nieuws uit brussel Mr. F. Andriessen: "Marktsanering zal nadrukkelijk begeleid worden door inkomenskompensatie' Prof. Bert van Arkel bepleit lage tolmuren voor alternatieve gewassen VS en EG dicht bij landbouwakkoord Geforceerde afzet EG-boter na zuivelakkoord Andriessen: prijsbevriezing De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten waren woensdag zeer dicht bij een akkoord over Amerikaanse graanleverenties aan de EG. Zowel aan Europese als aan Amerikaanse zijde werd aangeno men dat de gevreesde handelsoorlog tussen de twee economische groot machten van de baan is. Nederland se boeren zouden in die oorlog van twee kanten worden belaagd. Direct door een verhoging van de Ameri kaanse invoerrechten op ham in blik en kaas, en indirect door een beper king van de invoer van maïsgluten uit Amerika. Volgens diplomaten in Brussel is de EG bereid rond de twee miljoen ton maïs en gierst uit Amerika op te ne men. De Gemeenschap wilde eerst niet verder gaan dan 1,2 miljoen ton, terwijl de Amerikanen 2,8 mil joen ton verlangden. Die hoeveel heid zal hen moeten conpenseren voor het verlies van de Spaanse markt voor voedergranen na de toe treding van dit land tot de EG. De Amerikanen begroten deze schade op 400 miljoen dollar. De basis voor het akkoord, dat woensdag of donderdag werd ver wacht, werd het afgelopen weekein de gelegd in Washington. EG- onderhandelaar Willy De Clercq en Frans Andriessen kwamen terug uit Amerika met een voorlopig resultaat dat volgens de ministers van Buiten landse Zaken van de twaalf voldoen de ruimte bood om door te onder handelen. Officieel gingen de mi nisters maandag niet in op de inhoud van een mogelijk akkoord. Wel ga ven ze blijk van "gematigd opti misme". Eerdere plannen om begin deze week al te preciese maatregelen vast te stellen die de EG tegen de Amerikanen zou nemen, werden op geschort. Formeel wordt dit voorlo pig overgelaten aan de permanente vertegenwoordigers van de twaalf in Brussel. Zij worden geacht het resul taat van de finale onderhandelingen, die telefonisch zouden worden ge voerd, donderdag te beoordelen. Mochten er toch nog problemen ont staan, dan kunnen de ministers al tijd nog op vrijdag bijeen worden geroepen. Als er vóór zaterdagmor- genvroeg geen akkoord is, dan ne men de Amerikanen maatregelen, zo heeft president Reagan afgelopen week nog eens laten weten. De Europese Commissie is van plan nog dit jaar 400.000 ton boter met speciale subsidies te verkopen aan derde landen. De kosten van deze operatie bedragen bijna drie miljard gulden. Dat blijkt uit gedetailleerde plannen, die landbouwcommissaris Frans Andriessen heeft opgesteld na het bereiken van een akkoord over de vermindering van de zuivelpro- duktie in december. Volgens An driessen heeft dit akkoord het licht eindelijk op groen gezet voor een ge forceerde afzet van de overtollige voorraden. Hij hoeft nu namelijk niet meer bang te zijn dat de boter berg onmiddellijk weer aangroeit. Andriessen "is van plan zich het ko mende anderhalf jaar te ontdoen van de anderhalf miljoen ton boter die op het ogenblik in de Gemeen schap ligt opgeslagen. De kosten van deze operatie zijn enorm. Men heeft in Brussel uitgerekend dat er in het totaal bijna 7,5 miljard gulden nodig is om de boter te exporteren of in de Gemeenschap zelf te laten verwer ken. Bij dat laatste gaan de gedach ten uit naar de verwerking tot vee voer (400.000 ton in twee jaar, kosten 2,9 miljard), industriële ver werking, bijvoorbeeld in de verf industrie (100.000 ton in één jaar, kosten ruim 750 miljoen) en afzet in de vorm van braadboter (130.000 ton in twee jaar, kosten 872 mil joen). De Europese Commissie wil graag dat de ministers van Financiën van de twaalf landen dit geld een aantal jaren voorschieten. Eigenlijk wil de Commissie net doen alsof er niets verandert. De lidstaten schieten de kosten van interventie voor en de Commissie betaalt hierover rente. Voor Nederland en West-Duitsland geldt een percentage van 6 procent en voor de rest van 7 procent. Met (R. Winkel, Brussel) die rentevergoedingen is tot 1992 nog eens anderhalf miljard gulden gemoeid. De Commissie wil het geld gaan terugbetalen in vier jaar, te be ginnen in 1989. Andriessen hoopt dat de ministers akkoord zullen gaan met deze beta lingsregeling, omdat zij er ook voor deel van hebben als de EG minder geld hoeft te besteden aan de opslag van boter. Dat zou dit jaar al 200 miljoen gulden kunnen schelen. Door de vermindering van de melk- produktie treden vanaf 1989 vol doende besparingen op om de lidsta ten het geleende geld terug te beta len, aldus Andriessen. Hij wil het zelfde mechanisme toepassen voor de afzet van andere overtollige voor raden van dierlijke produkten. Daarvoor zou nogeens 4,5 miljard gulden nodig zijn. (R. Winkel, Straatsburg) Een prijsbevriezing voor de meeste produkten en een lichte verlaging van de prijzen voor voedergranen, maïs en de meeste groente- en fruit- soorten. Met die voorstellen is land bouwcommissaris Frans Andriessen woensdag de eerste ronde ingegaan van de besprekingen over het prij zenpakket 1987/1988. De verwach ting luidt dat Andriessen zijn voor stellen na twee discussierondes in de Europese Commissie op woensdag 4 februari in Brussel zal presenteren. Daarna volgt de onvermijdelijke marathonzitting van de ministers van Landbouw in het voorjaar. Uit de eerste voorstellen van An driessen blijkt dat hij na het ak koord over zuivel en rundvlees in de cember nu vooral de produktie van granen, oliën en vetten wil afrem men. Wat de granen betreft zou dit onder meer moeten gebeuren door een verlaging van de interventieprijs van maïs, rogge, gerst en gierst met enkele procenten. Net als vorig jaar is er sprake van "begeleidende" maatregelen. De medeverantwoordelijkheidsheffing, die vorig jaar op 3 procent werd vastgesteld, blijft op dat niveau. An driessen stelt dit keer bovendien een forse beperking voor van de periode waarin graan in de interventie kan worden gegeven. Hij wil die beper ken van februari tot en met mei. "Als we het beleid niet veranderen, blijft de Europese produktie circa 15 procent hoger liggen dan de markt binnen en buiten de EG kan opne men. In 1993 zitten we dan met een voorraad van 100 miljoen ton", al dus Andriessen, dinsdag nog voor een gehoor van Belgische boeren. De EG-voorraad bedraagt nu zo'n 13 miljoen ton. Andriessen zal zijn collega's in de commissie ook plannen voorleggen om op den duur (er wordt gezegd 1992) verandering te brengen in het systeem van de monetaire compense rende bedragen. Mcb's worden nu telkens toegepast om de gevolgen van onderlinge koersaanpassingen voor de uniforme Europese land bouwprijzen te neutraliseren. De lasten voor de EG-begroting worden echter steeds zwaarder. De jongste en zeer beperkte herschikking kost Andriessen ruim een miljard gulden. Dat is de helft van het bedrag dat in december werd bespaard op melk en rundvlees. Een ander nadeel van het systeem is dat de afbouw van de negatieve mcb's voor enorme spanningen zorgt in de Landbouwraad. Hoewel de huidige marktomstandigheden bij granen relatief gunstig zijn is het bepaald niet zo dat de problemen de wereld uit zijn. Bij onveranderd beleid zullen we tegen 1993 met een voorraad zitten van ongeveer 100 miljoen ton granen. Willen we tot beheersing van de uitgaven op dit terrein komen dan betekent dit de noodzaak van een meerjarig terughoudend prijsbeleid, een verdere versoepeling van het interventiesysteem, aanpassing van garanties en van het medever- antwoordelijkheidsintrumentarium". Dit zei de Europese land bouwcommissaris mr. Frans Andriessen dinsdag op een ontmoe tingsdag van de Belgische Boerenbond in het gebouw van de BRT in Antwerpen. De overschotten in de landbouw worden zwaar onderschat. Maar an derzijds zijn er in de EG ook gigantische tekorten aan bepaalde pro dukten. Er dienen omstandigheden te worden gecreëerd waardoor gewassen zoals vlas, oliehoudende gewassen, hennep en aardappelen tot ontwikkeling zouden kunnen komen. Met beperkte tolmuren voor deze produkten zou het EG-landbouwbeleid evenwichtiger wor den. De georganiseerde landbouw moet dit eensgezind uitdragen en onderzoek bepleiten. Dit hield prof. dr.ir. H. van Arkel zijn gehoor op de akkerbouwconferentie van de CBTB voor. De heer Andriessen maakte duide lijk dat het hier geen pleidooi betrof voor een koude sanering. In de voor ons liggende marktsaneringsperiode zal de nadruk van het beleid even zeer komen te liggen op de begelei ding van de producenten dit aanpas singsproces en op het verzekeren van inkomenscompensaties aan hen die als gevolg van minder gunstige pro- duktieomstandigheden door hèt marktbeleid te zeer zouden worden bendeeld. Een en ander zal middels het sociaal struktureel beleid verder worden ingevuld. Hij kondigde in dit verband aan dat er binnenkort o.m. een bosbouwprogramma zal worden gepresenteerd waarin veel aandacht zal worden geschonken aan de bebossing van landbouw gronden. In zijn betoog maakte de EG- commissaris de ca. 800 aanwezige Belgische boeren duidelijk dat de overschottenvorming een buitenge wone sterke stijging van de uitgaven tot gevolg heeft gehad zonder dat de producenten daar beter van zijn ge worden. Hij zei het merkwaardig te vinden dat in sektoren waar het in terventiemechanisme niet of nauwe lijks werkt de inkomens vrijwel even hoog zijn als in de zwaar bescherm de sektoren. Andriessen stelt zich voor dat de voorraden boter en ma gere melkpoeder de komende ander half jaar tot normale proporties te rug gebracht zullen zijn. Hij noemde de uitverkoop van de voorraden geen normale zaak" maar ze is on vermijdelijk". Om nieuwe vorming van voorraden te voorkomen zullen de interventiemechanisme worden aangepast". De interventie als alter natief afzetkanaal is verleden tijd. Schokken De Belgische staatssekretaris voor landbouw de heer P. de Keersmae- ker zei in zijn toespraak dat de Belgi sche overheid zich in het algemeen wel kan vinden in de voorstellen van de commissie van december 1986. Wel benadrukte hij dat de aanpas singen zoveel mogelijk zonder schokken moeten kunnen worden verwerkt. Hij noemde de Europese commissie moedig en de maatrege len in de -zuivel en vleessektor vol waardig. Kritiek had de staatssekre taris op de sociaal-strukturele maat regelen. Zo zei hij grote moeitte heb ben met het verplicht uit de produk tie nemen van grond bij vervroegde pensionering. Voorts zijn de grenzen bij het omschakelen naar alternatie ve teelten in veel gevallen reeds be reikt. Vraagtekend plaatste hij bij het alternatief van de bosbouw. "Wij kunnen in ieder geval geen bosjespolitiek voeren". De voorzit ter van de Belgische Boerenbond de heer J. Hinnekens konkludeerde in een afsluitende toespraak dat de Bel gische boeren in de toekomst zeker bestaansmogelijkheden zullen hou den. "Er zijn kansen maar u moet ze wel grijpen". De Boerenbond streeft in haar be leid, zo zette hij verder uiteen, naar een loskoppeling van de Duitse mark bij het vaststellen van de prijzen op EG-nivo. "Europees landbouwbe leid is geen Duitse aangelegenheid. Terugkeer naar de ECU is absoluut noodzakelijk". Voorts zei hij dat de produktiestructuur in de veehouderij niet bevroren kan blijven. "Er moet meer mobiliteit komen in de quota regeling". Ford koopt New Holland De Ford Motor Company heeft met de verwerving van New Holland besloten per 1 januari 1987 de krach ten van Ford Tractor Operations en New Holland te bundelen in een we reldwijde onderneming "Ford New Holland Incorporated". De koppeling van de namen Ford en New Holland betekent, dat Ford New Holland beter zal kunnen kon- kurreren in de landbouwmechanisa tie, de industrie- en dieselmotoren- markt. De integratie van beide on dernemingen in Ford New Holland zal geleidelijk aan gerealiseerd wor den, zowel op het gebied van fabri- kage als op het gebied van verkoop en marketing. Ze zal plaatsvinden op internationaal niveau; nationale integratie zal eveneens doorgevoerd worden daar waar het, zakelijk ge zien, verstandig en raadzaam is. De omvang van de overschotten en de last die daarmee op de landbouw drukt wordt zwaar onderschat. De overschotten zijn gigantisch, aldus van Arkel, maar is niet van alles te veel. Van sommige produkten bestaan zelfs gigantische tekorten, zoals plantaardige olieën, bak waar dige tarwe en brouwgerst. Het brood dat weadagelijks eten bevat slechts 15% eigen tarwe. Een traditioneel produkt zoals vlas houdt mogelijk heden voor verwerking tot cellulose en papier. Het is mogelijk ook van hennep papier te maken en het is dan ook de moeite waard hier meer on derzoek naar te doen. Daar is meer geld voor nodig. De teunisbloem is niet meer dan een alternatief in de marge. Dat geldt ook voor de krui denteelt. Het feit dat de hoge tolmu ren om de EG staan voor graan, zui ver en suiker en dat er voor andere produkten geen belemmeringen bestaan, maakt dat goedkope Tsje- choslowaakse kruiden op de markt komen en de kruidenteelt belemme ren. Voor dergelijke alternatieven zijn eveneens beschermende maatre gelen nodig. De produktie van eiwit- houdende gewassen is enkel moge lijk met veel EG-steun en daarmee een aflopende zaak. Het is technisch mogelijk uit tarwe groene benzine te maken. Om dit eruit te halen heb je echter meer energie nodig dan dat er uitkomt. Uit aardappelen kan moge lijk wel rendabeler energie worden gewonnen. H.v. Arkel Voorwaarde scheppen Van Arkel: "Als we er in slagen be scheiden tolmuren voor meer pro dukten te laten gelden, waardoor er sprake is van een -evenwichtiger landbouwbeleid, dan zijn er moge lijkheden. Daardoor zouden om standigheden worden gecreëerd om andere gewassen te ontwikkelen zo als vlas, hennep en plantaardige olieën. Het is de taak van de georga niseerde landbouw dit standpunt aan de politiek te verkopen. We kunnen in de EG niet produceren te gen de wereldmarktprijs. Tolmuren zijn daarom onoverkomelijk. In principe is dat een slechte oplossing, maar er is geen betere". Vrijdag 30 januari 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5