Een mooi beroep zegge en schrijve Geen wisselgeld bij AM-standpunt van PD Perspektief Ganzen zuidelijke landbouw maatschappij Ir. H. de Bruin op akkerbouwdag Sint Annaparochie: Aanpassing onvermijdelijk Kwaal er bij Middelen zijn goed Te midden van de stroom negatieve berichten die er op de land- en tuinbouw afkomt zijn er toch ook nog wel positieve geluiden te beluisteren. Zo hoorde ik on langs "good-old" Rinse Zijlstra in Goes voor de CBTB- West-Nederland betogen dat de land- en tuinbouw zich helemaal niet hoeft te schamen voor de huidige overproduktie maar in tegendeel trots mag zijn op het geen er allemaal tot stand is gebracht in de sektor. Ik vind dat Zijlstra gelijk heeft: We moeten ons door wie dan ook niet de schuld aanlaten praten. Als er al spra ke is van schuld (quod non) dan is dat hoogstens een kollektieve verantwoordelijkheid die daarom ook kol- lektief moet worden opgelost. Trots dus -maar wel gepaste trots, dus met beide benen op de grond, want de problemen waar we met z'n allen voor staan zijn niet gering. Daarmee kom ik vanzelf op een ander positief geluid namelijk het vertrouwen dat velen on danks alles nog hebben in de toekomst van de land en tuinbouw. Dat zijn de mensen die mogelijkheden en kansen zien om in te spelen op nieuwe ontwikke lingen. En inderdaad, voor wie zich niet zomaar in de put laat praten is de huidige situatie in de agrarische wereld eigenlijk enorm uitdagend. Wie nu zijn onder nemerschap wil bewijzen kan zijn hart ophalen. Daar bij zullen we ons natuurlijk zeer wel moeten realiseren dat -(lang)- niet iedereen deze uitdaging de baas kan worden of zelfs maar kan aannerYien. Dal is overigens niets nieuws maar wel een grote zorg voor de land bouworganisatie. Daarbij is het overigens absoluut niet interessant om er over te speculeren hoeveel be drijven er zullen verdwijnen. Soms lijkt het wel een spelletje tegen elkaar opbieden. De kernvraag is juist hoeveel bedrijven er zullen kunnen blijven. Het is te gen deze achtergrond dat de ZLM in de diskussie over de beheersing van de overschotproblematiek voor keur heeft uitgesproken voor het (tijdelijk) uit de pro- duktie nemen van grond boven het voeren van een marktgericht prijsbeleid. Tijdelijk braken is de minste van twee kwaden omdat daarmee tijd gewonnen wordt waarmee zwakkere bedrijven hun voordeel kunnen doen en koude sanering kan worden voorko men. Het mag dan waar zijn, zoals Sjef Marès van de KNBTB vorige week in Goes voor de CZAV zei, dat het kiezen voor prijsverlaging in plaats van produktie- beperking zijn voordelen heeft, maar de vraag is dan wel of dat maatschappelijk verantwoord is. Mijn ant woord op die vraag is in ieder geval ontkennend. In mijn stukje van twee weken geleden heb ik al aange geven dat ik de boerensolidariteit zie als absolute voorwaarde om de problemen het hoofd te bieden. Dat is ook de reden dat ik er tegen ben om een apart beleid voor bijvoorbeeld kleine bedrijven te ontwikke len zoals tegenwoordig nogal eens wordt bepleit. Het resultaat daarvan zal slechts zijn dat de boeren uit el kaar groeien waardoor het middel veel erger zal blij ken te zijn dan de kwaal. De kracht van de land- en tuinbouw ligt niet in hetgeen de sektor scheidt maar juist in de onderlinge binding. Mede tegen de achtergrond van het bovenstaande or ganiseert de ZLM op vrijdag 13 februari a.s. in Goes een studiedag voor jonge mensen die hun toekomst willen zoeken in de land- en tuinbouw. Bij deze studie dag staat de positieve benadering voorop d.w.z. dat we er vanuit gaan dat er voor jonge mensen die willen nog wel degelijk toekomst zit in de land- en tuinbouw. Wie daar nog aan twijfelt moet deze studiedag zeker bezoeken. Het programma staat elders in dit blad. De studiedag is bedoeld voor iedereen die zich door het programma voelt aangesproken. Niemand hoeft dus thuis te blijven omdat hij of zij bijvoorbeeld denkt te jong of te oud te zijn. Ook late beslissers blijven wel kom. Waar het omgaat is tenslotte dat er zoveel mo gelijk mensen komen die elkaar moed en vertrouwen inpraten. Want boer worden blijft ondanks alles toch een verrekt mooi beroep. En geloof dat nu maar eens van een niet-boer! Tenslotte ook nog iets over de praktijk van alle dag namelijk de overlast van ganzen in ons werkgebied. Veel veehouders zagen zich gedurende de koudeperiode voor problemen gesteld, o.a. wat betreft het win nen van kuilvoer. Overigens hadden velen al voor de vorst de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Zo als het van te voren grond van de kuil af halen. Ook is op vrij grote schaal de loonwerker ingeschakeld en zal dat de komende tijd blijven gebeuren om, met behulp van een kraan, de grond weg te halen. VRIJDAG 30 JANUARI 1987 land- en tuinbouwblad Half december vorig jaar is het voorstel van de Plantenziekten- kundige Dienst (PD) uit Wageningen verschenen over het toe komstige aardappelmoeheid (AM)-beleid. Direkteur Harry de Bruin van de PD lichtte het overheidsstandpunt over de AM woensdag toe op de akkerbouwdag van de 3 FLO in Sint Anna parochie. De 350 akkerbouwers in de zaal kregen op de vraag of dit PD-standpunt als „eis en vonnis" betiteld moet worden, van De Bruin te horen dat het inderdaad een afgewogen stand punt is. Een minimum pakket zonder wisselgeld dat met de tijd opnieuw bekeken zal moeten worden. „Het is geen prettige boodschap die ik U te brengen heb", zo begon De Bruin z'n inleiding. „Het gaat niet goed met de aard appelmoeheid en daarom is aanpassing van de bestaande maat regelen onvermijdelijk". Naar de mening van De Bruin mogen gewasbeschermingsmiddelen als grondontsmetting geen hoofd middel worden om een teelt in stand te houden. Intensivering van de aardappelteelt was noodzakelijk in het streven naar een redelijk inkomen. De kwaliteitseisen nemen echter toe en de ge volgen van de toepassing van bestrijdingsmiddelen leiden hier en daar tot een diskussie over de kwaliteit van het drinkwater. „Sommigen zeggen dat het bestaan van de PD een kwaal er bij is", aldus de Bruin. De PD-direkteur heeft de indruk dat in dat geval de brandweerman de schuld krijgt van de brand. Hij gaf toe dat de voorstellen weliswaar een rendementsvermindering inhouden, maar dat het eerst slechter moet gaan, wil het op den duur beter worden. Het hele teeltbeleid aan de boer overlaten wees De Bruin van de hand; daarvoor is het algemene telersbe- lang te groot. Er moet een preventief beleid komen, zodat ook de niet aantoonbare vermeerdering van de aardappelmoeheid, die er wel degelijk is, gestopt wordt. Op elk aktief landbouwbe drijf zitten aaltjes in de grond, aldus De Bruin. Aan de kwaliteit van de bestrijdingsmiddelen twijfelt De Bruin niet; wel aan de omstandigheden, waaronder ze toegepast wor den. De Bruin deelde mee dat er aanwijzingen zijn dat het niet allemaal goed zit met de giftigheid van de middelen. Mede daardoor is van het door de overheid verplicht gestelde grondontsmetter afgezien in de nieuwe PD-voorstellen. Wat overblijft is het gebruik van resistente rassen om de moeheid te bestrijden. Er wordt veel onderzoek gedaan naar deze proble matiek. De Bruin was daar niet pessimistisch over. Nieuw in de voorstellen is dat teelten, waarbij risiko zit in het verslepen van grond (witlofpennen, wortelen) als aardappelen behandeld worden en dus op besmet verklaarde grond worden verboden. Vrij snel nadat het vorige week ging dooien kregen wij de eerste meldingen over grote aantal ganzen op de landbouwpercelen. Via onze landelijke vertegenwoor diger in de jachtraad is geprobeerd de jacht nog tijdig open te krijgen. Ook het consulentschap voor Natuur, Milieu en" Faunabeheer in Zeeland heeft daarop aange drongen. Al deze pogingen hebben echter niet mogen baten zodat gekonstateerd moet worden dat de jacht op ganzen nu definitief dicht is. Verder heb ik begre pen dat er voor ganzen ook geen afschotvergunnin gen zullen worden afgegeven. (Wel voor eenden, meerkoeten e.d.). In feite zit er dus niets anders op dan de ganzen op een andere manier te verjagen en in ieder geval schade te melden. Dit laatste raad ik ieder een die schade heeft zeer dringend aan omdat dat blijkbaar de enige manier is om de overlast zichtbaar te maken. Zoals bekend zijn er voor schademeldingen bij ons speciale meldingsformulieren te verkrijgen. We hebben pas een nieuwe stapel laten drukken zodat we weer even vooruit kunnen. Vanuit de ZLM hebben we verder erop aangedrongen om de ganzenproble- matiek (inter-)provinciaal aan te pakken. Naar ik heb begrepen gaat dit ook gebeuren. Uitgangspunt daarbij dient te zijn een beleid gebaseerd op verjaging naar fourrageergebieden. Dat de lasten daarbij niet op de landbouw mogen worden afgewend moge duidelijk zijn. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1