Varekamp: "Boer baas in eigen bedrijf Hoop op behoud noodslachtplaats Zierikzee gerechtvaardigd J.D. de Voogd: Rijk moet geraamde meerbedrag aanleg zoetwaterpijp bijpassen VERVOLG PAG. 2 Eerste fase voedselhulp nog deze week van start GS en Landbouwschap praten over waterhuishouding Schuldenlast AVEBE nu officieel kwijtgescholden CZAV voorlichtingsavond fruitteelt Voorlichtingsavond fruitteelt op maandag 9 februari a.s. 's avonds om 19.30 uur in 'de Vroone' te Kapelle. Inleiders: de heer J.M. Lenssens, technisch adviseur Luxan B.V. te Eist en de heer L. Zwemer, technisch kommercieel adviseur Cebeco- Handelsraad te Rotterdam. Onderwerp: Aktualiteiten spuitsche- ma in 1987. Voorlichtingsmiddag Gewasbescherming Akkerbouw Deze voorlichtingsmiddag van de CZAV zal plaatsvinden op maandag 2 februari a.s. 's middags om 13.30 uur in 'de Vroone' te Kapelle. Inleider: de heer L. Zweemer. Onderwerp: Aktualiteiten 1987. Telersvergaderingen keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland van de NAK Op de navolgende plaatsen en tijdstippen zullen bijeenkomsten worden gehouden met de aangeslo tenen bij de keuringsdienst. Op dinsdag 3 februari te Kruisland, aanvang 14.00 uur, in café Koch en dinsdag 10 februari te Goes, aan vang 14.00 uur, in Motel Goes. CHV-studiedagen varkensmesterij Ook dit jaar weer organiseert de Ce- have nv te Veghel haar Studiedagen Varkensmesterij. Op het programma staan o.m. een inleiding: "Kwaliteits voeding tegen de laagste voerkosten op het varkensbedrijf", door Dr. Ir. P. van de Aar van het C.L.O.- instituut "De Schothorst" en een in leiding over: "Ventilatie en klimaat beheersing in de varkensstallen", door het CVP te Tilburg. Na de lunch spreekt ir. A. Merks over: "Aktuali teiten vanuit de Cehave nv". De stu diedagen worden gehouden op: dinsdag 3 februari; donderdag 5 fe bruari; dinsdag 17 februari op het hoofdkantoor Cehave nv en donder dag 19 februari in Zaal "De Distel", Kade 46a te Roosendaal. Distriktskommissievergaderin- gen Waterschap Noord- en Zuid Beveland Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland houdt weer de openbare dis- triktskommissievergaderingen. Deze bijeenkomsten worden gehouden om een ieder te informeren over van be lang zijnde waterschapszaken. Tevens wordt de mogelijkheid geboden tot het stellen van vragen. Het vergaderschema is als volgt: woensdag 11 februari om 14.00 uur in café-restaurant "de Kroon", J. Frisostraat 2 te Kwadendamme (wa- terschapsdistrikten 13 en 4); dinsdag 10 februari 1987 om 14.00 uur in het waterschapshuis, Nassaulaan 8 te Goes (waterschapsdistrikten 2, 5 en 6); dinsdag 17 februari 1987 om 14.00 uur in het Cultureel Centrum Noord- weg 13 te Krabbendijke (waterschaps distrikten 7 en 8); donderdag 19 februari 1987 om 14.00 uur in het dorpshuis "de Pompweie" Wilhelmi- nastraat 2a te Kortgene (waterschaps distrikten 9 en 10). Belangstellenden kunnen de in of nabij zijn/haar woonplaats te houden vergadering bijwonen. Werktuigdagen Liempde Op 11, 12 en 13 mei 1987 worden voor de 32e keer de Werktuigendagen Liempde georganiseerd. De tweejaar lijkse beurs die op het landgoed Vel- der in Liempde wordt gehouden, onderscheidt zich van andere beurzen, ondermeer door de vele demonstra ties die in de open lucht worden ge houden. Aan "Liempde" '87 wordt het thema meegegeven "kontinuïteit en vernieuwing". De belangstelling voor de beurs is bij de standhouders bijzonder groot. Naar verwachting zal het aantal deelnemers ruim boven de 600 uitkomen. Hare Majesteit Koningin Beatrix wordt morgen31 januari, 49 jaar. Wij wensen haar veel geluk met haar verjaardag. Bouw proeffabriek mestverwerking officieel van start Op donderdag 5 februari 1987 om 15.00 uur zal gedeputeerde drs. J. de Geus het officiële startsein geven voor de bouw van de proeffabriek van Promest B.V. in Helmond op het bouwterrein, gelegen op het be drijfsterrein Z.O. Brabant in Helmond. In oktober 1986 werd aan de Mi nisters Nijpels en Braks een rapport aangeboden, waarin de bouw van de proeffabriek werd aangekondigd. Sedertdien is gewerkt aan het finan cieringsplan en zijn de benodigde vergunningen aangevraagd. Deze kwesties zijn inmiddels rond zodat met de bouw gestart kan worden. CHV-STUDIEDAG PAARDENHOUDERIJ Zoals ieder jaar organiseert de Ceha ve nv haar studiedag voor Paarden- houders. Ze vindt plaats op maan dag 9 februari in het hoofdkantoor van de Cehave te Veghel. Er wordt een inleiding gehouden door mevr. Ir. G. van Eek, Hoofd afdeling Voorlichting Paardenhouderij bij het P.R. te Lelystad, onder de titel: "Opfok van paarden" en Prof.Dr.J. Kroneman van de vak groep Inwendige Ziekten van de fa culteit voor Diergeneeskunde te Utrecht zal een inleiding verzorgen over: "Problemen bij veulens vanaf de geboorte". Zeeuwse groentetelers op ekskursie naar Case trekkerfabriek Het Bestuur van de Zeeuwse Groen tetelers Organisatie organiseert een ekskursie naar de trekkerfabriek van Case-International-Harvester te Neus- san Rhein (Duitsland). De ekskursie staat open voor leden, gezinsleden en medewerkers en ze wordt gehouden op 9 februari a.s. Voor inlichtingen en opgave voor deelneming kunt u bellen naar 01110 - 2791. Opgaven voor deelneming dienen uiterlijk 4 februari binnen te zijn. Deelnemers ontvangen na opgave het programma. Ledenvergadering Vekabo Algemene ledenvergadering van de Vereniging Kamperen bij de Boer afd. Zeeuws-Vlaanderen op woensdag 4 februari a.s. in "Du Commerce" te Cadzand. Aanvang 19.30 uur. Nieuwe directeur plantenziektekundige dienst Dr.ir. E.A. Goewie zal met ingang van 1 mei 1987 worden benoemd tot directeur van de Plantenziektenkun- dige Dienst van het ministerie van landbouw en visserij. Hij volgt ir. H.J. de Bruin op, die deze functie sinds 1981 heeft uitge oefend. De heer De Bruin maakt per 1 mei 1987 gebruik van de regeling Vervroegde Uittreding. De heer Goewie (42 jaar) is sinds 1 augustus 1983 hoofd van de afdeling onderzoekscoördinatie van de direc tie Akker- en Tuinbouw. Vertegenwoordigers van de Kolleges van burgemeesters en wethouders van de gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben toegezegd, onder voorbehoud van goedkeuring door de raden, dat zij hun bijdragen aan de eksploitatietekorten van de noodslachtplaats Zierikzee zullen handhaven. Ook de noodslachter heeft reeds zijn bijdrage in de eksploitatie toegezegd. Dit maakte de voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM, de heer L.J. van Gastel, bekend tij dens de kringvergadering op 22 ja nuari jl. in de Graanbeurs te Zie rikzee. Vanwege de door de EG opgestelde eisen betreffende noodslachtplaat- sen zal in Zierikzee voor ca. ƒ80.000,verbouwd moeten wor den. Bovendien zal een verhoogde eksploitatie-last op moeten worden gebracht, aldus Van Gastel. Hij noemde het verheugend dat het door een goede samenwerking mogelijk lijkt de noodslachtplaats te handha ven. 'Het behoud daarvan is een De heer Varekamp beklemtoonde dat de georganiseerde landbouw wetten en regelingen die de afhanke lijkheid kunnen vergroten scherp in de gaten moeten houden. Zo mag het aloude kwekersrecht niet plaats maken voor het octrooirecht. De voorzitter van het Landbouwschap ziet twee wapens om geen speelbal te worden van derden, nl. een intensief kontakt met leveranciers en afne- Wanneer er door het Rijk onvol doende middelen op tafel worden ge legd om de aanleg van de zoetwaterpijp naar Schouwen- Duiveland te bekostigen dan zullen de Staten van Zeeland via het parle- Naar aanleiding van het besluit van de E.G. om in verband met de koude een aantal producten via charitatieve instellingen ter be schikking te stellen aan diegenen, die daarvoor in aanmerking ko men, heeft het ministerie van landbouw besloten tot een gefa seerde aanpak van de voedsel hulp. Tijdens de eerste fase zal de actie zich beperken tot voedsel- verstrekking aan dak- en thuislo zen via de bestaande opvangcen tra in de vier grote steden. Het Leger des Heils heeft zich bereid verklaard om een coördinerende rol te vervullen wat betreft bestel ling, opslag en distributie. Er wordt naar gestreefd nog deze week de eerste hoeveelheden in Nederland opgeslagen produkten beschikbaar te stellen. Deze pro dukten zijn rundvlees en boter die, bij het voedselvoorzienings inkoop- en verkoopbureau in voorraad liggen. Begin volgende week zullen ook verse zuivelpro- dukten als kaas en melk ter be schikking kunnen worden ge steld. goede zaak, zowel uit het oogpunt van de volksgezondheid als voor de veehouder, bedrijfsmatig of parti- kulier'. Als een belangrijk punt dat in 1986 aan de orde is geweest noemde Van Gastel het besluit van het Water schap om medewerking te verlenen aan de zoetwatervoorziening voor de landbouw op Schouwen-Duiveland. 'Het zal de landbouw de mogelijk heid geven te produceren in omstan digheden die te vergelijken zijn met die van kollega's in de rest van Ne derland. Voor velen zal dit beteke nen, dat zij hun bedrijf in stand kun nen houden, ook op langere ter mijn'. De verlaging van het suiker- kwotum per bedrijf met 23% noem de de kringvoorzitter van Schouwen- Duiveland, een slechte zaak, temeer daar de produktieverhoging zeker niet door Schouwen-Duiveland is veroorzaakt. 'Door de inlevering van 23% zal er nog 2100 ha suikerbieten op Schouwen-Duiveland geteeld kun nen worden, wat minder is dan er ge- mers om tijdig in te kunnen spelen op de nieuwste ontwikkelingen en voorts zouden de landbouwers zelf een schakel in de produktieketen in handen kunnen nemen. Zo zouden eigen verwerkende industrieën opge zet kunnen worden al dan niet in coöperatief verband. De heer Vare kamp stelde nadrukkelijk dat boeren en tuinders zelf initiatieven moeten nemen om de komende ontwikkelin- ment bij de regering druk uitoefenen om het besluit de Grevelingen zout te maken alsnog heroverwegen. Bij de landbouw op Schouwen-Duiveland zijn in het verleden verwachtingen gewekt en die dienen te worden geho- nereerd". Dat verklaarde de Zeeuwse Gedeputeerde van Verkeer en Wa terstaat en de heer J.D. de Voogd te genover ons. De regering heeft voor de zoetwater- pijp zoals bekend een bedrag van f 15 miljoen toegezegd maar onlangs is uit rapporten van een drietal inge nieursbureaus gebleken dat de aanleg van de pijp aanzienlijk meer gaat kosten. Afhankelijk van de tracé en de wijze van uitvoering ca. 10 mil joen meer. Dit meerbedrag kan in al le redelijkheid noch door de provin cie, noch door de boeren worden op gebracht en moet dus van de Rijkso verheid komen. De heer de Voogd greep onlangs het bezoek van enige Europarlementariërs aan Zeeland aan om hun aandacht op dit pro bleem te vestigen en hen te vragen of er mogelijk in Brussel een fonds is waaruit het tekort zou kunnen wor den aangevuld. "We leven tenslotte in de EG en wanneer de Schouwen- Duivelandse boeren met zoet water een bouwplan kunnen maken met gewassen waarvan er geen overpro duce is dan zou dat markttechnisch een goede zaak zijn", zo beargumen teert de heer de Voogd zijn verzoek. Overigens vindt er in april nader overleg plaats met de minister van Verkeer en Waterstaat. GS zullen de Op 4 februari praten gedeputeerde staten van Noord-Brabant voor de tweede maal met een delegatie van de gewestraad van het Landbouwschap in deze provincie. Ook de direkteuren van landbouw en voedselvoorziening en de inspekteur landinrichting nemen aan het gesprek deel. Thema van de bijeenkomst is de betrokkenheid van de land- en tuinbouw bij het provin ciaal waterhuishoudkundig beleid. Over dit onderwerp is een ambtelijke notitie opgesteld. Van de zijde van GS nemen de gedeputeerden J. de Geus en A. Brugman aan het gesprek deel. durende de laatste 25 jaar in enig jaar is geteeld'. Ten aanzien van de voor de land bouw van belang zijnde besluiten die nog genomen moeten worden, riep de heer Van Gastel de talrijke aan wezigen op zich tijdens de demokra- tische besluitvorming te laten horen, daar waar het nodig is en op het juiste tijdstip: 'Niet nadat de pap gestort is'. De heer Van Gastel werd voor een volgende periode van 5 jaar tot kringvoorzitter benoemd. gen in een gewenst tempo te laten verlopen. Dat zal o.m. kunnen door markt- en afzetgericht produceren, door produktverbetering en vernieuwing door marketing en door het zoeken naar nieuwe afzetkana len. Daarbij dient hoge prioriteit te worden gegeven aan de verbetering van de infrastruktuur op het platte land. Met de recente bezuinigingen is de grens bij de landinrichting be reikt. Nieuwe bezuinigingen op dit terrein zullen door het Landbouw schap niet worden geaccepteerd. Over de biotechnologie zei hij dat deze de boeren niet alleen nieuwe mogelijkheden biedt maar dat ze de sektor ook voor de voeten kan lo pen. Bedreigend is dat in de toe komst agrarische produkten in de fabriek kunnen worden gefabri ceerd. Deze ontwikkelingen dienen nauwlettend te worden gevolgd. minister dan vragen het reeds toege zegde bedrag te verhogen met het ge raamde tekort. De Voogd: "Slagen wij er niet in de regering van de noodzaak daarvan te overtuigen dan zullen we via het parlement proberen haar alsnog van gedachten te laten veranderen. Baat ook dat niet dan zullen we bij de Tweede Kamer be pleitten om de Grevelingen zoet te maken. De regering heeft besloten om de schuldenlast van 183 miljoen gulden van het aardappelzetmeelconcern avebe kwijt te schelden. Het gaat om een achtergestelde lening van 165 miljoen gulden en achttien miljoen gulden rente. De regering heeft daartoe besloten omdat alle belanghebbenden bij ave be - de boeren-leden, banken, werk nemers en regionale overheden - hebben voldaan aan door de regering gestelde voorwaarden voor het kwijt schelden van die schuld. Dit is woensdagmorgen in Veendam be kend gemaakt door minister ir. G. Braks van Landbouw en Visserij. volgens hem betekent het kwijtschel den van de schuld dat de financiële banden tussen het concern en het rijk nu worden doorgesneden. De minister zei er van overtuigd te zijn dat het bedrijf op eigen benen zal kunnen staan nu alle betrokkenen hebben bijgedragen aan een gezon dere financiële basis voor het zet- meelconcern. "De boer moet baas in eigen bedrijf blijven en een dreigende afhan kelijkheid van leverancier en of afnemers moet worden afgewend door een snelle en soepele aanpassing aan nieuwe situaties. Gebeurt dit niet en slaan leverancier en afnemer de handen ineen dan kan de agrariër alles worden gedikteerd. Wij moeten oppassen dat we ons de wet niet voor laten schrijven". Deze waarschuwing liet de voorzitter van het Landbouwschap de heer M. Varekamp dinsdag 27 januari jl. horen op de druk bezochte agrarische ontmoetingsdag van de Rabo- banken op Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee, Tholen en St. Philipsland in "deMeulvIiet" te Tholen. 4 Vrijdag 30 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4