Rotaflo: draaimelkstal drijvend in water K.I.-station Zuid-Nederland nu ook voor geiten Infocentrum automatisering medio 1987 open Geitenhouderij groeit spectaculair Op bedrijven met meer dan 100 koeien, vergt het melken vaak te veel tijd. Vooral eenmansbedrijven kunnen hierdoor in de problemen ko men. Daarvoor zijn diverse oplossingen bedacht, waaronder de draaimelkstal. Grote opgang heeft deze in ons land tot dusverre niet gemaakt. Vanwege kansen op storingen, hoge onderhoudskosten en veel lawaai van aandrijfwerk e.d. tijdens het melken durft menigeen deze investering niet aan. Daarom introceerde Meko Holland BV uit Assen onlangs de Rotaflo drijvende draaimelkstal. Harry en Gonny Derks in Malden, onder de rook van Nijmegen zijn de eerste in Euro pa die hun koeien in zo'n stal melken. De eerste ervaringen zijn po sitief. Bij de Rotaflo-draaimelkstal wordt de carrousel met de koestanden ge plaatst op een groot rond plateau. De melkersput is bij Derks in het midden, maar kan ook aan de bui tenzijde worden gesitueerd. Zowel de vloer van de carrousel waarop de koeien staan als die van het plateau, zijn gemaakt van hoogwaardige be ton. Meko Holland, die bij de constructie hiervan bij Derks samen werkte met Bouwservice Assen BV verwacht dat deze minstens 40 jaar meegaat. Carrousel en melkerspla teau vormen als het ware een eiland. Het "eiland" drijft in een grote bak met (20 cm) water. Een zeer eenvou dig aandrijfmechanisme, waarvoor slechts een 0,5 pk electromotor no dig is, zorgt voor de rondgaande be weging. 100 Koeien per man per uur Harry en Gonny Derks hebben een bedrijf van 45 ha en een melkveesta pel van 155 stuks. Voorheen molken zij in een 2x6 visgraat. Dat vergde in perioden met veel verse koeien tweemaal daags drie uur. Met be hulp van hun 20-stands Rotaflo kan dit tot minder dan tweemaal ander half uur worden teruggebracht. In Nieuw Zeeland en Amerika waar al ;en 50-tal Rotaflo's in bedrijf zijn, blijkt één melker hiermee onder gun stige omstandigheden 100 koeien per uur te kunnen melken. Volgens Derks, die zijn nieuwe melkstal sinds half december 1986 in gebruik heeft, hebben zich nog geen onoverkome lijke problemen voorgedaan; ook niet toen het rond half januari bui ten 15 graden vroor. De waterbak bevindt zich namelijk in de grond en bovendien op een afstand van onge veer anderhalve meter van de buiten muren. De kans op bevriezing is koorts beperkt doordat het water tij dens het melken door het "eiland" in beweging wordt gebracht. De constructie van het waterbassin is zodanig dat er praktisch geen vuil in terecht kan komen; er is daartoe een scherm aangebracht. Bovendien vindt er voortdurend verversing van het water plaats. Voor de reiniging van de vloeren van de melkstal wordt namelijk water uit het bassin gebruikt. Een vlottersysteem zorgt voor aanvulling c.q. verversing. Als alle twintig standen van de Rotaflo met koeien zijn bezet, zakt het onge veer 60 ton wegende betonnen eiland nauwelijks dieper in het water. Melkerij De Rotaflo van Derks is uitgerust met het NuPulse-melksystemen en met Waikato automatische afname- apparatuur. Bij NuPulse heeft elke melklauw zijn eigen opgebouwde pulsator. Voordeel daarvan is vol gens Meko Holland, dat deze zich aanpast aan elke te melken koe af zonderlijk. Door speciale construc tie zorgt de pulsator ervoor dat het vacuüm aan weerszijden van de te pelvoering gelijk blijft. In de voering heerst dus tijdens het melken het zelfde vacuüm als tussen voering en tepelbeker. Voorts heeft Meko Hol land speciale (pneumetische) appa ratuur geleverd voor het binnen- en loslaten van de dieren, het vastzetten tijdens het melken, de krachtvoeder- dosering enz. Door dit alles kan het melken bij de familie Derks in een rustige sfeer plaatsvinden. De 20-stands drijvende draaimelkstal van de familie Derks te Malden nabij Nijmegen werkt eenvoudig en rustig. Het principe is als volgt: Er is een groot bassin met daarin 20 cm. water. In het water drijft een groot, rond betonnen plateau. Op ongeveer 90 cm. daarboven is een tweede plateau, waarop de koeien staan. De melkstal draait met behulp van een 0,5 pk electromotor (te gen de wijzers van de klok in). De koeien worden één voor één toe- en uitge laten. Ze zetten zichzelf vast in een voerhek en krijgen vervolgens kracht voer. De dieren staan met de kop naar buiten. In het midden bevindt zich de melkersput en kunnen draaimelkstal, voederautomaat en melkmachine bediend worden. Uiteraard is de draaisnelheid van de caroussel regelbaar. Volgens de heer Knol van Meko Holland komt de Rotaflo in aanmer king voor bedrijven vanaf ruim 100 melkkoeien. Afhankeliljk van de keuze van de melk- en hulpappara- tuur moet men rekenen op een inves tering vanaf 175.000,exclusief BTW. Dit bedrag is overigens inclu sief de betonconstructie van water bak en eiland (circa 45.000, Herman van den Hengel Sinds kort kunnen Nederlandse gei tenhouders voor het bevruchten van hun dieren gebruik maken van de diensten van het K.I.-station Zuid- Nederland in Veldhoven. Na een uit gebreide proefneming is men daar dit jaar begonnen met het op grote schaal invriezen van sperma van gei- tebokken. Het idee voor een sperma- produktiestation voor geiten is nog niet zo oud, maar dat geldt ook voor de groei in de geitenhouderij. Die is - uiteraard onder invloed van de su perheffing - met name in de provin cie Noord-Brabant stormachtig te noemen. Volgens cijfers van het CBS is het aantal geiten in Neder land in drie jaar tijd bijna verdrie voudigd: van bijna 7500 in 1983 naar ruim 21.000 in 1986. Vorig jaar waren er meer dan 2200 bedrijven die zich op de geitenhouderij toe legden. Deze groei is de reden geweest voor de geitenhouderscoöperatie Amal- thea om de verhoging van de produktie- en gehaltecijfers van gei- temelk gestructureerder aan te pak ken. In samenwerking met de Ge zondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant, de K.I.-vereniging Zuid-Nederland en de Rijksuniversi teit in Utrecht (veterinaire faculteit) werd het plan opgevat om het sper ma van twintig stamboekbokken af te nemen en in te vriezen. Na bronst- synchronisatie kan het dan bij de geiten worden ingebracht. Directeur J. van Lieshout van de in Veldhoven (Oerle) gevestigde K.I.- vereniging heeft niets aan het toeval overgelaten. "We hebben ons eerst uitgebreid in Frankrijk georiënteerd, waar de geitenhouderij onder in vloed van de overproduktie van koeienmelk al langer een grote ont wikkeling doormaakt. Onze mensen hebben daar ervaring met geitebok- ken opgedaan. Zowel in de afname van sperma als in het invriezen ervan zitten toch wel belangrijke verschil len in vergelijking met het sperma van stieren. Bij wijze van proef zijn ongeveer duizend geiten geïnsemi- neerd. Het percentage drachtige die ren was zodanig, dat we de proef als geslaagd konden beschouwen". Kunstmatige inseminatie is voor de geitenhouderij van groot belang. Geitebokken hebben de gewoonte om alleen in de herfst en vroege win ter sperma te leveren. Daar komt bij dat geiten alleen melk geven als ze net hebben gelammerd. Om die twee redenen is het voor Amalthea een onmogelijke zaak om met louter vers sperma voor een constante stroom geitemelk te zorgen. En voor dit pro- dukt is een goede markt: van de wrongel wordt in Frankrijk geite kaas gemaakt. Embryo-transplantatie Behalve met kunstmatige insemina tie houdt het K.I.-station in Veldho ven zich, in navolging van de rund veehouderij, ook bezig met embryo transplantatie. Dit fenomeen is Ne derland, althans in de geitenhoude: rij, een geheel nieuwe zaak, maar ook bij deze techniek zijn de resulta ten gunstig te noemen. Er wordt ook volop geëxperimenteerd met lapro- scopie; dat is inseminatie van sper ma of een embryo via de buikwand, rechtstreeks in de baarmoeder. Een zaak waar, zo erkent Van Lieshout, ook ethische aspecten aan zitten. Het insemineren van geiten is voor het spermmaproduktiestation in Veldhoven overigens ook een zaak van werkgelegenheid. Inseminatoren die bij de stieren overcompleet drei gen te raken, kunnen nu na omscho ling aan het werk met geitebokken. Directeur Van Lieshout: "Het gaat erg hard bergafwaarts. Vorig jaar hebben we in de rundveesector 30 procent minder inseminaties gehad dan in 1985. Ik verwacht dat de da ling van het aantal koeien en rund veebedrijven zich in versneld tempo doorzet. Bovendien zit de Neder landse melkkoe nog lang niet aan haar produktieplafond". Vooruitlopend op deze ontwikkeling zijn een aantal K.I.-stations in Ne derland gefuseerd tot de K.I.- vereniging Zuid-Nederland in Veld hoven, die nu het grootste deel van de provincies Noord-Brabant en Limburg bestrijkt. H. de Bot Het informatiecentrum voor de ak kerbouw in Zuidwest Nederland gaat zomer 1987 funktioneren. In dit gezamenlijk projekt van de Tak- organisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ) en de Landbouwpraktijk- school te Schoondijke zal in de prak tijkschool aldaar een permanente ex positie en informatiecentrum zijn in gericht waar belangstellenden alles zullen - kunnen zien en horen over de ontwikkelingen van o.m. auto matisering in de akkerbouw. De verschillende automatiserings systemen worden er op objectieve wijze gedemonstreerd en met elkaar vergeleken. Voorts worden er de monstraties verzorgd en kursussen en lessen gegeven in het gebruik van de computer en kunnen gebruikers ervaringen uitwisselen. Een en ander werd door het bestuurslid van de TAZ de heer J. de Regt dinsdag meegedeeld op de agrarische ont moetingsdag van de Rabo banken te Schouwen-Duiveland, Goeree Over- flakkee, Tholen en St. Philipsland in "de Meulvliet" te Tholen. De heer de Regt uit Kapelle- Biezelinge vertelde tevens wat er in het infocentrum komt te staan. Dat zijn bedrijfsmanagementssystemen en procescomputers (spuitmonitoren enz.). Daarnaast is er een expositie van dia's waarmee de mogelijkheden, van automatisering duidelijk wor den gemaakt. Ook zal aan de auto matisering verwante zaken aandacht worden geschonken. Akkerbouwer de Regt die op zijn bedrijf gebruik maakt van een computer on derstreepte het belang van het info centrum door er op te wijzen dat de boer met de tijd mee moet gaan en als ondernemer gebruik moet maken van de moderne - automatise ringstechnieken. "Vroeger aarzelde men ook eerst met het kopen van een trekker maar wie zou hem nu kun nen missen? Als goed ondernemer moet je snel en adequaat kunnen reageren op allerlei nieuwe ontwik kelingen in de techniek, in teeltme thodes, gewasbeschermingsmethodes, nieuwe onderzoekgegevens enz. Gezien ook dè'ontwikkelingen buiten de direk- te landbouwsfeer is de inschakeling van de automatisering een vereiste. Wel begint dit proces in de akker bouw nu eigenlijk pas, en zo zei de Regt, de akkerbouwer moet nog le ren wat hij er allemaal mee kan doen. Vandaar ons infocentrum". Kennis Besef goed, zo hield hij de ca. 500 aanwezigen voor, dat het niet uw boekhouder, de direkteur van de bank of uw vader is die uiteindelijk over allerlei zaken moet beslissen maar dat u dat zelf bent. U moet zelf met plannen komen maar daarvoor is wel kennis en inzicht nodig en die kunt u o.m. verkrijgen met een per sonal computer en of met een pro cescomputer. Wilt u als ondernemer blijven bestaan dan zult u niet zon der het moderne hulpmiddel van de computer kunnen". Volgens de Regt zal het van de gebruiker afhangen hoeveel rendement een computer oplevert. Bij goed en intensief ge bruik kan dat volgens hem bedui dend zijn. "Maar men moet er wel mee leren om gaan en mee leren wer ken, want zaligmakend is een com puter niet". Wel adviseerde de Zuidbevelandse akkerbouwer de aanwezigen om een voudig te beginnen. Bovendien moet de gebruiker een vrij grote inspan ning leveren voor aleer alle gegevens van het bedrijf op een rijtje in het geheugen van de computer zijn op geslagen. "En denk erom, waar schuwde hij, dat bij aankoop appa ratuur en programma volledig op el kaar zijn afgestemd en dat het pro gramma bovendien met de behoefte op het betreffende bedrijf mee kun nen groeien!" Film over ontsmetten Shell Nederland heeft een nieuwe film over grondontsmetting ge maakt. De film 'In goede aarde' laat in 25 minuten zien wat cystenaaltjes zijn, welke problemen ze veroorza ken en welke chemische oplossingen mogelijk zijn. De Plantenziektekundige Dienst, het Instituut voor Rationele Suikerpro- duktie en het Hilbrands Laboratori um in Assen verleenden mede werking. Shell wil de film beschikbaar stellen aan voorlichters, loonwerkers en ak kerbouwers. Geïnterresseerden kun nen bellen met Shell in Rotterdam, telefoon (010) 4697016 (mevr. A. Eriks). Kunstmatige inseminatie is voor de geitenhouderij van groot belang, niet in de laatste plaats omdat geitebokken gewoonlijk alleen in herfst en vroege winter sperma leveren. 12 Vrijdag 6 februari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12