Opslag uitgewinterd of niet? Een droom van een brood Nijpels bepleit machinale loofverwijdering bij aardappels Kritiek op AM beleid korte wenken akkerbouw De vorst toch goed doorstaan Koudebeeld als vanouds De schaatspret in het LAND VAN AXEL is weer voorbij. Gelukkig ei genlijk wel, want het ging toch nog al hard, middagtemperaturen van -10 a 12 graden zijn wij in het zuid westen niet gewoon. Ondanks dat het de derde opeenvol gende winter is waar van een behoor lijke vorstperiode sprake is, waren er toch de nodige problemen. In veel stallen was de waterleiding bevro ren, of bleek de verwarming niet be rekend op zo'n koude golf. En na tuurlijk vlakte ook nu de dieselolie uit op het moment dat de trekker no dig was. Maar dit zijn allemaal geen specifiek Axelse problemen. Door de vorst is in elk geval de opslag van gerst in graszaadpercelen Ook op WALCHEREN is aan de vorst een einde gekomen en hebben we gelukkig weer temperaturen boven nul. Het was ook ineens nogal veel van het goede wat de vorst betreft. Overdag temperaturen rond het vriespunt en 's nachts lichte of mati ge vorst is een weertype waar we ons in januari best in kunnen vinden, maar nu ging het toch wel erg hard. Een aantal dagen achtereen 10-14 gra den vorst met daarbij een harde tot stormachtige wind zorgde er voor dat de kou via iedere kleine opening naar binnen kwam en bijna overal door heen ging. Volgens het K.N.M.I. moeten we terug naar 1956 voor zul ke extreem lage temperaturen. Toch zijn we er hier nog goed vanaf gekomen. De wegen bleven goed be rijdbaar dit in tegenstelling tot het Noorden van ons land en zoals we op de televisie zagen elders in Europa. In de veehouderij heeft de koude voor nogal wat extra werk en kosten ge zorgd. Afhankelijk van het staltype Het gebruik van Dinoseb voor de vernietiging van aardappelloof zal aan een nader onderzoek worden onderworpen. In de loop van dit jaar zal beslist worden of dit middel in Nederland nog langer mag wor den toegelaten. Dit zei minister Nij pels van milieubeheer maandag jl. op de jaarvergadering van de Veen koloniale Boerenbond in Veendam. In dit verband pleitte de minister voor loofverwijdering met machi nes. Andere loofvernietigingsmidde- len zijn al verboden. De ministeries van VROM en van Landbouw zijn aan een projekt begonnen om de ge hele aardappelteelt op het gebruik van bestrijdingsmiddelen te beoor delen. Men wil daarmee trachten het gebruik van een deze middelen terug te dringen. Kwikpreparaten voor de pootgoedontsmetting zullen in 1988 worden verboden. Zoals bekend is nog in onderzoek of en in welke ma te grondontsmetting tegen aardap pelmoeheid moet worden verboden of ingeperkt. behoorlijk ingekrompen want dit leek hier en daar toch wel een pro bleem te worden. Ook de aardappel opslag zal toch wel een stuk voorko men zijn, hoewel we dat vorig jaar ook dachten en toch zagen we in de zomer weer opslag. Tijdens de vorst periode is er al veel kali gestrooid. Vooral op percelen waar aardappe1 len moeten komen in 1987. Ook is er toch al wat graszaad gezaaid over de vorst in de wintertarwe. Nu de dooi is ingevallen is ook de kans weer aanwezig dat ganzen de nodige scha de aanrichten op de tarwepercelen door de bovenlaag heel dicht te trap pen. Deze week kwam ook het be richt naar buiten dat de suikerfa briek van de CSM in Sas van Gent en de ligging t.o.v. de heersende N.O.-wind hebben sommige veehou ders last gehad van bevroren of gesprongen waterleidingen, of drink- bakjes, melk of reinigingsapparatuur die door de koude weigerde dienst te doen, bevroren mestschuiven, slecht startende trekkers, die als ze eenmaal liepen het soms af lieten weten door dat de dieselolie uitvlokte. Allerlei verwarmingsapparatuur werd gebruikt om bijv. de melkput of het melklokaal enigszins op temperatuur te krijgen en te houden. De energie rekening over januari zal wel een uit schieter naar boven te zien geven. We hebben weer eens ondervonden dat we bij uitzonderlijke weersomstandig heden behoorlijk kwetsbaar zijn. Toen de vorst en de wind wat afna men zijn de schaatsliefhebbers nog een paar dagen aan hun trekken ge komen. De kwaliteit en betrouwbaar heid van het ijs was goed. Ook hebben we nog gelegenheid gehad om drijfmest uit te rijden zonder §truk- tuurbederf. Nu de vorst voorbij is valt De tijd vliegt om, ook op SCHOUWEN-DUIVELANI). Ja nuari is bijna afgelopen, zondag is het alweer februari. Voor je het weet be gint het werk op het land weer. Een enkele zaai mach ine en kunst meststrooier op het land gaven hier voor de afgelopen weken al de eerste tekenen. Toch zitten we momenteel nog volop in het vergaderseizoen. Een periode waarvan sommigen hopen dat die maar snel voorbij moet gaan. Het ver- gaderbezoek zagen we de afgelopen weken dan ook teruglopen. Wellicht dat ook de kou de mensen wat meer thuis hield. Want koud was het de af gelopen weken. Bij welke boerderij je ook kwam bijna iedereen had wel problemen met bevroren waterleidin gen, uitgevallen kachels of te lage temperaturen in de bewaarplaatsen. Vooral de harde wind gaf grote pro blemen. In de bewaarplaatsen zijn hier en daar nogal wat aardappelen in hoeken en langs wanden bevroren. Bij veel schuren zag je dan ook plastic langs de buitenwand, die de koude wind tegen moest houden. Aardappe len die te koud hebben gezeten kun nen bij verkoop weieens problemen gaan geven met de bakkleur. Op het moment gaan er weinig aardappelen weg. De zware vrachtwagens mogen op vele wegen vanwege de opdooi niet dit jaar zal sluiten. De mogelijkheid zou, wanneer de laatste geluiden op waarheid berusten, bestaan om nog gedurende 5 jaar bieten uit de regio naar het CSM terrein te blijven bren gen. We zijn uiteraard benieuwd hoe de Suiker Unie hierop t.z.t. gaat in spelen. Wellicht horen we daar bin nenkort op de subkringvergadering wat meer over. Ook het bewaakte mengprijssysteem en de toekomstige uitbetaling op winbaarheid van sui ker zullen toch wel de nodige vragen teweeg brengen. Overigens staan er de komende paar weken nog twee ingrijpende beslis singen voor de deur die voor ons ge bied van belang (of juist geen be lang?) kunnen zijn, nl. de uitspraak over de eventuele toekomstige vaste oeververbinding Westerschelde en de keuze tot wel of niet konsentreren van de Waterschappen in Zeeland. Maar daarover de volgende keer wellicht meer. De ingrijpende maatregelen die de EG heeft aangekondigd om de over schotten van diverse landbouwpro- dukten in te dammen heeft ook hier al enige reaktie teweeggebracht. Een aantal melkveehouders is toch stellig van plan om van de beëindigingsre geling gebruik te maken. Ieder geval staat op zichzelf. Toch gezien de ver goeding die gegeven wordt misschien een verstandig besluit. Maar ook hier geldt: bezint eer ge beëindigt. Denk aan de fiskus. Neem daarom tijdig kontakt op met uw boekhou der of SEV-er. het op dat grasland, graszaad en win tertarwe weinig van de vorst hebben geleden. Een dezer dagen hebben we kunnen vernemen dat hernieuwde po gingen in het werk worden gesteld om een aantal noodslachtplaatsen in Zee land zodanig aan te passen dat ze vol doen aan de nieuw te stellen eisen. Hier blijkt weer dat ten gevolge van de geringe veedichtheid in Zeeland een fundamentele voorziening voor de veehouderij gevaar loopt niet in stand te kunnen blijven. Laten we hopen 'dat de pogingen succes hebben, an ders zullen zeker een aantal dieren die als noodslacht nog een bepaalde waarde opbrengen naar de destruktor afgevoerd of illegaal geslacht worden, wat de volksgezondheid en het welzijn van de dieren niet ten goede komt. De Waterschapskoncentratie houdt de gemoederen in toenemende mate bezig naarmate de datum (6 februa ri) nadert dat Provinciale Staten hier over hopelijk een beslissing zullen nemen. Ook hier geldt "Zoveel hoof den zoveel zinnen". We zijn be nieuwd welk besluit er zal worden genomen! rijden. De prijzen van de aardappe len blijven zoals altijd onderwerp van gesprek. Daarnaast wordt er ook veel gesproken over de mengprijsregeling bij de suikerbieten. Vooral de regel matige telers voelen zich te kort ge daan t.o.v. de incidentele telers. Ook de voorstellen voor het nieuwe AM-beleid worden door de aardap peltelers kritisch gevolgd. Terecht omdat we in het Zuidwesten geen pro blemen met aardappelmoeheid hebben. Het zou weer een regelgeving zijn van iets wat elders in het land een pro bleem is. We hebben dat met de mest wetgeving meegemaakt en zien het nu bij het AM-beleid ook weer. Het is dan ook te begrijpen dat de tegenstel lingen in een klein land als Nederland over deze regelgevingen steeds groter worden. De belangstelling voor de teelt van VELDBONEN neemt nog steeds toe. Op kleigrond bedroeg de op brengst in 1986 gemiddeld ruim 6.000 kg per ha met een variatie van 4.100-7.800 kg en een saldo van De misthoorn klinkt door de WEST HOEK. Hij laat een langerekte toet horen om de schippers de juiste rich ting te laten varen op de grote vaar wegen die langs onze regio lopen. Wij mensen van het vaste land weten als we deze roep horen dat we voorzich tig moeten zijn met auto en traktor. Vooral deze laatste is gevaarlijk in het verkeer met mistig weer. Nu Koning Winter steeds meer van z'n ijzig bewind moet prijsgeven heb ben we weer wat anders en dat heet mist. We zullen maar denken dat het winter is en altijd wat. Met die vijf tien graden onder nul met sterke wind waren we ook niet gelukkig en nu het is gaan dooien, beginnen we de balans op te maken. Hier en daar zijn aard appels te koud geweest. Met alle ge volgen van dien. De fritesfabrieken willen ze niet. Af en toe vraag je je zelf af of de mensen niet anders meer dan frites eten. Als er over prijzen van aardappels gesproken wordt is de eer ste vraag "Hoeveel bonken zitten erin". Is dit te laag dan wordt er mee warig gekeken. Volgens mij smaakt een middelmatige aardappel veel be ter dan zo'n grove bonk. Maar de klant is koning. In onze schuren waar menig litertje olie is verstookt zitten ook nog de uien. Het uienverdriet is nog niet over. Al leen diegene met weinig koprot heb ben zaken kunnen doen. En nog niet eens zulke slechte. Zij springen er wel uit, ik bedoel de onkosten en een heel klein reisje naar de wintersport. De handel is heel voorzichtig geworden en nu de winter op z'n retour is moe ten wij maar afwachten wat de prijs Ook in ALTENA-BIESBOSCH be hoort op dit moment de schaatssport tot het verleden en is de snerpende kou van de afgelopen weken geluk kig voorbij. Er werden dagtemperaturen geme ten van 10 tot 15 graden onder nul hetgeen in geen jaren meer was voor gekomen. Ook in vele gezinnen werd de snel heid van de gasmeter angstvallig ge volgd en werden vele dagrekords wat het verbruik betreft verbroken. De rivieren gaven, ook in ons ge bied, echt weer eens een oud beeld te zien. De scheepvaart werd zeer be lemmerd en op vele plaatsen stilge legd, hetgeen sinds 1956 niet meer was voorgekomen. Voor de jongere generatie gaf dit een ongelooflijk beeld te zien. Of deze bitter kou ook nog gevolgen zal hebben voor de te velde staande gewassen is nog niet met zekerheid te zeggen. Voor de koude grond tuinbouw is dit zeker wel het geval. Dit heeft dan ook al grote gevolgen voor de prij zen van verse groenten die in enkele weken tijd zeker 3 a 4 maal in prijs zijn gestegen. Ook de prijzen van aardappels en ui en zijn thans behoorlijk gestegen en het zal voor menig teler moeilijk zijn om te beslissen wanneer het produkt te moeten verkopen. Vooral op de akkerbouwbedrijven is f3.000 per ha. Voor een gelijk saldo moeten droge erwten 5.600 kg en brouw gerst 7.400 kg per ha op brengen. Veldbonen stellen hoge eisen aan de struktuur van de grond, de ontwate ring en de vochtvoorziening. Teel niet vaker dan éénmaal per 6 jaar erwten, tuin- of veldbonen op het zelfde perceel. Vroege zaai kan gunstig zijn, MITS geen afbreuk wordt gedaan aan de struktuur van de grond. Krijgt u geen goed zaai- bed, wacht dan tot de omstandighe den wel goed zijn. Uit berekeningen voor het kleigebied is gebleken, dat de teelt van kon- sumptieaardappelen 1:4 met grond- ontsmetting een lager ondernemers overschot geeft dan 1:4 met twee maal Bintje en éénmaal Saturna (AM-ras) zonder grondontsmetting. Tevens is gebleken, dat een 1:5 bouwplan een gelijk ondernemers- gaat doen. Wat wintertarwe en gras - voor zaad - betreft, zijn we opti mistisch gestemd. Ten eerste hebben ze nog een aardige groene kleur en ten tweede hebben we 2 strenge winters achter de rug waar dat uitvriezen al leszins is meegevallen. Ik denk dat on ze zorg van teveel tarwe straks groter is dan van te weinig. En wat doen we met dat teveel. Misschien kunnen we iets leren van dat boerenechtpaar dat van hun teveel aan melk zelf yoghurt maakt en deze aan de winkelier ver koopt. Zit er hier en daar een opening voor onze baktarwe. Voor een volko renbrood van 800 gram wordt ƒ2,70 betaald. In gedachten zag ik een gro te koöperatieve bakkerij verrijzen in ons gewest. Er werd brood gebakken van goed meel. Gemalen van tarwe uit de Westhoek. De boeren hadden de ze bakkerij zelf gesticht. Zij hadden dit niet alleen gedaan. Het waren de vrouwen die zich hiervoor ingezet hadden. Vooral onder de jongere boe rinnen zat een heleboel energie en wijsheid die zij in deze onderneming hadden gestopt. Zij bakten het brood, zorgden voor het vervoer, regelden de administratie en stonden aan het roer van dit bedrijf. Het was als een mooie droom en toen ik goed wakker werd begreep ik dat er nog veel water door de vliet zou moeten stromen voor het zover is. Want laten we eerlijk zijn. De vrouw op het akkerbouwbedrijf is nog niet veel verder gekomen dan haar moeder of schoonmoeder. Maar laten we er eens met z'n allen over denken. Nu zijn we aan de EEG overgeleverd met als grootste onrust op de achtergrond Amerika. op het ogenblik niet veel te doen en velen hebben genoeg tijd om aan de uitnodigingen voor vergaderingen, welke deze maand in grote getale binnen komen, gehoor te geven. Het is dan ook van groot belang om deze uitnodigingen niet maar voor kennisgeving aan te nemen maar de ze zeker te honoreren met een be zoek, zodat u op de hoogte blijft welke beslissingen er worden geno men of in voorbereiding zijn. Zeer onzeker is het gesteld met de Amerikaanse houding omtrent de handelsovereenkomst met de Euro pese partners. Het is te hopen dat men er in zal sla gen een kompromis te vinden over de geschilpunten daar anders de ge volgen van een eventuele handels oorlog niet te overzien zijn. Ook Amerika zit met vele overschot ten van diverse produkten welke zij ten koste van alles wil afzetten. Zeer droevig te moeten vermelden dat in Altena in een tijdsbestek van enkele maanden 2 x een bedrijfson geval heeft plaatsgevonden met do delijke afloop en in beide gevallen een nog jeugdige ondernemer het le ven liet. Wij allen leven zeer zeker mee met de nabestaanden maar laat het voor een ieder een waarschuwing zijn dat het omgaan met machines altijd een groot risiko met zich brengt voor diegenen die er mee moeten werken. overschot geeft als een 1:4 bouwplan met grondontsmetting. Strooi uw fosfaat- en kalimeststof fen reeds nu, over de vorst. Ook de stikstof kan er al op. Het levert straks een flinke arbeidsbesparing op, maar belangrijker nog: het spaart de struktuur van de grond. Beperk de bewerkingen in het voor jaar zoveel als kan; ELK SPOOR KOST OPBRENGST. Wat betreft stikstofverlies nu, ja dat is er, doch minimaal. Op klei slechts 10 a 15 kg N per ha. Nog enkele tips voor het BOUW PLAN 1987. Verbouw geen bieten op grond, welke met aaltjes besmet is. Laat eerst de percelen op aaltjes onderzoeken. Teel geen aardappelen direkt na bieten, dat kost al snel 10 a 15 °7o aan opbrengst. Zaai klaver of gras in wintertarwe als groenbe- mester. Dit verbetert de bo- demstruktuur. Vrijdag 30 januari 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7