Agrarisch evenement in Parijs!!! KNLC-school reikt eerste diploma Agrarische Hogeschool uit Veehouderij werkt mee aan proef om verzuring tegen te gaan Amerikaanse topper komt naar Ahoy Rabo-topman pleit voor minder marktbescherming Agrarische Studiereizen 1987 Kommissie Zuiderzeepolders verdwijnt Brabants Landschap koopt gronden in Dommeldal Natuurbeschermingsorganisaties vrezen voor minder aandacht belangen natuur In Moergestel en Oisterwijk bij Til burg gaat een voor Nederland uniek projekt van start: veehouders uit die plaatsen gaan meewerken aan een onderzoek dat maatregelen moet opleveren ter vermindering van de verzuring van natuur en milieu. Het projekt is opgezet door de provincie Noord-Brabant en het ministerie van Milieubeheer. De boeren werken op vrijwillige ba sis mee aan het projekt, dat zich af speelt in een 900 hektare groot ge bied, waarin ongeveer 60 boerderij en liggen. Het proefgebied ligt ten zuiden van de Kampina en de Oister- wijkse Vennen. Op een perskonfe- rentie wees de direkteur van de afde ling lucht van het ministerie van VROM er op dat meer maatregelen moeten worden genomen om de uit stoot van ammoniak te verminde ren. Gebeurt dat niet, dan kan de schade aan landbouwgewassen, bos sen, heidevelden en drinkwatervoor zieningen oplopen tot meer dan een miljard gulden per jaar. De ammoniak die uit de veehouderij voortkomt, draagt voor ongeveer eenderde bij aan de verzuring. Maar in gevoelige gebieden, met grote konsentraties boerderijen, zoals in de Brabantse Peel, kan die onvrij willige bijdrage tot 70 procent oplo pen. Het voorgenomen onderzoek in de streek rond Oisterwijk zal in de De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, de 11 provinciale landschappen en de Vereniging tot bescherming van Vogels hebben hun zorg uitgesproken over het voorne men het onderdeel terreinbeheer van Staatsbosbeheer te verzelfstandigen en een deel van de aktiviteiten te pri vatiseren. Met deze operatie zou de inspanning van de overheid met be trekking tot de eigen natuurgebieden zeer onder druk kunnen komen, al dus delegatieleider prof.ir. Th. Que- né op 21 januari in een overleg met minister Braks. Bij de uitvoering van dit voornemen komen de beleidstaken ten aanzien van bos- en landschapsbehoud, los van het terreinbeheer. Naar het oor deel van de delegatie behoren deze taken tesamen in een zelfstandige eenheid te worden opgenomen. Minister Braks deelde de zorg van de organisaties niet. Hij benadrukte dat de financiële inspanning van de overheid gehandhaafd blijft en daar mee ook de taak die ten aanzien van staatsbossen bestaat. De vorm wordt Vrijdag 23 januari was Gerard de Groot uit Zoetermeer de eerste stu dent in Nederland die officieel afstu deerde aan een Agrarische Hogeschool. Tezamen met nog 19 an deren studeerde hij af aan de KNLC- school te Dordrecht. Sinds de invoering van de wet op het Hoger Beroepsonderwijs hebben de Hogere Agrarische Scholen een naamswijziging ondergaan en heten tegenwoordig Agrarische Hogescho len. De Landbouwhogeschool te Wa- geningen is, zoals bekend, officieel een Landbouwuniversiteit geworden. Deze naamsverandering heeft in ieder geval het vertrouwen van het be drijfsleven naar afgestudeerden niet geschaad. Er dreigt eerder een tekort aan studenten en afgestudeerden dan een tekort aan banen. De in juni af gestudeerden (toen dus nog aan de H.A.S.) hebben inmiddels allemaal een funktie. De nu in januari afgestu deerden zijn ook al voor het meren- praktijk nagaan op welke wijze de landbouw een rol kan spelen bij het terugdringen van de uitstoot van ammoniak. Voorstudie Eerst komt een voorstudie, die dui delijk moet maken welke oplossin gen het meest voor de hand liggen. Er wordt onder meer gedacht aan het behandelen van ventilatie- en af- zuiglucht van stallen, mestinjektie, het omploegen van bemest land, di- rekte afvoer van mest naar gesloten opslagsilo's, samenstelling van het veevoer en planologische maatrege len. Voorts wordt onderzocht wat de uitwerking van deze voorzieningen is op de natuur en wat de sociaal- ekonomische gevolgen van bepaalde maatregelen voor het agrarische be drijf zijn. Uiteraard moeten de ge kozen oplossingen ook betaalbaar zijn. Het onderzoek gaat twee jaar duren en vergt ruim een half miljoen gul den. De kosten van de voorzieningen op de boerderijen worden geraamd op enkele miljoenen guldens. De overheid springt met een belangrijke subsidie overigens fors bij. Volgens een woordvoerder van de gewestraad van het Landbouwschap hebben de meeste Brabantse boeren volop 'vertrouwen in het on derzoek'. echter meer 'een besturen op af stand'. De bewindsman zegde over leg toe over de vorm waarin de ver zelfstandiging zal worden gegoten. Over de uiteindelijke plaats van de onderdelen bosbouw en landschaps behoud in de departementale organi satie zal een beleidsvoornemen wor den gepresenteerd waarover ook de mening van de organisaties zal wor den gevraagd. Door de inkrimping van het provin ciale apparaat, waardoor één direk- tie per provincie zal ontstaan, zullen naar de mening van de delegatie niet-materiële zaken als natuurbe houd worden samengevoegd met materiële zaken als produktie en der gelijke. Minister Braks antwoordde dat ook aan de keuze voor deze inkrimping de intentie ten grondslag ligt het be staande beleid overeind te houden, waaruit volgt dat geen mindere bete kenis aan natuurbelangen zal wor den gehecht. Wellicht zal de reorga nisatie leiden tot een naamsverande ring voor het provinciale apparaat. deel onder de pannen, en die nog geen baan hebben zijn hard op weg er een te krijgen, aldus deelde ons mee de heer J. van der Velden, docent be drijfskunde en koördinatie van de drie afstudeerrichtingen bedrijfskun de, veeteelt en plantenteelt. De vorige week vrijdag afgestudeer den te Dordrecht zijn: G. de Groot, Zoetermeer; R. van Rooijen, Zwijndrecht; M. Johanns, Weteringbrug; M. Heller, Lunteren; C. Knibbe, Hazerswoude; B. Tram per, Krabbendijke; H. van de Blan kevoort, Heerjansdam; A. van Gessele, 's-Heerenhoek; J. Francke, Grijpskerk; A. Rodenburg, Dor drecht; J. Verhagen, Oud-Beijerland; M. Krijger, Krommenie; J.M. Spruyt, Nunspeet; H. van der Linden, Maasdam; M. Melissant, Goud swaard; M. Spoor, Eethen; C. Bloem- hart, Oosterhout; S. Koolwijk, Stolwijk; J. Visser, Alblasserdam; C. van de Handel, Vlaardingen. Al tientallen jaren vindt in het vroe ge voorjaar in Parijs een groots agrarisch evenement plaats; twee landbouwtentoonstellingen in één. De Salon International de L'Agri- culture biedt onderdak aan produ centen en groothandelaren uit aller lei landen die hun beste landbouw- produkten aanprijzen. De veehou ders tonen hun beste vee. Er wordt aan warenonderzoek gedaan om het beste produkt uit te kiezen en er worden v^ekeuringen gehouden. Onder hetzelfde dak bevindt zich de Salon International de la machine agricole, een uitgebreide ten toonstelling van al het materiaal wat in de landbouw gebruikt wordt. Na een bezoek aan deze beide ten toonstellingen is men volkomen op de hoogte van de nieuwste mogelijk heden op landbouwgebied. Natuurlijk rijdt men niet naar de stad Parijs zonder er een paar dagen te blijven; te genieten van de prachti ge monumenten en gebouwen, de brede boulevards, de mooiste etala ges, de overdekte terrasjes en van de Parijzenaars. Agrarische Studiereizen blijft 5 da gen in de stad, van maandag 9 maart De heer Klarenbeek legde in zijn be toog zeer sterk de nadruk op de af- zetfunktie van de koöperatie. De tijd dat een koöperatie de "kwantiteiten en kwaliteiten" die de boer aanlever de maar had te verwerken is voorbij, verwerking en vermarkting zijn twee niet te scheiden funkties". Voor die funkties is de koöperatie vanouds het instrument, als verlengstuk van het bedrijf van de erin samenwerkende boeren. Als daarboven het accent van tot vrijdag 13 maart, verblijf in een hotel in de schilderachtige wijk Montmartre. Het programma: le dag: vertrek naar Parijs en korte bezichtiging van Parijs onder leiding van een Nederlands sprekende gids. 2e dag: bezoek aan de landbouwten toonstellingen. 3e dag: uitgebreide stadsrondrit, 's middags programma naar keuze; diner; bijwoning van een 'spectacle show' in Folies Bergè re; 4e dag: bezoek aan de Hallen in Rungis, een van de grootste voe- dingsmarkten ter wereld; bezoek aan een agrarisch bedrijf; lunch in Ver sailles; bezoek aan het kasteel van Versailles waar de rijkdom uit de tij den van Koning Lodewijk XIII tot aan Lodewijk de XVI te bewonderen valt. 5e dag: op de terugweg naar Nederland bezoek aan Chantilly of agrarisch bedrijf; lunch onderweg; afscheidsdiner in Nederland. In deze week wordt ook de Salon In ternational des Arts Menagers ge houden, een internationale Huis houdbeurs, bezoek mogelijk op ei gen gelegenheid (ook 's avonds). De reis is geheel verzorgd en bege- de lidmaatschapsverhouding komt te liggen op het afzetbeleid in plaats van op "leveren en betalen" zou de af stand tussen boer en koöperatie voor een groot deel overbrugd kunnen worden, aldus de heer Klarenbeek. Afzetgebieden De plaatsvervangend Rabo-voorzitter schetste een beeld waar mogelijk vol doende koopkracht bestaat om onze produkten te kunnen slijten. Van de Derde Wereld landen verwachtte hij leid. Vanuit Nederland gaat een reisleid(st)er mee. Voor uw aanmelding of nadere in formatie kunt u bellen naar: 085 - 512087. Met ingang van 1 april 1987 behoort de kommissie Zuiderzeepolders van het Landbouwschap tot het verle den. Tot de opheffing is besloten omdat het uitgiftebeleid van de over heid voor nieuwe landbouwbedrij ven de laatste jaren sterk is terugge lopen. De komende jaren worden nog slechts vijf tot zes bedrijven per jaar uitgegeven. Het werk van de ko- missie Zuiderzeepolders wordt over genomen door de Gewestelijke Raad Flevoland van het Landbouwschap en de kommissie Grondgebruik van het Landbouwschap. Een deel van de taken van de kommissie Zuider zeepolders was al vervallen bij de totstandkoming van de provincie Flevoland. voorshands niet veel groei in de afna me van eindprodukten, wellicht wel in uitgangsmateriaal als fokvee, poot- goed en machines. Voor de kategorie "nieuw geïndustrialiseerde landen" (Zuid Korea, Hong Kong, Singapo re) voorzag hij naast een blijvend in teressante afzet voor voedselprodukten ook mogelijkheden in export van ken nis en produktiemethoden. Voor La- tijns-Amerika zouden door middel van samenwerkingskontrakten ingangen zijn te zoeken voor de afzet van hoog waardige eindprodukten, lokaal gefa briceerd met behulp van Nederlandse deskundigheid. Voor de Europese markt bestaan evenwel nog steeds de beste perspek- tieven voor een stabiele afzet, die zelfs nog kan groeien. Op alle markten zul len in de toekomst steeds meer de mo gelijkheden van mikro-elektronika en biotechnologie aangegrepen moeten worden. De Stichting Brabants Landschap kan dit jaar vermoedelijk veertig hektaren grond kopen in het Dommeldal on der Eindhoven, dat als De Bokt be kend staat. De stichting wil aan de gemeente Eindhoven hiervoor een be drag van acht ton betalen. Het Brabants Landschap heeft al me nige grond in het Dommeldal in zijn bezit. In het Eindhovense geval gaat het om 70 hektaren, waarvan 50 ha agrarisch gebied en 20 ha stedelijk groen. De verkoopprijs was in feite vastgesteld op 1,2 miljoen gulden, maar Eindhoven neemt samen met provincie en rijk een derde deel voor zijn rekening. De mogelijke verkoop is ter sprake gekomen in de Eindhovense raads- kommissie voor ruimtelijke ordening, die zich bepaald niet unaniem geluk kig voelde met de voorstellen van b. en w. Sommige raadsfrakties zien on voldoende garanties dat de groenge bieden na de verkoop niet zullen worden aangetast, vooral "als ze als landbouwgrond in gebruik worden genomen". Elders heeft Brabants Landschap inderdaad veel grond in bezit, waarop normaal geboerd wordt. Op zaterdag 7 februari a.s. gaat het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' een pri meur beleven. Dan zal een Amerikaanse topt rekker met een motorvermogen van niet minder dan 8500pk, geleverd door vijf alkoholmotoren, het gebouw op zijn grondvesten laten schudden. In nauwelijks meer dan tien sekonden zal dit monster, met de toepasselijke naam 'Blazing Bisoneen last van meer dan 20 ton over de volle lengte van de arena verslepen. In Ahoy' zal Steve Jaske demonstreren dat hij in verschillende gewichtsklas sen kan rijden, door één of meer van de vijf Arias motoren in korte tijd in- of uit te bouwen. Er worden twee sessies gehouden, één 's middags om 13.00 uur en één 's avonds om 19.00 uur. Telefoonnummer kassa 010 - 4812144. "De Nederlandse agrarische producent en in diens verlengde zijn verwerkings- en afzetkoöperatie zullen, gegeven hun voorsprong in de internationale markt, hun belangen vooral moeten verdedigen en behartigen in die markt. Struktureel hebben zij belang bij een algehe le vermindering van de bescherming van markten, zij het op een be heerste manier". Deze aanpak wordt bepleit door mr. H.J.A.E.M. Klarenbeek, plv. voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Ne derland, voor de Algemene Vergadering van het Instituut Voor Land- bouwkoöperaties in Gelderland, Overijssel en Flevoland, op 22 januari in Zutphen. Vrijdag 30 januari 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19