. Wertheim: 'Dan sta je verstomd hoeveel eetbare gewassen er zijn die hier niet geteeld en nauwelijks gege ten worden. De meeste bleken wel aardig voor de hobbyist, maar kom- merciëel niet interessant. Uiteinde lijk zijn er nu twee overgebleven waar we echt iets in zien en dat zijn de Japanse peer, de Nashi, en de ha zelnoot'. De Nashi is een appelachti ge peer die in het Verre Oosten erg bekend is en momenteel in de VS aan een opmars bezig is. De onderzoeker heeft er vertrouwen in dat voor deze nieuwe vrucht een deelmarkt zal kunnen worden ge vonden. De andere grote kanshebber is de hazelnoot. De in ons land gekonsumeerde ha zelnoten worden vrijwel alle geïm porteerd. Het gaat hier jaarlijks tus sen 5.500 en 6.500 ton gepelde hazel noten die voor meer dan 90% uit Turkije worden ingevoerd. Bij op brengsten van ca. 1.500 kg gepelde noten per ha gaat het hier om ca. 4.000 ha. De noten worden in grote hoeveelheden verwerkt in de choco lade industrie en dienen voorts als grondstof voor bakkerijen. Ook worden er pasta's van gemaakt. Slechts 5% gaat gepeld of ongepeld naar de detailhandel en notenbars voor direkte konsumptie. Noten zijn niet goedkoop. De gemiddelde prijs van de in ons land ingevoerde hazel noten lag in de periode 1981-1985 op ca. ƒ7,23 per kilo voor gepelde no ten en op 3,75 voor ongepelde. De produktiefste rassen van Franse her komst geven uitgegroeid 4,5 ton vers gewicht (inkl. schaal). De kern maakt ongeveer de helft uit van het gewicht zodat hiervan ca. 2 a 2,5 ton gepeld produkt overblijft. Overigens zijn de verschillen in op brengst bij de diverse rassen tamelijk groot terwijl ook de vruchten per ras meer of minder van vorm ver schillen. Begonnen in 1974 met ca. 30 rassen heeft Wertheim er nu nog slechts 8 in beproeving. 'Maar nu kan ik dan ook zeggen hoe de kilo-opbrengsten per ras liggen. Er zijn er bij die veel geven en er zijn er bij die veel minder geven. Misschien genoeg om vast te kunnen stellen dat de opbrengsten in ons klimaat alleszins bevredigend zijn'. Uit enkele bezoeken aan de handel en de verwerkende industrie is tot zijn genoegen gebleken dat de produkten van de inheemse hazelaar een vergelijking met de geïmporteer de noten qua smaak en kwaliteit ze ker kunnen doorstaan. Wertheim acht de tijd nu dan ook rijp om een proefprojekt te starten. Hij begrijpt dat er in de praktijk wel wat aarzeling zal zijn. Voor de ak kerbouwers geldt dat ze beginnen aan een meerjarig gewas met enige jaren voorfinanciering. Bij de fruit teelt zal het beschikbaar hebben van een bepaalde oppervlakte grond een knelpunt zijn. Aan de grond moet de eis worden gesteld dat ze goed ontwaterd is. Ze mag ook niet te droogtegevoelig zijn. De hazelnootteelt is arbeids- ekstensiever dan de teelt van klein fruit en appels en peren. Er moet wel wat gesnoeid worden en de boom- en grondscheuten moeten worden verwijderd. Dat vergt samen ca. 30 a 40 uur per ha. Een probleem De handelmaatschappij Daarnhouwer Co aan de Herengracht in Amsterdam opereert internationaal op de hazelnotenmarkt. In ons land neemt dit 75 jaar oude, gerenommeerde familiebedrijf ongeveer 80% van de Nederlandse invoer en distributie van hazelnoten voor haar rekening. Direkteur I.J.G. Taillie reageert zeer enthousiast op de plannen voor een hazelnotenproef in Zeeland. Zijn handelsmaatschappij wil onder enkele voorwaarden zeker meedoen en de afname van een bepaalde hoeveelheid voor een bepaalde prijs gedurende een aantal jaren ga randeren. Taillie: 'Dit kan in de wereld van de hazelnotenteelt het begin zijn van een kleine revolutie; de teelt van de ze vrucht op grote schaal is in Neder land geheel nieuw. Verder zouden we, als de teelt goed van de grond komt in de internationale handel veel onzekerheden, die er ieder jaar toch weer zijn met betrekking tot de levering door de grootste producent Turkije, weg kunnen nemen. Ook zouden we nog kunnen gaan telen voor de eksport. Informatie over belangstellenden teelt hazelnoten Degenen die belangstelling heb ben voor de teelt van hazelnoten en die eventueel mee willen doen aan het proefprojekt, dat- zal worden begeleid door het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, kunnen zich melden bij de Zuidelijke Land bouw Maatschappij die een en ander koördineert. Er zal een in formatieve bijeenkomst worden belegd op dinsdag 24 februari op; het landbouwhuis te Goes. Aan-; vang 10.00 uur. Geïnteresseerden! kunnen bellen met het ZLM se-l kretariaat en vragen naar me-' vrouw Priem. Tel. 01100 - 21010. Volgens de heer Taillie is Daarnhou wer Co gezien zijn leidende rol bij de handel in hazelnoten de aangewe zen partner bij het op te zetten proefprojekt. Hij wijst er wel op dat de in Nederland geteelde hazelnoten, willen ze vlot en tegen een redelijke prijs kunnen worden afgezet, aan de volgende eisen moeten voldoen: ze dienen bij voorkeur gepeld te wor den aangeleverd, ze moeten zo uni form mogelijk van vorm zijn, ze moeten - om gemakkelijk in de in dustrie te kunnen worden verwerkt - klein en zo rond mogelijk zijn (tus sen 9 en 15 mm) en ze moeten een vrij konstant vetgehalte hebben van tussen 62 en 65%. Het vochtig heidspercentage mag niet meer dan 4 a 5% bedragen om schimmelen te voorkomen en tenslotte moet het bruine vliesje er na een korte verhit ting gemakkelijk afgaan. Naar zijn mening is het rassenonderzoek op Wilhelminadorp nog teveel gericht op een zo hoog mogelijke produktie per ha. Voor langwerpige grote ova le noten zijn maar weinig afzetmoge lijkheden. Voor de bekende netjes zo rond Sinterklaas zijn ze uitste kend geschikt, maar het gaat hier om een hele kleine markt. De teelt moet zich richten op kleine noten voor de industrie. De direkteur van Daarnhouwer Co. wijst erop dat de markt van ha zelnoten een vrije markt is, met wis- I.J.G. Taillie selende prijzen en notering in dol lars. Het is voorts een markt waarop vraag en aanbod al jaren redelijk met elkaar in evenwicht zijn. De laatste jaren nemen zowel de pro duktie (in met name Frankrijk) als konsumptie toe. De afgelopen 20 jaar was de laagste prijs voor gepel de noten ƒ4,75 en de hoogste was ƒ13,—. De laatste 10 jaar is de prijs niet meer onder de ƒ6,a ƒ7,ge zakt. De industrie wil ze hier wel voor hebben en Taillie meent dan ook dat je dit de bodemprijs kunt noemen. Overigens ligt de prijs voor ongepelde noten momenteel op ca. ƒ9,— per kilo. Voor een prijs van ƒ7,a ƒ9,is Daarnhouwer in principe bereid voor een aantal jaren een kontrakt af te sluiten. Wel zullen de noten in kwaliteit moeten kunnen konkurre- ren met die uit Turkijke, maar dat lijkt Taillie zeker mogelijk. J. Wierenga Bij hazelnoten kennen we tientallen rassen. is dat er enige gewasbescherming vereist is, maar dat de middelen offi cieel niet toegelaten zijn voor deze nieuwe teelt. Wertheim hoopt dat in dustrie en de landbouworganisaties hierop tijdig in zullen spelen. De no ten worden pas geoogst nadat ze spontaan op de grond zijn gevallen. Ze kunnen dan met behulp van een speciale veegmachine bij elkaar ge raapt worden. Na het oprapen die nen ze in droogkasten kunstmatig gedroogd te worden. Daarna kun nen ze eventueel een vrij lange perio de worden opgeslagen. De veegma- chines en de droogkasten kunnen uit Frankrijk worden geïmporteerd. Een en ander vraagt volgens de Wert heim geen onoverkomelijke grote in vesteringen. Samen met de bedrijfse- konoom van het Landbouw Ekono- misch Instituut, ing. J. Goedegebu- re, heeft hij enige berekeningen ge maakt. De startkosten liggen op ca. ƒ11.000,per ha. Opgebouwd uit ca. ƒ8.000,voor boompjes, ƒ1.500,voor (tijdelijke) paaltjes, en andere kleinere zaken. Het saldo ligt per ha op ca. ƒ7.000,maar bij zowel kg-opbrengsten als prijzen is van ramingen en gemiddelden uitge gaan. Het saldo is uitdrukkelijk in- dikatief. Bij doorgaan van het proefprojekt, en Wertheim heeft hier gezien het saldo dat zeker kan wedijveren met de meeste akker bouwgewassen, alle vertrouwen in, dan zal nog een probleem zijn hoe te komen aan het plantmateriaal. In ons land is dat op die schaal niet voor handen en er zal dan ook van uit Frankrijk moeten worden geïm porteerd. Een ander bijkomend onzeker ele ment is of het tijdens de oogstperio- de in de herfst droog genoeg zal zijn om de afnemers regelmatig van een kwalitatief goed produkt te voor zien. Maar Wertheim heeft er alle vertrouwen in dat dat technisch wel valt op te lossen. De produktie van hazelnoten in Frankrijk zal in de komende tien jaar belangrijk gaan stijgen. Dat is enerzijds toe te schrijven aan een grotere produktie per struik en een uitbreiding van de aanplant van nieuwe struiken. In 1985 steeg de produktie ten opzichte van 1984 reeds met 350 ton tot 1200 ton. Agri-Noisette kontroleert de pro duktie en de eksport van hazelnoten (ongepelde). De organisatie was in 1985 goed voor 1000 ton, een toena me van 350 ton ten opzichte van 1984. Verwacht wordt een verdubbeling van de afzet in 1990 en verdrievoudi ging in 1993 voor zover het de afzet van de Agri-Noisette koöperatie be treft. Ongeveer 75% van de produk tie van Agri-Noisette wordt uitge voerd, in hoofdzaak naar Duitsland. Deze uitvoer vindt plaats als onge pelde noten, mete als zwaartepunt van de uitvoer de laatste maanden van het jaar. Agri-Noisette is in de afgelopen vijf jaar erin geslaagd in deze sektor een belangrijke positie op te bouwen. vdW Vrijdag 13 februari 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13