Groen licht voor export wereldmarkt Rood voor differentiatie quotakorting "Voorzichtig met afschaffen van huidige melkquotering" Mengelingen Varekamp waarschuwt voor melkstimulerend eiwit Aanvoeren op veemarkten vorig jaar gemiddeld niet toegenomen KNLC-studiedag zuivelbeleid Francken, voorzitter FNZ: Symposium Mastitus korte wenken veehouderij 2870 melkveehouders zijn vorig jaar gestopt Minister Braks wil verbod op in produktie nemen nieuwe diersoorten Het was letterlijk een kwestie van kleur bekennen toen maandagmid dag jl. deelnemers aan de KNLC-studiedag over toekomstig zuivelbe leid hun mening kenbaar maakten ten aanzien van een aantal vragen die als hete hangijzers in de huidige diskussie zijn te beschouwen. Door het opplakken van rode of groene stickers kon men "stemmen". Zo werd overduidelijk groen licht gegeven voor het vrijhouden van de weg naar de wereldmarkt voor zuivelexport uit de EG-landen. Een paar stemmen gaven voorkeur voor een terugtocht naar het zelfvoorzie ningsniveau. Overweldigend veel rode stickers werden geplakt bij de vraag of verdere kortingen op melkquota per boer gedifferentieerd moeten worden. Ook volgens de voorzitter van de FNZ de heer C. Francken moet op lange termijn de kontingentering worden afgeschaft. Maar over twee andere kwesties wa ren de honderd deelnemers aan deze geslaagde KNLC-studiedag zeer ver deeld. Het betrof hier maatregelen voor herstel van marktevenwicht en een financiële bijdrage van melkvee houders voor het wegwerken van de voorraden. "Hier past een ingetogen vertaling", zo reageerde de heer J.L. Nysingh, voorzitter KNLC- kommissie Veehouderij en diskussie- leider deze dag. De stemmen staakten bij het maken van keuzes tussen een drietal maatre gelen en het marktevenwicht te her stellen. Wel was er een kleine meerderheid die zich verzette tegen een beleid gericht op het uit produk- tie nemen van grond en dergelijke. Marius Varekamp heeft maandag jl. tijdens de KNLC-studiedag over het zuivelbeleid gewaarschuwd voor toe passing van het melkstimulerend ei wit (mse). Dit biotechnologische produkt heeft een positieve invloed op de voerefficiëntie en melkpro- duktie. De laatste onderzoeksresul taten geven aan dat onder goede om standigheden circa 25 procent meer melk per koe wordt geproduceerd als men 28 tot 35 dagen na afkalven begint met het toedienen van het sti mulerend eiwit. Arbeidstechnisch kan de toepassing van mse de nodige Minister Braks stelt voor om te ver bieden niruwe diersoorten met het oog op df produktie te houden. Ook wil hij V rhinderen, dat diersoorten die voorneen ekstensief werden ge houden, voorwerp van de intensieve (pluimvee-)veehouderij gaan worden. Dit staat onder meer in de nadere memorie van antwoord betreffende de Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren. De bewindsman heeft de memorie op 20 januari aan de Tweede Kamer gestuurd. Minister Braks heeft de kwestie van de preventieve toetsing van huis vestingssystemen nogmaals grondig overwogen. Door het verrichten van struktureel onderzoek zal het moge lijk blijven om althans een aantal konkrete en gedetailleerde rand- Het Genootschap ter Bevordering van Melkkunde heeft als onderwerp voor het voorjaarssymposium 1987 geko zen: "Nieuwe gegevens rond mastitus in Nederland". Het symposium vindt plaats in Hotel Lelystad te Lelystad op 22 april 1987 en begint om 9.30 uur. In de ochtend zullen inleidingen worden gehouden terwijl in de mid dag een film over het Centraal Dier geneeskundig Instituut zal worden verzorgd, waarna een exkursie bij ge noemd instituut volgt. Voor nadere informatie over het sym posium en aanmeldingsformulieren voor introducé(e)s kunt u terecht bij het sekretariaat van het Genootschap, tel. 08370-84281. Een terughoudend markt- en prijsbe leid met als gevolg lagere prijzen voor producent en konsument trok onge veer evenveel groene als rode stickers en hetzelfde was het geval met een rechtstreekse beperking van de pro duktie, zoals het huidige superhef fingssysteem. Overigens werd royaal de visie onderschreven dat er in de EG sprake is van een overproduktie aan melk en dat de ontwikkeling van de konsumptie niet zodanig zal zijn dat het evenwicht tussen vraag en aanbod spoedig hersteld zal worden. Volkstuintje Door dr. S.L. Mansholt is de diskus sie over het verplicht uit produktie ne- gevolgen hebben. Het verzorgen en melken van zeer hoogproduktieve dieren vraagt per koe meer tijd. (Bij de huidige quotering ligt een vermin dering van het aantal koeien overi gens voor de hand). Ook dient bij de tot nu toe uitgevoerde proeven dage lijks injectie van het mse plaats te vinden. Dit betekent een behoorlijke dagelijkse hoeveelheid arbeid. De veehouder zal zich bij zijn afweging om wel of niet mse toe te passen vooral ook laten leiden door het fi nanciële voordeel dat mogelijk is te behalen. voorwaarden te beschrijven, waar aan huisvestingssystemen moeten voldoen. De minister wil er voor wa ken dat ongewenste ontwikkelingen in de (intensieve) veehouderij vaste voet aan de grond kunnen krijgen, voordat er de gelegenheid is geweest die ontwikkelingen op alle aspekten te bestuderen. Het is niet zijn bedoe ling nieuwe ontwikkelingen bij voor baat onmogelijk te maken, daarom is de mogelijkheid van ontheffing of vrijstelling voorzien. De bewindsman kiest voor een bete re omschrijving van strafbare feiten. In zijn wetsvoorstel zijn die zodanig geformuleerd dat de mogelijkheid voor kontrole wordt verbeterd. De effektiviteit wordt eveneens bevor derd door het onderbrengen van de overtredingen onder de Wet van de Ekonomische Delikten. Voer als het mogelijk is GEEN BE VROREN VOER aan de melkkoeien. Het is beter b.v. tijdelijk wat meer voordroogkuil, hooi en krachtvoer te geven dan b.v. bevroren mais of perspulp. Spijsverteringsstoornissen veroorzaken vaak een sterke produk- tiedaling. Extra zorg is vaak nodig, maar die extra zorg wordt goed beloond. Een goede waarneming van de TOCHTIGHEID is van belang om een dier op het juiste tijdstip te inse- mineren. Tijdens de 2e helft van de men van grond aangezwendeld. Uiteraard werd er ook tijdens de KNLC-studiedag over gediscussieerd. Vanuit de zaal werd opgemerkt dat het br'aakliggen van grond ''steeds meer in beeld komt". Men kan daar de ogen niet voor sluiten. KNLC- voorzitter M. Varekamp stelde als reaktie daarop, dat het scheuren van grasland geen rem op de melkproduk- tie zal zijn. "Het legt geen limiet aan de produktie", zei hij. Varekamp noemde het ongeloofwaardig dat door scheuren en braakliggen de melkprijs omhoog zal gaan. "Van so ja kun je ook uitstekend kaas maken. Als je met de prijsstelling van melk uit de bocht gaat, dan zul je de afzet zien verminderen". Hij waarschuw de voor een neerwaartse spiraal: "Dan kom je tenslotte nog op een volkstuintje terecht", zo schetste hij het toekomstbeeld. Varekamp wees erop dat Mansholt zich verzet tegen een prijsverlaging en een medefinanciering door de produ cent en dat hij ook de interventie bui ten beeld laat. Volgens de KNLC-voorzitter moeten juist deze elementen wel in de diskussie betrok ken worden om tot een oplossing van de huidige problematiek te komen. Niet onbelangrijk noemde hij de vraag of de consument het gebruik van mse zal accepteren. Mse is bela den met een negatieve klank, veroor zaakt door de associatie met hormo nen. Hoe beïnvloed het gebruik van mse de Nederlandse positie op de ex portmarkt? Het zijn op dit moment nog vragen die niet beantwoord kun nen worden. Wel staat vast dat het eindproduct voor 100 procent zuiver moet zijn vóórdat eventuele emotio nele drempels overwonnen kunnen worden. De gevolgen van de quotumkor ting in de zuivel van tot nu toe van bijna tien procent zijn al pijnlijk zichtbaar: 2870 melkvee houders zagen zich genoodzaakt in 1986 met melken te stoppen. Het is niet duidelijk hoeveel van deze bedrijfsgenoten definitief gestopt zijn met boeren en hoe veel er zijn overgeschakeld op andere agrarische produkten. Wel is duidelijk dat we alles be halve gelukkig zijn met de eenzij dige verdere verscherping en ver strakking van dat'quotumstelsel, waartoe de Europese landbouw ministers op voorstel van de Eu ropese Commissie, recent hebben besloten". Dit zei Marius Varekamp, voor zitter KNLC en Landbouwschap tijdens de Zuivelstudiedag KNLC die maandag jl. te Utrecht werd gehouden. tochtigheid is de kans op bevruchting het grootst. Zet het dier vast, leg de inseminatiekaart klaar, zorg voor wa ter, zeep, handdoek. De inseminator kan dan goed en snel werken. Een goede ONTWA TERING van het grasland is voorwaarde om een goe de opbrengst te kunnen behalen. De draagkracht van de zode is dan beter, goede grassen blijven beter in stand. Op natte percelen is de beweidings- duur korter en zijn de voederwin- ningsv er liezen hoger. Grond is duur, een hoge opbrengst van de grond is nodig. Investering in verbetering van de ontwatering is gauw lonend. "Bij afschaffing van de quotering en bij handhaving van het huidige in terventieprijspeil, alsmede van de bestaande afzetprogramma's tot het huidige budgetbedrag zouden er weer aanzienlijke overschotten ont staan". Dit zei drs. C. Francken, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ maan dagmorgen jl. in zijn inleiding voor de Zuivelstudiedag van het KNLC. Francken zei te verwachten dat bij het huidige prijsniveau en bij door voering van de aanscherping van de quotering, er slechts in beperkte ma te zuivelprodukten aan de interven tiebureaus zullen worden aangebo den. Hij waarschuwde wel voor het gevaar dat vooral in Nederland in de winter een acuut tekort aan onder- melk kan ontstaan, met een uitloop in de prijzen. "Een dergelijke ont wikkeling is voor onze commerciële Hoewel de Nederlandse rundveesta pel door maatregelen in de land bouw (o.a. superheffing) is afgeno men, hebben door de bank genomen de aanvoeren zich in 1986 op hetzelf de nivo bewogen als in 1985. Zowel per markt als per diersoort zijn er verschillen te signaleren, o.a. door de tijdelijke sluiting van de Leidse veemarkt ten gevolge van de Afrikaanse varkenspest, maar in z'n Aantallen melkkoeien in Zeeland sterk gedaald Het aantal melk- en kalfkoeien is in de loop van een eeuw in ons land enorm toegenomen, nl. van omstreeks één miljoen in 1880 tot ruim twee miljoen stuks in 1986. In Zeeland was er in dit tijdsbestek een tegengestelde ontwikkeling. Dit blijkt uit de onderstaande af geronde getallen gebaseerd op een aantal peiljaren. jaar aantal melkkoeien 1880 27.000 1910 26.000 1939 25.000 1950 24.000 1970 21.000 1986 17.000 In 1880 vertegenwoordigde de Zeeuwse melkveestapel nog 3 °7o van het Nederlandse totaal. Thans is dit percentage gedaald tot min der dan 1 namelijk 0,75%. De 17.000 melkkoeien van thans pro duceren vrijwel evenveel melk als de 25.000 van een halve eeuw ge leden. Bovendien steeg het gemid delde vetpercentage met omstreeks 1% tot thans gemiddeld 4.20%. J.H. Lantinga i exportpositie nadelig en het vraagstuk van de meer evenwichtige verdeling van aanbod en verwerking van melk gedurende het jaar is daar om zeer urgent", aldus de FNZ- voorzitter. Vasthouden aan export Francken ging zeer uitvoerig in op de vraag of de EG op langere ter mijn zuivelexporteur moet en kan blijven. "Een dergelijk beleid voert op de lange termijn tot een voor de totale bedrijfstak desolate toestand". Door de rem op de groei van de indi viduele bedrijven stagneert de ont wikkeling van de bedrijfsstructuur. Aldus Francken, die meent dat slui ting van de derde landenmarkten dan wel eens de voorloper zal kun nen zijn van beperkingen in het han delsverkeer tussen de landen van de EG. totaliteit is er ten opzichte van 1985 weinig verschil. Tegen de achtergrond van de ont wikkelingen in de EG op agrarisch gebied mag verwacht worden, dat er in de komende jaren grotere schom melingen in de aanvoeren zullen op treden. Dit vermeldt de Nieuwsbrief no.l in 1987 van de Groep Neder landse Veemarkten. Met ingang van 1 januari 1987 zal de publikatie van de veemarktbericht geving worden gemoderniseerd door middel van een gestandariseerd vee marktbericht voor alle veemarkten. Alle veemarkten geven op hun marktdag aanvoeren en prijzen door aan één centraal punt (Frieslandhal Leeuwarden). Van hieruit worden de gegevens via een terminal rechtstreeks ingebracht in invoercentrum 'Voedsel en Bloe men' (VEB), zodat belangstellenden via Viditel 2405 en Teletekst pagina 871 en 872 a la minute aanvoeren, prijzen en handelsverloop per markt kunnen opvragen. Onderzoek Het is de verwachting, dat er zich in de komende jaren grote veranderin gen binnen de agrarische sektor in Europa zullen voltrekken. Om ten aanzien van deze ontwikke lingen, die ook op de rol van de vee markten van invloed kunnen zijn, de vinger goed aan de pols te houden beraadt de Groep Nederlandse Vee markten zich erover om in de eerste helft van 1987 een onderzoek in te stellen naar de funktie van de vee markten binnen het totale veehan- delsgebeuren. De resultaten van dit onderzoek kunnen ook een belangrijke rol spe len bij toekomstige investeringen, waardoor dan mogelijk subsidies kunnen worden aangevraagd bij de nationale overheid en bij de EG. Voor 1987 zullen de tarieven op en kele uitzonderingen na gelijk blijven als in 1986. Vrijdag 30 januari 1987 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11