VOO It m: Vit Oil W p.j. zuid geluid P.J.Z. - Amerika reis: nog plaatsen vrij 40 jaar PJGN "Hoe verder met het rapport van de Kommissie van Zeil?' Kursus "omgaan met machines" Themadag agrarische vrouwen Redaktie: Roelie Troost Oproep!!! Oft ob voor vrouwen Agrarische Kommissie Zeeland Kool momenteel goedkoopste verse wintergroente Adressen onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Dat is het motto van een landelijke themadag die op 24 februari 1987 in het kader van het projekt "Herwaardering van arbeid" zal worden gehouden. Deze dag is bedoeld voor alle geïnteresseerde agrarische leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Plaats van samenkomst is het Jaarbeurskongrescentrum in Utrecht en de dag duurt van 10.15 tot 16.00 uur. Onlangs is het rapport "Loon naar werken" van de Kommissie van Zeil over de positie van meewerkende vrouwen uitgekomen. In het rapport staan aanbevelingen voor verbetering van de positie van meewerkende vrou wen. De grote vraag is nu: hoe ver strekken deze aanbevelingen en wat zijn belemmeringen die positieverbe tering van agrarische vrouwen in de weg staan? Agrarische vrouwen zien zich ge plaatst voor een dilemma: óf eman cipatie, óf bedrijfsbelangen. En dat terwijl bedrijfsbelangen natuurlijk ook haar belangen zijn. Over deze aanbevelingen, belemmeringen en te genstrijdigheden willen we met elkaar gaan nadenken en praten. Mevr. Anneke de Jong-Piersma, SE V-ster bij de Groningse Maat schappij van Landbouw, zal een in leiding houden, waarin in grote lijnen de situatie van agrarische vrouwen op dit moment zal worden nagegaan. Er wordt een zware druk uitgeoefend op de Nederlandse gezinsbedrijven anno 1987. Hoe zien de positie en de belan gen van agrarische vrouwen er nu uit, gegeven de enorme problemen in de landbouw in deze tijd? Wat onder scheidt ons en wat verbindt ons? Waarom is het belangrijk dat we ons verdiepen in het rapport van de Kom missie van Zeil en wat zijn daarvan de gevolgen? Als je met elkaar gaat praten over de aanbevelingen die in het rapport worden gedaan, loop je al gauw aan tegen fundamentele be lemmeringen in de wetgeving. In een tweede inleiding op de studiedag zal de juriste, mevr. Philo Wijenburg, in gaan op de bestaande regelingen op het gebied van het huwelijksvermo gensrecht, de belasting- en premiehef fing en het familie- en erfrecht. Dit is een tamelijk ingewikkelde materie, maar mevr. Wijenburg zal haar best doen om zo helder mogelijk voor ons de hoofdpunten van deze wetten uit een te zetten. Ook zal aandacht be steed worden aan de vraag waarom we als agrarische vrouwen niet om de ze wetten heen kunnen. In een geza menlijke diskussie zullen we proberen meer helderheid te krijgen over be lemmeringen en mogelijkheden. We hopen de dag te kunnen afsluiten met een aantal konkrete ideeën voor de toekomst, die ertoe kunnen bijdra gen, dat het werk van agrarische vrouwen meer zichtbaar zal zijn dan nu het geval is! Opgaven voor de the madag moeten vóór 26 januari wor den toegezonden aan het landelijk sekretariaat van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Jan van Nassaustraat 63, 2596 BP 's- Gravenhage. Tel. 070-244429. U kunt zich opgeven bij de sekreta- resses van de agrarische kommissie van Noord-Brabant bij mevr. C. Middelkoop-Van de Ploeg, Dirk de Botsdijk 6, 4926 SB Lage Zwaluwe (tel. 01685-2338) en voor Zeeland bij mevr. C.P. Timmerman-Aarnoutse, Monnikendijk 49, 4474 NC Katten- dijke (tel. 01192-1432). De toegang tot deze themadag is gra tis, voor alle konsumpties moet wor den betaald. Koffie en thee kosten ƒ2,Een lunchpakket kunt u zelf meebrengen. U kunt ook iets eten in de Pepperbox of buiten de Jaarbeurs. Ook de reiskosten komen voor eigen rekening. Een NS-reduktiecoupon kan bij de sekretaresse van de provin ciale agrarische kommissie worden opgevraagd. De P.J.Z. organiseert deze zomer een drie-weekse reis naar Amerika. Deze reis zal vooral in het teken staan van een kennismaking met het leven in een Amerikaans gezin en een korte rond reis door Zuid-Oost Amerika, in het bijzonder de staat Florida. De precieze data van vertrek en terug komst zijn nog niet bekend, maar uit gegaan wordt van de laatste 3 weken van juni. Ook het programma is nog niet precies vastgesteld. In grote lij nen ziet het er als volgt uit: - de eerste twee weken worden door gebracht in een Amerikaans gastge zin in de staat Georgia; - de derde week wordt een rondreis door Florida gemaakt. Deze reis wordt mede georganiseerd door de Amerikaanse 4H-youth- club, een plattelandsjongerenorgani satie uit Amerika. Elk jaar brengen een aantal leden van deze organisatie een bezoek aan Nederland in het ka der van een uitwisselingsprogramma. De PJZ brengt deze groep geduren de 2 of 3 weken onder in gastgezin nen. De leider van de groep die het afgelopen jaar door ons is onderge bracht, heeft zich bereid verklaard om ons bij de organisatie van onze Amerika-reis bij te staan, Bij de vaststelling van het program ma willen we zoveel mogelijk reke ning houden met de wensen van de deelnemers. Op dit moment hebben zich al elf deelnemers aangemeld. Er kunnen er echter nog een paar bij. Dit moet echter wel zo snel mogelijk ge beuren omdat de Amerikanen met de organisatie (o.a. het zoeken van de gastgezinnen) willen gaan beginnen. Daarom aan al degenen die nog mee willen met deze reis, de oproep om zich zo snel mogelijk, maar in ieder P.J.Z.-leden doen mee aan de Z.L.M.-studiedag voor jonge boe ren en boerinnen. Elders in dit blad (pag. 3 kun je een artikel lezen over de ZLM- studiedag voor jonge boeren en boe rinnen die op 13 februari a.s. gehou den wordt in de Prins van Oranje te Goes. Ik zou alle PJZ-leden die be langstelling hebben voor het onder werp dat op die dag besproken wordt zeer nadrukkelijk aan willen sporen om deel te nemen aan deze studiedag. Het onderwerp van deze dag 'Perspektieven voor jonge boeren en boerinnen' is belangrijk genoeg om een keer wat uitvoeriger bij stil te blijven staan en met anderen te bespreken. Neem daarom de pen en vul het opgaveformulier dat bij het betreffende artikel gevoegd is in en stuur dit op naar Goes of pak de te lefoon en geef je bij het ZLM- sekretariaat op. Je zult er geen spijt van krijgen. Tot op 13 februari a.s. Henk Tegels, beroepskracht PJZ 'si3&hdd In het voorjaar van 1987 organiseren we bij voldoende belangstelling een korte kursus voor dames, waarin ge werkt wordt met diverse machines. Dit kan plaats vinden in de weken van 16-20 maart, 23-27 maart, 30 maart-3 april, 13-16 april en 18-22 mei. De kursusduur is 2 dagen (dinsdag en woensdag of donderdag en vrijdag). De deelneemsters kunnen, als ze dat wensen, gebruik maken van het lo- geergebouw. Het programma bestaat uit werken met cultivatoren, frezen, aangedreven eggen, trekkerrijden met wagens naast oogstwerktuigen, werken met trekkers met voorlader en met kranen en omgaan met maai- en hooibouw- werktuigen. In onderling overleg zijn afwijkingen van dit programma mo gelijk. Het kursusgeld bedraagt ƒ90,inklusief de warme maaltijden. Indien ook overnacht wordt in de lo- geergelegenheid komt hier ƒ10,bij. Vóór 1 februari aanmelden bij: Land- bouwpraktijkschool "Prins Willem", t.a.v. de heer ir. M.A. Ooms, Pr. Beatrixstraat 66, 4507 AL Schoondij- ke, tel. 01173-1551 óf Mevrouw N. van Driel, Scherpbierseweg 20, 4503 GS Groede, tel. 01171-1465. In aansluiting en verwijzend naar bijgaand artikel over de landelij ke themadag voor agrarische vrouwen, organiseert de agrari sche kommissie Zeeland op 11 maart a.s. een thema ochtend te Goes over het rapport "Loon naar werken" van de kommissie Van Zeil. Onder leiding van mevrouw G. Middelkoop-van der Ploeg, Sociaal Ekonomisch Voorlichtster van de ZLM willen we als agrari sche kommissie Zeeland dit onder werp aan de orde stellen. Wanneer U mee wilt denken en praten over de positie van de meewerkende vrouw op het eigen bedrijf, geeft U zich dan op vóór 20 februari. Na opgave wordt U informatie toegestuurd over de inhoud van het rapport. De toegang tot deze thema ochtend is gratis, konsump ties zijn voor eigen rekening. Aan vang 9.30 uur. Opgave bij het agrarische kom missielid in uw regio: C.P. Timmerman-Aarnoutse, tel. 01192-1432. geval vóór 6 februari, op te geven. Doe dit ook als je wel belangstelling hebt, maar nog niet zeker weet of je meegaat (vermeld dat dan wel in je brief). Je kunt je aanmelden door een brief te schrijven naar het sekretariaat van de P.J.Z. te Zevenbergen. Het adres is P.J.Z., Postbus 17, 4760 AA Ze venbergen. Vermeld in deze brief naam, adres en telefoonnummer, leeftijd, hobby's, in wat voor een gastgezin je graag zou willen en wat je verder in Amerika wilt zien. Deze gegevens worden dan gebruikt om een geschikt gastgezin te vinden en de rondreis door Florida zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Mocht je nog meer inlichtingen wil len hebben, neem dan kontakt op met ondergetekende via het P.J.Z.- sekretariaat (tel. 01680-27921). Henk Tegels De prijzen van sluitkool liggen op een bijzonder laag niveau. Dat betekent dat de konsument, die dagelijks met hoge groenteprijzen wordt gekon- fronteerd, het best naar deze verse groente kan uitwijken. Op veiling Langedijk, de grootste koolveiling in Nederland, liggen de cellen tot de nok toe gevuld. In het begin van de vorstperiode trok ken de koolprijzen even fors aan door de sterke interesse van de handel pm zelf een voorraadje aan te leggen. Toen echter de eerste dooiberichten binnenkwamen, daalde de prijs weer tot een minimaal niveau. De kool is momenteel spotgoedkoop. Zelfs de populaire rode kooltjes van één a twee kilo liepen ineens sterk terug. Wié ver se groente wil eten, kan momenteel niets goedkoper krijgen dan Holland se sluitkool. Of het moet de grove peen zijn, die ook enorm in prijs is gedaald. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: Jaarlijkse Gezinsavond op vrijdag 6 februari 1987 in de zaal van het Zel- denrustcollege te Terneuzen, met om 20.00 uur P.J.Z. toneel. Afd. Fijnaart e.o.: Jaarlijkse toneel avond in Fijnaart. Dit zal plaatsvin den op vrijdag 30 januari a.s. in de Witte Roos. Voor u zal dan het blijspel 'Ook mannen zijn maar mensen' worden opgevoerd. De zaal is open vanaf 19.30 uur. We beginnen om 20.00 uur. Neem gerust vrienden en familie mee. Afd. Noord- en Zuid-Beveland: Grote avond op 30 januari a.s. Aan vang 19.30 uur. Plaats: Dorpshuis 'de Pompweie' te Kortgene. In 1987 bestaat de PJGN 40 jaar. Dit jubileum wordt op 2 mei 1987 gevierd in "De Reehorst" te Ede. De PJGN nodigt iedereen uit die in die 40 jaar aktief is geweest, of nog is, om dit sa men met hem te vieren. Andere be langstellenden zijn natuurlijk ook van harte welkom. Het dagelijks bestuur van de PJGN heeft een kommissie in het leven ge roepen die de organisatie van het feest (reünie) op zich neemt. Het voorlo pig programma ziet er als volgt uit: in de ochtend vindt er een algemene vergadering plaats, 's Middags volgt dan de feestrede van de voorzitter, een tweetal inleiders die spreken over het jubileumthema, het jubileumca baret én natuurlijk de reünie van (oud) PJGN-bestuurders, -medewer kers en -belangstellenden, 's Avonds de jaarlijkse kulturele selektie met een grandioze feestavond na afloop. En ver der is er gedurende de hele dag de moge- Bal na. In 't voorprogramma kaba- ret met Coba en Wullem. 'Zo'n heerlijk huisje buiten', een ko medie in 3 bedrijven. Afd. Tholen/St. Philipsland: 31 ja nuari Damesvoetbal in Meulvliet te gen 27 mc van 18.00-19.00 uur. Op geven bij Petra, 01663-2937 of 01662-2532. 7 februari: Bowling en barbecue. Opgeven bij Marleen: 01665-2424. 14 februari: Grote avond met het to neelstuk Mister King. lijkheid om de PJGN-fototentoonstel- ling te bekijken. Bovendien wordt er een jubileumboekje uitgegeven met een te rugblik op het verleden en een blik op de toekomst. Om er voor te zorgen dat alle men sen die aktief zijn geweest binnen de PJGN, zoals bijv. oud-bestuurders, kommissieleden en provinciale bestuurders, uitgenodigd kunnen worden, vragen wij uw medewerking. De PJGN is naarstig op zoek naar adressen van alle oud-bestuurders, kaderleden en andere in de PJGN geïnteresseerden. Omdat het huidige adressenbestand sterk verouderd is zouden wij graag willen dat iedereen die binnen de PJGN aktief is geweest zijn of haar huidige adres doorgeeft. Heeft u eventueel nog foto's, dia's, speldjes, e.d. of weet u adressen, dan zouden wij ook dit materiaal erg op prijs stellen. Graag opsturen aan het sekretariaat van de PJGN te Utrecht. Wij hopen dat het een gezellige, feestelijke dag wordt, waar veel "oud-gedienden" elkaar na jaren weer ontmoeten. Graag tot ziens op 2 mei 1987 in "De Reehorst" te Ede. Hermien Marsman U komt ook op het jubileum "40 jaar PJGN"? Op zaterdag 2 mei 1987 bent u van harte welkom in "De Reehorst" te Ede. Wilt u worden uitgenodigd? Laat het ons weten! Adres: Postbus 816, 3500 AV Utrecht. Telefoon 030-730830. Vrijdag 30 januari 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21