De herontdekking van de wonderschone Camellia Sluiting Openluchtmuseum maakt van verzamelingen dode berg spullen.... Openluchtmuseum misschien dicht, maar Wie schrijft onze geschiedenis op als jullie het niet meer doen?" Af en toe is er in oude beschutte tuinen nog een schitterend exem plaar van de heester Camellia te zien. Wie deze zeldzame heesters ooit in volle bloei heeft gezien is levenslang onder de indruk van de overweldigende schoonheid van de bloesem. De geringe verspreiding van de Camellia heeft uiteraard een oorzaak. Die oorzaak zit voor al in de geringe winterhardheid van deze prachtige plant. Nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot die winterhardheid lijken de toe passingsmogelijkheden te verrui men. Door kruisingen zijn hybriden en cultivare gekreëerd die zich nu ook onder Nederland se omstandigheden in volle schoonheid kunnen ontwikkelen. Camellia en thee Haar oorsprong schijnt de Camel lia in lang vervlogen tijden gehad te hebben in de Burmaanse landstreek Irrawaddy. In de loop der eeuwen vond ze geleidelijk haar weg naar het oosten zoals on der andere Japan en Taiwan en naar het noorden naar China. Daar zou het vermoedelijk bij ge bleven zijn indien niet omstreeks 1650 door de Portugezen de thee werd ontdekt en vanuit Macao het vervoer daarvan op gang kwam naar Europa. De verklaring voor het verband tussen Camellia en thee is even kort als simpel. De thee wordt gewonnen van de Ca mellia sinensis-soort. Het verhaal wil dat de chinezen, die toen reeds genieters en dus te lers van het theeprodukt waren de Portugeze kolonisten om de tuin wilden leiden dan wel behagen door het meegeven van een Camellia-plant. In dit geval niet de De Camellia Elegans Supreme. thee-Camellia, maar een andere soort die niet te gebruiken was voor thee en die beeldschone bloe men droeg. Vanaf dat moment steeg niet al leen het gebruik en de invoer van thee in Europa, maar kwam er ook een botanische jacht op gang naar de talloze siervariëteiten van de Camellia, die in China en Ja pan al eeuwenlang voorkwamen en in hoog aanzien stonden. Bo vendien bleek het kruisen en selek- teren van nieuwe cultivars een niet al te moeilijke opgave. In Frankrijk werd de plant inge voerd door de jezuiet J.G. Kamel in het begin van de achttiende eeuw. De naam Camellia zou van zijn naam zijn afgeleid. Sedertdien ontstond er in Europa een ware adoratie voor de Camelliaplant zowel onder kwekers als pure be wonderaars. Hoogtepunt in de 19e eeuw In de 19e eeuw bereikte de Camel lia als sierplant haar grootste ver maardheid. Rond 1900 waren er vermoedelijk al enige duizenden variëteiten ontdekt dan wel door kruisingen tot stand gebracht. In Frankrijk was de Camellia met na me in Bretagne en Normandië een belangrijke kultuurplant gewor den evenals in het door een zacht klimaat gezegend Zuid-Engeland. De Camellia die tot dan toe over wegend uit de soort japonica voort- kwam, had één vervelende eigenschap. Ze kon slecht vorst verdragen en moest in koudere streken in de winter met veel zorg worden omringd. Mede daardoor bleef het hebben van Camellia's veelal voorbehouden aan rijkere milieus die konden beschikken over een kas of serre van enige omvang en over één of meer tuin lieden. Immers, in volgroeide staat heeft de Camellia een omvang van twee tot drie meter. Het uitbreken van de Tweede We reldoorlog en de daarop volgende spreiding van de welvaart hebben er toe geleid dat vele kostbare Ca mellia kollekties teloor gingen. Als sierplant verdween daarmee de Camellia voor langere tijd uit de belangstelling. Nieuwe ontwikkelingen Gelukkig waren er ook na de oor log weer kwekers die zich enthou siast en volhardend toelegden op het ontwikkelen van soorten met nog betere eigenschappen. Met na me in Nieuw Zeeland zijn er suc cessen geboekt ten aanzien van een betere winterhardheid. Het is ge lukt om een aantal fraaie hybriden te kweken die bestand bleken te gen het koudere klimaat van West Europa. Met name de zogenaam de Jury hybriden zijn geschikt voor omstandigheden die de tem peratuur 18 graden onder nul niet te boven gaan. Groeiplaatsomstandigheden In het gebied van oorsprong groei en Camellia's in bossen onder in vloed van de zee. Het klimaat wordt gekenmerkt door een voch tige niet al te koude winter, een warme droge zomer met daartus senin een vochtig en ook relatief warm voorjaar. De grond moet humushoudend zijn met zuur graad van pH 4-5, vergelijkbaar met die van bijv. Rhododendrons. Ze groeien in de schaduw of half schaduw van bomen en andere struiken die bescherming bieden tegen felle zon en scherpe wind. Willen we in ons klimaat succes vol Camellia's in onze tuin aan planten dan zullen we ons naar die oorspronkelijke groeiplaatsom standigheden moeten richten. De Camellia Jury's Yellow. Een Camellia is zeker geen gemak kelijke plant die overal in een tuin kan worden geplant. Toch zijn er plaatsen denkbaar waar andere planten moeilijk gedijen die juist voor de Camellia geschikt zijn. Denk aan vochtige schaduwrijke plekken op een beschutte westzij de van de woning of onder wat ouder geboomte waar het nog vol doende vochtig is e.d. In potten en containers Een toepassing die steeds meer aandacht krijgt is het planten van Camellia's in potten op terrassen en dergelijke. We hebben dan de groeiplaatsomstandigheden zelf geheel in de hand. We kiezen de geschikte potgrond, geven op tijd water en zetten de plant in de scha duw of halfschaduw op plaatsen met als het even kan een hoge luchtvochtigheid. Vooral wat sombere patio's kun nen met Camellia's prachtig wor den verlevendigd. Een voordeel van de planten in pot is het gege ven dat bij vorst de planten ge makkelijk vorstvrij kunnen worden weggezet. Planten in pot moeten om de paar jaar na de bloei worden verpot. De kuituur van Camellia's is niet de gemakkelijkste. Wie zich de moeite van een goede verzorging getroost, wordt echter rijkelijk be loond met een bloemenpracht die door geen andere tuinheester wordt geëvenaard. "Wie schrijft nu onze geschiede nis als jullie het niet meer doen?" Een telefonische reaktie van een zwaar teleurgestelde boer die de konsekwenties van een mogelijke sluiting van het Openluchtmu seum in Arnhem bijzonder raak onder woorden bracht. "We krij gen de laatste dagen overigens veel meer reakties uit de agrarische we reld", vertelt drs. B.P. Wubbels die in de hektische gebeurtenissen rond het museum het afgelopen weekend even tijd vond voor een gesprek. Er zijn veel boeren die zeggen de sluiting verschrikkelijk te vinden. Ze vragen nog gauw even langs te komen om nog iets op te halen van vroeger. Maar het omgekeerde gebeurt ook. Er zijn er die een ooit gegeven voorwerp weer terug willen, "want als het zo moet dan had ik er ook wel geld voor kunnen vragen". Gewone gezin Wat hier op het spel staat is, al dus Wubbels, de geschiedenis van de gezinnen op het platteland. "Het publiek komt hier naar zijn eigen verleden kijken. Wij hebben dat verleden zo wetenschappelijk verantwoord mogelijk in beeld ge bracht. Het in een kader plaatsen van de verschillende voorwerpen en gebouwen vraagt veel weten schappelijk speur en onderzoek werk. Als het openluchtmuseum wordt gesloten gaat dat teloor en als het wordt geprivatiseerd dan zal de nieuwe eigenaar juist op dat onderdeel zwaar gaan bezuinigen en dat kan een museum als dit nu juist niet hebben". Direktie en personeel hebben uit respekt voor het verleden en uit liefde voor het werk en het mu seum een protestaktie gehouden Behalve een aantal kollekties klederdrachten, wagens en ploegen uit Zeeland en Noord-Brabant, staan er op het terrein de landbouwwerktuigenloods van Massee uit Goes. Het voorste gedeelte hiervan is opgebouwd en zal dienst doen als werkplaats voor het repareren van oude landbouwwerktuigen. Ook zullen er Zeeuwse voorwerpen uit de zuivelbereiding worden tentoongesteld. Op het museumterrein staat verder een weeghuisje uit Wolphaartsdijk. Er wordt mo menteel druk gewerkt aan de herbouw van een kerkje uit 's-Heerenhoek zie foto). Uit Noord-Brabant staan er boerderijen uit Etten-Leur en Budel. die zijn uitwerking naar het pu bliek niet heeft gemist. Het afge lopen weekend kwamen tegen de honderdduizend bezoekers een kijkje in het museum nemen om met een handtekening te proteste ren tegen de sluiting die door het ministerie van WVC is aange kondigd. Uit een bezoekersonderzoek dat afgelopen seizoen is gehouden, blijkt dat het publiek uit zowel de stedelijke als de plattelandsgebie den komt. Uit de relatief dun be volkte gebieden komen de meeste bezoekers. Volgens Wubbels valt uit de gegevens af te leiden dat er veel mensen bij zijn die in het ver leden uit de landbouw zijn gegaan of die vroeger uit hun agrarische dorpjes zijn verhuisd naar de stad. "Zij willen hun verleden nog eens weer terug zien". Deze week heeft het personeel bij de Kamerleden duidelijk proberen te maken dat sluiting van het Rijksmuseum of een puur kom- merciële exploitatie als een soort pretpark een historische vergissing is. Het zou de vernietiging van een groot stuk kuituur en van een enorm kapitaal betekenen", aldus de heer Wubbels. J. Wierenga Op 3 februari heeft de minister van WVC in weerwil van recente afspra ken zijn voornemen bekend gemaakt om het Nederlands Openluchtmu seum te sluiten en het personeel- bestand van 120 tot 40 mensen terug te brengen. Deze maatregel zal aan het Nederlandse kultuurbezit een schade toebrengen die in geen verhou ding staat tot de eventuele financiële besparingen, aldus het personeel van het Openluchtmuseum in een uitgege ven verklaring. Vanaf 1912 zijn hier verzamelingen aangelegd van boerde rijen, molens, woonhuizen en be drijfsgebouwen. Daarnaast is er een enorme variëteit aan voorwerpen uit het dagelijks leven, zoals de interna tionaal befaamde klederdrachten, wa gens en karren, gereedschappen van alle mogelijke verdwenen en verdwij nende beroepen, winkel- en kleinbe- •drij fsinventarissen, nij verheidsproduk- ten, huisraad, handwerken en volksaar dewerk. Tenslotte is er een uitgebreide doku- mentatie over dit alles opgebouwd. "Sluiting van het museum maakt de verzamelingen in één klap tot een do de berg spullen die maatschappelijk en wetenschappelijk nog slechts van marginale betekenis is. Het eventueel later weer op gang brengen van de ba sis, de wisselwerking tussen museum en publiek, zal uiterst moeizaam zijn - zo'n relatie wordt niet zomaar even weer opgebouwd, en zeker ni^t op kommerciële basis. Daarom vragen wij uw steun, zodat minister Brink man zich realiseert wat hij eigenlijk verkwanselt, en dat dit niet kan", al dus een verklaring van het personeel. De acties in Arnhem lijken succes te hebben. Dinsdagavond heeft minis ter Brinkman een brief naar de Tweede Kamer gestuurd. Daarin wordt een onderzoek aangekondigd door de Nationale Investeringsbank naar de mogelijkheden om het mu seum tegen lagere kosten open te houden. In afwachting van de resul taten van dit onderzoek gaat het mu seum volgens het oorspronkelijke plan gewoon op 1 april open. Wel heeft de minister aangekondigd dat de huidige toegangsprijs van vijf gulden fors zal worden verhoogd. Afgelopen weekend was de belangstelling voor het Openlucht museum bijzonder groot. 12 Vrijdag 13 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12