ZLM-studiedag voor jonge boeren en jonge boerinnen over geld en goed Wettig betaalmiddel Het Bijstandsbesluit Zelfstandigen kan belangrijk voor u zijn maar ook worden M.W. van Arenthals overleden Mei ingang van 1 januari 1987 is er een nieuwe bijstandsregeling in werking getreden. Het zg. Bijstandsbesluit Zelfstandigen (BZ). Men kan alleen een beroep doen op de BZ wanneer is gebleken dat men met behulp van eigen middelen of via andere kanalen (bank, borgste- lingsfonds voor de Landbouw) geen oplossing kan vinden voor de fi- naneiële moeilijkheden die er zijn in bedrijf en gezin. De arbeid moet in het eigen bedrijf worden verricht en het bedrijfsinkomen een nood zakelijk deel uitmaken van het totale inkomen. Het bedrijf moet le vensvatbaar zijn of dit door de hulp worden. Welke hulp is mogelijk? Bedrijfskapitaal Door middel van bedrijfskapitaal, als dat noodzakelijk is om het bedrijf in stand te houden. U betaalt de norma le bankrente en de duur van de lening is 10 jaar of korter. Het bedrijfska pitaal dat kan worden verstrekt is maximaal ƒ200.000, Periodieke uitkering Dit is een uitkering die een aanvulling geeft op het inkomen tot de jaarnorm en dient om te voorzien in de nood zakelijke behoeften van het bestaan. Deze uitkering is meestal in de vorm van een renteloze lening. Men bekijkt achteraf nadat het boekhoudrapport gereed is of de renteloze lening terecht was aan de hand van het behaalde in komen. Als men onder de jaarnorm blijft wordt het kwijtgescholden. Komt men er boven dan wordt het ge heel of het meerdere een lening met rente en aflossingsverplichting. Men kan hierbij kiezen tussen het jaar van aanvraag om de periodieke uitkering of het voorgaande jaar. De duur van deze uitkering is 12 maanden. In uit zonderlijke gevallen 24 maanden. Ken kombinatie van bedrijfskapitaal en periodieke uitkering is mogelijk Zijn er vermogenskriteria a. als het eigen vermogen lager is dan ƒ75.700 is hulp om niet wel mogelijk. b. als het eigen vermogen hoger is dan ƒ250.000 is hulp om niet niet mo gelijk. e. als het eigen vermogen ligt tussen ƒ75.700 en ƒ250.000 wordt terugbe taling alleen kwijtgescholden als het eigen vermogen meer bedraagt dan In verband met een kursus zijn Gerrit Stap, Dries van Rozen en Jan Kikkert dinsdag 3 t/m vrijdag 6 februari afwezig. IJ kunt gedu rende die tijd via tel. 01100-21010 bij de SKV terecht. 30% van het totaal geïnvesteerde vermogen. Let wel, het gaat hier om het bedrijfs vermogen het privévermogen. Ook het vermogen van echtgenote of part ner wordt meegeteld. Welke normen gelden voor de bepaling van het eigen vermogen Vele, maar de grond wordt gewaar deerd in verpachte staat. Alle andere onroerende goederen op basis van vrije staat. Machines en werktuigen e.d. op basis vrije verkoop. Vee op basis marktwaarde. Aandelen en koö- peraties op basis fiskale boekwaarde. Aanspraken op WIR op de nominale waarde. Voor de waardebepaling van het onroerend goed kan de gemeente op kosten van de aanvrager een ma kelaar inschakeleji, uiteraard in overleg. Afwijkende bepalingen - Zelfstandigen met tijdelijk financië le problemen Indien men een inkomen heeft dat vrijwel permanent onder de bijstands norm ligt maar het bedrijf toch le vensvatbaar is voor dat gezin kan een bedrag om niet van ƒ15.000 ter voor ziening van bedrijfskapitaal worden verstrekt. Het gaat hier dus om finan cieringsproblemen van beperkte om vang. Ook is een uitkering gedurende 6 maanden in de vorm van een bedrag om niet mogelijk. Het gaat hier om mensen die dankzij een sobere levens wijze hun bedrijf in stand kunnen houden. - Zelfstandigen ouder dan 55 jaar met een ontoereikend inkomen Het bedrijf moet minimaal naar ver wachting in de komende jaren ƒ10.000 bruto opbrengen. Tot het be reiken van de 65-jarige leeftijd'kan het inkomen worden aangevuld tot de jaarnorm. Er kan een bedrijfskapitaal worden verstrekt tot ƒ15.000 indien nodig. Afhankelijk van het eigen ver mogen wordt de periodieke uitkering en/of het bedrijfskapitaal om niet verstrekt. Indien het eigen vermogen meer is dan ƒ175.000 is er geen bedrag om niet mogelijk. Men kan dan bijstand krijgen in de vorm van een renteloze lening die na afloop van de bijstandsperiode rentedragend wordt met aflossingsverplichting. Indien men het bedrijf beëindigd voor men 65 jaar wordt dan moet de lening di- rekt in zijn geheel worden afgelost. Indien het eigen vermogen minder is dan ƒ175.000 is een bedrag om niet mogelijk. - Zij die een uitkering hebben en zich als zelfstandigen willen vestigen Een rentedragende lening van ƒ25.000 is mogelijk. Gedurende 6 maanden kan het inkomen worden aangevuld tot de bijstandsnorm. Een verlenging tot 12 maanden is mogelijk. Na af loop van de hulp moet het bedrijf le vensvatbaar zijn. - Zelfstandigen die op korte termijn hun bedrijf willen beëindigen Een zelfstandige die een niet levens vatbaar bedrijf heeft en dit bedrijf gaat beëindigen krijgt de mogelijk heid tot een aanvullende uitkering voor levensonderhoud voor een perio de van 12 maanden tevens moet men minimaal 3 jaar als zelfstandige werk zaam zijn geweest. Met behulp van deze regeling krijgt die ondernemer de kans zijn bedrijf af te bouwen en zo mogelijk ander werk te zoeken. Wat moet u doen als u denkt in aan merking te komen? Dien een aanvraag in bij de gemeen telijke sociale dienst in uw gemeente. Vraag zonodig advies bij de sociaal ekonomische voorlichting. Wal gebeurt er met uw aanvraag? Na een rapportage op sociale en fi nanciële gronden adviseert de kom missie zelfstandigen aan B. en W. van uw gemeente die een beslissing nemen over hoogte en uitkering van de bijstandsverlening. Konklusie Met de regeling moet nog ervaring worden opgedaan. Schroom niet als u hulp nodig hebt; vraag die dan op tijd. Mogelijkheden voor hulp zijn aanwezig als het nodig is. J. Markusse Alom wordt gekonstateerd en verkondigd, dat de ontwikkelingen in de landbouw een andere koers noodzakelijk maken. Er wordt teveel geprocudeerd en de produktiemogelijkheden kunnen in de komende jaren door verbetering van methoden en rassen nog aanzienlijk wor den uitgebreid. Het zicht op de toekomst wordt beperkt door mistige onzekerheden. De toekomst is aan de jeugd, en enige steun bij het vinden van de juiste weg in de doolhof vol onzekerheden is niet overbodig. De ZLM organiseert een studiedag om de jonge ondernemer zicht te helpen geven op een aantal zaken zo als de bedrijfssituatie, het eigen on dernemerschap, de ontwikkelingen in algemene zin en de ontwikkeling van het ondernemerschap. Daar naast zullen een aantal belangrijke aspecten in de gaten moeten worden gehouden, zoals: kwaliteit van de produkten, kostenbewaking op het bedrijf, samenwerking met anderen en planteler op veehouderij. Een aspect dat ook steeds vaker aan de orde komt vormt de zorg voor een goed milieu, dat ook voor de land bouw onmisbaar is, zowel op korte als op lange termijn: schoon water, schone lucht en schone grond. Programma: Het programma ziet er als volgt uit: 9.03 uur - 10.00 uur: Ontvangst met koffie, 10.00 uur: Opening door de algemeen-voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, Farce Majeur- speelse benadering van de problematiek. Inleidingen - dr. ir.L.C. Zachariasse, Adj. directeur van het landbouw Economisch Insti tuut. "Hoe als ondernemer inspelen op ontwikkelingen" - enkele onder nemers. - L. Dees te Zaamslag, ak kerbouwer en - D. Mouwen-van Til burg te Wouw, gemengd bedrijf spreken over "Ontwikkelingen op hun bedrijf". Farce Majeur - Speel se benadering van de perspektieven door enige jongeren. 12.00-13.00 uur Lunchpauze. 13.30-15.00 uur Discussiegroepen aan de hand van enkele door de inleiders geformu leerde stellingen. 15.00 uur: Geza menlijke discussie. 16.00 uur Sluiting. Naast inleidingen is er uitgebreide gelegenheid om onderling van ge dachten te wisselen is discussiegroe pen en met inleiders. Deze studiedag is bedoeld voor jonge mensen (ca. 18-35 jaar) uit de agrarische sektor Op woensdag 21 januari is in het zie kenhuis te Goes de heer M.W. van Arenthals uit Kats overleden. Afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen kwam hij op jonge leeftijd naar Noord-Beveland. Daar heeft hij zijn verdere leven gewoond en gewerkt. Hij heeft zowel op Noord-Beveland en ook daarbuiten vele bestuurlijke funkties vervuld. Reeds in 1942 werd hij dijkgraaf van het toenmalige Waterschap 'Oud- en Nieuw-Noord-Beveland' Na de watersnoodramp van 1953 was hij één van de initiatiefnemers van een konsentratie van polder en waterschappen in Zeeland. Het was dan ook niet verwonderlijk dat hij bij deze konsentratie van 1959 dijkgraaf werd van het nieuwe Waterschap Noord-Beveland. Hij heeft deze funktie 7 jaar vervuld tot 1966 toen hij 70 jaar was gewor den. In die periode werd het eerste gedeelte van het Delta-plan, het Drie-eilandenplan, uitgevoerd (Veerse gat en Zandkreekdam). Toen werden onder zijn leiding de aanpassingen van de wegen en de waterhuishouding in het Waterschap Noord-Beveland ten uitvoer ge bracht. Bij de ruilverkaveling was hij na mens het Waterschap ook lid van de Plaatselijke Kommissie. Naast zijn werk als dijkgraaf van het Waterschap heeft de heer Van Aren thals vele funkties in landbouw- en andere organisaties vervuld. Hij was deskundige van de Grondkamer voor Zeeland en heeft vele agrari sche taksaties verricht. Als bestuurder is hij bij zijn beslis singen nooit over één nacht ijs ge gaan. Hij nam zodoende altijd wel overwogen besluiten. Voor velen was hij een vertrouwensman en heeft hij talrijke waardevolle adviezen ge geven. De heer Van Arenthals was een trouw bezoeker van vele bijeen komsten op Noord-Beveland en hij was tot op hoge leeftijd nog aanwe zig op vergaderingen van o.a. de Zeeuwse Waterschaps Bond en de Z.L.M. De heer Van Arenthals was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ook lid van verdienste van de Z.L.M, Hij is 90 jaar geworden. Op zaterdag 24 januari heeft onder grote belangstelling te Middelburg de krematie plaatsgevonden. Wij kennen vele mogelijkheden om onze schulden te voldoen. In on ze moderne maatschappij ruilen we geen goederen meer rechtstreeks tegen elkaar. We gebruiken daarvoor een hulpmiddel: geld. Geld in deze vorm is dan een ruilmiddel, terwijl het ook te gebruiken is als waardemeter waarbij het een rekenfunktie vervult. die binnen afzienbare tijd zelf boer/boerin willen worden, op de een of andere wijze werkzaam zijn in het agrarisch bedrijf of enige tijd zelfstandig werkzaam zijn in land en tuinbouw. Voor deze studiedag kan men zich- schriftelijk via bijgaande coupon of telefonisch opgeven: (geen postze gel) ZLM-studiedag Antwoordnum mer 60 4460 VB Goes en telefonisch via 01100-21010 (toestel 29). Van de deelnemer wordt geen bijdrage in de kosten gevraagd. De kosten van de dag zijn voor rekening van de ZLM (incl. lunch en consumptie). De studiedag wordt gehouden op vrijdag 13 februari 1987 in de Prins van Oranje te Goes (Nieuwstraatl4, telef. 01100-15154). Kom naar de studiedag! Hoewel deze studiedag niet de pro blematiek kan veranderen wordt een bijdrage geleverd aan een beter zicht. Dat is belangrijk als er ingrij pende persoonlijke en/of be drijfsmatige beslissingen moeten worden genomen. Meld je daarom als deelnemer of stimuleer anderen om deel te nemen. Het is de moeite waard om als jonge mensen samen de dag te besteden aan de onzeker heid van ons allemaal: de Toekomst! In Nederland zijn bankbiljetten tot elk bedrag en munten tot beperkte be dragen wettig betaalmiddel. Dit wil zeggen dat men wettelijk verplicht is deze betaalmiddelen tot kwijting van vorderingen te aanvaarden. Andere betalingsmethoden zijn geen wettig betaalmiddel wat zou kunnen beteke nen dat iemand betaling middels een cheque zou kunnen weigeren. Geluk kig komt dit nauwelijks voor. Want de andere betalingsmethoden hebben grote opgang gemaakt. Door de auto matisering komen nog meer mogelijk heden beschikbaar. Deze ontwikkeling mogen we positief be groeten mits de nadelen van het systeem maar niet eenzijdig wordt af gewenteld op de konsument. Indien u kontant betaald hebt en de winke lier verliest het geld is dat zijn risiko. Indien u betaalt middels een betaal cheque en deze wordt bij de winke lier gestolen, dan mag deze u nogmaals tot betaling aanspreken (mits hij u nog kent). Het door u ver schuldigde bedrag is pas werkelijk voldaan als het bedrag op de (bank)rekening van de winkelier is bijgeschreven. Met het verlies van be taalcheques loopt u dus bepaalde (be perkte) risiko's met name ook indien u deze zelf verliest. Voorzichtigheid blijft dus geboden bij het gebruik van dit betaalmiddel waarbij u de voorschriften van de bank voor het gescheiden bewaren van betaalcheques en betaalpas zeker moet opvolgen. Als vervolg op de be taalcheques zullen we te zijner tijd het gebruik krijgen over een plastik kaart je met daarin een PIN-code (PIN persoonlijk identifikatienummer). Zolang anderen maar niet achter dit nummer komen is verlies van dit kaartje nog niet gevaarlijk. Maar an ders gaat het u veel geld kosten om dat alle betalingen tot het moment van verliesmelding bij de bank voor uw rekening komen. Elektronisch betalen mag dan leuk klinken, de gevaren ervan onderken nen is zeker belangrijk. De indruk bestaat dat het bankwezen de risiko's verbonden aan deze nieuwe beta lingsmethode, meer dan voorheen ge bruikelijk was, wil verleggen naar de gebruiker. Vandaar mijn advies dat het oppassen geblazen is. Een spreekwoord zegt daarover: Ie dere dwaas kan geld verdienen, maar er is een verstandig mens voor nodig om het uit te geven. B. Veerbeek Antwoordcoupon Naam. Adres. Postcode en woonplaats geeft zich op als deelnemer/ster voor de studiedag op 13 februari 1987. Deze bon in ongefrankeerde enveloppe vóór 30 januari a.s. toezenden •aan: ZLM Studiedag. Antwoordnummer 60,4460 VB Goes. Vrijdag 30 januari 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3