CZAV-direkteur S.C. Rijlaarsdam: 'Problematiek EG-graanoverschotten overdreven' CZAV wil bij Wemeldinge ander tracé Kanaal door Zuid-Beveland Zeeuwse akkerbouwer wint tweede prijs in boerderij- uitvinderswedstrijd Benoemingen bij het NIVAA Graanoverschotten Aardappel BV bereikte mijlpaal met omzet boven 200.000 ton 'Hoewel de ervaringen met onze kwaliteitstarwe het voorbije seizoen gunstig waren zullen prijs- en kwaliteitsverhouding tussen Franse en Nederlandse tarwe van jaar tot jaar weer anders zijn. Daarom is ook geen konkreet antwoord mogelijk op de vraag welke premie baktar- we geeft boven voertarwe. Toch zal meer baktarwe moeten worden geteeld en pas wanneer kwalitatief goede tarwerassen 5 tot 15% min der in kilo-opbrengst geeft, kan aan het telen van voertarwe worden ge dacht'. Deze visie op het telen van wintertarwe gaf de direkteur van de Coö peratieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging, de heer S.C Rijlaarsdam, mee aan de vele aanwezigen die vrijdag in de Prins van Oranje te Goes de algemene ledenvergadering van de koöperatie bijwoonden. Volgens de CZAV-direkteur kan nog belangrijk meer kwalitatief goe de tarwe aan de Nederlandse maalin- dustrie worden verkocht. Hij zei blij te zijn met de proef die de tarwestu- dieklub op Zuid-Beveland dit jaar doet met het ras Urban. Deze zeer goede tarwe met een lagere kilo opbrengst kan het inzicht in deze materie vergroten. Rijlaarsdam brak ook een lans voor de teelt van brouwgerst die het afgelopen jaar een heel goed saldo heeft gegeven. Het perspektief is opnieuw goed om dat het Zuidwesten van ons land tot de beste teeltgebieden voor brouw gerst in Europa gerekend mag wor den. Gezien de kwaliteitseisen ont ried hij de telers om een bloeibe- mesting te geven. De CZAV kon- trakteert net als vorig jaar brouw gerst voor een minimumprijs van ƒ50,— inkl. BTW. Volgens de heer Rijlaarsdam wordt de problematiek van de graanover schotten in de EG overdreven. De interventievoorraden bedragen slechts IV2 maand konsumptie, ter wijl van de EG-uitgaven voor de landbouw de 4% die zij voor graan uitgeeft een zeer beperkt deel uitmaakt. Bovendien komen de eksportsubsi- dies bij een gemiddelde produktie van 5 ton per ha uit op ca. ƒ250,— per ha. 'Uitgaande van een medeve rantwoordelijkheidsheffing van 6% betekent dit dat de EG-bijdrage aan de graanteelt wordt teruggebracht van ƒ250,naar slechts ƒ100,per S.C. Rijlaarsdam. ha. Hiermee is tevens aangegeven dat premies voor het braakleggen van grond voor de EG erg kostbaar zijn. Wel gaf hij toe dat de subsidies voor de laatste tonnen veel geld kosten. Ondanks de huidige afzetproblemen ziet de direkteur van de CZAV de toekomst met vertrouwen tegemoet. Hij baseert dit op de verwachting dat de afzet naar de nonfood-sektor - de chemische industrie - de komen de jaren goed op gang kan komen, terwijl bovendien van het huidige landbouwbeleid in de VS bepaald geen stimulans uitgaat naar het telen van granen. De heer G. Boënne uit Kloosterzan- de krijgt de tweede prijs in de Boerderij-Uitvinderswedstrijd voor een kombinatie van onkruidbestrij- ding (kweekgras) met wintervoor- ploegen in één werkgang. Twee granulaatstrooiers heeft hij aan een frame vóór op de trekker be vestigd. Deze strooiers zijn zodanig naast de trekker gemonteerd dat het bestrijdingsmiddel op de twee ploegsneden naast de voor valt. Tij- ...V» s\S De heer Boënne bij zijn gemonteerde granulaatstrooiers In het boekjaar 1985/1986 bereikte de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland te Zierikzee een mijlpaal, doordat voor het eerst sinds de oprichting een omzet van 200.000 ton werd overschreden. Dit meldt het jaarverslag van de Aardappel BV. Het in het boekjaar 1985/1986 be haalde netto-resultat bedraagt afge rond ƒ486.000 en voldoet daarmee aan de doelstelling om het eigen ver mogen te versterken, waardoor een bijdrage wordt geleverd aan de kon- tinuïteit van de onderneming. Dit streven komt ook tot uiting in de winstverdeling die is verwerkt in de jaarrekening en waarbij tevens een dividenuitkering van 7% op het per 30 september 1986 gestorte kapitaal wordt voorgesteld. Het gaat hier om een bedrag van ƒ86.500,Het overige bedrag groot ƒ399.600,— gaat naar de reserve. Verbetering van de eigen vermo genspositie is ook noodzakelijk van wege de investeringen die gedaan zijn en onvermijdelijk nog zullen moeten volgen, zo merkt de direk teur in het verslag over het boekjaar 1-10-*85 tot 30-9-'86 op. Ook de onzekerheden voor wat be treft de toekomst van de akker bouw, het EG-beleid en de AM- problematiek mogen in dit verband niet uit het oog worden verloren. Al hetgeen uit dat alles voortkomt, zal zeker zijn weerslag vinden in on ze organisatie. Een goed uitgangs punt vinden wij in de efficiënt wer kende sorteerbedrijven, naast de ge- Uil een door de Heidemij uitgevoerde studie blijkt dat de wijziging van het tracé van het Kanaal door Zuid-Beveland schadelijk kan zijn voor de thans in Wemeldinge aan dit kanaal gevestigde bedrijf van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop Vereniging. Rijkswa terstaat heeft zoals bekend plannen om ten behoeve van de scheep vaart het tracé van het kanaal te verbreden. Bij Wemeldinge is bovendien een zodanige tracé wijziging voorzien dat de bedrijfsvoe ring van de CZAV daarvan schade zal ondervinden. De coöperatie heeft een dringend beroep gedaan op het gemeentebestuur van Kapel- Ie om mee te zoeken naar een alternatief. Een en ander werd door de voorzitter van de CZAV de heer J.A. Nieuwenhuijse bekend gemaakt op de vrijdag 23 januari jl. gehouden algemene ledenvergadering van de coöperatie in de Prins van Oranje te Goes. Sprekend over het europees land bouwbeleid stelde de voorzitter dat het oplossen van de problematiek van de overschotten niet door de landen afzonderlijk maar in EG-verband plaats moet vinden, dit mede gezien het feit dat de landbouw in ons land politiek een veel minder sterke posi tie inneemt dan in de partnerlanden. De besturen van de standsorganisaties wenste Nieuwenhuijse meer eenheid van opvatting van richting toe in het beleid. "Maar welke ontwikkelingen zich ook voordoen, we moeten onze bedrijven blijven richten op de pro duktie van gewassen van goede kwa liteit tegen zo laag mogelijke kosten". De voorzitter wees in zijn openings rede verder op de bijdrage van ca. ƒ600,per ha die aan een aantal be drijven is uitgekeerd als een soort on dersteuning bij de vorstschade die fruittelers hebben geleden in de win ter van 1985. In totaal is daartoe een bedrag van ƒ39.000,— uitgekeerd. De leden gingen akkoord met het bestuursvoorstel om uit de winst een extra nakorting te geven van 1 over veevoeders, 2°7o over meststoffen en 3% over gewasbeschermingsmiddelen en om het resterend bedrag van 1 mil joen toe te voegen aan de algemene reserve, dit mede vanwege de op sta pel staande investeringen en de onze kere toekomst. Overigens is de winst niet gemaakt met de normale bedrijfs- aktiviteiten maar afkomstig uit afge leide bronnen. Na 21 jaar bestuurslid te zijn geweest werd om statutaire redenen afscheid genomen van de sekretaris van de CZAV de heer W.A.G. Dekker. Voorzitter J.A. Nieuwenhuijse me moreerde dat de heer Dekker is be gonnen in een moeilijke tijd, maar dat het allengs beter is gegaan met de Zuid-Bevelandse Coöperatie. "Daar hebt u ook een grote bijdrage aan ge leverd". Hij noemde Dekker een kun dig bestuurder die positief kritisch recht op zijn doel afging. dens het ploegen laat hij de strooiers stil staan zolang hij geen kweekgras aantreft. Als er een kweekplek ver schijnt kan hij m.b.v. schakelaars op het dashboard de linker of rech ter strooier bedienen. Op deze manier bespaart hij aan zienlijk op bestrijdingsmiddel. Bo vendien is dit milieuvriendelijk:-uit sluitend toediening van onkruid bestrijdingsmiddel op de noodzake lijke plekken in het perceel. Andere voordelen zijn de tijdsbesparing door de kombinatiebewerking en het feit dat de kweekplekken vóór het ploegen beter zichtbaar zijn dan erna. De heer Boënne ontvangt deze twee de prijs (een cheque t.w.v. ƒ1500, op woensdag 4 februari a.s. in café restaurant 'Sprookjeshof' te Zuidla ren. De voorzitter van de jury, ir. J.M.A.J. Heestermans uit Wagenin- gen zal daar de 8 prijswinnaars huldigen. De overige prijswinnaars zijn: Gebr. Ansems uit Hoogeloon; J.G. Fransen uit Creil; P. Datema uit Midwolda; A.M. van der Ham uit Meerkerk; J.J. Kramer uit Vries; A. Stokman uit Koudum; P. Romme uit Zeewolde. Victor J. Phaff is benoemd tot marketing-manager bij het NIVAA, het bfederlands Instituut voor Afzet bevordering van Akkerbouwpro- dukten te Den Haag. In deze funktie zal hij leiding geven aan de promotie en afzetbevordering van Nederland se konsumptie-aardappelen en aar- dappelprodukten. Phaff vervult daarmee de vakature die is ontstaan door de benoeming van F.J.C. van Nimwegen tot direkteur van het In ternationaal Bloembollen Centrum te Hillegom. Victor Phaff (32) is sinds 1977 werk zaam bij het NIVAA. Hij was onder meer belast met de leiding van de ui- enpromotie, die sinds 1983 door het NIVAA wordt uitgevoerd. De benoeming van Phaff gaat in per 1 april a.s. Tom Bey is, als opvolger van Victor Phaff, benoemd tot marketing ma nager voor de uienpromotie. Bey (28) is sinds 1984 werkzaam bij het NIVAA. Hij verzorgt de afzetbevor dering van aardappelen, aardappel- produkten en uien in Nederland, België en Engeland. Ook deze benoeming gaat in per 1 april a.s. durig aan de eisen des tijds aange paste bewaringsfaciliteiten voor de telers, die op hun eigen bedrijf over geen of onvoldoende opslagmoge lijkheden beschikken. Veel tijd en energie zal nodig zijn voor verdergaand onderzoek naar mogelijkiheden om de kwaliteit nog meer te verbeteren, naar gunstiger bewaarmethoden en naar nieuwe en ruimere afzetmogelijkheden. Aan daarop aansluitende teeltmaatrege len zal niet zijn te ontkomen, maar ook daarbij zal het gaan volgens de gedragslijn die onze organisatie tot nog toe heeft gekenmerkt: samen werken, samen over de dingen dis- kussiëren, samen beslissen, kortom, inhoud geven aan de slogan 'samen zijn we sterker dan alleen', aldus het jaarverslag. Victor Phaff (links) en Tom Bey (rechts), de nieuwe marketing-managers van het NIVAA 10 Vrijdag 30 januari 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10