St. Philipsland's "Ja" tegen zoet water is investering voor de toekomst zuidelijke landbouw maatschappij Beroering Heilloze weg Zuidwestelijke telers pootaardappelen ongerust over keuringsnormen. DÏÏD VRIJDAG 6 F land- en tuinbouwblad Het strooien van kunstmest is één van de (weinige) aktiviteiten die nu reeds in het veld waargenomen kan worden, althans toen het nog vroor. Over Lucerne kan al heel vroeg kunstmest gestrooid worden, omdat geen stikstof toegediend hoeft te worden (Lucerne is een vlinderbloemige). Het rendement van zo vroeg toegediende stikstof is nl. onzeker. Deze pneumatische kunstmeststrooièr, op het bedrijf van de heer J. Bom uit Wissenkerke, wordt tevens gebruikt als zaaimachine voor bijvoorbeeld graszaad. In zijn openingswoord bij de vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij op maandag 2 februari jl. in "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom, heeft ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas de grondgebruikers op St. Philipsland opgeroepen om zich op zeer korte termijn te beraden over de vraag of zij in de toekomst al dan niet willen beschikken over zoet water op het eiland. Spoed is des temeer van belang omdat de landinrich tingscommissie dit voorjaar op St. Philipsland aan het werk gaat. Bij de voorbereiding van het plan kan dan al rekening worden gehouden met infrastrukturele werken ten behoeve van de zoet watervoorziening. Voor de peiling van de meningen behoeft volgens de voorzitter niet persé te worden gewacht tot de exacte modelberekeningen beschikbaar zijn betreffende de opbrengsten en kosten. "Als we weten dat de kosten tot f 100,— of minder beperkt blijven en een optimale waterbeheersing in- klusief de beschikking over zoet water een op brengststijging van 2% mogelijk maakt, dan moet dat voor de huidige grondgebruikers voldoende zijn om met het oog op de toekomst positief te staan t.a.v. de zoet watervoorziening op St. Philipsland". De heer Van der Maas konstateerde vervolgens dat de praktijk momenteel veel schade ondervindt van ganzen, zodanig dat "het inkasseringsvermogen en het begrip bij de gedupeerde boeren en tuinders hun uiterste grenzen hebben bereikt". De slechte regelge ving, het onvoldoende zijn van de schadevergoe dingsregelingen, de eindeloze diskussies over de fou- rageergebieden en andere zaken leiden tot een zoda nige situatie dat de ganzenproblematiek landelijk ter tafel zal worden gebracht. De voorzitter stelde vast dat het bewaakt mengprijs- systeem bij de bietentelers nogal wat beroering heeft gebracht. Hij noemde de klacht dat de meest regelma tige telers (vooral die in het Zuidwestelijk kleigebied) onevenredig worden benadeeld in principe juist. Wel wees hij erop dat de totale korting van 23% gedeelte lijk voor rekening komt van de inkrimpingseis van de teelt gedeeltelijk terug te voeren is op de bovengemid delde keus uit de referentieperiode. Voor dit laatste zit er inderdaad een relatieve bevoordeling van de on regelmatige telers in. Van der Maas: "Per saldo zou echter het alternatief voor de zuidwedstelijke telers nl. géén bewaakt mengprijssysteem mét grote kans op een veel lagere mengprijs ook voor ons gebied het slechtste zijn geweest". De ZLM-voorzitter ging vervolgens in op de concept beleidsaanbevelingen van het secretariaat van het Landbouwschap m.b.t. de komende markt- en prijs- besluitvorming in Brussel. Daarbij konstateerde hij dat het Landbouwschap een lichte prijsdaling voor de marktordeningsprodukten, een eventuele verhoging van de medeverantwoordelijkheidsheffing en de af braak van de bestaande MCB's aanvaardt. Voorts wordt een terughoudend interventie aankoopbeleid wenselijk geacht. De voorstellen van de EG- commissie komen globaal neer op; bevriezing van de. prijzen met uitzondering van erwten en veldbonen waarvoor een prijsverlaging wordt voorgesteld van 10%, en voor tarwe en gerst een daling van 21/2%. Van der Maas: "Voor deze rigoureuze hantering van het instrument van de prijsverlaging waren we in de Op de eerste telersvergadering van de keuringsdienst Rivieren-Delta Nederland dinsdagmiddag 3 februari in Kruisland hebben bestuur en telers hun grote ongenoe gen en bezorgdheid geuit over de normstelling die gehan teerd wordt bij de keuring van pootaardappelen. "Als we zo door gaan, zo werd naar voren gebracht, dan zul len we Phoma en bacterieziekten als stengelnatrot en zwartbenigheid als ziekten moeten aanvaarden en dat be tekent een teruggang in kwaliteit die wij onmogelijk kun nen accepteren". De vergadering besloot dan ook de ver tegenwoordigers bij de landbouworganisaties onder druk te zetten om zo spoedig mogelijk tot een verscherp te normstelling te komen. Bestuurslid S.E.M. Broos van de pootgoedadviescommissie van de keuringsdienst: "Er staat veel op het spel en daarom wordt het de hoogste tijd dat we ons krachtig laten horen". Phoma Ondanks alle voorspellingen is Phoma vorig jaar niet te ruggezakt maar op een zelfde onaanvaardbaar hoog nivo gebleven. Deze winter is al onder leiding van het Insti tuut voor Plantenziektenkundig onderzoek naar dit op merkelijk verschijnsel uitvoerig onderzoek gedaan öp de laboratoria van de keuringsdistrikten. Hoewel deze stu die nog niet geheel is afgerond mag toch al voorzichtig worden gekonkludeerd dat verspreiding van de Phoma- besmetting plaatsvindt via het pootgoed. Dit staat dan haaks op het rapport Turkensteen waarin wordt vast gesteld dat verspreiding plaats vindt via vooral de grond. Volgens de direkteur van het NAK district Rivieren Del ta ing.J. Bultje lijkt het erop dat het hier gaat om een an dere Phoma schimmel dan de tot nu toe bekende althans om een Phoma schimmel die anders werkt en die zeer moeilijk is te bestrijden. Ing. J. Bultje: "Ons onderzoek lijkt tot de konklusie te leiden dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen een latente en een persistente Phoma schimmel. De latente kan goed met het middel TBZ worden bestre den maar de persistente schimmel niet. Wanneer deze in de partijen aanwezig is dan kan verspreiding gemakke lijk plaatsvinden. Dat zijn dus de gevaarlijke partijen". Het binnenkort aflopend onderzoek zal worden gevolgd door een nieuw onderzoek waarmee men hoopt vast te stellen hoe de nieuwe agressieve Phomaschimmel het beste kan worden bestreden. Voorshands lijkt een extra ontsmetting met TBZ vóór de partij wordt afgekiemd aan te bevelen. De resultaten van het lopend onderzoek komen eind februari vrij zodat de telers bijtijds gebruik zullen kunnen maken van de uitkomsten. Overigens benadrukt de heer Bultje dat naast Phoma ook stengelnatrot en zwartbenigheid steeds meer voor komen ondanks keuringen en strenge normen. Een niet minder ernstige zaak en meent dan ook dat met spoed en intensief moet worden gewerkt aan nieuwe methodieken om deze ziekten op te sporen en te bestrijden. akkerbouwsektor al bang. Het is een heilloze weg om daarmee de overschottenproduktie te lijf te gaan. Bo vendien worden op deze wijze de akkerbouwprodu- centen eenzijdig gestraft zonder dat er uitzicht is op een struktuurbeleid voor de toekomst. Zolang de Eu ropese en Nederlandse wil niet aanwezig is om struk- turele aanpassingen te bevorderen gericht op bestrij ding van de overproduktie in de akkerbouw en zolang de verdere beleidsvoorbereiding van het socio- struktuurbeleid in Brussel stagneert en zolang er geen goede afspraken gemaakt kunnen worden over hoe en waar grond uit de produktie kan worden genomen en zolang er alleen gesproken kan worden over een marktgericht beleid "zonder meer", zolang moeten wij door laten klinken dat het tot hiertoe is en niet ver der. De rek om mee te denken in de akkerbouwsektor is er op deze manier uit". De ZLM-voorzitter zei tot slot van zijn openingswoord duidelijk uit te willen spreken dat de ZLM zeker mee wil denken over een werkelijke effektieve vulling van het socio-struktuurbeleid: "We willen onze eigen ver antwoordelijkheid op dit punt zeker niet uit de weg gaan, maar weigeren deze op de huidige eenzijdige wijze door de politiek opgedrongen te krijgen", aldus de heer Van der Maas. Na de HB-vergadering werd bekend dat de commis sie nog voorstelt de interventie voor granen verder uit te hollen en de staffel af te schaffen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1