uit de praktijk Over bedrijfshygiëne wordt te licht gedacht Het nieuwe seizoen komt eraan Broei in maiskuilen 'Vorstschade?' Niet langs de zijlijn... De praktijk op NOORD- BEVELAND houdt zich - hoewel nog midden in het vergaderseizoen - toch al bezig met het komende plant- en zaaigebeuren. Op veel van die verga deringen, van de vereniging voor be drijfsvoorlichting, van de Suikerunie - van Cebeco Zuidwest van de afde lingen en van de kring, wordt nl. uit voerig aandacht besteed aan hoe het bouwplan in te vullen, met alle kor tingen, prijsdalingen, marktmalaises, planten- en bodemziekten en wat dies meer zij, waar we dezer dagen mee te maken hebben. We kennen de problemen, het be waakt mengprijssysteem voor de sui kerbieten, de blijkbaar ineens overvolle vracht van teunisbloem zaad, het volledig neerstorten van vrijwel alle vollegrondsgroenteprij- zen, de kwaliteitsproblemen bij de ui en, de oplossingen voor deze zaken liggen echter minder voor de hand. Een eenvoudige stoplap is inkrimping van overschotteelten en verruiming van het bouwplan. Jazeker wel maar met wat dan: peulvruchten-, baktar- we, brouwgerst? Zo daar al enig ver der perspektief in zou zitten kunnen de saldo's die dergelijke teelten ople veren er alleen voor zorgen dat het in- komenpeil niet verder zakt, om dat peil op te vijzelen zijn andere zaken nodig. Zullen hazelnoot- en knof- lookteelt hier een oplossing brengen? brengen?? De landbouwpolitiek blijft ons ook bezig houden, wat staat er allemaal te gebeuren? Op het technische vlak: een Onder invloed van een zeer krachti ge wind vroor het zo hard in WEST BRABANT ZUID dat vorig jaar aangebracht isolatiemateriaal rond waterleidingen onvoldoende bleek. Leidingen geheel of gedeeltelijk ont dooien is een week lang op veel plaatsen het belangrijkste werk geweest. Zelfs lasapparaten kwamen er in noodgevallen aan te pas om leidin gen open te krijgen. Bij de mechanisatiebedrijven waren de heteluchtbranders in een mum van tijd uitverkocht. Voor 1987 moet in Brabant nog een mestvergunning aangevraagd wor den om dierlijke mest uit te rijden. Dit omdat de provincie bang is dat voor 1 april veel mest gedumpt zou worden. Om dit te ondervangen gelden in Brabant ongeveer dezelfde regels als vorig jaar, alleen is de droge stof eenheid nu iets teruggebracht van 7600 naar maksimaal 6800 per ha. Dit aanvragen gebeurt niet meer voor niets omdat er ƒ14,50 aan pro vinciale leges betaalt moet worden. Met 6800 kg DSE per hektare is nog redelijk goed te werken, dit zal voor de meeste bedrijven nog weinig pro blemen geven. De afgelopen weken is weer gebleken dat op bijna alle be drijven een vorstperiode in januari nodig is om de mestputten geheel of gedeeltelijk leeg te rijden. Vooral op lage gronden met geen vaste ondergrond i's dit de enige mo gelijkheid om met zware vrachten op het land te komen. Diverse maiskuilen gaan aan de zij kanten broeien waardoor schimmel- 6 nieuwe A.M.-regeling, nieuwe veror deningen met betrekking tot de be drijfshygiëne, nog meer mestregelingen, bufferzones rond na tuurgebieden. Op het markt- en prijs reguleringstuk o.m. het bewaakte mengprijssysteem. Wellicht komen er voor bakwaardige tarwe nog strengere kwaliteitsnormen en wat gaat er ver der met de graanprijzen gebeuren? Kortom, we worden als boeren van al lerlei kanten gekonfronteerd met steeds meer reguleringen, regels, wet ten en beperkende maatregelen. Al deze zaken maken de taak van bestuurders - er niet eenvoudiger en zeker ook niet dankbaarder op. De praktijk ziet allang door de bomen het bos niet meer. Of dit alles nog niet ge noeg was, begint de overheid nu te denken en te praten over privatisering van de voorlichtingsdienst. Maar als het weer een beetje meezit, ruiken we het voorjaar al een weinig, er is al wat kunstmest - super en kali - gestrooid over de vorst, voor anderen kwam de dooi net te vroeg, zij waren juist om een vrachtje kunstmest geweest, maar een nieuwe vorstperiode tekent zich af, dus die gelegenheid komt nog wel. Het pootgoed is bij velen al in de cel geleverd, de plantuitjes en het zaai zaad is besteld en zo gaan we toch weer naar het voorjaar toe. Als nu ook nog de aardappelprijs een beetje door blijft trekken dan zijn we toch weer geneigd om weer vol goede moed te gaan werken aan oogst '87. Overi gens ben ik blij voor Evert dat de Elfstedentocht niet doorging vorming optreedt omdat hier de snij- mais niet goed is aangedrukt. Doordat met zware grondverzetma- chines de mais wordt vastgereden is het onmogelijk met deze machines op de zijkant te rijden zonder dat de kuil gaat uitzakken. Ditzelfde is te zien bij sleufsilo's omdat veel laad- schopbestuurders er wat huiverig van zijn om vlak naast een muur of betonelementen te rijden. Het hakselen gebeurt zo snel dat dit vaak ten koste gaat van het te kon serveren produkt. De hakselaar laten wachten en zelf met trekker op dubbellucht de kan ten vastrijden zal in veel gevallen no dig zijn om het hoogste rendement aan voederwaarde te krijgen. Tijdens een konsumentenprogram- ma op de televisie werd de pas geïn troduceerde volle boerenmelk onder de loupe genomen. Gewaarschuwd werd voor het iets hogere percentage vet dat in deze melk zit. Geadviseerd werd om het voe dingspatroon aan te passen als men deze melk gaat drinken. Nog geen 10 minuten later werd bij twee reklamespots zeer serieus rekla- me gemaakt voor met vet door drenkte snacks. Om het wat feestelijker te maken werd geadviseerd om er een bepaal de, met vele tientallen procenten vet, saus erbij te doen. Het is ergerlijk te konstateren dat men niet ageert tegen produkten die volzitten met 'hulpstoffen', maar wel waarschuwt voor een puur zui- velprodukt dat met 1% meer vet dan gewone melk als mogelijk schadelijk voor de gezondheid wordt aan gemerkt. In de boerenpraktijk wordt op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND met het weertype van de laatste paar weken weinig gedaan. Tijdens de strenge vorst en de harde wind was het werken ook in de boerengebou- wen nauwelijks mogelijk. Dit geldt vanzelfsprekend niet voor de veehouders die met dit weer juist gekonfronteerd worden met ekstra werk, vanwege de zorgen voor de watervoorziening en evenzeer voor de voedselvoorziening van het vee. De bloembollentelers hebben het nog druk met sorteerwerk. Vooral dus voor de akkerbouwers was er voldoende tijd om een bezoek te brengen aan de diverse bijeen komsten op landbouwgebied en dat is dan ook op redelijke wijze gebeurd. Het winterse weer op ZUID- BEVELAND is voorlopig voorbij. De vergaderingen tijdens de strenge vorst worden over het algemeen maar matig bezocht. Dit zal wel toe te schrijven zijn aan de vele schaat sende boeren. Daarom zullen mis schien de komende weken, bij uit blijven van verdere vorst, de zalen weer uitpuilen. Velen zullen blij zijn dat de vorst weer voorbij is. Het heeft niet hard gevroren maar door de harde wind had dat wel het effekt van zeer stren ge vorst. Veel aardappelbewaarders hebben hun produkt voor het derde achtereenvolgende jaar te koud bewaard. Dat is op z'n zachtst geschreven zorgwekkend. Het is tegenwoordig niet nodig om aardappelen te koud te bewaren. Om aardappelen goed te bewaren hoeft men niet altijd kapi tale investeringen te doen. Eenvou dige, zelf uitgevoerde, veranderin gen aan een aardappelbewaring zijn vaak voldoende. Er zijn gelukkig ook nog genoeg bewaarplaatsen waar het goed gebeurd. Het is zeker de moeite waard om een een aantal bewaarplaatsen te bekijken en met kollega's te praten over hoe zij het gedaan hebben. Onthoud waar de aardappelen te koud hebben gezeten en probeer daar komend jaar wat aan te veranderen. Er is in Zuid-Beveland weer van alles mogelijk ter voorbereiding op het nieuwe teeltseizoen. Zoals de CHV te 's Heerenhoek vorige week heeft gedemonstreerd kan thuis op een eenvoudige wijze uw kunst meststrooier getest en afgesteld wor den. Nu ter introduktie voor een be drag van ƒ100,leden van de CHV zelfs voor een ekstra korting bij af name van een bepaalde hoeveelheid kunstmest daarnaast is het komende weken weer mogelijk bij de CHV uw landbouwspuit te laten testen. Maak er, als het nodig is, gebruik van, zodat u straks weer goed besla gen ten ijs komt. Als laatste zou ik op willen merken, nu we het toch over landbouwspui- ten hebben, dat voordat we dit jaar weer gaan spuiten ieder z'n bestrij dingsmiddelen nakijkt. Dit met het oog op het feit dat het misschien voor kan komen dat er middelen be vroren zijn geweest. Niet alle midde len kunnen daar tegen. De werking kan daardoor veranderen. Kom dus niet voor verrassingen te staan! Vijftigste jaarboekje van Stichting Nibem De stichting Nibem (Stichtings Ne derlands Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier) heeft het 50e jaar boekje uitgegeven. In deze jubileu muitgave over 1986 wordt o.a. te ruggekeken op de historie van het jaarboek. Daarnaast worden versla gen van exkursies, proeven etc. weergegeven. Ook wordt een artikel gewijd aan een nieuwe methode om de brouwgerstkwaliteit te beoorde len. Verdere inl. via tel. 03404-52244 tot 463/430. Toch viel ons het bezoek aan de ze ker interessante en op werkelijk goed peil staande studiedag over be drijfshygiëne en mestproblematiek wat tegen. Het blijkt dat er eigenlijk nog wat te licht gedacht wordt over de gevaren die onze bedrijfsvoering bedreigen. Bedrijfshygiëne op onze bedrijven is een bewustwordingsproces, maar wel een proces waaraan het nodig is veel aandacht te besteden. Dat geldt zowel voor de direkte bedrijfsvoe ring om onze bedrijven schoon te houden van ongewenste onkruiden, schoon te houden van bakterie-, schimmel- en aaltjesziekten, alsmede voor het telen van kwaliteitsproduk- ten. Dit laatste is zeer belangrijk voor onze eksportpositie! Laten we niet vergeten dat er sprake is van een toenemend verkeer van machines, gewassen en vaste en vloeibare meststoffen. Dus waak zaamheid blijft geboden... In ons gebied wordt nogal gemop perd over de kwotumtoewijzing van suikerbieten. Op een kortingsper centage van 23% had men zeker niet gerekend. Duidelijk is ondertussen weer wel geworden dat de meest konstante teler die in de loop der ja ren het minst heeft bijgedragen aan de te grote Nederlandse suikerpro- duktie het kind van de rekening is geworden. Het is ook niet helemaal begrijpelijk zo'n hoog kortingspercentage, als we rekening houden met het feit dat de invloed van het goede suikerbie tenjaar 1986 met nog een veel te gro te oppervlakte ook, toch wordt afge topt. of weggerekend zoals u wilt, zodat het kortingspercentage losge laten wordt op het in 1986 slechts licht opgekrikte gemiddelde van de voorlaatste 5 jaar. In deze kontext gezien moet er wel een groot aantal bedrijven zijn ge weest die erg onregelmatig hebben geteeld anders zou dit percentage nooit zo hoog uitgevallen kunnen zijn. Wij vragen ons af waar die telers dan wel wonen? Naast de bietenkwota is natuurlijk de waterschapskonsentratie een re gelmatig gesprekspunt. Duidelijk is wel dat er weinig begrip en enthousi asme opgebracht kan worden voor de ongenuanceerde en slecht onder bouwde argumentatie van GS om de zeven Zeeuwse waterschappen tot een kleiner aantal terug te brengen. Het lijkt er nu op dat onze Zeeuwse Statenleden toch niet alles wat GS wil, zullen slikken en dat is heel erg verstandig ook! Vrijdag 30 januari 1987 Op de radio, op de t.v. en in de pers horen we, zien we en lezen we onheilspellende berichten bij de vleet. Als boer krijgen we de nei ging om op den duur het hoofd te laten hangen, maar'we moeten het juist koel houden. De produktie is de laatste jaren verdrievoudigd en zelfs vernegenvoudigd en het aan tal akkerbouwers is van 96.000 te ruggelopen naar 67.000. In de laatste 15 jaren is de akkerbouw bepaald geen blok aan het been van Brussel geweest, want we heb ben mede gezorgd voor een goed overschot op de betalingsbalans. In de vijftiger en zestiger jaren was ons land nog importerend en thans zijn we exporterend voor wat de landbouwprodukten betreft. Het toen in het leven geroepen "VER DRAG van ROME" was een ga rantie voor: een beter inkomen voor de producent; een goede voedselvoorziening voor de konsument; en betaalbaar voedsel voor de konsument. Om dat doel te bereiken werden diverse soorten prijzen de instru menten voor de landbouwpolitiek. Men ging er van uit, dat een pro dukt geteeld moest worden daar waar het het beste en het goed koopste geproduceerd kon wor den. Zo hebben we al gauw gezien en ervaren hoe het verliep met het graan, het vlees, de suiker, de wijn en de olijfolie. Een produktie ex plosie heeft er nadien plaatsgevon den en nu weet men het produkt niet meer te slijten. De agrarische overschotten doen een aanval op het huishoudboek je van de gewone burger. Met z'n allen moeten we belastingcenten opbrengen om de agrarische over schotten te financieren. De ver houding van vraag en aanbod moeten we weer in balans zien te krijgen. Bij het aanbod gaat het om: 1een marktgericht prijsbeleid en wat, hoeveel en waar produceren. 2) en van boven af die produktie gaan reguleren. De Brusselse politiek heeft al ge kozen met de superheffing voor de melk, en in de graan- en suikersek- tor is het ons al bekend. De mest wet moest er wel komen en er moet in deze wel regelend worden opgetreden. In sneltreinvaart ko men op ons af de komputer, de automatisering, de biotechnolo gie, en de resistentie waarbij de ge wasbescherming in de planten wordt ingebracht. Biotechnologie is het produceren met behulp van levende orga nismen zoals schimmels, bakte- riën, cellen, celdelen en gisten. Bij de plantenveredeling gaat het om nieuwe rassen welke resistent zijn en om gewasbescherming welke daarbij wordt ingebouwd. De boerderij wordt in deze op den duur verplaatst naar het laborato rium. De biotechnologische moge lijkheden zijn eindeloos en de boer zal daar attent op moeten zijn, want anders staat hij straks aan de zijlijn. We dienen ons te koeste ren aan onderwijs, voorlichting en onderzoek en te waken, dat de in dustrie onze taak wegneemt. Nog iedere dag worden er boerenzoon- tjes geboren en ook daarom mogen we niet redeneren van het zal on ze tijd we,l duren. Belangrijk is en blijft voor onze bedrijven, dat we blijven streven naar een goede kwaliteit van onze produkten. Verder gaat het om het sociaal- en het struktuurbeleid en om de keu ze aanpassing op de vrije markt. "De bedrijfsstruktuur krijgt nieu we mogelijkheden door de vrije prijs". Reguleren is nodig. Een ondernemer die geen overlevings kansen meer heeft is gebaat bij een advies van de S.E.V. van "stop liever vandaag dan morgen". Pan klare recepten zijn er niet. Eender de van de boeren heeft niets te vrezen, want zij zijn de beste boe ren in de gemeenschap. Op een vrije markt leggen zij nooit het loodje, maar de andere 30% mis schien wel sneller dan we denken. Kennis is macht en die kunnen we in ons lieve landje nog genoeg op doen. Er blijven minder boeren over en daarom rijst de vraag hoe kunnen we boer blijven? Kiezen voor het systeem van een vrije markt binnen EUROPA met een vrije konkurrentie voor de beste boer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6